Збуджений стан атома. Валентні стани елементів
Мета:
формування ключових компетентностей:
спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами; уміння вчитися впродовж життя; математична компетентність;
інформаційно-цифрова компетентність; формування предметних компетентностей:
згадати з курсу 8 класу, що таке «збуджений стан» атома, розібрати питання, як будова атома впливає на валентні можливості атомів; закріпити будову атомів s-, p-, d -елементів (Ферум) 1–4 періодів з ура-хуванням принципу «мінімальної енергії»; рух електронів у атомі; суть понять «електронна хмара», «електронна орбіталь», «енергетичні рів-ні та підрівні», «спін електрона», «спарені електрони», «неспарені елек-
трони», «s-електрони», «р-електрони», «d-електрони»;
розвивати хімічну мову;
виховувати інтерес до вивчення хімії.
Обладнання: ТЗН, мультимедійна презентація, роздавальний матеріал ПСХЕ, таблиці «Види електронних хмар», «Будова електронних оболо-нок атомів елементів І–ІІІ періодів», малюнки у підручнику, дидактич-ний матеріал.
Тип уроку: ВНМ (Д).
Форми роботи: хімічна розминка, «Незакінчені речення», лекція, бесіда, практичність теорії, робота в парах та біля дошки фронтально.
Хід уроку
Формування ключових |
Діяльність |
Діяльність |
компетентностей |
учителя |
учня |
|
|
|
Спілкування державною (і рідною |
Бесіда, опи- |
Формулюють |
в разі відмінності) мовами; |
тування, вза- |
основні поняття |
уміння вчитися впродовж життя; |
ємоперевірка, |
теми, хімічну |
математична компетентність; |
коректування |
розминку та |
інформаційно-цифрова компетент- |
відповідей учнів |
самоперевірку, |
ність |
|
відповідають на |
|
|
питання, пра- |
|
|
цюють у парах |
|
|
та біля дошки |
|
|
|
Тема 1. Періодичний закон і періодична система хімічних елементів |
55 |
|
|
ІІІ. Актуалізація опорних знань Хімічна розминка «Незакінчені речення»
Відповіді демонструємо на екран, учні проводять самоперевір-
ку, виставляють собі оцінки. Учитель вирішує зарахувати їх чи ні.
IV. Мотивація навчальної діяльності. Постановка проблеми
Постановка проблеми
Валентність Натрію та Калію завжди дорівнює одиниці, Каль-цій та Магній двовалентні, Алюміній тривалентний. А Сульфур може бути дво-, чотирьох- та шестивалентний. Чому одні елементи мають сталу валентність, а інші змінну?
Основний стан має найменшу енергію, та атом переважно перебуває у цьому стані. Отже, схеми, які ми з вами малюємо, — це основний стан атома. Щоб перейти у збуджений стан, атому необхід-на енергія ззовні, наприклад нагрівання при проведенні хімічних реакцій. У збудженому стані атом перебуває недовго та переходить в основний стан.
Скільки електронів у атома Фосфору на зовнішньому рівні? Як це можна визначити? Учні правильно визначають, що на зовніш-ньому рівні в атома Фосфору 5 електронів, із яких два s-електрони спарені, а три р-електрони неспарені.
15 P |
2 |
2 |
2p |
6 |
2 |
3p |
3 |
3d |
0 |
|
енергiя |
15P* |
2 |
|
|
2 |
2p |
6 |
1 |
3p |
3 |
1 |
|
|||||||||||||||||
1s |
2s |
|
3s |
|
|
|
→ |
1s 2s |
|
|
3s |
|
3d |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
основний |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
збуджений |
|
|
|
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
Стан |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
стан |
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
3p |
|
|
|
|
|
|
|
3d |
|
|
|
|
→ |
|
|
|
|
3p |
|
|
|
|
|
|
3d |
|
|
|
|
|||||||
3s |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3s |
|
|
|
|
↑ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
↑ |
↑ |
|
↑ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
↑ |
|
↑ |
↑ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
↑↓ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
↑ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
3 неспарені електрони |
→ |
5 неспарених електронів |
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
валентність ІІІ |
|
|
|
|
|
|
валентність V |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4) Розглянемо будову атома Літію та Натрію.
|
|
|
|
s |
|
p |
|
|
3 |
Li |
1s2 2s1 |
…2 ↑ |
|
|
|
|
|
|
|
|
s |
|
p |
|
||
|
|
|
|
|
|
|||
11 |
Na |
1s2 2s22p 6 3s1 |
…3 ↑ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
Поясніть, яка валентність у атомів Літію та Натрію. Чому?
VI. Закріплення вивченого Практичність теорії. Робота в парах
(Два учні біля дошки)
VII. Домашнє завдання
Параграф №3
Впр 28,29,31 37,38, 41