Конспекти уроків на тему: "Будова та різноманітність квіток"

Про матеріал

Авторська розробка конспектів уроків з біології для 6 класу на тему: "Будова та різноманітність квіток" та "Запилення". Розроблені для користування на уроках біології, містять творчі завдання.

Перегляд файлу

Урок № 19                                                                                                  Дата_________

ТЕМА: Будова та різноманітність квіток.

МЕТА: ознайомити учнів із генеративними органами рослин, розглянути будову

             та різноманітність квіток; формувати навички роботи з підручником, опорними

             схемами, малюнками; виховувати спостережливість, старанність, працелюбність.

Обладнання: таблиці «Будова квітки», «Різноманітність квіток», гербарії, квітучі кімнатні

                       рослини.

Терміни: квітка, квітколоже, оцвітина, чашечка, віночок, тичинка, маточка,

                 однодольні і дводольні рослини.

Тип уроку: лекція.

ХІД УРОКУ:

І. АОЗ.

Гра «Біологічне лото»

Запитання:

  1. Назвіть способи розмноження насінних рослин.
  2. Які способи вегетативного  розмноження рослин вам відомі?
  3. Що таке регенерація?
  4. Яке біологічне значення регенерації?
  5. Що таке живці?
  6. Які види живців вам відомі?
  7. Як відбувається процес живцювання?
  8. Що таке щеплення?
  9. Для чого проводять щеплення?
  10.  Як здійснюється спосіб розмноження листками?
  11.  Як відбувається розмноження цибулиною?
  12.  Як відбувається розмноження бульбою?
  13. Яке значення вегетативного розмноження і його переваги та недоліки?

ІІ. МНД.

 На дошці  - плакат із написом «Квітка – це усмішка сонця, яка дає здоров’я й напоює світлою радістю» (Л.Толстой)

«Для життя потрібне сонце, воля й маленька квітка» - казав відомий  казкар Г.К. Андерсен. Квіти відкривають перед людиною можливість пізнання прекрасного, відчуття повноти життя.

    Давай пройдёмся медленно по лугу

    И «Здравствуй » скажем каждому цветку.

    Я должен над цветами наклонится

    Не для того, чтоб рвать или срезать,

    А чтоб увидеть добрые их лица

    И доброе лицо им показать.

ІІІ. ВНМ.

  1. Роль квітки в природі та житті людини. (бесіда)
  2. Значення квітки
    • орган статевого розмноження;
    • формуються плоди й насіння;
    • використовують у їжу, як приправу (шафран);
    • аромотерапія;
    • естетична насолода;
    • лікарська сировина (ромашка, липа та інші.)
    • нектар;
    • пилок;
  3. Будова квітки (розповідь  з розглядом таблиці та запис у таблицю, яка роздається дітям)

Будова й функції частин квітки

Назва частин квітки

Будова

Функції

 

Квітконіжка

Видозмінене стебло пагона.

Розташування на ньому квітки.

Квітколоже

Видозмінена, вкорочена верхівка пагона.

Плоске (___), опукле (      ), увігнуте (      )

Прикріплення всіх частин квітки.

Стерильні частини квітки (оцвітина)

Чашечка

Складається із чашолистиків переважно зелена. Зросло листа (               )

Роздільно листа (                )

Захищає внутрішні частини квітки до розпускання.

Віночок

Складається з яскраво забарвлених пелюсток. Вільно пелюстковий (               ),

Зрослопелюстковий (               )

Захищає тичинки й маточку від несприятливих умов. Приваблює комах.

Оцвітина

Проста (П або Ч), Складна (П + Ч)

 

Генеративні частини квітки.

Тичинка

Тичинкова нитка, пиляк, пилкові зерна

Утворення пилкових зерен

Маточка

Приймочка, стовпчик, зав’язь, де розміщується насінний зачаток.

Слугує розвитком жіночого гамет офіту, приймає пилок, бере участь у заплідненні й утворенні плоду та насіння.

 

  1. Різноманітність квіток.

                                                                      КВІТИ

                                               (за наявністю генеративних частин)

 

 

Двостатеві   (Т + М)                                                                        Одностатеві

 

                                                                                    Тичинкові (Т)        Маточкові (М)

 

                                                                    КВІТИ

                                                 (за наявністю квітконіжки)

 

Сидячі (Недорозвинена квітконіжка )

 

                                                                                  КВІТИ

                                                                (за симетрією)

 

 

Правильні (декілька площин симетрії)  Неправильні (1 площина симетрії)    Асиметричні (жодної площини)

- шипшина, ромашка, тюльпан;               - горох, квасоля,  акація;                    гладіолус, канна.

 

 

                                                                                 РОСЛИНИ

 

 

                                           Однодомні                                                     Дводомні

(коли Т + М квіти знаходяться                          (коли Т + М квіти знаходяться

          на одних рослинах)                                               на різних рослинах)

 - гарбуз       - тополя

 - береза                                                                                 - верба

 - кукурудза                                                                           - коноплі

 

  1. Формула квітки.

   Для короткого позначення будови квітки використовують формули. При складанні формул квітки користуються буквеним позначенням:

 Чашечка – Ч, Пелюстки – П, Тичинка – Т, Маточка – М.

   Число частин квітки позначаються цифрою внизу, якщо даних частин більше 12 то знаком безкінечності, що означає багато. Якщо якісь частини квітки зрослись, то відповідні цифри пишуться у дужках.

Одностатеві чоловічі позначаються______ , жіночі ______. Наприклад:

 

Домашнє завдання: параграф 18, конспект лекції, підготуватися до уроку семінару.

                                    Скласти на окремих аркушах кросворд по темі:

                                    «Розмноження та будова і різноманітність квіток».

Урок № 20                                                                                                  Дата_________

ТЕМА: Будова та різноманітність квіток.

МЕТА: ознайомити учнів із генеративними органами рослин, розглянути будову

             та різноманітність квіток; формувати навички роботи з підручником, опорними

             схемами, малюнками; виховувати спостережливість, старанність, працелюбність.

Обладнання: таблиці «Будова квітки», «Різноманітність квіток», гербарії, квітучі кімнатні

                       рослини.

Тип уроку: урок- семінар

 

ХІД УРОКУ:

 І. Виконання Л.Р. № 9, будова та різноманітність квіток.

ІІ. Розгадування кросвордів на тему:   «Розмноження та будова і різноманітність квіток».

ІІІ. Розв’язування біологічних задач.

  1. У квітках вишні добре розвинена оцвітина, яка складається з чашечки й віночка (чашечка – зелена, віночок - білий). А якою є оцвітина тюльпана?(Відповідь: оцвітини проста, і складається з однакових пелюсток за забарвленням та формою.)
  2. На початку цвітіння огірків розпускаються так звані «пустоцвіти», після чого з’являються квіти з огірками. Чи можна отримати урожай огірків коли пустоцвіти відсутні. (Відповідь: Квіти огірка одностатеві. «Пустоцвіти – це тичинкові квіти, без яких отримати врожай неможливо.»)
  3. Звичайна квітка має квітколоже, оцвітину, тичинки, маточку. Чим відрізняються від звичайної квітки огірка, гарбуза, кукурудзи, квіти верби , тополі, коноплі? (Відповідь: квітки верби, коноплі, тополі – одностатеві. Вони мають лише або тичинки, або маточки.)
  4. Весною на одних деревах верби утворюються жовті сережки, а на інших – зелені. З чим пов’язана ця відмінність? (Відповідь верба дводомна рослина на одному дереві жіночі квіти – зелені, чоловічі – жовті.)
  5. На ділянці посіяли кілька насінин спаржі. З них виросла лише одна рослина, бо решта насіння не зійшла. Наступного року спаржа розрослася, на кожному пагоні утворилися квіти, але плодів не було. У наступні роки спостерігалося таке саме явище. Як пояснити цей факт? (Відповідь: Спаржа – дводомна рослина.)
  6. Для озеленення вулиць сажають тополі. Ці дерева ростуть швидко й утворюють могутню крону. Але на початку літа люди не задоволені насадженнями: з дерев летить пух, який потрапляє в очі, одяг тощо. На деяких вулицях ростуть рослини, але пуху немає. Як це можна пояснити? (Відповідь: Тополя – дводомна рослина. Пух летить тільки з чоловічих суцвіть.)

 

ІV. Виконання завдань в робочому зошиті № 59,60.

V. Виконання тестів. (додаються)

VІ. Д.З. підготувати цікавий матеріал про суцвіття та квіти. Повторення П18.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тести: І варіант

І. З вибором однієї правильної відповіді: 0,5 балів

1. Видозмінений пагін, основною функцією якого є статеве розмноження: 

а) квітколоже, б) віночок, в) зав’язь, г) чашечка, д)тичинка і маточка.

2) Функції тичинки:

а) забезпечує квітку поживними речовинами;

 б) захищає внутрішні органи квітки від пошкодження;

 в) приваблює комах-запилювачів.

 г) утворює пилок.

3. Функції оцвітини:

 а) забезпечує квітку поживними речовинами;

 б) захищає внутрішні органи квітки від пошкодження;

 в) приваблює комах-запилювачів.

 г) утворює пилок.

4. Оцвітина може бути:

а) простою, б) правильною, в) неправильною.

5. Правильні квіти – це…

а)  через квітку можна провести 1 площину;

б) через квітку можна провести 2 і більше площин;

в) жодної площини.

6. Дводомні рослини містять тичинкові й маточкові квітки:

а) на одній рослині; б) на різних рослинах.

 

ІІ. З вибором декількох правильних відповідей. 1 бал

1.До генеративних органів рослини належить:

а) листя, б) стебло, в) квітка, г) плід, д) корінь, е) насіння.

2. Маточка складається з:

а) зав’язі, б) нитки, в) пиляка, г) стовпчика; д)приймочки, е) пилку.

3. Дводомні рослини: а) верба, б)огірок, в) конопля, г) кукурудза.

 

ІІІ. Встановіть відповідність: 1,5

Черешня                               Ч  П  Т  М

Огірок                                   Ч  П  Т  М

Квасоля                                 Ч  П  Т  М

 

ІV.  Поставте + чи – заповнивши таблицю відповідно до рослин 1,5 б

 

Назва рослини

Квітки двостатеві

Квітки одностатеві

Рослина дводомна

Рослина однодомна

Кукурудза звичайна

 

 

 

Тополя чорна

 

 

 

Вишня звичайна

 

 

 

 

V. Тест «Так чи ні» (3 бали)

1. У статевому розмножені бере участь стовпчик маточки.

 

2. Вегетативне розмноження це здатність розмножуватись вегетативними частинами .

 

3. Оцвітина відноситься до генеративних частин квітки.

 

4. Квітка гладіолуса має дві площини симетрії.

 

5. Забарвлення віночка слугує для приваблення комах.

 

6. Чашолистики мають різнокольорове забарвлення.

 

 

ІІ варіант

І. З вибором однієї правильної відповіді: 0,5 балів

1. Видозмінене стебло пагона на якому розташовуються квіти:

а) квітколоже, б) віночок, в) зав’язь, г) квітконіжка, д)тичинка і маточка.

2. Функції маточки:

а) забезпечує квітку поживними речовинами;

 б) захищає внутрішні органи квітки від пошкодження;

 в) приваблює комах-запилювачів.

 г) утворює плід та насіння.

3. Функції віночка:

 а) забезпечує квітку поживними речовинами;

 б) захищає внутрішні органи квітки від пошкодження;

 в) приваблює комах-запилювачів.

 г) утворює пилок.

4. Оцвітина може бути:

а) складною, б) правильною, в) неправильною.

5. Асиметричні квіти – це…

а)  через квітку можна провести 1 площину;

б) через квітку можна провести 2 і більше площин;

в) жодної площини.

6. Рослини, що містять тичинкові і маточкові квітки на одній рослині:

а) однодольні, б) дводольні, в) однодомні, г) дводомні.

ІІ. З вибором декількох правильних відповідей. 1 бал.

1.До вегетативних органів рослини належить:

а) листя, б) стебло, в) квітка, г) плід, д) корінь, е) насіння.

2. Тичинка складається з:

а) зав’язі, б) нитки, в) пиляка, г) стовпчика; д)приймочки, е) пилку.

3. Однодомні рослини: а) верба, б)огірок, в) конопля, г) кукурудза.

ІІІ. Встановіть відповідність: 1,5 бала

Вишня                                  Ч  П  Т  М

Горох                                    Ч  П  Т  М

Капуста                                 Ч  П  Т  М

 

ІV.  Поставте + чи – заповнивши таблицю відповідно до рослин 1,5 бала

 

Назва рослини

Квітки двостатеві

Квітки одностатеві

Рослина дводомна

Рослина однодомна

Огірок посівний

 

 

 

Верба козяча

 

 

 

Айстри

 

 

 

 

V. Тест «Так чи ні» (3 бали)

1. У статевому розмножені бере участь зав’язь маточки.

 

2. Вегетативне розмноження це здатність розмножуватись генеративними частинами .

 

3. Оцвітина відноситься до стерильних частин квітки.

 

4. Квітка гладіолуса має одну площину симетрії.

 

5. Забарвлення віночка слугує для захисту квітки від комах.

 

6. Чашолистики є в усіх видів рослин.

 

 

Урок № 22                                                                                          Дата_______

 

Тема: Запилення.

 

Мета: сформувати уявлення про запилення у квіткових рослин, як етап статевого      

            розмноження; розвивати логічне та біологічне мислення, вміння працювати з

            довідковою літературою, малюнками, схемами, таблицями.

 

Тип уроку: ВНМ.

ХІД УРОКУ:

 

І. АОЗ.

Визначте , яким рослинам належать такі суцвіття.

 

А колос

Б китиця

В зонтик

Г головка

Г кошик

Д початок

Е складний колос

Є волоть

Ж сережка

З складний щиток

И щиток

І складний зонтик.

 

1 – Ромашка

2 – конюшина

3 – кала

4 – кріп

5- деревій

6- груша

7- осока

8- черемха

9- пижмо

10- жоржина

11- вишня

12- жито

 

13- овес

14- бузок

15- береза

16- хризантема

17- смородина

18- ячмінь

19- ліщина

20-  цибуля

21- калина

22 - просо

23 - морква

24 -конвалія

 

 Самоперевірка за допомогою ключа

А

Б

В

Г

Г

Д

Е

Є

Ж

З

И

І

7

8,24,17

11,20

2

1,10,16

3

12,18

13,14,22

15,19

5,21

6,9

4,23

 

ІІ МНД. У давні часи на ринках Вавилону, а пізніше у арабів, продавали тичинкові суцвіття фінікової пальми – дводомної рослини. Їх розвішували між маточковими суцвіттями пальм. Пилок із тичинкових квіток потрапляв на приймочку маточкових – так відбувалося запилення, внаслідок чого отримували високий урожай плодів фінікової пальми – годувальниці багатьох людей, які живуть на засушливих, випалених спекою землях.

Повідомлення теми поставка проблемних запитань.

  • Майже 85% квіткових рослин запилюються комахами. Що приваблюють комах у квітці?
  • Чи може запилюватися квітка, якщо відсутні чинники, за допомогою яких відбувається запилення?
  • Як можна отримати плоди, рослина росте в теплиці, де відсутні комахи-запилювачі?
  • Навіщо суцвіття ліщина – сережка – має аж 4 млн. пилкових зерен?

ІІІ. ВНМ. Робота у творчих групах.

Учні об’єднуються у  3 творчі групи і опрацьовують матеріал підручника та додаткової літератури завчасно добраної вчителем. Види перехресного запилення.

Завдання груп: 1 – комахами , 2 – птахами, водою 3 - вітром

Учні готують презентацію  і дані заносять до таблиці можна як висновок з допомогою вчителя по роботі у творчій групі.

Фактор перенесення пилку

Особливості рослин

Приклади

Вітер

 

 

Вода

 

 

Комахи (бджоли, мухи тощо)

 

 

Птахи (колібрі, медоноси)

 

 

 

 Розповідь учителя з елементами бесіди.

У перехреснозапильних рослин внаслідок еволюції виникли запобігання самозапиленню:

 - неодночасне дозрівання тичинок  і маточок у квітках: достигають раніше пиляки, ніж приймочки маточок (складноцвіті , бобові); раніше достигають приймочки (пасльонові, хрестоцвіті);

 - у квітках одного виду розвиваються тичинки і маточки неоднакової довжини (Гречка, первоцвіт)

(разом з учителем визначають значення штучного запилення та самозапилення)

Біологічне значення самозапилення та штучного запилення.

  • надійність запилення, коли рослини трапляються рідко або ростуть на великих відстанях одна від одної.
  • Можливе за відсутності чинників, за допомогою яких відбувається запилення
  • Запилення, в яке втрутилася людина здійснює для підвищення врожаю та отримання  нових сортів рослин.
  • Доцільно проводити штучне запилення при несприятливих умовах під час цвітіння, коли природне перенесення пилку (за допомогою комах чи вітру) ускладнення.

 

ІV. ОЗ.

Розв’язування біологічних задач. (додаються)

Далеко від поля із загубленої зернівки кукурудзи виросла  рослина з початком і волоттю. Але плоди в цієї рослини чомусь не утворилися. Чому? (В: бо кукурудза – перехреснозапильна рослина)

У кукурудзи жіночі квітки зібрані в суцвіття – початки , ззовні огорнуті видозміненими листками. Як у цьому випадку відбувається запилення квіток? (В: маточки квітки кукурудзи мають стовпчики, завдовжки 20 – 30 см, які довші за початок, а тому вільно звисають із верхівки. Перешкоди для запилення в такому разі відсутні.)

В Австралію завезли й посіяли насіння конюшини. Виросли рослини, які гарно цвіли, які плодів не давали. Як можна пояснити це явище? (Конюшина – комахозапильна рослина. Плоди не утворювалися, оскільки в Австралії відсутні комахи , які запилюють конюшину.)

 

VД.З.  параграф 20, скласти міні казку «Комахи запилювачі»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фактор перенесення пилку

Особливості рослин

Приклади

Вітер

 

 

Вода

 

 

Комахи (бджоли, мухи тощо)

 

 

Птахи (колібрі, медоноси)

 

 

 

Фактор перенесення пилку

Особливості рослин

Приклади

Вітер

 

 

Вода

 

 

Комахи (бджоли, мухи тощо)

 

 

Птахи (колібрі, медоноси)

 

 

 

Фактор перенесення пилку

Особливості рослин

Приклади

Вітер

 

 

Вода

 

 

Комахи (бджоли, мухи тощо)

 

 

Птахи (колібрі, медоноси)

 

 

 

Фактор перенесення пилку

Особливості рослин

Приклади

Вітер

 

 

Вода

 

 

Комахи (бджоли, мухи тощо)

 

 

Птахи (колібрі, медоноси)

 

 

 

 

 

Встановіть відповідність

Китиця                                           

А

Бузина

1

Колос

Б

Конюшина

2

Складний зонтик

В

Бузок

3

Складний щиток

Г

Вишня

4

 Головка

Г

Кукурудза

5

 Волоть

Д

Морква

6

 Початок

Е

Черемха

7

 Зонтик

Є

Осока

8

Встановіть відповідність

Китиця                                           

А

Бузина

1

Колос

Б

Конюшина

2

Складний зонтик

В

Бузок

3

Складний щиток

Г

Вишня

4

 Головка

Г

Кукурудза

5

 Волоть

Д

Морква

6

 Початок

Е

Черемха

7

 Зонтик

Є

Осока

8

Встановіть відповідність

Китиця                                           

А

Бузина

1

Колос

Б

Конюшина

2

Складний зонтик

В

Бузок

3

Складний щиток

Г

Вишня

4

 Головка

Г

Кукурудза

5

 Волоть

Д

Морква

6

 Початок

Е

Черемха

7

 Зонтик

Є

Осока

8

Встановіть відповідність

Китиця                                           

А

Бузина

1

Колос

Б

Конюшина

2

Складний зонтик

В

Бузок

3

Складний щиток

Г

Вишня

4

 Головка

Г

Кукурудза

5

 Волоть

Д

Морква

6

 Початок

Е

Черемха

7

 Зонтик

Є

Осока

8

Встановіть відповідність

Китиця                                           

А

Бузина

1

Колос

Б

Конюшина

2

Складний зонтик

В

Бузок

3

Складний щиток

Г

Вишня

4

 Головка

Г

Кукурудза

5

 Волоть

Д

Морква

6

 Початок

Е

Черемха

7

 Зонтик

Є

Осока

8

 

doc
Додано
9 березня 2018
Переглядів
1706
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку