Круглий стіл «Україна і світ. Сучасні реалії геополітичної ситуації. »

Про матеріал
Під час проведення заходу, учні зможуть застосувати знання, отримані на уроках географії, розвиватимуть логічне мислення, набудуть вміння аналізувати ситуацію, робити висновки, удосконалять вміння відшукувати та аналізувати інформацію з різнманітних джерелами . Участь у заході сприятиме формуванню в учнів високих морально-психологічних якостей – рішучості, наполегливості, дисциплінованості, навичок працювати у команді, згуртованості, зацікавленню здобувачів освіти у вивченні географії, для розуміння сучасних геополітичних процесів . Сприятиме поглибленню почуття патріотизму, любові до рідної землі
Перегляд файлу

Позакласний захід з географії:

Круглий стіл «Україна і світ. Сучасні реалії геополітичної ситуації. »

Мета заходу:

  • систематизація та узагальнення знань, отриманих на уроках географії;
  • розвиток логічного мислення, інтуїції, вміння аналізувати ситуацію, робити висновки;
  • вміння застосовувати набуті знання на практиці
  • користуватися  джерелами географічних знань
  • формування в учнів високих морально-психологічних якостей – рішучості, наполегливості, дисциплінованості, навичок працювати у команді, згуртованості;
  • зацікавлення здобувачів освіти у вивченні географії;
  • виховання патріотизму, любові до рідної землі

Очікувані результати:

  • учні зможуть застосувати знання, отримані на уроках географії;
  • розвиватимуть логічне мислення, набудуть вміння  аналізувати ситуацію, робити висновки;
  • удосконалять вміння відшукувати та аналізувати інформацію з різнманітних  джерелами ;
  • сприятиме формуванню в учнів високих морально-психологічних якостей – рішучості, наполегливості, дисциплінованості, навичок працювати у команді, згуртованості;
  • сприятиме зацікавленню здобувачів освіти у вивченні географії, для розуміння сучасних геополітичних процесів ;
  • формування почуття патріотизму, любові до рідної землі

Учасники:  учні 10 класів ( по 5 представників).

Тривалість заходу: 1 година.

Місце проведення: приміщення ліцею (кабінет географії).

Обладнання: мультимедійна презентація, обладнання для створення леп боксу, політична карта світу

Підготовка до проведення заходу:

  • розробити питання для обговорення;
  • облаштувати  кабінет для проведення заходу;
  • підготувати матеріали та обладнання для створення леп боксу;
  • роз’яснити учням особливості проведення заходу;

Організація заходу:

     Формування геополітики у самостійний напрям політичних досліджень пов'язане з іменами Фрідріха Ратцеля та Рудольфа Челлена, який є автором терміна геополітика. Геополітика почала формуватися з початку XX століття

     Геополітика постала як специфічна галузь знань, в якій обґрунтовується досягнення державами своїх цілей, забезпечення життєво важливих інтересів у зв'язку з ресурсами географічного середовища. Вона поєднала стратегічні інтереси держав з економіко-географічним вивченням ресурсного потенціалу територій.

    У зв'язку зі змінами, що відбувалися у міжнародних відносинах та у світовій економіці після Другої світової війни геополітика набуває двох нових значень: як геостратегія у вирішенні конкретних зовнішньополітичних та військових завдань; як пояснення районування політичних процесів регіонального і глобального рівнів. 

   

Гра «Міф чи реальність»

Учням пропонується визначити правильні й помилкові твердження, за допомогою сигнальних карток (зелена- так, червона- ні).

1. Геополітика - наука, яка розглядає вплив географічних чинників на внутрішню й особливо зовнішню політику держав і націй. (+)

2. На розвиток держави географічне положення немає  впливу. (-)

3. Економічна інтеграція -  процес відкриття кордонів для торгівлі, а також об’єднання  виробничих і фінансових можливостей. (+)

4. Італія – головний економічний центр Євросоюзу. (–)

5. США – головний осередок глобального економічного зростання. (+)

 

На сьогоднішній день у світі існує багато держав, окремі з них є успішними, інші – спустошені економічними кризами. Тому для будь-якої суверенної країни потрібно докласти зусилля для об’єднання людей , які хочуть доброго й гідного життя у своїй державі й навколо неї.

Свого часу Любомир Гузар - український релігійний діяч, сказав «Якщо держава думає про напад, про агресію, то вона становить небезпеку для всіх інших. Навпаки, розвиток збройних сил для захисту життя і прав своїх громадян сприяє зміцненню бажання миру, загального добра. Народи можуть і повинні боротися протии насильства, яке не має жодного виправдання».

 

Сьогодні  ми розглянемо сучасну геополітичну структуру світу, місце України на геополітичній карті, визначимо пріоритетні напрямки розвитку.

 

Сучасна геополітична карта світу, що відображає геополітичні регіони, склалася у другій половині ХХ ст. Основними елементами регіонів є незалежні держави, поєднання яких виникли в умовах сусідства в тому чи іншому географічному просторі; спільності історичних процесів; культурної, релігійної та мовної близькості. Зв’язки і взаємодія між ними є ситуативними, залежно від того, як складається розподіл геополітичних сил. У геополітиці — це здатність держави захистити або реалізувати свої національні інтереси.

За фаховими оцінками, до середини XXI ст. свої позиції збережуть три основні геополітичні центри: США , ЄС та Східна Азія. Однак унаслідок глобалізації Захід поступово втрачатиме своє лідерство, поступаючись новим гігантам Сходу: Японії, Китаю та Індії. Серед держав, які прагнуть змінити наявне становище у світі й уже сьогодні є вагомими регіональними лідерами, найчастіше згадують Туреччину, Іран, Індонезію, ПАР, Нігерію, Єгипет, Бразилію, Республіку Корею.

У ХХІ ст. склалися різні геополітичні регіони. Регіони сили, у яких зосереджено держави — «центри сили світу», економічна й політична вага як провідних країн регіону, так і регіону в цілому визначає баланс сил та вектори розвитку світосистеми.

 

 

Прийом «Картографічна лабораторія «Регіони сили»

Визначіть основні регіони сили – «центри сили світу» (позначте стікерами на карті)

 

https://naurok.com.ua/uploads/files/45952/142595/154664_html/images/142595.001.png

 

Стикові геополітичні регіони (їх ще називають «регіонами-воротами», «буферними зонами» тощо) (позначте їх стікерами на карті). Це території, що розташовані на стику цивілізацій та потужних центрів сили великих імперій, здебільшого, на перетині головних світових торгових шляхів:

Балто-Чорноморський субрегіон — країни Центральної Європи, до яких належить і Україна;

Країни Середнього Сходу — «світове перехрестя», де вирізняються регіональним лідерством Туреччина, Іран та Саудівська Аравія — релігійно-політичний центр мусульманського світу;

Середземноморський (Південна Європа та Північна Африка);

Центральна Америка та Карибський басейн, де центром сили є Мексика, господарство якої через НАФТА інтегроване з Англо-Америкою.

 

На сучасній геополітичній карті світу Україна є однією з провідних держав стикового геополітичного регіону Центральної Європи. Особливість геополітичного положення території, на якій формувалася, зростала й утвердилася Україна як держава, у тому, що вона лежить на стику геополітичних осей Євразії. Тому для нашої держави надзвичайної ваги набуває необхідність вироблення системи підходів до визначення своєї ідентичності та майбутнього  розвитку.

Просторове розташування України, розміри її території, чисельність її населення, природні ресурси в поєднанні з її потенційними можливостями в науковій, економічній та інших сферах суспільного життя дають їй змогу і право мати статус великої європейської держави з відповідною геополітичною поведінкою та геостратегічною орієнтацією.

Прийом «Коло думок»

1. Чим важливий для території Європи торговий шлях «із варяг у греки»?

2. Які позитивні й негативні наслідки для України має розташування в центрі Європи?

3. Які чинники впливають на геополітичні інтереси держави?

4. На конкретних прикладах доведіть роль географічних чинників в геополітичній ситуації України.

5. Чому після здобуття незалежності стратегічно важливою постала проблема визначення національних інтересів і позиціювання держави на геополітичній карті світу?

6. Які геополітичні центри сили мають найбільший вплив на Україну?

7. Яке, на вашу думку, місце України в сучасній світовій геополітиці?

8. Поясніть особливість геополітичного положення України.

9.  Охарактеризуйте напрямки сучасної української геополітики. Висловіть своє ставлення до  напрямків сучасної української геополітики.

10. Поясніть переваги  та можливі ризики   вибору напрямків геополітики України.

11. Запропонуйте можливі альтернативи  сучасної української геополітики.

12. Чи зміниться, на вашу думку, у майбутньому положення центрів сили сучасного світу?

 

 Для України, яка впродовж своєї історії перебувала в центрі геополітичних інтересів кількох наддержав, зовнішньополітичний вибір має не тільки внутрішню, а й міжнародну вагу. Стратегічна мета нашої країни полягає в інтеграції до європейських та євроатлантичних структур. За умов збереження багатовекторності зовнішньої політики України принциповий європейський вибір обумовлюється не сьогодні національними інтересами.

Об'єднана Європа вже перебрала на себе частину відповідальності за становлення України як стабільної демократичної держави. Пріоритетним тепер стає набуття повноправного членства у Європейському Союзі, який, певно, визначатиме образ Європи XXI ст. Для суверенної України, держав Центральної та Східної Європи важливим геополітичним чинником є загальноєвропейський процес, входження до європейського і світового загалу на засадах цінностей західної демократії. Цьому підпорядковані зовнішньополітичні пріоритети, налагодження принципово нових дво- та багатосторонніх відносин, а також відповідна внутрішня трансформація. Наріжним каменем цього процесу є положення Підсумкового акта про відсутність територіальних претензій один до одного всіх учасників ОБСЄ, а також про непорушність кордонів, що склалися історично. На відміну від деяких інших країн, Україна не заперечує легітимності своїх кордонів, жодна політична сила не висуває територіальних претензій до наших сусідів. Розширення відносин України з більшістю європейських і міжнародних організацій має не лише дружній, а й передбачуваний характер.

Україна, займаючи важливе місце в Європі, є одним із визначальних чинників нового геополітичного становища в цьому регіоні. 

      Підписанням Україною на початку 1992 р. гельсінського Підсумкового акта було увінчано самовизначення й визнання державності українського народу іншими країнами. Водночас це стало початком нормальної діяльності України в європейських структурах як рівноправного партнера.

Не менш важливими для геополітичного становища є спільні заходи України з іншими безпосередніми сусідами. Україна послідовно інтегрується до загальноєвропейської спільноти. Україна зміцнила співробітництво і з такими впливовими міжнародними інституціями, як Міжнародний валютний фонд, Всесвітній банк і Європейський банк реконструкції та розвитку. Ініціатива НАТО ї "Партнерство заради миру" дала змогу Україні гнучко підійти до розвитку партнерства з Північноатлантичним альянсом.

Україна успішно продовжує процес розширення своєї дипломатичної присутності у світі. Завдяки зробленому в 1991— 1997 рр. вона набуває рис впливової європейської та світової держави, дедалі більше перетворюється на реального та активного суб'єкта міжнародних відносин.

 

Прийом «Творча лабораторія»

Успішний розвиток держави залежить від бачення кожного українця, як члена світової спільноти. Зараз ми з вами колективно створимо леп бокс «Україна і світ. Геополітична ситуація: сучасні реалії та майбутнє геополітики України.

У сучасну добу вистражданої незалежності суверенна Україна продовжує формувати коло своїх національних інтересів (передумови для цього є і складалися вони віками), а отже і стратегічних геополітичних інтересів держави. Їх визначають потреби збереження її суверенітету й забезпечення територіального верховенства, поступального соціально-економічного і політичного розвитку.

    Природнім і безальтернативним шляхом для України є об’єднання з простором європейських народів.

     На початку ХХІ ст. Україна зробила вибір на користь світових демократичних цінностей, обравши шлях посилення співпраці з ЄС. 

Європейська інтеграція означає для нас не лише зовнішній, а й внутрішній політичний курс. Ми здатні бути прикладом та опорою для всіх демократичних сил і наших сусідів та партнерів.

Україна прагне бути вільним рівноправним партнером Європейських країн та країн світу,  бо саме свобода надає смислу, гідності й цінності людському життю. Це і є дорога до щасливого майбутнього.

 

  •        Незнаний світ твого життя…
  •        Із сьогодення в майбуття
  •        Із мрій ти стежкою ідеш,
  •        Хай мріям тим не буде меж!
  •        Розкрий ти крила та лети,
  •        Палай, як зірка в вічнім небі,
  •        Прямуй сміливо до мети,
  •        Цей світ навколо- він для тебе!

Додатки

Гра «Міф чи реальність»

Визначити правильні й помилкові твердження за допомогою сигнальних карток (зелена- так, червона- ні).

1. Геополітика - наука, яка розглядає вплив географічних чинників на внутрішню й особливо зовнішню політику держав і націй.

2. На розвиток держави географічне положення немає  впливу.

3. Економічна інтеграція -  процес відкриття кордонів для торгівлі, а також об’єднання  виробничих і фінансових можливостей.

4. Італія – головний економічний центр Євросоюзу.

5. США – головний осередок глобального економічного зростання.

Прийом «Коло думок»

1. Чим важливий для території Європи торговий шлях «із варяг у греки»?

2. Які позитивні й негативні наслідки для України має розташування в центрі Європи?

3. Які чинники впливають на геополітичні інтереси держави?

4. На конкретних прикладах доведіть роль географічних чинників в геополітичній ситуації України.

5. Чому після здобуття незалежності стратегічно важливою постала проблема визначення національних інтересів і позиціювання держави на геополітичній карті світу?

6. Які геополітичні центри сили мають найбільший вплив на Україну?

7. Яке, на вашу думку, місце України в сучасній світовій геополітиці?

8. Поясніть особливість геополітичного положення України.

9.  Охарактеризуйте напрямки сучасної української геополітики. Висловіть своє ставлення до  напрямків сучасної української геополітики.

10. Поясніть переваги  та можливі ризики   вибору напрямків геополітики України.

11. Запропонуйте можливі альтернативи  сучасної української геополітики.

12. Чи зміниться, на вашу думку, у майбутньому положення центрів сили сучасного світу?

 

 Для України, яка впродовж своєї історії перебувала в центрі геополітичних інтересів кількох наддержав, зовнішньополітичний вибір має не тільки внутрішню, а й міжнародну вагу. Стратегічна мета нашої країни полягає в інтеграції до європейських та євроатлантичних структур. За умов збереження багатовекторності зовнішньої політики України принциповий європейський вибір обумовлюється не сьогодні національними інтересами.

Об'єднана Європа вже перебрала на себе частину відповідальності за становлення України як стабільної демократичної держави. Пріоритетним тепер стає набуття повноправного членства у Європейському Союзі, який, певно, визначатиме образ Європи XXI ст. Для суверенної України, держав Центральної та Східної Європи важливим геополітичним чинником є загальноєвропейський процес, входження до європейського і світового загалу на засадах цінностей західної демократії. Цьому підпорядковані зовнішньополітичні пріоритети, налагодження принципово нових дво- та багатосторонніх відносин, а також відповідна внутрішня трансформація. Наріжним каменем цього процесу є положення Підсумкового акта про відсутність територіальних претензій один до одного всіх учасників ОБСЄ, а також про непорушність кордонів, що склалися історично. На відміну від деяких інших країн, Україна не заперечує легітимності своїх кордонів, жодна політична сила не висуває територіальних претензій до наших сусідів. Розширення відносин України з більшістю європейських і міжнародних організацій має не лише дружній, а й передбачуваний характер.

Україна, займаючи важливе місце в Європі, є одним із визначальних чинників нового геополітичного становища в цьому регіоні. 

      Підписанням Україною на початку 1992 р. гельсінського Підсумкового акта було увінчано самовизначення й визнання державності українського народу іншими країнами. Водночас це стало початком нормальної діяльності України в європейських структурах як рівноправного партнера.

Не менш важливими для геополітичного становища є спільні заходи України з іншими безпосередніми сусідами. Україна послідовно інтегрується до загальноєвропейської спільноти. Україна зміцнила співробітництво і з такими впливовими міжнародними інституціями, як Міжнародний валютний фонд, Всесвітній банк і Європейський банк реконструкції та розвитку. Ініціатива НАТО ї "Партнерство заради миру" дала змогу Україні гнучко підійти до розвитку партнерства з Північноатлантичним альянсом.

Україна успішно продовжує процес розширення своєї дипломатичної присутності у світі. Завдяки зробленому в 1991— 1997 рр. вона набуває рис впливової європейської та світової держави, дедалі більше перетворюється на реального та активного суб'єкта міжнародних відносин

 

docx
Додано
30 жовтня 2024
Переглядів
177
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку