Тема: Обмін речовин і перетворення енергії
Біологія і екологія 10 клас
1 варіант
І рівень
-
До біополімерів НЕ належить: А ) хітин ; Б) амілаза; В) кератин; Г) фосфоліпід .
-
У разі нестачі якого вітаміну порушується процес зсідання крові? А) В12; Б) С; В) В1; Г) К
-
Як називаються триплети іРНК (УАА, УАГ, УГА), які не кодують жодної амінокислоти: А) стоп-кодони ; Б) екзони; В) антикодони; Г) інтрони.
-
Де відбувається біосинтез білка вірусу грипу, що потрапив в клітину людини: А) у ядрі; Б) на рибосомах; В) у лізосомах ; Г) в комплексі Гольджі.
-
У якій органелі клітини відбувається утворення комплексів молекул білків з вуглеводами та ліпідами: А) ендоплазматична сітка; Б) рибосома; В) комплекс Гольджі; Г) мітохондрія .
-
Як називається процес утворення органічних речовин з неорганічних, який відбувається завдяки енергії хімічних реакцій: А) клітинне дихання; Б) фотосинтез; В) гліколіз; Г) хемосинтез .
ІІ рівень
-
Організм людини є відкритою системою, яка потребує постійного надходження поживних речовин з енергією, що міститься в їхніх хімічних зв’язках. У нашому організмі постійно відбуваються два типи процесів обміну речовин ---------------. Це реакції пластичного обміну (процеси --------------, або ---------------), у результаті яких ------------------- потрібні організму сполуки. Одні з них використовуються як будівельний матеріал, інші - як енергетичний або як біологічно активні речовини (ферменти, гормони, антитіла тощо). Ці процеси потребують витрат енергії, яка вивільняється внаслідок процесів енергетичного обміну (їх ще називають процесами --------------, або ----------------).
-
Дати визначення понять: ферменти , асиміляція, гліколіз.
ІІІ рівень
-
Установіть послідовність етапів енергетичного обміну: А) синтез 36 молекул АТФ; Б) синтез 2 молекул АТФ; В) окиснення піровиноградної кислоти до вуглекислого газу і води; Г) розщеплення глюкози до піровиноградної кислоти .
-
Які речовини можуть бути продуктами реакції бродіння? Виберіть усі правильні відповіді із запропонованих: А) ортофосфатна кислота; Б) етиловий спирт4 В) молочна кислота 4 Г) нітритна кислота.
IV рівень
1. Поясніть роль АТФ у забезпеченні процесів метаболізму.
2. Розв’яжіть задачу. У процесі дисиміляції відбулося повне розщеплення 10 молекул глюкози. Скільки молекул АТФ синтезовано? Скільки енергії акумулювалося в АТФ?
2 варіант
І рівень
-
Обмін речовин та енергії - одна з основних властивостей життя. Сукупність всіх реакцій розпаду речовин, що відбуваються з виділенням енергії, це: А) метаболізм; В) дисиміляція; Б) анаболізм; Г) асиміляція.
-
Продуцентами, які не є фотосинтетиками, є: А) бактерії бродіння; В) ціанобактерії; Б) нітрифікуючі бактерії; Г) лишайники.
-
Вкажіть процес, під час якого відбувається повне окиснення атомів Карбону, що входять до складу глюкози. А) травлення у дванадцятипалій кишці; Б) гліколіз у цитоплазмі клітин; В) кисневе окиснення в мітохондріях; Г) виділення вуглекислого газу під час дихання.
-
Коферментні вітаміни у складі ферментів виконують таку функцію: А) гальмують ферментативну реакцію; Б) не впливають на перебіг ферментативної реакції ; В) прискорюють ферментативну реакцію; Г) змінюють напрям ферментативної реакції.
-
Назвіть кінцеві продукти розщеплення білків і кількість енергії, що виділяється внаслідок розщеплення 1 г білків: А) Н20 + С02; 25,1 кДж ; Б) Н20 + С02 + NН3; 17,6 кДж; В) Н202 + СО + NH3; 15,7 кДж ; Г) Н202 + СО + NН3; 38,9 кДж.
-
Ці вітаміни захищають судини від ламкості та регулюють проникність стінок капілярів: А) групи В; Б) В7 та Н; В) РР; Г) С та Р.
ІІ рівень
-
Процеси -----------------та основна частина процесів ----------------- відбуваються в клітинах. їх забезпечують різні клітинні структури та відповідні -------------. Плазматична мембрана забезпечує як надходження речовин у клітину, так і виведення їх з неї. Процеси синтезу білків забезпечують -------------. Процеси енергетичного обміну забезпечують, зокрема, ----------------, за участі яких відбувається аеробний етап енергетичного обміну, та --------------(містять гідролітичні ферменти, за участі яких складні сполуки розщеплюються до простіших).
-
Дати визначення понять: вітаміни, дисиміляція, хемосинтез.
ІІІ рівень
-
Які органічні речовини утворюються під час реакцій пластичного обміну? Виберіть усі правильні відповіді із запропонованих: А) вуглеводи; Б) білки; В) ліпіди ; Г) АТФ.
-
Установіть відповідність між позначеними структурними частинами мітохондрії та їхніми назвами: 1)зовнішня мембрана; 2) внутрішня мембрана; 3) кристи; 4 ) матрикс;
IV рівень
-
Поясніть роль ферментів у забезпеченні процесів метаболізму.
-
Розв’яжіть задачу. У процесі дисиміляції відбулося розщеплення 6 молекул глюкози, з яких повного кисневого розщеплення зазнала лише половина. Визначте скільки молекул молочної кислоти утворилося в результаті реакції. Скільки молекул АТФ синтезовано? Скільки енергії акумулювалося в АТФ?