Конспект інтегрованого заняття
для дітей середнього дошкільного віку
(розвиток мовлення, ознайомлення з природним довкіллям)
Тема: «Подорож до заповідника "Асканія – Нова»
Мета: розширити уявлення дітей про тваринний світ в заповіднику «Асканія - Нова», учити виділяти характерні ознаки тварин, чим дикі тварини відрізняються від домашніх. Активізувати та збагатити словниковий запас дітей за темою. Формувати граматичну правильність мовлення в реченні: вміння будувати відповідь до поставленого запитання, відповідати на запитання повними реченнями. Розвивати зв'язне мовлення. Вправляти у складанні описової розповіді за допомогою мнемотаблиці. Виховувати інтерес до природи.
Словник: заповідник, степ, дикі тварини Африки: зебри, антилопи, бізони, поні.
Матеріал: мультимедійний проектор, відеоролик «Степовий заповідник «Асканія - Нова», коректурна таблиця «Дикі тварини», «Асканія-Нова», олівці, фломастери, розмальовки з зображенням тварин, дидактична гра «Логічний ланцюжок», загадки, вірш М.Познанської «Асканія – Нова», картинки з зображенням диких тварин, скоромовка «Заєць зяблика зустрів».
Хід заняття:
І. Організаційний момент:
Вихователь: Сонечко прокинулося, настав новий день.
Любі малята, усім добрий день!
(Вихователь пропонує дітям прочитати вірш)
Дитина читає вірш М.Познанської «Асканія – Нова»
Вже із рук їдять зерно
Яки, лосі, лами,
З ними й зебри заодно
Дружать з пастухами.
В парку вдень і уночі
Голоси пташині,
Там фазани, павичі,
Сім’ї лебедині.
Тож Асканія-Нова –
Чарівна, мов казка.
Хто у ній ще не бував
Приїздіть, будь ласка!
Бесіда за змістом вірша:
• Про що йдеться у вірші?
• Про яких птахів та звірів йде мова?
• З чим порівнює автор Асканію – Нову?
• Що таке заповідник?
Вихователь: Насправді, у заповіднику дуже багато тварин, птахів, і тому я пропоную вам відвідати цей заповідник.
ІІ. Основна частина
Вихователь: Ми разом вирушаємо до заповідника «Асканія – Нова» - одного із семи чудес України. Українське «Сафарі» - гордість нашої країни; перший степовий заповідник, який знаходиться у південній частині України, Асканія-Нова, Херсонської області.
(Діти сідають на стільці і вирушають у подорож. Перегляд відеоролика «Заповідник Асканія – Нова» за допомогою мультимедійного проектора).
Вихователь: Приготуйтесь, посміхайтесь, і у подорож зберіться.
У заповідник вирушаємо, там цікаво, всі ми знаємо.
Степ безкрайній, - це краса: птахи, звірі, небеса, а
Пишнім цвітом все цвіте, ковила кругом росте.
Тут бізони, антилопи, і верблюди, й віслюки,
Лебеді, синички, зебри, свині, ховрахи, бики.
Тут усе охороняють, полювати забороняють.
Можна лиш спостерігати, красу природи відчувати.
Вихователь: Погляньте, ми з вами потрапили до заповіднику «Асканія - нова», який створили дуже давно, щоб вивчити і зберегти від знищення унікальні види тварин та рослин.
Запитання за змістом переглянутого відеоролика:
- Який заповідник ми бачили?
- В якій області знаходиться заповідник?
- Що насаджено було в степовій зоні (паркова зона)?
- На чому доставляли воду, щоб поливати дерева? (На верблюдах)
- З якої річки ? (Дніпро)
- Яких незвичних тварин, для нашої місцевості, можна побачити у заповіднику?
- У яких умовах живуть тварини в заповіднику?
- Як ви гадаєте, чому тварин називають дикими? (Дикими називають, тому що вони живуть у лісі, степу. Дикі тварини самі собі здобувають їжу).
Дидактична гра «Упізнай тварину» ( загадки)
- Який олень?
2. У савані проживає,
чорно-білі смужки має.
І весела, і пригожа,
На конячку нашу схожа. (Зебра)
- Яка зебра ?
3. На горбах його міцних
Возять скарб, мандрують люди,
Їсть в пустелі колючки,
Зветься «корабель» (Верблюдом)
- Який верблюд?
4. Не олень, хоча й рогатий,
В нього роги – як лопати. (Лось)
- Який лось?
Дидактична гра «Логічний ланцюжок»
(Мета: розвивати у дітей мовлення, увагу; учити складати зображення тварин з двох частин; формувати потребу турботливого ставлення до тварин. Виховувати бажання висловлювати почуття, емоції).
Вихователь: Багато тварин, рослин, птахів знаходиться під загрозою зникнення, тому до якої книги їх занесено? (До Червоної книги України).
• У Червоній книзі зібрані рідкісні види тварин, птахів і рослин, які опинилися під загрозою зникнення і потребують особливої охорони та дбайливого ставлення.
• Люди піклуються про збереження природи, тому найрідкісніших представників живої природи записують у Червону книгу.
Дидактична гра «Дикі, домашні птахи та тварини» (з м’ячем)
Мета: закріпити знання дітей про диких та домашніх тварин та птахів.
Скоромовка для постановки звука «З»
«Заєць зяблика зустрів» Ю. Кругляк
Заєць зяблика зустрів:
Зебру зжер! Зміюку з’їв!
Зяблик зойкнув: - Значить, заєць -
Задавака і зухвалець!
Колективна робота з коректурною таблицею «Асканія-Нова» (Додаток 1)
Художньо-продуктивна діяльність
(Діти розфарбовують розмальовку з зображенням диких тварин)
ІІІ. Підсумок.
- Вам сподобалася подорож?
- Чим багата наша Україна?
- Як називається заповідник?
ДОДАТОК 1
Коректурна таблиця «Дикі тварини»
Питання до коректурної таблиці:
Вправа ''Знайди''
- Що спільного у тварин верхнього ряду?
- Знайдіть зайву картинку другого ряду.
- Що спільного на картинках третього ряду?
Вправа «Відповідай швидко»
- Яка тварина виступає в цирку?
- Конячка, яка має смужки?
- Горбата тварина?
- Хто має хвіст віяло?
- Конячки, які маленькі на зріст?
Відгадай загадки, знайди відгадки .
1. Клишоногий, волохатий, влітку спритний та завзятий, ну а взимку лежебока, у барлозі гріє боки. (Ведмідь)
2. Сірий, злющий і голодний
у зимові дні холодні.
Пісню тягне, знай, свою
з завірюхою: -у-у-у (Вовк)
3. Він мостить гнізда на дахах,
У теплий край літа далеко.
Як зветься чорно - білий птах?
Ану, скажіть хутчій! (Лелека)
4. Ой, великий упертюх
Сей сіренький клаповух.
Кличе ''І-я'' до ясел,
Називається ...(Осел)
5. Що це - коні чи осли
Нас доріжкою везли?
Не осли то і не коні -
Ми каталися на ...(Поні)
6. Ось у клітці, дивна киця
Пружну спину вигина.
Та погладить тую кицю
Найсміливіший боїться,
Бо велика та страшна (Тигр)
7. Народився у пустелі,
Де піски і дуже жарко.
Має два горби на спині
І живе у зоопарку. (Верблюд)
8. '' Дитинчата -дорослі ''
У ведмедя діти – ведмежата,
у вовка – вовченята,
у тигра – тигренята,
у лебедя – лебедята.
Вправа "Відгадай"
Бізон великий, а віслюк… (маленький).
У лелеки гніздо на даху, а у фазана …(на землі).
У антилопи роги, а у лами …(немає).
У верблюда горби, а у лося … (роги).