Критерії і методи оцінки швидкісних здібностей
Тести для оцінки швидкісних здібностей поділяють на 4 групи: для оцінки швидкості простої реакції; для оцінки швидкості одиночного руху; для оцінки максимальної швидкості рухів у різних суглобах; для оцінки швидкості, що виявляється в цілісних рухових діях, найчастіше в бігу на короткі дистанції
-
Час реакції на світло, звук, дотик і інші фактори визначають за допомогою різних реакціомерів, що вимірюють час реакції з точністю до 0,01 чи 0,001 сек. Для оцінки часу простої реакції використовують не менш 10 спроб і визначають середній час реагування. При вимірі цього показника необхідно стандартизувати відстань між школярем і сигналом, колір, яскравість сигналу, розмір і форму датчика, спосіб відповіді на сигнал (натиснути на червону кнопку і зняти з неї палець). Погрішність виміру не повинна бути більш декількох міллісекунд.
При вимірі можна застосовувати гімнастичну палку. У вихідному положенні вчитель утримує її вертикально за верхній кінець, а випробуваний контролює відкритою кистю за нижній. Після команди «Увага!» випробуваний повинний піймати падаючу ціпок як найшвидше. Швидкість реакції визначають по найменшій відстані від першого хвата до заключного.
Час реакції в спорті вимірюють так – же за допомогою контактних датчиків, вмонтованих в стартові колодки.
-
Час удару, передачі м’яча, кидка і т.п. визначають за допомогою спеціальної біомеханічної апаратури. Цей час коливається, як правило, у межах 0,25-0,70 сек.
-
Частоту рухів рук, ніг оцінюють за допомогою найпростіших приладів – теппінгтестів.
Результат:
число рухів руками (по черзі чи однією) ногами (по черзі чи однією) за 5-20 сек.
-
Біг на 30, 50, 60, 100 м на швидкість подолання дистанції (з низького чи високого старту) проводять за правилами легкої атлетики. Біг на 60-100 м рекомендується з 11 років. Розроблені нормативи для всіх бігових тестів. Нормативи рівнів розвитку швидкісних здібностей дітей 7-17 років за допомогою тесту «Біг на 30 м з високого старту» приведені в комплексній програмі фізичного виховання учнів 1-11 класів. Точність виміру часу швидких рухів залежить від способу виміру: вручну (секундоміром) чи автоматично (електромеханічне, за допомогою фотоелектронних пристроїв). Для одержання особливо точних даних краще використовувати автоматику.
-
Біг на місці за 5-10 сек. По сигналу випробуваний прагне як найчастіше по черзі торкатися колінами підвішеного гумового шнура. Шнур підвішують горизонтально на висоті, що складає прямий кут зі стегном піднятої ноги випробуваного.