Тема: Лишайники особливості їхньої будови, живлення, різноманітності та значення.
Мета:
до оточуючого Ознайомити учнів із поняттям «симбіоз», будовою лишайників , розмноженням, різноманітністю та їхньою роллю в природі (біоіндикатори) та житті людини.
Розвивати біологічну мову, уяву, логічне мислення, уміння аналізувати, порівнювати, здійснювати спостереження, , робити висновки
Виховувати бережливе ставлення середовища, сприяти екологічному вихованню.
Тип уроку: Комбінований (за програмою НУШ).
Структура уроку:
1. Організаційний етап (2-3 хв) Привітання, перевірка присутніх. Налаштування на позитивну робочу атмосферу.
2. Актуалізація опорних знань (5-7 хв). Доповніть речення
1.Наука що вивчає гриби називається …..
2.До шапинкових грибів належать ….
3.Гіфи гриба обплутують корені деревних рослин утворюючи….
4.До мікоризоутворюючих грибів належать…
Прийом «Мозковий штурм»: пригадуємо, що таке гриби, які типи живлення їм притаманні, та що таке водорості.
Проблемне запитання: Чи можуть гриб і водорість жити один без одного?.
3. Мотивація навчальної діяльності (2-3 хв). Демонстрація фотографії лишайників на камінні чи корі дерев. Вони можуть рости там, де інші рослини гинуть. Це створює інтригу: як ці організми виживають?.
4. Вивчення нового матеріалу (15-20 хв).
1.Поняття симбіозу. Лишайники — це унікальний симбіоз гриба та водорості (або ціанобактерії). Лишайники – своєрідні організми, які утворилися внаслідок співжиття гриба і водорості. Таке співжиття називають симбіозом.
2. Будова:Тіло не має кореня, стебла чи листків, тому називається сланню (таломом). Гриб утворює основу, захищає від висихання і поглинає воду з мінералами. Водорості здійснюють фотосинтез і забезпечують гриб органічними речовинами. Водорості, які містяться в лишайниках, можуть жити самостійно, а гриби — тільки в симбіозі з водоростями. Наприклад, у складі деяких лишайників знайшли зелену водорість хлорелу і ціанобактерію носток, які чудово живуть у вільному стані. Наука, що вивчає лишайники називають ліхенологією.
Фізкультхвилинка.
3. Живлення: гетеротрофне (за рахунок водорості).
4. Різноманітність лишайників. Лишайники дуже широко розселилися на Землі. Вони живуть у найрізноманітніших кліматичних зонах — від арктичних снігів до пустель. Особливо багато лишайників у тундрі. За формою слані лишайники бувають: Накипні — тісно зростають з субстратом у вигляді кірочки (ксанторія). Листуваті — у вигляді лусочок або пластинок (пармелія). Кущисті — розгалужені, ростуть догори або звисають ( кладонія, уснея).
5. Розмноження: вегетативне (частинками слані, ) або статеве (грибний компонент).
5. Закріплення та узагальнення вивченого (7-10 хв) . Функція біоіндикації: лишайники дуже чутливі до забруднення повітря (особливо діоксидом сірки). Їхня відсутність у місті — ознака поганої екології.
Значення в природі та житті людини ( Повідомлення учнів): 1.Руйнують гірські породи, утворюючи первинний ґрунт. 2.Слугують кормом для тварин (наприклад, «оленячий мох» — ягель). 3.Використовуються в медицині (антибіотики), парфумерії. 4. Отримують барвники.
6. Підсумок уроку. Рефлексія. (3-хв). Оцінювання роботи учнів на уроці.
Прийом « Так» чи « Ні»
1. Для лишайників характерний швидкий ріст.
2. Тіло лишайника – симбіотичні взаємовідносини гриба і водорості.
3. Ліхенологія – це наука про лишайників.
4. Лишайники визначають чистоту повітря.
5. Є три групи лишайників: накипні, листуваті та кущисті.
7. Домашнє завдання: опрацювати параграф 69. Вивчити терміни. Знайти лишайники на вулиці, сфотографувати та спробувати визначити їх тип (накипний, листуватий чи кущистий). Скласти сенкан «Лишайник».