Контрольна робота № 2 з теми Українська література, 8 клас
„Українські народні думи”
(літературний диктант)
(1 варіант)
І рівень ( 2,5 бали )
-
Вислів про те, що «мова думи схожа на нитку перлів, на яку нанизано багато однакових перлин, які лише зовнішнім чином поєднані між собою» належить українському письменнику Михайлу Стельмаху… ТАК НІ
-
Відомий дослідник українського кобзарства Г. Тріттен писав, що кобзарі були «неконтрольованим джерелом морального авторитету на селі, безпосереднім конкурентом держави»… ТАК НІ
-
Думам притаманна особлива манера виконання – речитатив.
ТАК НІ
-
Поданий уривок взято з твору «_______________________________».
«…Я його хочу живцем у руки взяти
Да в город Килію запродати,
Іще ж ним перед великими папами-башами вихваляти,
За його много червоних не лічачи брати,
Дорогії сукна не мірячи пощитати…»
-
Поданий уривок взято з твору «_______________________________».
«…Да вони один до одного припливали,
Словами промовляли
Гірко ридали –
Прощенія вимагали…»
ІІ рівень ( 9,5 балів )
-
Думи про героїчну боротьбу українського народу проти турецько – татарських загарбників та про турецьку неволю охоплюють період ранньої козацької доби ______ - ______ століття.
-
Висловлювання – «людина відбивається у своїх вчинках» та «патріотизм – це не любов до ідеї, а любов до вітчизни» - висвітлюють основну думку твору _____________________ .
-
Мандрівні народні співці та виконавці епічних творів, народних пісень у Давній Греції називались ______________________________ .
-
Він дуже високо оцінював допомогу кобзарів у період визвольної війни проти польської шляхти, тому наказав створити музичний цех на Лівобережній Україні для поширення цього ремесла, а також сам був непоганим виконавцем дум… (про кого так сказано?) _____________________ .
-
Найменша кількість складів, що утворювала рядок із думи __________________ (0,5 бали).
-
Засудження страждань, поневолення, яких зазнали українці під час нападів турецьких загарбників, віра у щасливе вільне життя – це ідея, що звучить у творі ____________________ .
-
Звукозаписувальний пристрій, за допомогою якого українські культурні діячі організували запис дум та народних пісень для збереження унікальної спадщини для майбутніх поколінь винайшов ________________________________________ .
-
Дума «Маруся Богуславка» за жанром належить до дум _______________________________ .
-
«Дума про козака Голоту » за жанром належить до дум ________________________________ .
-
…Подає учневі інструмент, кладе руки учня на струни або клавіші і накладає поверх його рук свої так, що грає учневими руками; коли учень уже добре починає перебирати пальцями, тоді вчитель каже йому грати самому і в цей час грає ту саму річ на іншій кобзі чи лірі… (хто так описав процес навчання юних кобзарів?) _______________________ .
Контрольна робота № 2 з теми Українська література, 8 клас
„Українські народні думи”
(літературний диктант)
(2 варіант)
І рівень ( 2,5 бали )
-
Висловлювання про те, що «українська дума вирощена терпкими соками суворої і величної історії, волелюбністю народного серця і …любов’ю до рідної, …засіяної зерном і кров’ю землі» належить досліднику народних дум А. Н. Лисовському... ТАК НІ
-
Відомий німецький учений В. Нолл писав, що «у жодного слов’янського народу національний історичний епос так своєрідно не розвинувся, як в українців, …в ньому змальована історія, звичаї цього народу. Це пісні великої історичної вартості»… ТАК НІ
-
Думи, на відміну від історичних пісень, містять різну кількість складів у рядку.
ТАК НІ
-
Поданий уривок взято з твору «_______________________________».
«…То теє промовляє,
Дороге плаття надіває,
Чоботи обуває.
Шлик бархатний на свою голову надіває,
На коня сідає…»
-
Поданий уривок взято з твору «_______________________________».
«…Що на чорному морі,
На камені біленькому,
Там стояла темниця кам’яная.
Що в тій-то темниці пробувало…козаків,
Бідних невольників…»
ІІ рівень ( 9,5 балів )
-
Думи про героїчну боротьбу українського народу проти національного поневолення охоплюють період доби Хмельниччини та Гетьманщини ______ - ______ століття.
-
Висловлювання – «не проминіть ніколи людину, не привітавши її, і добре слово їй мовте» та «добрі діти – батькам вінець, а злі - кінець» - висвітлюють основну думку твору _____________ .
-
Великий урочистий музичний твір, який виконують солісти та хор у супроводі оркестру називається ____________________________ .
-
…Вчитель дає учневі інструмент, кладе руки учня на струни або клавіші і накладає поверх його рук свої так, що грає учневими руками; коли учень уже добре починає перебирати пальцями, тоді вчитель каже йому грати самому і в цей час грає ту саму річ на іншій кобзі чи лірі… (хто так описував процес навчання юних кобзарів та лірників?) _______________________ .
-
Існує ________________ варіантів думи «Маруся Богуславка» (0,5 бали).
-
Засудження легковажності, надмірної гордовитості, зневажливого ставлення до людей – це ідея, що звучить у творі ____________________________ .
-
Звукозаписувальний пристрій, за допомогою якого українські культурні діячі організували запис дум та народних пісень для збереження унікальної спадщини для майбутніх поколінь винайшли у _____________ році.
-
«Дума про козака Голоту» за жанром належить до дум ________________________________ .
-
Дума «Буря на Чорному морі» за жанром належить до дум _____________________________ .
-
Дуже високо він оцінював допомогу кобзарів у період визвольної війни проти польської шляхти, тому наказав створити музичний цех на Лівобережній Україні для поширення цього ремесла, а також сам був непоганим виконавцем дум… (хто це?) _____________________ .