В даному заході моєю метою було наступне : вчити любити,пізнавати природу,помічати ознаки осені. Виховувати почуття прекрасного ,естетичні смаки,розвивати мову,допитливість, пам'ять, увагу,поетичні та музично – хореографічні навички школярів.
Формувати ціннісне ставлення особистості до історичних, культурних і духовних надбань українського народу, бережливе ставлення до результатів праці, спонукати до творчої активності, розвивати уяву і фантазію, згуртовувати учнівський та батьківський колективи.
Конспект
виховного заходу
«Чарівна осінь»
Мета: Вчити любити,пізнавати природу,помічати ознаки осені. Виховувати почуття прекрасного ,естетичні смаки,розвивати мову,допитливість, пам’ять, увагу,поетичні та музично – хореографічні навички школярів.
Формувати ціннісне ставлення особистості до історичних, культурних і духовних надбань українського народу, бережливе ставлення до результатів праці, спонукати до творчої активності, розвивати уяву і фантазію, згуртовувати учнівський та батьківський колективи.
Хід заходу
Танець « Дощова осінь »
І ведучий:
Увага! Увага! Послухати просим!
Заходьте! Заходьте веселим гуртом!
Усмішки та пісні хай чути кругом!
ІІ ведучий:
Скоріше сюди ви збирайтеся люди.
Дуже багато цікавого буде.
Танці, пісні, чудеса із чудес,
Зібрався у залі люд уже весь?
І ведучий:
Добрий день, вам люди добрі!
Щиро просим до господи!
Раді вас у нас вітати,
Щастя і добра бажати!
ІІ ведучий:
Ласкаво просимо гостей на наше свято! Нехай вам буде затишно, тепло, мов у своїй хаті. Сьогодні ми зібралися тут, щоб попрощатися з прекрасною порою року – осінню, щоб висловити пошану щедрій красуні.
І ведучий:
Куди літо полетіло .
З ароматами п'янкими?
Мабуть, осінь заховала
За горами золотими.
ІІ ведучий:
Ще по-літньому навколо
Квітне зілля, пахнуть трави.
Посміхається із неба
Сонце тепле та ласкаве.
І ведучий:
Але серце не обдуриш
Ти малюнками природи!
Осінь порається в лісі.
Коло річки й на городі.
ІІ ведучий:
На зорі холодні роси
Омивають всі долини.
Жайворонок стоголосий
У далекий вирій лине.
І ведучий:
Соловейко не співає.
Причаївся десь у листі.
І калина, мов красуня.
У червоному намисті.
ІІ ведучий:
Літо бабине на вітрі
Полетіло десь у поле —
Перший вісник, що вже літо
Не повернеться ніколи...
І ведучий:
І хоча нам трохи сумно за літом, проте красуню-осінь ми завжди зустрічаємо з трепетом у душі. І не дивно, адже немає такого майстра, який так вміло і вправно розфарбовує ліси, поля, квіти, трави у сотні яскравих кольорів та відтінків.
ІІ ведучий:
. Так, осінь багата на гостинці. Але є серед тих такий, що найдорожчий людині над усе. У народі кажуть про нього:
Взимку в землі спав, влітку на ноги став,
В міху відпочивав, у млині станцював –
Весь світ нагодував.
І ведучий:
У народі хліб, як матір, поважають,
Ця шана з плином часу не зника.
І дорогих гостей завжди стрічають
З хлібиною в барвистих рушниках.
Виходять діти з короваєм в руках
КОЗАЧОК. Колосе пшеничний, ти наш хліб одвічний.
З доброї зернини ми тебе зростили.
Від землі до днини набиравсь ти сили.
УКРАЇНОЧКА. Набирався соків, сонцем наливався.
Повний та високий – на добро пишався.
КОЗАЧОК. Колосе багатий, з доброї зернини.
Це від тебе, брате, щастя у людини.
УСІ РАЗОМ. Слава урожаю на полях!
Слава короваю на столах!
Слава тим, хто зростив урожай!
Слава тим, хто надбав коровай!
Кланяються і вручають хліб.
І ведучий:
Завітала осінь до нас в Україну,
Одягла в червоне намисто калину.
Бо ж вкраїнська осінь – це пишні жоржини,
Айстри різнобарвні, горішки ліщини.
ІI ведучий:
Багатими врожаями, смачними овочами,
Яблуками, сливами, грушками красивими.
ВЕДУЧА Україна на весь світ врожаями славиться,
Житом та пшеницею, білою паляницею.
І ведучий:
Ми теж свій врожай зібрали
І в комори поскладали.
Старалися ми працювати,
Щоб врожаю не втрачати.
ІI ведучий:
А тепер приїхали до вас на свято,
Свій врожай вам показати.
Всі ждуть не діждуться Урожаю – свята,
То ж пора нам його починати.
І ведучий:
Покосили пшениці й жита.
Зажурились квіти неспроста,
Ми не зчулись, як минуло літо.
А вже надходить осінь золота
І ведучий:
Осінь, осінь! В гості тебе просим
З щедрими хлібами, з високими снопами,
З листопадом і дощем,
З перелітним журавлем.
І ведучий:
- Осінь! Осінь!
Кличу я, -
Осінь дорога моя!
Все жовтіє, опадає.
Як проходиш ти у гай.
Осінь листячко збирає.
Золотить мій рідний край.
У березовім гаю
Тиша наступає.
А берізка молода
Осінь зустрічає
Неповторная пора
Осінь! Осінь золота!
(З'являється осінь)
Осінь: Ось я-за сосною. Ось і листя в’яне.
Хто я? Це за мною Йдуть густі тумани
Ранками імлистими. Вдень, як позолота,
Обриваю листя – це моя робота.
Осінь:
Я Осінь чарівниця,
Гуляю тихо в гаю.
У золоті шати усе л зодягаю.
Калиноньці-сестричці дарую я намисто.
Червоне, полум'яне, напрочуд променисте.
Березам жовті віти у коси заплітаю,
А верби І тополі в нове вбрання ховаю.
То промайну у гаї. то покажуся в лісі.
То сірим горобцем проскочу я по стриї.
То лебедем у жито, то соняхом на полі.
А Зараз я на святі
У вашім дружнім колі.
(дівчата танцюють танень з парасольками та кошиками).
Осінь:
Щедрими врожаями
Повниться земля.
Дякую вам щиро -
Я до «ас прийшла
Не сама, л синами
Я завжди ходжу.
І усю роботу з ними я роблю.
ОСІНЬ (загадує загадки)
Шкільний дзвоник знов лунає. Який місяць наступає? (Вересень)
Осінь:
Ось Вересень - мій старший син.
Вересень - щедрий нам врожай дарує.
Вправно і моторно у полях ґаздує.
Учень Назва першого місяця пов’язана з вересом – рослиною дуже поширеною на Поліссі. Верес, як і липові гаї, дуже цінний медонос. У середині вересня відлітають у вирій птахи. Колись люди, побачивши в небі ключ журавлів, примовляли: “З чужої сторононьки вертайтесь додомоньку”. При цьому годилося загорнути в хустинку грудочку землі і тримати її до весни. Помітивши перший журавлиний ключ, що повертався з вирію, ту грудочку одразу ж закопували у полі чи городі. Це робили для того, щоб весна була щедрою і буйною.
Учень 1. Звозить вересень в комори кавуни і помідори.
Спілих яблук, груш і слив цілі гори натрусив.
І вантажить гарбузи на машини і вози…
Йде до гаю, де гриби виростають щодоби.
На чолі іскриться піт – сто турбот і сто робіт.
Вересень:
Першим шелестом стиглого колосся
На землю я приводжу осінь.
Жовтим соняхом,
Першим вереснем.
Першим журавлиним вереском.
Із дерев спадає листя жовте. То землею ходить місяць…. (Жовтень)
Осінь:
А жовтень у мене - справжній художник:
Листя зелене, фарбує у жовте.
Учень Українська назва другого осіннього місяця не потребує будь-яких пояснень. Довколишні гаї вже зодяглися в яскравий привабливий жовтогарячий колір з усіма його відтінками. Назва “жовтень” відома ще з давніх часів. В Україні були й інші назви: грязень, хмурень, листопадник, зазимник. Однак найточнішою можна вважати народну назву – весільник. Бо починаючи від Покрови, тобто 14 жовтня, вже дозволялося справляти весілля. У народі так і казали: жовтень – на весілля багатий.
Учень 2. Тихо жовтень ходить гаєм, ліс довкола аж горить.
Ясен листя обсипає, дуб нахмурений стоїть.
І берізка над потоком стала наче золота.
Вітер мовби ненароком їй косиці розпліта.
Жовтень:
Листя жовте та червоне
Легко з дерева злітає.
Мов метелик, на долоні
З тихим шелестом сідає.
Сяють золотом берези.
Жовтень цим вінчає осінь.
Журавлиний клин мережить
Висоти холодну просинь.
Почорнів від листя сад. Що за місяць? (Листопад)
Учень Назва останнього місяця теж не потребує особливих роз’яснень. У цю пору з дерев опадає останнє листя, ліс стає незатишним, непривітним. Досить цікавими є давні назви листопада – напівзимник, ворота зими, грудкотрус, падолист. А про листопад в народі говорять так.
Осінь: А листопад, найменший мій син, у мене пустун. То сильним вітром завиває у полі, то моросить дощиком, а то весело зриває листя з дерев.
Осінь, осінь, листопад – жовте листя стеле сад,
Учень .За моря, в краї далекі, відлетіли вже лелеки.
Хмари небо затягли, вітер віє з-за гори.
Осінь, осінь, листопад – жовте листя стеле сад.
Більше, більше листя з кленів облітає з кожним днем.
По траві іще зеленій, листопад по парку йде.
Листопад.
Я осені найменший син.
Я часто бешкетую.
З берези листя обтрушу,
У гаї попустую.
То мокрим обіллю дощем.
То вітром промайну,
То подихом холодним
Всю землю обійму. .
І ведучий:
Вересень вплітає Жовтню
У вінок осінній золоті дива:
Жовте листя клена
І жоржини жовті.
Чорнобривці, айстри.
Жменьку хризантем.
Розплітає осінь жовтеє волосся.
Покриває осінь листям золотим.
Відмирають квіти – така у них доля.
Але знов весною з'являться вони.
ІІ ведучий:
Ой щось мене турбує настрій ваш,
Тож може розпочнемо «квітковий вернісаж»
І ведучий:
Квіточка до квіточки –
Ми сплетем віночок,
Ще й завяжуть стрічечки
В тім віночку діти.
Стрічечки яскраві,
Стрічечки барвисті,
У вінок вкраїнський
Заплітають діти.
Про що розповідають стрічки віночка
Учень :Про це, юний друже, повинен ти знати:
Коричнева стрічка - земля, наша мати.
Вона в нас єдина, вона найрідніша.
Коричнева стрічка - вона найміцніша.
Учень Ми хочем, аби ви усі зрозуміли:
Ці жовті стрічки - наше сонечко миле.
Воно дає світло, дарує тепло.
Без сонця життя б на землі не було.
Учень Дві стрічки: зелена і темно-зелена -
Це юність, краса. Це природи знамена.
Зелена трава і зелені листочки -
Дві стрічки зелені ми маєм в віночку.
Учень Дві стрічки: блакитна і синя, темніша -
Це небо і води. Хай будуть чистіші.
Дай, Боже, щоб ми вберегли їхню суть,
Нам небо і води здоров'я дають.
Оранжева стрічка - м’яка паляниця.
Учень Це й колос достиглого жита, пшениця.
Дивись, як оранжева стрічечка сяє,
Рум'яна, як хліб, й нам про хліб нагадає.
А ця, фіолетова, те означає,
Що розум людський ще надій не втрачає.
Учень На те, що послухаєм розум і Бога,
На те, що щасливі ми будемо з того.
Малинова стрічка (або малинова)
Про щедрість сказати своє хоче слово.
Про те, що не можна усе тільки брати,
Що треба навчитись і щедро давати.
Багатство й достаток - рожева ця стрічка.
Багатство пора вже нам мати за звичку.
Достаток з рожевої стрічки всміхатись
Нам буде, як праці не будем боятись.
Учень Якщо ви в вінок стрічки білі вплели,
То треба, щоб душу свою берегли.
Перлини душі ви збирайте в намисто,
Душа хай, як білі стрічки, вона буде чиста.
(виходять дівчата і вплітають у вінок різнокольорові стрічки)
Пісня « Віночок»
Учень Осінь, осінь… Лист жовтіє.
З неба часом дощик сіє.
Червонясте, золотисте
Опадає з кленів листя
Небо синє-синє, листя кольорове,
Учень Діти ті листки збирають,
У книжки їх закладають.
Наче човники, рікою
Їх пускають за водою.
З них пдетуть вінки барвисті –
Червонясті, золотисті.
Учень Тихо осінь ходить гаєм.
Ліс довкола аж горить.
Ясен листя осипає,
Дуб нахмурений стоїть.
Учень Давно вже попрощали нас
З-під неба журавлі,
Пташки замовкли у гаях,
І втихло на землі.
Учень Вже ліс убрав багровий стрій.
Зів’ялий лист паде –
В гостину з півночі до нас
Грізна зима іде.
Учень Припали квіти до землі,
Туман наляг кругом
Ще день, ще два – і, всі поля
Заснуть глибоким сном.
Учень Вже темна осінь надійшла,
Зів’ялий лист паде –
По листю повагом до нас
Грізна зима іде.
Учень У гості осінь завітала
Позолотила тихий сад
Збирала стиглий виноград
І на луки також ходила,
Водичку пила з джерела.
І шлях до вирію відкрила,
І в ліс у золоті пішла.
Учень Осінь наша, осінь – Золота година,
Неба ясна просінь, Пісня журавлина
Учень Садами вітер тихо пролітає
І скрізь розносить запізнілий жаль
Пора прощання золотая
Я так люблю в тобі твою печаль.
Учень Журавлі летять курличуть,
Шлють останнє “прощавай”,
Літечко з собою кличуть,
Забирають в теплий край.
Ой, як жалко мені літа
І журавликів моїх!
Та не буду я тужити,
Бо весною стріну їх.
ОСІНЬ Дякую. Дуже гарні вірші.
А я принесла вам гостинців
Із полів, садів та грядок.
Ну, а щоб не сумували –
Поний кошик загадок.
З А Г А Д К И.
Під зеленою хустинкою золоті хова зернинки. Кукурудза.
Постаріла – сто пелюшок наділа. Капуста.
Зелені, лобасті, довгасті, голчасті,
Нічого не возять, а солі просять. Огірки.
У картузику багато діток. Соняшник.
Хто роздягти візьметься – слізьми заллється. Цибуля.
Ходімо копати, дівиць рятувати. Картопля.
Під землею заховався. Хрін.
10 В земляній сидить коморі, а коса її на дворі. Морква.
З горду прийде – у борщ попаде. Помідор.
Сценка1
КУМА: Доброго дня, сусідонько! Чи дуженькі? Чи здоровенькі?(ЦІЛУЮТЬСЯ)
2 КУкМА: Ая, ая, доброго дня. Коли це він добрим буває?
Оце вийшла по воду до криниці, і якби не ви, кумасю, то не було б з ким поговорити, що розказати, додому понести, сусідам передати.
1 КУМА: А ви не скажете, кумцю. Що оце ваші кури у мене в городі роблять?
2 КУМА: А хто вам сказав, що то мої кури, вони що, позначені? А може то Ганині кури!
1 КУМА: Ганині не Ганині, а додому сьогодні не підуть, у мене залишаться.
2 КУМА: Як то залишаться? Вони ввечері нестися мають. Ви , мабуть, хочете мої яйця собі забрати, як ті яблука, що з моєї яблуні вам за тин впали?!
1 КУМА: Якщо вони на моїй межі лежали, то моїми стали!
2 КУМА: Отакої, то може, як мій Петро на вашу межу стане, то теж до вас піде?
1 КУМА: А чому ж не піде? Я куди ліпші від вас: не довголиця, не веснянкувата, не товста і не язиката. Отакої!!!
2 КУМА: Що? То це я товста? Це я веснянкувата? Та я тобі покажу, яка я язиката !
Бодай тебе лиха година побила, як ти мої яблука потрусила!
1 КУМА: Тьху на тебе і на твої кури, бодай вони одними «кіндерами» неслися. Застала мене з тобою лиха година!
Сценка 2
Кума 1. Драстуйте, кумцю, драстуйте!
Кума 2. Доброго дня і вам, кумцю!
Кума 1. А шо то Ви таке у торбі тягнете?
Кума 2. Та де Ви бачите торбу?
Кум 1. Е, не ховайте, не ховайте, кумцю! Краще покажіть що там.
Кума 2 Та де?
Кума 1. Та он – де. І що там у Вас у торбі таке качається?
Кума 2. Та це …голова…
Кума 1. Яка? Боже, невже Ви кого вбили чи зарізали?! Свят, свят, свят з Вами, кумцю!
Кума2 Та що Ви мелете! Ось я краще Вам загадку загадаю . Ви і дізнаєтесь , що в мене в торбі.
Кума 1. Ану ж давайте, кумцю, зараз відгадаю.
Кума 2. Слухайте! Була дитиною – не знала пелюшок, а старою стала – 100 пелюшок мала.
Кума 1.Ой! Боже, та це ж Пріська Черпачка! Поки малою було – все таке голісіньке бігало, одна сорочина на ній. А тепер, як нарядиться – спідниць штук три, а потім кофтинки різні ,жупани, кафтани, хустки, свитки, …то точно 100 пелюшок. Боже, то невже Ви її голову у торбі носите?
Кума 2. Та Господь з вами, кумцю! Що ви плетете?! Ось краще давайте другу загадку загадаю. Вузлата, головата, сто сорочок на ній і на одній нозі стоїть.
Кума 1. А..! То це Параска Манзюкова! у неї голова о-го-го, як гарбуз і на одній нозі зараз скаче, бо другу їй колодами прищемило, коли вона Манзюкову півлітру там знайшла та хотіла забрати. То це Ви її укокошили, кумцю?
Кума 2. Та заспокойтеся, кумцю, у Вас одні страхіття та покійники на умі. Що я Вам, рецидивіст якийсь чи, що. А, може ви відгадаєте ці загадки і скажете, що у мене у торбі?
Вузлата, листата, а росте головата, На одній нозі стоїть, сто сорочок на ній.
( діти відгадують)
Кума 1.А навіщо Вам ця капуста? Її моя коза, і та не хоче їсти.
Кума 2. Є , кумцю, це така полезна штука, що її сам імператор Діоклетіан вирощував.
Капусту хвалив не тільки Діоклетіан –її прославляв і великий математик Піфагор. Він ще й успішно виводив її нові сорти. Недарма одна з найкращих форм цієї рослини носить ім’я Піфагора.
Кума 1. А я знаю, кумцю, що капуста ще буває цвітна, червоноголова, савойська, брюссельська і навіть, кольрабі – це така, що нашу ріпу нагадує.
Кума 2. А ще в капусті найбільше вітаміну U. Саме цей вітамін лікує виразку шлунку, гастрити, хвороби печінки. Допомагає запобігти атеросклерозу.
Кума 1. А ось ті, що хочуть схуднути обов’язково повинні їсти капусту, бо вона тільки місце в шлунку займає, а енергетична цінність її низька.
Кума 2. То чого ми кумцю з Вами тут розбазікались, давайте краще до столу та почнемо вітамін У вживати. Ох! Смачно! А Ваша коза . куме, видно балувана дуже раз від таких ласощів відмовляється. Ось скуштуйте як я смачно приготувала…
Кума 1. Та що там Ваша, ось моя капусту з грибами .
Кума2. А я який капусняк зварила., та ще яке реберце свиняче туди вкинула.
Кума 1. А я галушки з капустою..
Кума 2.А я капустяний рулет!
Кума 1. Цвітну капусту з макаронами!
Кума 2. Цвітну капусту з сметаною!
Кума 1. Капусту з помідорами!
Кума 2 .Капусту тушковану в молоці!
Кума 1. Вареники з капустою!
Кума 2. Квашену капусту з огірочками!
Кума 1. Квашену пелюстками!
Кума 2. Рагу з капустою!
Кума 1. Котлети капустяні!
Кума 2. Млинчики з капустою та грибами!
Кума 1. Запіканка з капусти з рисом!
Кума2. Голубці з м’ясом !
Кума1. Та досить вже мабуть , кумцю, бо все це і в живіт не вміститься!
Кума2. Та де Ви там живіт бачите? То вже черево як у мого кабана. Царство йому небесне, від Покрові заколов.
Кума 1. Так у Вас свіжина! То чого ж Ви мовчите!? Ходімо ми зараз свіженького м’ясця та з квашеною капусточкою…!
ВЕДУЧА.
Осінь завжди була шанованою в народі, бо з нею в оселю селянина приходив довгоочікуваний, здобутий важкою літньою працею достаток. Вона начебто підводила підсумок праці господаря і на полі, і на городі, і в господарстві. І недарма про осінь так багато прислів’їв та приказок:
І ведучий:
Вже в котре себе питаю:
Яка найкраща пора?
Бо всі і чудові, й хороші,
А осінь - така дорога!
II ведучий:
До школи спішать схвильовані діти,
Останній привіт посилають нам квіти.
Кульбаба тихесенько літо снує.
Прощальним крилом журавлиним змахне.
І ведучий:
А осінь у танці із пензлем кружля.
Малює барвисті листочки.
У чорні хустки прибрала поля,
Ліси - в золотисті сорочки.
І ведучий:
Білим туманом сповила долину.
Багрянцем спалило у лузі калину.
Добра наносила повні двори.
Комори, засіки і погреби.
Вгощаймося, добрі люди!
Благословенна хай осінь буде!
ОСІНЬ. Дуже дякуємо вам, друзі, за те, що гостинно мене зустрічали, гарні вірші подарували. Але час нам з братами в дорогу збиратися, бо ще треба провідати і ліси, і поля.
ВЕРЕСЕНЬ Щоб пригостити усіх звірят осінніми ласощами.
ЖОВТЕНЬ. Щоб прикрасити золотистими барвами усе навкруги.
ЛИСТОПАД. Щоб підготувати землю-матінку до зими.
ОСІНЬ. Але наступного року ми знову неодмінно завітаємо до вас. До зустрічі.
Виходять всі учасники свята.
1-й учень Осені пора – літо догора…
2-й учень Сонечко вже спить, листя шелестить.
3-й учень Нива золота, вижаті жита.
4-й учень Линуть журавлі в теплії краї.
5-й учень Хай мине зима, буде вже весна!
6-й учень Хай радіє світ, сонцем, що зігріт!
7-й учень Полум’ям свіча хайнас зустріча,
8-й учень Комина тепло, щоб завжди було!
9-й учень в цей святковий час ми прийшли до вас.
10-й учень Щастя і добра побажати вам!
Пісня « Десь по світу »
1