Конспект заняття "Ремесла нашого народу"

Про матеріал

Ознайомити дітей з українським народним ремеслом (гончарством), з його історичними витоками і сучасним використанням; прилучати до культури минулого свого народу;

формувати оцінні судження, навчати виявляти схожість і відмінність. Уводити до словника дітей слова – назви витворів українських народних майстрів, розвивати звуковимову , уміння висловлювати чітко свої думки.

Розвивати мислення, пам'ять, уяву та творчість, дрібну моторику рук, формувати спостережливість, уміння емоційно сприймати красу витворів українських майстрів.

Викликати бажання прикрашати вироби, працювати творчо, виявляти творчу ініціативу та винахідливість.
Перегляд файлу

 

Тема.  Ремесла нашого народу

Мета.  Ознайомити дітей з українським народним ремеслом (гончарством), з його історичними витоками і сучасним використанням; прилучати до культури минулого свого народу;

формувати оцінні судження, навчати виявляти схожість і відмінність. Уводити до словника дітей слова – назви витворів українських  народних майстрів, розвивати звуковимову , уміння висловлювати чітко свої думки.

 Розвивати мислення, пам’ять, уяву та творчість, дрібну моторику рук, формувати спостережливість, уміння емоційно сприймати красу витворів українських майстрів.

Викликати бажання прикрашати вироби,  працювати творчо, виявляти творчу ініціативу та винахідливість.
Завдання:

викликати у малюків інтерес до зображення предметів  нетрадиційними засобами;

допомагати дошкільнятам само реалізуватися і самоствердитися;

розвивати культуру спілкування, навички колективної  та групової взаємодії.

Структура заняття:

  • організаційний момент;
  • мотивація навчальної діяльності;
  • перехід до музею;
  •  ознайомлення з новим матеріалом;
  •  фізкультхвилинка;
  • закріплення;
  • зняття емоційної напруги;
  • творча робота;
  • виставка робіт;
  • підсумок.

Матеріал: українська народна музика,  керамічний посуд, розрізні картинки, предметні картинки з зображенням гончарних виробів, горіхи, виготовлені раніше заготовки глечиків, макаронні вироби, крупи.
Попередня робота: бесіда « хто такий гончар?», розгляд ілюстрацій, розучування прислів’їв, загадок; ліплення посуду із солоного тіста, Читання Української народної казки «Лисиця і журавель», «Неслухняний глечик»
Тип заняття.
Хід заняття:

  1. Організаційний момент

Пальчикова гімнастика «Сорока-білобока»

  1. Мотивація навчальної діяльності

- В чому сорока-білобока давала діткам їсти

(«чашечці», «тарілочці», «ложці»)

  1. Перехід до музею
    Вихователь: - Діти,  сьогодні ми відвідаємо місце де є багато красивого і старовинного посуду завітаємо у «музей льону і ткацтва».
  2. Ознайомлення з новим матеріалом

 Проходьте, будь ласка.
- Що ви бачите в музеї?

З давніх-давен українська земля славилася народними майстрами. В Україні вміли і ткати, і різьбити по дереву, і вишивати , виготовляли кераміку. Ця майстерність передавалась із покоління в покоління.
Розглянте посуд.

 - Із чого ж виготовлені ці вироби?
- Як називається людина . яка виготовляє ці вироби?
Глина в кого ожива?
Творить з нею хто дива?
В нього посуд ніби жар,
Ну, звичайно ж, це…. (гончар)

(розглянути малюнки: гончар, гончарний круг, глиняний посуд)
- Гончар- це дуже давня і шановна професія.
- З чого ж він робить ці чудові вироби?
- Він знаходив глину у землі і залишав її на дворі, щоб вона вилежалась, її мочили дощі,морозили морози, обігрівало сонце, обдували вітри. А навесні з глини вибирали всі палички і камінці, просіювали її, намочували водою, ліпили виріб, поливали, потім готовий обпалювали в печі при високій температурі. Після чого посуд ставав міцним і дзвінким.

  1. Фізкультхвилинка
    - А тепер уявіть себе справжніми майстрами,

давайте просіємо глину,

намочимо її,

виліпимо посуд,

поллємо водою,

обпалимо в печі. ( імітація рухів).

  1. Закріплення матеріалу

- Як же називається цей посуд?

У давнину коли купували посуд  по ньому постукували, якщо посуд лунко дзвенів його вважали гарним. 
-А-ну перевіримо, як він звучить? ( Д/г « Що звучить?»).
В цьому горщику є щось цікаве.

(Дістати завдання)
1 завдання:  Скласти «розбитий» посуд.
- Що в такому посуді можна зберігати?

 ( індивідуальні запитання)
2 завдання  Відгадати загадку:

Як у піч мене несуть,

в мене овочі кладуть,
Ще й водичку наливають,

 у вогонь – і борщик мають!

                                ( горщик)

Біля тіла- вухо,

голови не маю,
Молоко, сметану,

 квас, добре зберігаю. ( глечик)
3 завдання: Хто здогадається що знаходиться в глечику? (горішки)

 Гра « Горішок»

 -Між долоньок їх будемо катати і пальці разом розминати.

(самомасаж рук, пальців)
4 завдання : Прислів я.  Гончар без круга, як рослина без цвіту.
5 завдання: «З якої казки?» (ілюстрація)

6 завдання:  Мовна гра  «З чого зроблено»

Ложка з дерева – деревяна ложка;

Горщик з глини – глиняний горщик;

Подушка з пуху – пухова подушка;

Кочерга з заліза – залізна кочерга.

  1. Зняття емоційної напруги вправа «Художник»
  2. Виконання творчої роботи.

А тепер,  будемо прикрашати  вироби, які ми з вами робили на попередньому занятті.
(плоскі глечики з пластиліну)

А прикрашати ми будемо різними крупами і макаронними виробами.

Техніка безпеки

          Матеріал з яким ми будемо сьогодні працювати дрібний, тому будьте уважні. Не беріть в рот. Після роботи помити руки.

( Діти виконують роботу під аудіозапис української народної музики)

  1. Виставка робіт
  2. Підсумок

Бережіть і пам’ятайте споконвічні традиції нашого народу.
 

Ігри  на розвиток дрібної моторики рук

Сорока-білобока
Сорока-білобока, на припічку сиділа,
Дітям кашку варила.
На порозі стрибала,  дітей скликала.
Цьому дала на тарілочці,
Цьому — в мисочці,
Цьому - на блюдечку,
Цьому - в чашечку.
А цьому не дала бо він:

Дров не носив,
Діжі не місив,
Хати не топив,
Кашу не варив!
Справжній лежень!

Нема тобі нічого! 
Пальці лівої руки згинають у кулачок, а потім почергово їх розгинають, починаючи з великого.

«Художники»

Хід вправи: стоячи, за інструкціями вихователя  виконують  вправу:

«Зараз ми будемо малювати  посуд у незвичний спосіб»

Тарілку «малюємо»носом (кажемо і вико­нуємо),

чашку – підборіддям,

глечик  – правим плечем,

горщик – лівим плечем,

ложку  правим ліктем,

ваза  – лівим ліктем,

сковорідку  правим коліном,

чайник    лівим коліном,

а каструлю  – «хвостиком».

2.2. Загадки

В мені мак розтирають,

галушки в мене кидають,
Річ потрібна і не хитра,

називають всі…

                                   ( макітра)

Майстер в руки мене взяв,

 на мені намалював,
Листок, квітку, перепілку,

бо розписував…

                                  ( тарілку)

Як у піч мене несуть,

в мене овочі кладуть,
Ще й водичку наливають,

у вогонь – і борщик мають!

                                   ( горщик) 

У відро завжди пірнаю,

Коли воду набираю,

З мене радісно всі пють,

Мене…. (кухликом) зовуть.

 

А я чудо із чудес:

Мене знає рід увесь,

Бо я хлопець-молодець –

Опишнянський…

                                 (куманець)

 

http://art.ioso.ru/wiki/images/Gonchar.gif

 

 

 

 

                                        Глина в кого ожива?
                                        Творить з нею хто дива?
                                        В нього посуд ніби жар,
                                        Ну, звичайно ж, це…. (гончар)

 

 Предметні картинки

ДПМ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З давніх часів люди

ліпили з глини посуд,

прикраси, іграшки.

 

 

 

 

 

 

 

ДПМ 


 

 

Виліплені вироби

розписували

спеціальними

фарбами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Посуда ручной работы. Гончарная керамика. 

 

 

 

 

Маслий Евгений - кружка именная 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Опошнянская керамика 3

 

docx
Додано
7 листопада 2018
Переглядів
21706
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку