Конспект уроку ророблено відповідно до модельної програми 6 класу з географії ( С.Г. Коберника, Р.Р. Коваленко). Він стане вам у нагоді в проведенні відкритих уроків .
6 КЛАС УРОК ГЕОГРАФІЇ
Підготувала : учитель І категорії Швець Н.А.
ТЕМА 3 . ГІДРОСФЕРА - ВОДНЕ НАМИСТО ПЛАНЕТИ
ТЕМА : Склад гідросфера. Визначення географічного положення об’єктів гідросфери
МЕТА:
Очікувані результати:
Знаннєвий компонент :
Діяльнісний компонент :
ОБЛАДНАННЯ : карта півкуль, модель кругообігу води в природі, атласи, підручники, презентація , ноутбук , телевізор, зразки соленої і прісної води , повітряна кулька, роздатковий матеріал.
ТИП УРОКУ : урок вивчення нового матеріалу.
СТРУКТУРА УРОКУ:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
V. Закріплення нових знань і умінь учнів.
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Рефлексія . Самооцінювання. Взаємооцінювання.
VІІІ. Домашнє завдання
ХІД УРОКУ.
І. Організаційний момент.
Прийом "Психологічна настанова"
Створення позитивної атмосфери в класі .
- Добрий день , любі учні , привітайтеся із гостями на нашому уроці . Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для
того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і
слухняними. Завдання наші такі( можна оформити як девіз уроку):
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
Бесіда за запитаннями.
1. Назвіть і дайте визначення оболонок Землі, особливості яких було вивчено на попередніх уроках географії.
2. Чи взаємодіють між собою названі оболонки Землі?
3. Чи є вода в літосфері, атмосфері?
4. Що являє собою за хімічним складом молекула води ?
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.
Казка про гідросферу ( аудіозапис)
Жила-була на Землі велика володарка водних намистин – Гідросфера. Вона була всюди: в морях і океанах, у річках і озерах, у хмарах і навіть у найменших краплинках роси на листочках. Вона була доброю і щедрою, бо без неї не могло існувати життя.
Одного разу до Гідросфери прийшли її діти – Краплинки-намистинки . Вони були веселі, дзвінкі й завжди хотіли подорожувати.
— Мамо, розкажи нам, куди ми можемо податися цього разу? – запитала найменша Краплинка.
— О, дітки мої, вибір великий! – усміхнулася Гідросфера. – Дехто з вас може вирушити у море і стати частиною хвилі, що весело грається з кораблями. Інші можуть потрапити у річку, щоб допомагати рибкам плавати та напувати дерева на берегах.
— А можна нам піднятися високо-високо? – вигукнула одна цікава Краплинка.
— Звісно! – відповіла Гідросфера. – Якщо сонце пригріє вас, ви перетворитеся на пару і злетите в небо, щоб стати білими пухнастими хмарами. А потім повернетеся на землю дощем або снігом.
— Ух ти! А можна нам заховатися? – хитро підморгнула інша Краплинка.
— О, так! Дехто з вас може проникнути глибоко під землю й утворити підземні води, що дарують життя джерелам і криницям.
Краплинки весело застрибали, обираючи, куди вони вирушать у свої мандри. Хтось упав у струмок, хтось піднявся вгору, а хтось сховався під землю.
Так Гідросфера піклується про всіх, рухаючи воду по великому колу – з океану в небо, з неба на землю, а з землі назад в океан. І завдяки їй життя на Землі триває!
Неважко здогадатися, про що йдеться у цій казці. Звичайно про воду, про водну оболонку Землі, про взаємозв’язки водної оболонки з літосферою та атмосферою. Саме водну оболонку – колиску життя на нашій планеті , ви вивчатимете на уроках, присвячених темі «Гідросфера». На вас чекають простори океанів, загадкові вигини річок та таємничі озера, мальовничі водоспади та холодні льодовики.
Вивчення водної оболонки Землі можна почати словами французського письменника Антуана де Сент – Екзюпері : « Вода! У тебе немає ні смаку , ні кольору , ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються , не відаючи , що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя, ти - саме життя… Ти найбільше багатство на світі…»
Тож розпочнемо знайомство з водною оболонкою планети. Запишемо тему уроку.
Гідросфера – водне намисто планети . Склад гідросфери.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Гідросфера – це водна оболонка землі .
Поринувши у світ гідросфери, ви дізнаєтеся, що вода є основою багатьох природних процесів : вона розчиняє і виносить на земну поверхню різноманітні речовини, змиває грунт, руйнує гірські породи, переносить і відкладає уламковий матеріал, утворює різні форми рельєфу. Вода є складовою частиною організму людини , рослин і тварин. Випаровуючись із Світового океану, вода забезпечує атмосферу теплом і вологою.
Така оболонка утворюється завдяки незвичайним властивостям води. Адже вода у природі може перебувати у трьох станах.
Найчастіше ми її бачимо у рідкому стані. Де ми зустрічаємо воду у рідкому стані ? (у крані, річці, морі, озері…)
Проте при нагоді вода , може стати невидимою, тобто може випаровуватися і перейти у газоподібний стан. Коли це відбувається? ( коли воду закип’ятити, коли гріє Сонце)
А коли температура опускається нижче нуля градусів , вода набуває твердого стану. Наведіть приклад води у твердому стані. ( сніг, лід).
Невипадково вода , словами народного прислів’я, говорить про себе :
«Я і хмара, і туман, і ріка, і океан.»
Отже , вода може перебувати у трьох станах – рідкому, твердому і газоподібному.
Як же з’явилася вода на Землі?
2.Розповідь вчителя з елементами конспектування.
( учні в зошитах записують схему складових гідросфери)
До складу гідросфери входить:
3) Дослід із соленою та прісною водою та цеглинками ЛЕГО.
Беремо дві літрові банки . У позначеній синім – прісна вода , позначеній жовтим – солена . Щоб дізнатися де яка вода , кидаємо по черзі туди варене яйце. У соленій воді яйце не піде на дно. Діти на запитання , у якій банці вода солена мають підняти жовту цеглинку догори. . Коли ми додаємо у воду сіль, ми одночасно змінюємо густину води. Чим більше солі ми додаємо, тим більшою стає щільність солоної води. Коли солона вода досягає щільності більшої, ніж щільність яйця, яйце починає спливати на поверхню. Вам, можливо, доводилося самим відчувати цей ефект. А де саме? ( На Закарпатті – солені озера)
4)Робота з підручником та схемою « Склад гідросфери»
Гра з повітряною кулькою « Що означає це число?»
На повітряній кулі прикріплені хмаринки з числовими даними , вчитель кидає кульку в клас і учень , який впіймав обирає хмаринку давши відповідь за допомогою підручника і схем , що це за число?
Потім прикріплює хмаринку на схему на дошку у відповідну комірку.
Учитель.
Найбільший практичний інтерес для людей становлять поверхневі води суші, насамперед річки й озера , але на них припадає незначна частка гідросфери. Найменше води міститься в атмосфері. Якщо вся вона опиниться на поверхні у рідкому стані , то утвориться суцільна плівка завтовшки менш ніж 2 см. Однак вода атмосфери відіграє важливу роль у природних процесах, що протікають на планеті.
Завдяки здатності змінювати сій стан вода може мандрувати світом на великі відстані. Як саме вода подорожує світом зараз ми з вами дізнаємося.
5. Розповідь вчителя з використанням моделі кругообігу води.
З поверхні Землі, що нагрівається сонячними променями. Відбувається випаровування води. Більша частина вологи випаровується з Світового океану. Ця волога в атмосфері перетворюється в крапельки води і кристалики льоду, утворюючи хмари. Опади з хмар випадають частково над Океаном, частково над суходолом. Опади , що випадають над суходолом можуть знову випаровуватися, можуть потрапити до річок, можуть просочитися вглиб землі поповнюючи запаси підземних вод. Підземні води живлять річки, а річки виносять воду в Світовий океан. Таким чином, вода, що випарувалася з океану і опинилася на суходолі , знову через деякий час потрапила до океану. Так замикається кругообіг води в природі. Кругообіг води – безперервний замкнений процес переміщення води на земній кулі. Найшвидше повертаються до океану води, що випали над ним у вигляді опадів, трохи повільніше – вода, що потрапила на суходіл.
Розрізняють два кругообігу води в природі: великий і малий.
Великий , або Світовий кругообіг води в природі :
океан – атмосфера – суходіл – океан.
Малий кругообіг води в природі :
океан – атмосфера – океан.
На Землі водночас відбувається і великий і малий кругообіг води.
Кругообіг води в природі відбувається завдяки енергії Сонця: вода нагрівається і з рідкого чи твердого стану переходить у газоподібний. Випаровуючись вода потрапляє в атмосферу, там під впливом низьких температур знову переходить у рідкий чи твердий стан, і завдяки силі тяжіння Землі, випадає на суходіл або в Світовий океан у вигляді опадів.
Вчені вважають , що приблизно протягом 3 тис. років уся вода в Світовому океані здійснює повний кругообіг. Серед дев’яти планет Сонячної системи тільки Земля рідку оболонку. Майже ¾ поверхні Землі вкрито суцільною завісою вод, і лише ¼ припадає на суходіл. Води атмосфери в результаті кругообігу оновлюються впродовж кількох днів, річок – тижнів, озер - місяців і років; склад води Світового океану оновлюється протягом 3 тис. років, організмів – за кілька годин. «Немає земної речовини, яка б її не містила. Уся земна речовина нею просякне на та охоплена» - так писав видатний учений В.І. Вернадський про звичайну воду.
В історії Землі існує чимало нерозгаданих таємниць і загадок. Однією з них є питання про те, як утворилися океани чи скільки й на що ми витрачаємо води .
7) А це цікаво! «Скільки й на що витрачаємо води»
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я понад 80% хвороб передаються через воду, а через неякісну воду кожні 8 секунд у світі помирає людина.
Норвегії
8)Аналіз діаграми використання води у побуті .
Проблемне питання :
V. Закріплення нових знань і умінь учнів.
1) Робота із цеглинками ЛЕГО
Прийом «Що зайве ?
У кожному рядку знайди зайве слово:
1. Океан, море, річка, скеля. (Скеля – не водойма)
2. Лід, сніг, хмара, вогонь. (Вогонь – не вода у природі)
3. Вітер , Струмок, озеро, туман,. (Вітер – не частина гідросфери)дніміть колір тієї цеглинки , що вважаєте зайвим у переліку.
4. Річка, озеро, океан, льодовики. (Океан-це частина Світового океану)
5. Протока, болото, затока, море. (Болото-це частина вод суходолу)
6. Атмосфера, астеносфера, біосфера, гідросфера. (Астеносфера – це частина оболонки Землі -літосфери)
2 ) Фізкультхвилинка «Булька»
https://www.youtube.com/watch?v=ld__dVatHiE
3)Робота в малих парах на час
- Серед запропонованих літер знайдіть зашифровані слова
|
Л |
Р |
А |
Й |
С |
Б |
Е |
Р |
Г |
С |
А
|
|
|
А |
З |
А |
Т |
О |
К |
А |
У |
Л |
Х |
К |
В |
|
Т |
А |
У |
Ф |
Р |
И |
С |
Н |
Ь |
Й |
С |
О |
|
П |
С |
Н |
Б |
О |
Л |
О |
Т |
О |
М |
Е |
Д |
|
Р |
І |
Ч |
К
|
А |
Л |
Ю |
Д |
Д |
Р |
В |
О |
|
О |
З |
І |
О |
К |
Е |
А |
Н |
О |
О |
Н |
С |
|
Т |
О |
В |
Ф |
Ч |
К |
Е |
Ж |
В |
С |
Р |
Х |
|
О |
Б |
О |
П |
М |
О |
Р |
Е |
И |
П |
У |
О |
|
К |
А |
З |
К |
Р |
К |
І |
Е |
К |
Х |
Р |
В |
|
А |
Т |
Е |
О |
В |
Е |
Х |
С |
П |
Е |
І |
И |
|
С |
И |
Р |
Н |
Т |
А |
Р |
С |
У |
В |
С |
Щ |
|
Г |
С |
О |
Л |
О |
Н |
І |
С |
Т |
Ь |
Р |
Е |
2) Робота у парах із картою на час
За допомогю фізичної карти світу знайдіть
1 група – якнайбільше назв морів і запишіть їх
2 група – якнайбільше назв річок і запишіть їх
3) Робота у великих парах
Дослідження «Визначення географічного положення об’єктів гідросфери»
|
|
Назва об’єкта гідросфери |
Географічне положення на території України |
|
1 |
Чорне море |
|
|
2 |
|
45° пн.ш., 28° сх.д. |
|
3 |
р. Дніпро |
|
|
4 |
р. Бистриця |
|
|
5 |
Каховське водосховище |
|
|
6 |
|
51° пн.ш., 25° сх.д. |
4)Інтерактивні вправи за посиланням чи QR-кодом
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Рефлексія . Самооцінювання. Взаємооцінювання.
1) Самооцінювання 2)Взаємоцінювання однокласниками і вчителем
VІІІ. Домашнє завдання