1
Конспект
заняття з навчання грамоти
для дітей старшого дошкільного віку
«Якщо зможеш ти читати, то будеш багато знати»
Підготувала та провела:
КУЩИК Світлана Василівна,
вихователь Нововолинського
закладу дошкільної освіти №6
Конспект
заняття з навчання грамоти
для дітей старшого дошкільного віку
«Якщо зможеш ти читати, то будеш багато знати»
Мета: навчати дітей читати слова, здійснювати звуко-буквенний аналіз слів, створювати умови для розвитку логічного мислення, розвивати зв’язне мовлення, виховувати інтерес до пізнання цікавого, до літературних творів, розвивати пізнавальні психічні процеси, розвивати дрібну моторику м’язів пальців, узгоджувати іменники з прикметниками, дієсловами у раді, числі, відмінку.
Обладнання: матеріал до завдань, таблички слів, фішки, казкове дерево, казкові герої, м’яч, ілюстрації до казок.
Попередня робота: читання українських народних казок, бесіда по змісту, розгляд ілюстрацій, використання аналогічних завдань.
Хід заняття
Діти, погляньте, як у нас гарно, сьогодні у нас справжнє казкове свято, щоб нам було веселіше.
Вітаються
1. Двоє дітей розповідають вірші:
Автобус їде по алеї
Акація цвіте у саду
А ми зібравшись під нею
Абетку вивчивши легку.
Стали букви у рядок
І побігли тв дитсадок
Хто у них за ватажка?
Ну, звичайно, буква А.
Ворота у країну казок.
Дітям роздають слова для читання – це перепустки, роздають казкар з казкаркою, слова в конверті (коза, вовк, півник і тд).
Після прочитання слова дитина проходить через казкові ворота, звучить музика.
Ігровий прийом, прихід зайчика.
Заходить з ілюстраціями казок. Ці казки передали герої казок, в кожній казці пригода. «Котик і півник». Діти сідають за парти «Лисичка вкрала півника і закрила на три замки, ключами будуть наші завдання, які написав півник, які потрібно нам розв’язати».
1. За картинкою, що лежить на парті діти роблять звуковий аналіз: півень, собака, кіт і тд.
2. Гра «Встав пропущену букву»
На столі лежать слова-картки: бере…, м…олоко, с…ло.
3. «Склади слово».
Замок розрізаний на частинки в залежності від рівня знань дітей.
Червоні – на 4, сині – на 3, жовтні – на 2.
Ві-сім, чо-ти-ри, пів-ник.
Після виконання завдань «Півень кукурікає за ширмою – лисичка півника відпустила, ключами – були виконані вами завдання».
Наступна ілюстрація з казки: «Івасик-Телесик».
«Змія схопила Івасика-Телесика і хоче його з’їсти, але відпустить, коли виконаємо завдання».
Діти стають у коло «зайчик» кидає м’яч, називаючи склад, а дитина його продовжує: сос-на, ли-стопад, ку-рка, з-зима.
За шторою вітається «Івасик-Телесик» (лялька).
«Івасик-Телесик» передає завдання від «Колобка».
«Лисичка-сестричка хоче його з’їсти, а відпустить, коли прочитаємо кольорові слова».
Т О И Р Г Р – колір картки зелений
Н В А Р І Ц И Л С – колір картки білий
Гра: «Вставалки». Стають у коло:
Квіти – нарцис (по 4 слова)
Звірі – тигр, лев, слон (не живуть в наших лісах)
Дерева – дуб, липа.
Звірі – заєць, білка (живуть у наших лісах)
«Колобок» - дитина дякує за допомогу і запрошує на лісову галявину.
Тепло, весна, зацвіли квіти, пахне на вулиці, вилетіли бджілки, бджілка – літає над головами дітей, збирає мед.
Діти танцюють під музику (фізкультхвилинка).
Бджілка дає завдання дітям.
Ребуси: 3 + = тризуб
Що означає? – це герб нашої країни.
![]()
![]()
Бу + = булава
Що означає? – це зброя, воїни бились на битвах.
Хто з казкових героїв? Котигорошко
+ нь = Волинь
Що означає? – частина України, ми живемо на Волині. Дякуємо, бджілко, за цікаве завдання.
Ілюстрація з казки «Колобок».
Сумні Круть і Верть, півник їх запросить до столу, коли виконають завдання, діти допомагають.
Складання слів за картинками, діти читають слова.
До(1) Га(3) Ро(2), Ки(1) Їв(2)
Ляльки мишенята за ширмою дякують за допомогу.
Лист від вовка – зачитує вихователь. «Допоможіть мені. Лисичка обдурила, замерз хвіст і обіцяє не кликати людей з села, коли я виконаю ці завдання».
Читають слова написані на геометричних фігурах. Складають за схемою речення по кольорах.
![]()
![]()
![]()
Жовтий колір:
Бурі
Бобри
Брід
Перебрели
Діти виходять, стають, складають речення.
«Бурі бобри брід перебрели».
Що це? Скоромовка
Який звук найчастіше зустрічається? Р.
Як вимовляємо? Швидко.
Промовляють 2 рази швидко.
Зелений колір:
Весняний
День
Рік
Годує
«Весняний день, рік годує».
Який (вид) жанр українського фольклору? – Прислів’я
Чому навчає?
- Має народну мудрість – потрібно весною садити город, щоб цілий рік їсти.
Синій колір:
Коси
Коса
Поки
Роса
«Коси коса поки роса» - скоромовка.
Червоний колір:
Вік
Живи
Вік
Учись
«Вік живи, вік учись» - прислів’я.
Чому потрібно все життя вчитись?
- Наука зайвою не буває.
«Вовк-іграшка» дякує за ширмою за допомогу, показує, що у нього цілий хвіст.
Ось і я приготував для вас цікавинку, теж завітав до вас не з пустими руками – каже «Зайчик».
Діти розгадують кросворд, пишуть ручкою слова.
1) Я від баби втік, я від діда втік (Колобок)
2) З’їж мого пиріжечка – укажу тобі дорогу (Піч)
3) Сиди півнику не відчиняй нікому (Котик)
4) Гуси-гуси гусенята, візьміть мене на крилята (Телесик)
5) А я рак неборак, як вкушу, то буде тобі знак (Рак)
6) Нічого я не пила і не їла (Коза)
Зачитуються уривки з українських народних казок.
|
К |
О |
Л |
О |
Б |
О |
К |
|
П |
І |
Ч |
|
К |
О |
Т |
И |
К |
|
Т |
Е |
Л |
Е |
С |
И |
К |
|
Р |
А |
К |
|
К |
О |
З |
А |
«Зайчик» дарує книжку «Твоя перша енциклопедія» і пригощає пиріжками, яких напік «Півник».
Заняття закінчене.