Контрольна робота з теми: "І.Франко, Т.Шевченко"

Про матеріал
Контрольна робота з української літератури для учнів сьомого класу з теми: "І.Франко, Т.Шевченко"
Перегляд файлу

Тема : Контрольна робота з теми: "І.Франко, Т.Шевченко"

Мета:

  • навчальна: перевірити рівень засвоєння знань, рівень сформованості вмінь та навичок із вивчених тем;
  • розвивальна: розвивати уважність, логічне мислення;
  • виховна: виховувати старанність, відповідальність.

Тип уроку: контроль набутих знань та вмінь.

Обладнання: тести.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ . Оголошення теми та мети

ІІІ . Інструктаж щодо виконання контрольної роботи

ІV. Виконання завдань

                                              І варіант

І варіант

1.Жанр твору "Захар Беркут"?
А. Оповідання                               Б. Історична повість
В. Історичний роман                    Г. Пригодницька повість

2. У творі "Захар Беркут" І.Франка дві сюжетні лінії:
А. боротьба тухольської громади з монголо-татарами та розповідь про історичне минуле Тухольщини
Б. боротьба тухольської громади з монголо-татарами й кохання Максима та Мирослави
В. історія роду Захара Беркута й боротьба русичів із ворогами

Г. боротьба тухольців із Тугаром Вовком і напад ворогів

3. З якого твору Тараса Шевченка ці слова?

По діброві вітер виє,

Гуляє по полю,

Край дороги гне тополю

До самого долу.

   А «Мені тринадцятий минало»;   Б. «Заповіт»;     В. «Тополя»; Г. «Іван Підкова»

4. Прочитайте рядки з вірша Т. Шевченка «Тополя» й визначте, який основний художній засіб у них використано.

По діброві вітер виє,

Гуляє по полю,

Край дороги гне тополю

                                                                  До самого долу.

А   метаморфозу      Б сатиру      В   пейзаж    Г  прийом контрасту, протиставлення

5. Яким роком датована перша поетична збірка Т.Шевченка?

А 1838;               Б 1840;               В 1845;                           Г 1841.

6. Мрію про щасливе майбутнє народу, віру в нього Т. Шевченко висловлює у творі

А «Мені тринадцятий минало…» Б «Заповіт»      В «Причинна»      Г «Тополя»

7. В уривку
                    Стан високий, лист широкий
                   Марне зеленіє.
                   Кругом поле, як те море
                   Широке, синіє.
використано такі художні засоби:
А епітет, порівняння, інверсія

Б епітет, метафора, метаморфоза
В порівняння, інверсія, анафора

Г анафора, епітет, метафора

8. Події в баладі «Тополя» розгортаються в такій послідовності:
А дівчина у ворожки — перетворення дівчини на тополю — умивання біля криниці, поки півні не співали —наполягання матері одружити доньку зі старим
Б перетворення дівчини на тополю —наполягання матері одружити доньку зі старим — дівчина у ворожки —умивання біля криниці, поки півні не співали
В наполягання матері одружити доньку зі старим — дівчина у ворожки — умивання біля криниці, поки півні не співали — перетворення дівчини на
тополю
Г наполягання матері одружити доньку зі старим — перетворення дівчини на тополю — дівчина у ворожки — умивання біля криниці, поки півні не
співали.

9. Визначте елементи сюжету повісті І. Франка «Захар Беркут». (до кожної цифри додайте літеру)

1. Експозиція —

2. Зав’язка —

3. Розвиток дії —

4. Кульмінація —

5. Розв’язка —

А  зустріч Тугара Вовка з монгольськими воєначальниками, народна рада з приводу винайдення способів оборони від нападників, приїзд Мирослави, план Максима щодо захисту й перемоги над ворогами, потоплення монгольського війська.

Б пропозиція Тугара Вовка поміняти життя його та монголів на Максимове й відмова Захара Беркута.

В урятування Максима, останнє слово Захара Беркута.

Г  громадський суд, сварка з боярином.

Ґ опис Тугара Вовка, Мирослави, старовинного села Тухлі, Захара Беркута.

10. Установіть відповідність між цитатами з творів Т. Шевченка та прийомами, художніми засобами, що в них використано.(до кожної цифри додайте літеру)

Цитата:

1 І сонце гріло, не пекло!
Та недовго сонце гріло,
Недовго молилось…
Запекло, почервоніло
І рай запалило.

2 Таку пісню чорнобрива
В степу заспівала.

Зілля диво наробило —
Тополею стала.

3 По діброві вітер виє, 
Гуляє по полю,
Край дороги гне тополю
До самого долу.

4 …Серед степу широкого 
На Вкраїні милій…

Художній засіб,прийом:

А    метаморфоза

Б    сатира 

В    пейзаж

Г    прийом контрасту, протиставлення

Ґ     епітети 

11. Установіть відповідність між персонажами та портретними деталями(до кожної цифри додайте літеру)

Персонаж
1) Мирослава
2) Захар Беркут
3) Тугар Вовк
4) Максим Беркут

Портретні деталі:

А «з невеличким бобровим ковпаком на голові», «чорні, палкі очі»

Б «поважний поставою, строгий лицем», «сильний і  кремезний»

В «нестарий ще чоловік», «Лице його було
порите глибокими шрамами»

Г «спокійний, свобідний в рухах і словах»
Ґ «з грубими обрисами лиця і грубим, чорним

волоссям»

12. Установіть відповідність (Іван Франко "Захар Беркут") (до кожної цифри додайте літеру)

Художній засіб
1. Епітет

2.Порівняння

3.Метафора

4.Історизми

5. Архаїзми

6. Діалектизми

Приклад

А. намулистий, стрiмкий, тiсний, гiрський;

Б. боярин, дружина, дружинник, хлоп, хоругва,

В долина немов котел, потiк немов вужака; сагайдак, лучник, смерд;

Г видіти, будущина, каждий, стрій, вітець, кітловина;

Ґ уста, рамена, побідитель, оружжя, остатній,сажень;

Д потік...прориваючи собі дорогу поміж тісні, тверді

скали, і обкрутившися вужакою...

Варіант ІІ

1.Визначте головну думку твору Івана Франка “Захар Беркут”:
А. громада – велика сила, нею можна здолати ворога.

Б. любов усе переможебудь-якого ворога. 
В. хитрість і кмітливість можуть здолати.       
Г. Руська земля – непереможна.

2. Чим, на думку Захара Беркута, тухольці побороли монголів?
А. хитрістю, мудрістю та оружжям.

Б. дружністю, зброєю та сміливістю.

В. сміливістю, вірою у сили природи та хитрістю.

Г. громадським ладом, згодою і дружністю.
3. У творі І.Франка "Захар Беркут" розповідається про напад _______________ на тухольців.

4. З якого твору Тараса Шевченка ці слова?

І мене в сім’ї великій,

В сім’ї вольній, новій,

Не забудьте пом’янути

Незлим тихим словом!

  А. «Мені тринадцятий минало»;   Б. «Заповіт»;   В. «Тополя»; Г. « Думка».

5. У якому році Тараса Шевченка було викуплено з кріпацтва?

А. 1838;               Б. 1840;            В. 1842;               Г. 1839.

6. Прочитайте рядки вірша Т. Шевченка «Мені тринадцятий минало…» і визначте, який основний художній засіб у них використано.

І сонце гріло, не пекло!

Та недовго сонце гріло,

Недовго молилось…         

Запекло, почервоніло            

І рай запалило.

А    метаморфозу         Б    сатиру    В    пейзаж  Г    прийом контрасту, протиставлення

7. Твір " Як умру, то поховайте..." за жанром -
А. дума           Б. поема          В. балада            Г. ліричний вірш

8.Назвіть  автобіографічний  твірТ.Шевченка:
А. «Тополя»;  Б. «Заповіт»;  В. «Доля»; Г. «Мені тринадцятий минало».

9. Послідовності розгортання подій твору «Захар Беркут» дотримано в рядку

А. Напад монголів на Тухлю — полювання боярина в тухольському лісі —
прохання Максима віддати за нього боярівну — віщий сон Захара Беркута захоплення Максима в полон
Б. Віщий сон Захара Беркута — полювання боярина в тухольському лісі —прохання Максима віддати за нього боярівну — напад монголів на Тухлю — захоплення Максима в полон
В. Полювання боярина в тухольському лісі — прохання Максима віддати за нього боярівну — захоплення Максима в полон — віщий сон Захара Беркута —напад монголів на Тухлю.
Г.Захоплення Максима в полон — полювання боярина в тухольському лісі— прохання Максима віддати за нього боярівну — віщий сон Захара Беркута —напад монголів на Тухлю
Ґ. Полювання боярина в тухольському лісі — прохання Максима віддати
за нього боярівну — віщий сон Захара Беркута — напад монголів на Тухлю —захоплення Максима в полон
10.  Установіть відповідність між темою і назвою твору. (до кожної цифри дібрати відповідну літеру)

Назва твору

1. "Захар Беркут"

2. "Мені тринадцятий минало"

3. "Заповіт"

4. "Тополя"

Тема твору

А. Відображення трагічного кохання молодої дівчини.

Б. Зображення безрадісного дитинства хлопчика, коли він, будучи кріпаком, випасав панську худобу.

В. Заклик до українського народу звільнитися від кайданів самодержавства, боротися за вільне життя, відстоювати інтереси простого люду.

Г. Розповідь про те, як волелюбний народ боронив свою батьківщину від ворогів.

11. Установіть відповідність між сюжетом твору та цитатою. (до кожної цифри дібрати відповідну літеру)

  Сюжет

1. Експозиція:

2. Зав’язка:

3. Кульмінація:

4. Розв’язка:

  Цитата

А. ...Вставайте,
Кайдани порвіте.

Б. І мене...
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом
В.  Як умру, то поховайте
                 ...
На Вкраїні милій...

Г.  Як понесе з України
Кров ворожу.

12.Кому з героїв твору «Захар Беркут» І. Франка належать наведені слова. (до кожної цифри дібрати відповідну літеру)
1.Захару Беркуту

2. Мирославі

3. Тугару Вовку

4. Максиму

5. Бурунді

А . «Хто хоч хвилю зазнав неволі, той зазнав гіршого, ніж смерть». 
Б. «Не відбити, але розбити їх — се повинна бути наша мета!» 

В. «Я не піду дальше. Я не стану зрадницею свого краю!» 

Г. «Хоч я лише вовк, дрібна звірюка, то все ще дам раду тухольському
медведеві!»

Ґ.«Свідоцтво моє проти боярина Тугара Вовка велике і страшне: він
зрадник...» 

Д.«Найдужче мене лютить, так се те, що погинемо без бою, без слави, мов коти, кинені в ставок»

 

V. Підсумок уроку.

 

docx
Додано
5 листопада 2021
Переглядів
2161
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку