Літературний КВК на тему: « Йдемо з дитинства до Шевченка»

Про матеріал
Урок узагальнення і систематизації знань з життєвого і творчого шляху Т.Г.Шевченка у формі КВК
Перегляд файлу

    Літературний КВК на тему:

« Йдемо з  дитинства до               Шевченка»

 

Мета:

  • закріпити, узагальнити та систематизувати знання учнів про життя та творчість Т.Г.Шевченка;
  • розвивати навички виразного читання ліричних творів, уміння висловлювати свої думки з приводу прочитаного;
  • виховувати повагу й  шану до поетичної спадщини великого сина України.

Тип уроку:  узагальнення та систематизація знань.

 Форма уроку:  урок - КВК.

Обладнання: виставка творів Т.Г.Шевченка; портрет поета; ілюстрації до творів ; газети, виготовлені учнями.

                     Хід уроку

 

                                                                            І мене в сім’ї великій,

                                                                            В сім’ї вольній, новій,

                                                                            Не забудьте пом’янути

                                                                            Незлим, тихим словом…

                                                                                             Т.Г.Шевченко

 

 

   Вступне слово вчителя

   Сьогодні  у нас дещо незвичайний  урок — урок - КВК.  Сьогодні ми ще раз (і це не востаннє) вшановуємо пам’ять Т. Г. Шевченка. Він вийшов з народу, жив з народом, і не тільки думкою, а й обставинами життя був з ним міцно і кровно зв’язаний. У  своєму «Заповіті» він так казав:

                           І мене в сім’ї великій,

                           В сімї вольній, новій,

                           Не забудьте пом’янути

                           Незлим, тихим словом…

  Сьогодні у нас змагаються дві команди: «Вербиченька» і «Пастушки». Команди створені з найсильніших,  найерудованіших , найкмітливіших учнів  6-А і 6-Б класів. Кожна команда, без сумніву, має своїх прихильників. Отже, підтримайте конкурсантів щирими посмішками і дружніми оплесками!

 І. Початок гри.

 До зали  запрошується команда «Пастушки».

( Команда «Пастушки» виходить  на сцену з піснею «Ой ходила дівчина бережком»).

Капітан

Команда: «Пастушки»

Девіз: «Йдемо з дитинства до Тараса! Вчимося змалку в Кобзаря любити Україну і мову нашу солов’їну!»

ВЧИТЕЛЬ. До зали запрошується команда «Вербиченька»

(Команда «Вербиченька» виходить із піснею «Ой на горі та й женці жнуть»).

Капітан

Команда: «Вербиченька»

 Девіз:    Бути, як Тарас:

               Вербичку плекати,

               Про Україну дбати!

ВЧИТЕЛЬ.    Судить сьогоднішнє змагання високоповажне й авторитетне журі.

    ( Представлення членів журі)

Слово для привітання надається команді «Пастушки»

Звернення до команди-суперниці: 

Зустрівши нас, пастушків,

Не надійтесь на перемогу без труднощів.

Ми готові до гідного двобою,

А перемогу бачимо за собою.

Із пастушка-сиротини,

Що писав і малював,

Забувши про чужу скотину,

Виріс мудрий Кобзар, що весь світ здивував.

Бажаємо вам показати вищий клас,

Щоб і сам здивувавсь у могилі Тарас.

Звернення до команди – суперниці:

А ми собі добре дбаємо:

Шевченка з любов’ю  вивчаємо.

Про журі не забуваємо і  в цій порі

Свою долю у ваші руки, шановні,вручаємо.

 

Слово для привітання надається команді «Вербиченька».

 

Звернення до команди-суперниці

Шевченко в пустелі вербичку зберіг,

Вона  бо наш символ і оберіг.

Будемо вірними батьку Тарасу,

Захистимо честь нашого класу!

Нам вихвалятись не до лиця:

Хто сильніший покаже дружня зустріч ця.

Якщо ж «Вербиченька» нас здолає,

Нехай кожен пам’ятає:

«Не я бю, верба б є».

Будьте великі, як верба,

Здорові, як вода,

Багаті, як земля,

Гарні, як весна,

А мудрі, як Тарас!

 

Звернення до журі:

А журі наше посміхається,

Бачачи нас, безумовно, втішається.

Ми ж його не розчаруємо,

Свою кмітливість і винахідливість подаруємо.

ВЧИТЕЛЬ. Ось ми і познайомились з командами, які сьогодні вирішили позмагатись, себе показати і на суперників подивитись, а головне,-- красним словом  возвеличатися , Шевченківським духом освятитися.

   Ітак, перше слово журі, перші підсумки.

                            (Журі оголошує підсумки першого конкурсу).

ВЧИТЕЛЬ. Пам’ятайте: «Щоб народу рідному служить, треба так, як Шевченко, на світі жить».

А тепер переходимо до конкурсів.

 

ІІ. Конкурсна частина.

  1. Конкурс: «Поетична розминка».

Завдання: члени кожної команди по черзі читають улюблену строфу із вір-шів Т.Г.Шевченка.

Умова: читать виразно, не збиваючись, із почуттям. Журі буде враховувати оригінальні творчі знахідки команд.

 

   2. Конкурс: «Вікторина».

Завдання: кожній команді пропонується по 8 запитань, на які ви повинні дати правильні та чіткі відповіді.

  1. команда

   1.Дата народження Т.Г.Шевченка. (9.03. 1814.)

   2.Скільки років і коли саме був поет в засланні?(10років,1847-1857.)

   3.З якого твору Т.Шевченка слова:

                                        …отоді я

                                        І лани ,і гори--

                                        Все покину і полину      

                                        До самого бога                            

                                        Молитися…Адо того 

                                             Я не знаю бога.

                                                               ( «Заповіт».)

4.Скільки сестер було у Тараса і як їх звали? ( Три, Катерина, Ярина, Марія.)

5.Назвіть декілька автобіографічних творів поета. («Якби ви знали паничі»,  «Мені тринадцятий минало», «Художник», «В неволі тяжко».)

6.Назва якого твору Шевченка складається з числівника та іменника? («Три літа».)

7.Де поховано поета? ( На Чернечій горі (тепер Тарасовій) у Каневі.)

 

8.З якого твору ці слова:    Чи єсть у бога люте зло,

                                              Щоб у тій хаті не жило?

                                                                 (« Якби ви знали паничі».)

 

                                              2  команда

1. Скільки братів було у Т.Г.Шевченка і як їх звали? ( Два, Микита та Йосип.)

2. З якого вірша ці рядки:

                                Аж страх погано:

                                У тім хорошому селі

                                Чорніше чорної землі

                                Блукають люди…    («І виріс я на чужині».)

3. Назвати твори або уривки з творів Шевченка, покладені на музику.  («Заповіт», «Реве та  стогне Дніпр широкий», «Думи мої», «Садок вишневий коло хати», «Така її доля», «По діброві вітер виє» тощо.)

4.Яка людина відіграла дуже важливу роль у житті поета: хто допоміг вику-пити Тараса Григоровича із кріпацтва? (А. Сошенко.)

5. Скільки років Шевченко був кріпаком і коли був звільнений із кріпацтва?   (24роки, звільнений у 1838році.)

6. Скільки було років Тарасу, коли він став сиротою? ( Коли йому було 9 років, вмерла мати,  11—батько.)

7.Який твір поета носить назву квітки, а який — дерева?  ( «Лілея», «Топо-ля».)

8. В якому році помер Т.Г.Шевченко? ( 9 березня 1861 року.)

( Журі підводить підсумки 1-го та 2-го конкурсів)

 

 

 

3.Конкурс капітанів.

Капітани отримують завдання  скласти невеликий віршик про поета, використовуючи слова: 

         1) калина, Україна, Шевченко, родина;

         2) Шевченко, вчить, книжки, любить.

В цей час конкурс болільників  (болільники кожної команди по черзі назива-ють прислів’я та приказки про Т.Г.Шевченка).

( Журі  підводить підсумки конкурсу капітанів)

 

4. Конкурс читців.

Виразно читати вірші — це велике мистецтво. І зараз ми з вами маємо можливість поринути в це мистецтво. Учасники команд готувались до цього конкурсу заздалегідь. Давайте їх послухаємо.

( Учасники читають поезії поета.) 

 

5. Конкурс  «Загадковий напис».

Завдання: прочитати рядочки  поезій Т.Г.Шевченка, зашифровані в криптограмах.

( Поки учасники розшифровують криптограми, учениця читає гумореску про Т.Г.Шевченка.)

                                         ГУМОРЕСКА

                                           На балу

                         Усе в цім домі не буденне —

                         Блищить, мигтить святковий зал,

                         Пахтить печене і варене.

                         Панота сходиться на бал.

                         Ось і Тарас серед загалу.

                         З дороги, всім панам на злість,

                         Пройшов собі в куточок залу,

                         Присів край столика і їсть.

                         Аж ось і пан сюди заходить,

                         Скривив лице своє бліде,

                          Єхидними очима водить

                          І прямо на Тараса йде.

                          Став перед ним, немов жердина:

                         --Чи не сказали б ви мені,

                          Чим відрізняється людина,

                          Звиніть, на слові, від свині?

                          А наш Тарас: -- Скажу охоче.

                          Дивитись, пане, треба в суть:

                          Людина їсть коли захоче,

                          Свиня ж — коли їй подадуть!

                                                                       / Д.Білоус./

 

6. Конкурс  художників. 

Пропонуємо вашій увазі ще один творчий конкурс — конкурс  художників-ілюстраторів «Кобзаря». Готуючись до КВК,  команди малювали ілюстрації до творів Т.Шевченка. Щоб захистити свої роботи, члени команди повинні відповісти на запитання:

 -- До якого твору ілюстрація?

 -- Чому обрали саме цей твір?

( Художники передають роботи журі).

 

7. Конкурс «Запитання-відповідь».

Команди ставлять одна одній по три запитання по творчості Т.Г.Шевченка.

 

8. Конкурс творчий (домашній).

Командам було запропоновано три  теми за творами Т.Г.Шевченка. Потрібно було обрати будь-яку та написати міні-твір.

Теми:   1) За що я люблю Шевченка.

             2) « Кобзар» у нашій родині.

             3) « На тиху розмову, на добреє слово Шевченко нас кликав й запро-

              шує знову…»

(Роботи передаються журі , журі підводить підсумки трьох останніх конкур-сів.)

9. Конкурс «Домашнє завдання».

    КВК, як і будь-яке дійство чи справа, має кінець. Так , на жаль, все хороше дуже швидко минає. Ми підійшли до завершального, дев’ятого  конкурсу –конкурсу «Домашнього завдання». Юні  актори підготували невеличкі інсце-нівки. Це гуморески Д.Білоуса, головною діючою особою якихє  Т.Г.Шевчен-ко.

( Журі підводить підсумки і визначає переможця. Команда-переможиця отри-мує призи. Всі учасники отримують календарики.)

ВЧИТЕЛЬ.  Дорогі учасники команд, болільники. Хай ваша стежина до Тараса переростає у широку дорогу до храму духовності, краси і правди, а Великий Кобзар хай буде тим світочем, який освітить вашу дорогу пізнання. Дякую всім, чий розум, серце і душа трудилися. Ідіть з дитинства до Тараса, ідіть усе життя. Доростайте до Кобзаря усім своїм життям, бо  ми в Україні таки український народ, за який Т.Шевченко карався, мучився, але не каявся.

 

 

 

 

docx
Додано
17 травня 2019
Переглядів
2441
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку