Тема уроку: Життя і творчість Л.Глібова. Істотні ознаки байки
Л. Глібов. « Зозуля й Півень» (напам’ять)
Інсценізація байки.
Мета уроку: продовжувати ознайомлення учнів з особливостями
байки; навчати виразно читати;
розвивати образність мислення, акторські здібності,уміння визначати головну думку байки; виховувати почуття справедливості, чесності.
Обладнання: портрет Л. Глібова, ілюстрації до байки, презентація,
завдання групам, персонажі байки, дошка з записами.
Хід уроку
Ось дзвіночок пролунав,
Дзвінко пісню заспівав.
Чули, діти? (так)
Сьогодні урок відкритий для всіх,
Багато гостей! Тож вітаємо їх!
( Ласкаво просимо!)
- Кому дозволено сісти першим? ( дівчаткам)
- Правильно, спочатку – краса, а потім сила.
1.Очікування
- Діти! Урок розпочався. Що ви очікуєте від нього? Подумайте і закінчіть речення:
- Від уроку я очікую…
- Наш урок буде …
- На уроці ми будемо …
- Отже, якщо ми будемо на уроці такими, ми разом проведемо цікавий, творчий, продуктивний урок. А мені дуже приємно навчати тих, хто хоче все знати.
Давайте згадаємо девіз нашого уроку: Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати!
2. Артикуляційна розминка.
- Уявіть, що ви журналісти і берете інтерв’ю у перехожих, а вони відповідають на поставлене їм запитання. Для гри нам треба один журналіст і 4-5 перехожих.
( Вибираються учасники. Журналіст задає питання, а інші відповідають
-Що ми знаємо про байку?
Байка - віршований або прозовий літературний твір, який носить повчальний сатиричний характер.
-Чим відрізняється байка від інших жанрів?
Дійовими особами в байках найчастіше виступають не люди, а тварини. І властиві цим тваринам цілком собі людські якості: лисиці – хитрість, сові – мудрість, ракам – упертість, а мавпі – дурість.
III. Актуалізація опорних знань
1Як називають авторів байки? (Байкарі)
2Для чого пишуть байки? (Для повчання)
3Повчальний висновок байки…(Мораль)
4Ім’я першого байкаря… (Езоп)
IV.Оголошення теми і мети уроку
- А як нам байка допомагає в житті людини?
- Хотіли б ви ще в майбутньому знайомитися з байками?
- От сьогодні ми й будемо розширювати знання про жанр байки, про творчість і життя українського байкаря Леоніда Івановича Глібова, навчимося виразно читати байку, давати характеристику героям , а також визначати головну думку.
V. Вивчення нового матеріалу
-Ось портрет відомого байкаря. У творчому доробку Леоніда Івановича більше ста влучних байок. Недарма І. Франко назвав його « найкращим українським байкописом».
Народився Л. І. Глібов 5 березня 1827 року у селі Веселий Поділ на Полтавщині. Батьки його не цуралися народних звичаїв. Маленького Леоніда рідні звали Льолик. Він був веселим і жвавим хлопчиком, дуже любив рослини і квіти. Вдома охоче доглядав за квітами. Його прозвали жартома «квітчастий король».
До школи Льолик спочатку не ходив, а вчився вдома. Учителькою була мати Орина Гаврилівна, культурна, освічена жінка.
У 13 років Леоніда відвезли до Полтави у гімназію. Він швидко подружився з учнями. Але, уперше відірвавшись від дому, хлопець так занудьгував, що йому снилася рідна оселя. Ця туга вилилась у вірш, над яким він старанно вивів назву «Сон». Це був перший вірш Глібова.
Леонід Іванович дуже любив дітей. Декілька років працював учителем географії та історії. Але важка хвороба змусила припинити викладацьку діяльність. На 66-му році життя від астми і хвороби серця Л. Глібов помер.
Відомий український байкар залишив після себе значний творчий доробок (байки, вірші, казки, загадки, акровірші).
-Щоб дізнатися назву байки, яку ми будемо зараз вчитися виразно читати й інсценувати, відгадаємо героїв байки,.
4. Гра «Відгадай загадки, назви героїв байки».
Що дітей не доглядає,
Яйця тихо, крадькома
В гніздах інших залишає? (Зозуля)
І співає як артист. (Півень)
— Що вам відомо про цих птахів?
— Де живе кожен із цих птахів?
Які голоси вони мають? Чи гарно співають?
5. Слухання байки (аудіо)
- Чи сподобалась вам байка?
6. Словникова робота
(Робота в групах)
Потакати* *безрадісне
![]()
Мерщій* *погоджуватися
![]()
Далебі* *поклянусь
![]()
Знічев’я* *справді
Безталанне* *без причини
Забожусь* *швидко
-Доберіть синоніми до слова довіку, пурхнув.
-Поясніть значення слів: годить, кралечко.
7. Самостійне повторне читання байки учнями.
- Зарас прочитайте байку самостійно і дайте відповідь на таке запитання : Які якості людини автор хотів передати через образ півня і зозулі?
8.Фізкультхвилинка.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1.Розкриття ідейної спрямованості тексту.
Вибіркове читання.
(брехливість,підлесливість,фальшивість, хитрість, засуджує тих, які шукають собі вигоду)
3. Гра «Додай і прочитай» (Лі завдання на картках)
4. Обговорення.
- Чому одна нещира людина робить приємне іншій?
( щоб піддобритися, хоче вислужитися, говорить у вічі одне, а має на думці інше)
( бути доброю, щирою людиною, говорити тільки правду, не шукаючи вигоди)
( рука руку миє)
5. Інсценізація байки.
VII. Домашнє завдання.
Вивчити напамять байку,Л.Глібова «Зозуля і півень».Читання за особами.
IX. Підсумок уроку
Продовжіть речення
-А тепер, діти, висловіть свої враження від уроку, продовживши речення.
-Поаплодуйте один одному!
Вчитель: - Дякую вам, діти, за активну роботу й маю надію, що у вашому серці залишиться добрий слід від цього уроку, що ви станете добрішими, чеснішими, упевненішими в собі. Адже, цього хотіли всі поети- байкарі, для цього вони й писали свої твори.
І закінчити урок хотілося б словами Леоніда Івановича Глібова:
Здається , байка просто бреше.
Насправді ж ясну правду чеше.
Нікого в світі не мине.
Читайте, згадуйте мене.