Конспект уроку з образотворчого мистецтва :Колір і форма,основні кольори. «Осінній дощ». Вказана мета уроку. Розкрито як формувати компетентності . На уроці використано елементи арт-терапії.
Образотворче мистецтво. 5 клас
Вчитель Голинська О.Б.
Тема :Колір і форма,основні кольори. «Осінній дощ».
Мета уроку
Освітня: продовжити знайомити учнів з поняттям «колорит»; формувати поняття про колір та форму як засоби виразності живопису, актуалізувати знання з кольорознавства
Розвиваюча:розвивати здатність бачити кольорове розмаїття оточуючого світу та вміння відображувати його за допомогою фарб;
Виховна:виховувати уважність, охайність при виконанні роботи.
Формувати компетентності: вміння вчитися:організовувати своє робоче місце,орієнтуватися в часі та раціонально його використовувати.
Міжпредметну естетичну компетентність:вміння давати естетичну оцінку творам мистецтва;спроможність аналізувати й оцінюватидосягнення національної культури,вміння цінувати красу ,створену митцями
Тип уроку: комбінований.
Техніка виконання: акварельний живопис.
Методи навчання: пояснювально-ілюстративний.
Форма організації: урок оволодіння образотворчою грамотою.
Терміни і поняття (словник термінів та їх тлумачення): акварель, , основні та похідні кольори, , світлота, холодні та теплі кольори, колорит.
Обладнання:
для вчителя — комп’ютер, проектор,аркуш паперу, акварельні фарби, пензлі, палітра, склянка з водою;
для учнів — альбом, акварельні фарби, пензлі, палітра, склянка з водою.
Візуальний ряд: презентація,зразки робіт учителя,малюнки учнів ,схеми кольрів
План уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІV.Актуалізація опорних знань
V. Вивчення нового матеріалу
Фізкульхвилинка
VІ. Практична робота
Виконання вправи
Педагогічний малюнок
Виконання живописної композиції
VІІ. Підсумок уроку
Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Створення емоційної атмосфери. (З використ.арт-терапії)
1.Добрий день, дорогі діти .Звати мене Оксана Богданівна і сьогодні на уроці ми працюємо разом.Погляньте на «Баночку уважності»Уявіть собі, що ці блискітки схожі на ваші думки та емоції,коли збуджені ,напружені .Бачите як вони кружляють навколо і нічого не видно.А коли поставити на стіл-все затихло і прояснилось.Тому ми сядемо чемненько і на урок візьмем:увагу,розум ,охайність та кмітливість!
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Ми помандруєм «Стежиною живопису» і будем поглиблювати знання про живопис.Формуватимемо поняття про засоби живопису колір та форму,поговоримо про основні та доповнювальні кольори.Розвиватимемо здатність бачити кольорове розмаїття оточуючого світу за допомогою фарб Навчимось малювати пейзаж
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Для досягнення успіху вам потрібно написати на краплинках,щож ми очікуємо від уроку,а я прикріплю під хмаринку.Використовуючи формулу: «я навчуся…,я дізнаюсь…,я зумію…» продовжіть.
V. Актуалізація опорних знань.
Щоб вирушити нам у мандрівку ,ми відтворимо наші знання з допомогою кросворду
5.Безбарвні кольори –це…
VІ. Вивчення нового матеріалу (Слайди - №5-8 )
Бесіда
Пропоную вашій увазі вірш.
Осінь,осінь …Лист жовтіє
З неба часом дощик сіє.
Червонясте ,золотисте
Опадає з клену листя…
Осінь-це надзвичайно чарівна та неповторна пора.То вона яскрава і тепла ,то вона туманна та мокра .Своєю різноманітністю відтінків і чарівною красою осіння пора надихає на творчість .Художники особливо полюбляють малювати
природу осінньої пори: сонячну,яскраву та сумну та похмуру.
Давайте розглянем репродукції картин художників нашого краю ,як вони забражають осінь.
-Який настрій створюють у вас дані картини ?
-Який стан природи передали художники?
-Які кольори використали?
Отже,ми бачимо ,що художник з допомогою кольору може не тільки передати пору року,але й розкрити нам характер погоди. Колір є основним у мові живопису,а форма його доповнює.Недаремно кажуть,що живопис –це мистецтво кольорів або симфонія барв.
Із величезної групи кольорів виділяють лише три основні кольори
Які це кольори?
Основні кольори не можна отримати змішуванням інших,але змішуючи їх між собою утворюють інші кольори .
Як називають кольори ,утворені з основних?
Усі кольори діляться на теплі і холодні .
Які теплі кольори ви бачите на картині? Чому ми називаємо їх теплими?
Як утворити колір теплого відтінку?
Існує також група кольорів, що викликає у глядачів почуття прохолоди.
Які холодні кольори ви бачите на картині? Чому їх так називають?
Як утворити відтінок холодного кольору?
Якщо до фарби одного кольору додати теплий колір, ми отримаємо теплий відтінок. І навпаки, змішуючи її з холодною фарбою, отримаємо холодний.
Поєднання кольорів на картині передає різні враження та настрої, викликає безліч почуттів.
Щоб правильно передати колір та форму предметів у живописі художники використовують закони повітряної перспективи .Чим далі від нас предмет то більш холоднішає він у кольорі і менш чіткішими є його обриси,відтінки кольорів узагальнюються.Предмети наближені- багатоколірні,чіткі та з яскравим забарвленням.(слайд 9)
Яскравість та блідість кольру можна добитися завдяки додаванню до фарб білого кольору та води.
Підготовчі вправи учнів: розфарбувати листочки у доповнюючі кольори ,що утворились від основних
V.Фізкультхвилинка .
Щоб зменшити навантеження на зір ,гра «Знайдемо зображення».
VІ. Практична робота. (слайд 9-12)
А тепер ми відчуєм себе майстрами живопису і створимо композицію « Осінній дощ».Продовжимо нашу мандрівку.Прямо перед нами безмежний простір,осінній краєвид із похмурим дощовим небом
Малювати ми будем акварельними фарбами в техніці лисування .Це метод накладання одного кольору (світлішого) на інщий яскравіший.
Як навашу думку ми зобразимо дощ?Якими кольорами?
Пам’ятаємо! Що задній план буде розмитішим і не чітким ,тут переважатимуть холодні відтінки.Всі предмети, віддаляючись, не тільки зменшуються за величиною, але й ніби тануть у повітрі, набуваючи неясного обрису, частково змінюючи колір з додаванням голубого відтінку. А передній план –яскравішими,теплішими кольорами.
Послідовність виконання роботи.Вчитель показує на дошці
1).Спочатку визначимо умовну лінію горизоту,
2) Наносимо детально передній план та узагальнено -задній .Чітко промальовуємо дерево,гілки,та поодинокі листочки
3). Приступаємо до розфарбовування : починаємо з неба і
переходимо до переднього –промальвуємо доріжку з калюжами та дерево з листочками
4).Малюємо тоненьким пензликом дощ
(Вчитель на дошці показує послідовність виконання композиції «Осінній дощ").
Учні виконують роботу під керівництвом вчителя.
Звучить відеомузика «Мелодія дощу»
VІІ. Підсумок уроку
Виставка та оцінювання робіт.
Рефлексія.
На домашнє завдання даю посилання з допомогою Qкоду для перегляду робіт художника що малює дощу реалістично з допогою олійних та акварельних фарб.
5
Образотворче мистецтво. 5 клас
Тема :Колір і форма,основні кольори.
«Осінній дощ».
Вчитель образотворчого мистецтва
СШ №1
Голинська Оксана Богданівна