Тема: Вивчення етапів ембріогенезу
Мета: Вивчити основні стадії ембріонального розвитку, порівняти стадії дроблення.
Обладнання та матеріали: мікроскоп, ілюстрації чи мікропрепарати «Поділ яйцеклітини», «Зародкові листки».
ВИВЧЕННЯ ЕТАПІВ ЕМБРІОГЕНЕЗУ ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 4
Номер слайду 2
СЛОВНИЧОК ДРОБЛЕННЯ – ЦЕ СЕРІЯ МІТОТИЧНИХ ПОДІЛІВ ЗИГОТИ, ЯКА НАСТАЄ ПІСЛЯ ЗАПЛІДНЕННЯ. БЛАСТУЛЯЦІЯ – ЗАВЕРШАЛЬНИЙ ЕТАП ПЕРІОДУ ДРОБЛЕННЯ ЯЙЦЯ БАГАТОКЛІТИННИХ ТВАРИН, ПРОТЯГОМ ЯКОГО ВІДБУВАЄТЬСЯ УТВОРЕННЯ БЛАСТУЛИ. ГАСТРУЛЯЦІЯ – ПРОЦЕС МОРФОГЕНЕТИЧНИХ ЗМІН, ЩО СУПРОВОДЖУЄТЬСЯ РОЗМНОЖЕННЯМ, ЗРОСТАННЯМ, НАПРАВЛЕНИМ ПЕРЕМІЩЕННЯМ І ДИФЕРЕНЦІЮВАННЯМ КЛІТИН, У РЕЗУЛЬТАТІ ЧОГО УТВОРЮЮТЬСЯ ЗАРОДКОВІ ЛИСТКИ. ГІСТОГЕНЕЗ – ЦЕ СУКУПНІСТЬ ПРОЦЕСІВ, ЩО ПРИЗВОДЯТЬ ДО УТВОРЕННЯ АБО ВІДНОВЛЕННЯ ТКАНИН У ХОДІ ОНТОГЕНЕЗУ. НЕЙРУЛЯЦІЯ – ЦЕ УТВОРЕННЯ НЕРВОВОЇ ПЛАСТИНКИ І ЇЇ ЗАМИКАННЯ В НЕРВОВУ ТРУБКУ В ПРОЦЕСІ ЗАРОДКОВОГО РОЗВИТКУ У ХОРДОВИХ. ОРГАНОГЕНЕЗ – ЦЕ ПРОЦЕСИ УТВОРЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ОРГАНІВ У ТВАРИН. ЕМБРІОНАЛЬНА ІНДУКЦІЯ – ВЗАЄМОДІЯ МІЖ ЧАСТИНАМИ БАГАТОКЛІТИННОГО ОРГАНІЗМУ ПІД ЧАС ЙОГО ЕМБРІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ. ЯВИЩЕ ПОЛЯГАЄ В ТОМУ, ЩО КЛІТИНИ ОДНОГО ТИПУ ДІЮТЬ НА СТАДІЇ ЕМБРІОГЕНЕЗУ ЯК ОРГАНІЗАТОРИ ДЛЯ КЛІТИН ІНШОГО ТИПУ.
Номер слайду 3
ТЕМА: ВИВЧЕННЯ ЕТАПІВ ЕМБРІОГЕНЕЗУ МЕТА: ВИВЧИТИ ОСНОВНІ СТАДІЇ ЕМБРІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, ПОРІВНЯТИ СТАДІЇ ДРОБЛЕННЯ. ОБЛАДНАННЯ ТА МАТЕРІАЛИ: МІКРОСКОП, ІЛЮСТРАЦІЇ ЧИ МІКРОПРЕПАРАТИ «ПОДІЛ ЯЙЦЕКЛІТИНИ», «ЗАРОДКОВІ ЛИСТКИ».
Номер слайду 4
ХІД РОБОТИ 1. РОЗГЛЯНЬТЕ ОСНОВНІ СТАДІЇ ЕМБРІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, ЗАМАЛЮЙТЕ В ЗОШИТІ ТА ПІДПИШІТЬ ЇХ.
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Додаткова інформація
Номер слайду 8
3. ВСТАНОВІТЬ ВІДПОВІДНІСТЬ МІЖ НАЗВОЮ ЕТАПУ ТА ЙОГО ХАРАКТЕРИСТИКОЮ. ЕТАПИ ЕМБРІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ Стадії Особливості розвитку 1. Зигота А) Зародок у вигляді порожнистої кулі, стінка утворена одним шаром клітин 2. Дроблення Б) Зародок складається з двох шарів клітин (зародкових листків) 3. Бластула В) утворення тканин та органів 4. Гаструла Г) Диплоїдна клітина, що утворюється в результаті запліднення 5. Гістогенез та органогенез 6. Нейрула Д) Багаторазовий мітотичний поділ зиготи Е) Тришаровий зародок
Номер слайду 9
ВИСНОВОК ДАЙТЕ ВІДПОВІДЬ НА ЗАПИТАННЯ: ПОЯСНІТЬ КІЛЬКІСНІ ТА ЯКІСНІ ЗМІНИ ПІД ЧАС ЕМБРІОГЕНЕЗУ.