ВІДДІЛ ЗЕЛЕНІ ВОДОРОСТІ
Загальні особливості водоростей. Водорості від інших рослинних організмів відрізняються наступними ознаками:
Водорості, або нижчі рослини:
Вищі рослини:
Незважаючи на схожість у будові та життєдіяльності, Еглена-тварина, Хламідомонада-рослина
Водорості можуть бути одноклітинні і багатоклітинні, іноді великих розмірів, до декількох десятків метрів. Вони фотосинтезують і мають хлорофіл, але часто й інші пігменти. Забарвлення водоростей може бути зелене, жовтувате, буре, червоне. Клітина водоростей має ті ж частини, що й у вищих рослин. Їх фотозинтезуючі пластиди, від яких залежить забарвлення, називають хроматофорами. Розмножуються водорості вегетативним, безстатевим і статевим шляхом.
ВІДДІЛ ЗЕЛЕНІ ВОДОРОСТІ
Зелені водорості, які живуть у прісних водоймах. Більшість зелених водоростей живе у прісних водоймах, у морях їх порівняно мало. Існують одноклітинні і багатоклітинні водорості.
Хламідомонада і хлорела. Дрібні одноклітинні водорості. Їх можна розглянути тільки за допомогою мікроскопа. Вони мають оболонку, ядро, цитоплазму, чашоподібний хроматофор. Але відрізняються істотними ознаками.
Хлорела:
Хламідомонада:
Спірогіра:
Вегетативне розмноження у спірогіри відбувається простим розривом ниток. Спори безстатевого розмноження відсутні. Статевий процес — кон’югація, тобто злиття звичайних вегетативних клітин, а не особливих гамет.
Етапи кон’югації: 1 — дві нитки розташовуються паралельно; 2 — протилежні клітини утворюють вирости назустріч одна одній так, що утворюється міст; 3 — оболонки на кінцях виростів розчиняються; 4 — вміст однієї з клітин перетікає у клітину навпроти і зливається з її вмістом, у результаті чого утворюється зигота.
Ульва (морський салат):
Рід Ацетабулярія :
Вольвокс:
ВІДДІЛ БУРІ ВОДОРОСТІ
Ламінарія
Тіло ламінарії (слань) нагадує довгий, досить вузький листок на черешку. До дна вона прикріплюється виростами — ризоїдами. Як і в інших водоростей, ризоїди служать лише для прикріплення: вода всмоктується усією поверхнею. Ламінарія досягає декількох метрів у довжину. Внутрішня її будова досить складна. У неї є навіть ситовидні клітини, які нагадують ситовидні трубки вищих рослин. Але судини відсутні, оскільки водоростям вони непотрібні. У ламінарії утворюються зооспори, з яких виростають мікроскопічні заростки зі статевими органами, так що цикл розвитку ламінарії дещо нагадує цикл розвитку папороті. Вона має пластинчасту будову, запасає ламінарин, йод, а також вважається водорістю, яка має найдосконалішу будову.
Фукус.
У прибережній зоні північних морів живе фукус, також бура водорість. Слань фукуса дуже розсічена на ремнеподібні частки. Вона набагато дрібніша, ніж у ламінарії (до 50 см довжиною). Статеві органи утворюються у спеціальних вмістилищах, безстатевого розмноження немає.
Саргасум.
У цих водоростей слань рунисте, прикріплюється до субстрату диском, рідше ризоидами. Всі вирости – гілки, повітряні бульбашки і рецептакули – ростуть з пазух «листя», які можуть бути широкими з ребром чи без нього або шіловіднимі. Коли «листя» руйнуються, то в підставі гілок або інших виростів залишається короткий шип. Повітряні бульбашки завжди одиночні і розташовуються на кінцевих гілочках.
Макроцистис –досягає 60 метрів
ВІДДІЛ ЧЕРВОНІ ВОДОРОСТІ, АБО БАГРЯНКИ
Порфіра Філофора
Зелені водорості для здійснення процесу фотосинтезу повинні поглинати світло червоного спектра (за наявності груп хлорофілів а і b і переважанню їх над каротиноїдами). У спектрі кольору розташовуються відповідно з довжиною світлової хвилі – від коротких (фіолетові) до довгих (червоні). У воді світлові хвилі поводяться інакше, ніж у повітрі. Проходячи крізь товщу води, світлові хвилі поглинаються, причому, чим більше довжина хвилі, тим сильніше вона поглинається і менших глибин досягає. З глибиною товща води розсіює світло, і промені червоного кольору не проникають на глибину нижче 250 метрів. Червоні водорості в хлоропластах мають хлорофіли групи с і d, додаткові барвники – фикоеритрини і фікоціан, а також каротиноїди. Вони здатні здійснювати процес фотосинтезу, використовуючи світло з іншими довжинами хвиль. Ця особливість червоних водоростей отримала назву «хроматична адаптація», що дозволяє їм жити на великих глибинах. Запасають агар-агар, який використовують у кулінарії, для виготовлення мармеладу, та в медицині як живильне середовище для бак посівів. Представники: порфіра, філофора, гетеросифонія пірчаста.
ВІДДІЛ ДІАТОМОВІ ВОДОРОСТІ
Додаток 1
Додаток 2
Додаток 3
Додаток 4
Додаток 5