ТЕМА: ЛІТОСФЕРА. ВНУТРІШНЯ БУДОВА ЗЕМЛІ
Мета:
Навчальна: сформувати в учнів первинні знання про оболонки Землі як про єдине ціле та їхній взаємозв’язок; сформувати загальне поняття по внутрішню будову Землі й літосфери; сформувати поняття “земна кора”, “літосфера”, “ядро”.
Розвивальна: розвивати вміння учнів працювати зі схемами атласу, підручника; виявляти на основі схем відмінності між океанічною і материковою земною корою; з’ясувати, яку частину географічної оболонки називають літосферою; розвивати просторове уявлення, уміння створювати образи об’єкта.
Виховна: виховувати дбайливе ставлення до нашого спільного дому – планети Земля; інтерес до пізнання природи.
Обладнання: фізична карта світу, підручник, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Очікувані результати:
учні зможуть:
- називати основні складові внутрішньої будови Землі та їхні основні ознаки;
- розрізняти материкову та океанічну земну кору;
-отримають початкові уявлення про причини і наслідки руху літосферних плит.
Основні поняття: літосфера, земна кора, мантія, астеносфера, ядро.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання, перевірка присутності, позитивний настрій на роботу.
Доброго дня, шановні учні! Сьогодні ми проведемо з вами урок географії, урок наш буде незвичним. На цьому уроці ми повинні докласти всіх зусиль, щоб результативно попрацювати і досягти поставленої мети. Я думаю, що наша робота разом буде цікава і корисна. Давайте посміхнемося один одному, налаштуємося на пошук і почнемо урок.
А зараз ми спробуємо перевірити вашу емоційну готовність до уроку.
Виберіть рибку, колір якої вам найбільше подобається саме зараз.
(Учні вибирають рибку)
Риба – символ родючості, життєдайності. За японською міфологією опорою Землі являється гігантська рибина. На цій рибині тримається Земля.
А тепер давайте дізнаємось, що означає колір вибраної вами рибки.
Жовтий колір рибки свідчить: ви готові до активної роботи.
Ті, хто з вас обрав червону рибку, у цю хвилину ви насторожені, можливо, не готові до роботи, але здатні до перетворення, на що я і сподіваюсь.
Вибір синьої рибки свідчить, що під час роботи на уроці ви не тільки успішно впораєтеся із завданнями, а й виявите уміння творчо мислити.
Ваш вибір зелена рибка – ви готові до розв’язання серйозних проблем.
Мені надзвичайно приємно, що всі готові до роботи.
Девізом нашого уроку будуть наступня слова:(напис на дошці)
Працюй наполегливо,
Швидко,старанно,
Щоб кожна хвилина
Невтратилась марно
ІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Ми з вами починаємо вивчати новий розділ географії, який називається «Оболонки Землі»
З давніх-давен, намагаючись пояснити влаштування світу, людство прагнуло дізнатися про внутрішню будову Землі. Вони уявляли Землю у різних виглядах.
Давні греки «оселили» в земних глибинах бога вогню Гефеста, а давні римляни — Вулкана. Учені Середньовіччя висловлювали припущення про те, що надра Землі заповнені водою або вогнем.
Прийом «Проблемне питання»
І тому проблемним питанням нашого уроку є:
• Для чого людству потрібно було знати, як саме влаштована Земля?
Розповідь учителя
Мабуть усі ви любите казки. Тому наш урок ми почнемо сьогодні з казки. А щоб вона вдалася, мені потрібна ваша допомога. Тож до роботи.
Жив собі бог Всесвіт. Був у нього син, якого звали Сонцем. Щоб син не був самотнім, вирішив Всесвіт подарувати йому сестричку. Узяв газові пилинки, додав частинки льоду і закрутив зі страшенною швидкістю. Так утворилося тіло планети, яку він назвав Землею. Помилувався своєю роботою та промовив: «Донечко, я дав тобі все, щоб ти жила. А далі подбай про себе сама. Якщо будеш працьовитою та мудрою, то будеш довго жити. А ще дарую тобі книжку. Коли виникнуть труднощі, звернися до неї, вона тобі допоможе».
Як ви думаєте, яку книжку подарував батько доньці? (Підручник географії, 6 клас.)
Запам’ятала батькові слова Земля і швидко взялася до роботи. Спершу вирішила зовнішність свою змінити. Там де піднімала руку, утворилися …(гори), там де опускала…(рівнини). Оглянула своє творіння та промовила: «Хай, це буде царством…(суші!)»
Захотілося планеті укритися прозорим серпанком, і з суміші газів утворилося прозоре царство повітря. Потім розтопила частинку льоду, почала утворюватися…(вода). Виштовхнула вона її на поверхню та заповнила всі знижені місця.
А щоб життя було радісним, заполонила все мелодійними звуками царства живих організмів.
Та раптом Земля зажурилася. «Як це так, царства є, але без назв? Не гоже їм без імені бути». І згадала про батьків подарунок. Відкрила книжку, погортала та зупинилася на сторінці, розглянула і зразу повеселішала.
Царство суші – Літосфера.
Царство повітря – Атмосфера.
Царство води – Гідросфера.
Царство живих організмів – Біосфера.
А тепер послухайте будь-ласка вірш
Хребтами горбились породи,
Ламався панцир кам’яний,
Мільйони літ сама природа,
Ліпила вигляд свій земний.
Прийом «Асоціація»
Я пропоную вам визначити яку ж з оболонок Землі сьогодні на уроці ми будемо вивчати?
ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку. (учні записують в зошит) Отже темою нашого уроку є: «Літосфера. Внутрішня будова Землі»Сьогодні ми подорожуватимемо Царством суші (Літосферою).
Під час уроку ви вивчите її внутрішню будову, ознайомитесь з поняттями «земна кора»,«літосфера»,«ядро», «мантія» та «астеносфера», навчитесь давати характеристику внутрішнім шарам землі, розрізняти типи земної кори.
IV. Вивчення нового матеріалу
Які ж могутні сили створили сучасне обличчя нашої планети? Відповідь на це цікаве питання дасть нам мандрівка до царства «Літосфера». Але перш ніж з’ясувати, що це за сили, як вони діють, і чи може людина впливати на них, треба перш за все з’ясувати, а що ж міститься всередині планети, тобто, яка її внутрішня будова.
Учені припускають, що Земля всередині складається з трьох основних шари: земної кори, мантії та ядра.
Прийом «Творча лабораторія»
|
З чого складається |
Товщина |
Температура |
|
|
Ядро |
Внутрішнє ядро Зовнішнє ядро |
3500 км |
6000ºС |
|
Мантія |
мантія астеносфера |
2900 км |
2000ºС -2500 С 100 – 150 С |
|
Земна кора |
Материкова осадовий гранітний базальтовий Океанічна осадовий базальтовий |
30-80 км
5-10 км |
Ближче до мантії
Через 33м. у глиб Землі температура підвищується н1градС
|
Уявіть собі, що ви проводите дослідження й вам потрібно спуститися до центру Землі.
Завдання У кожного з вас на парті є маршрутний листок із завданням для побудови таблиці «Внутрішня будова Землі». Використовуйте текст нашого магічного підручника на стор. 51-53. В процесі вивчення матеріалу записуйте туди необхідну інформацію.
Завдання. Робота з таблицею в робочому зошиті.( Доповнити необхідною інформацією)
Ядро
Ядро розташоване в центральній частині Землі. Радіус його складає – 3500 км. Ядро складається з двох частин: внутрішнього та зовнішнього.
Мантія
Наша подорож продовжується зараз ми піднімаємося в оболонку, що займає 83% об’єму Землі. В перекладі з грецької мови означає покривало.
Отже, мантія — внутрішній шар Землі, який вкриває ядро. ЇЇ товщина 2900км
Вчені припускають, що речовина мантії знаходиться в твердому стані.
А чи можливо це при такій високій температурі?
Підраховано, що у верхній частині мантії температура порід перевищує 1000⁰. При такій температурі, майже всі вони повинні знаходиться в рідкому, розплавленому вигляді. Але цього не відбувається.
У верхній частині мантії пролягає тонкий шар пом’якшених гірських порід, який називається АСТЕНОФЕРОЮ.
Астеносфера ― вיязкий шар у верхній частині мантії на глибині близько 50―250 км від поверхні
Вона порівняно м'яка і пластична, як пластилін,або віск. Ця речовина мантії здатна повільно текти і в такий спосіб переміщуватись.
Земна кора
От ми і на поверхні Землі.
Земна кора є більш вивченою. Земна кора – це зовнішній твердий шар Землі. Вчені установили, що температура гірських порід з глибиною підвищується на кожні 100 м - 3⁰С (або1⁰С-33м)
Земна кора складена мінералами та гірськими породами.
Товщу земної кори часто порівнюють зі шкіркою яблука. Вона дійсно відносно тонка, але це та земна твердь, що є для людей основою світу. Саме на тонкій земній корі здіймаються гори, стоять будинки, по ній ходять люди, течуть річки, а в її зниженнях лежать моря та океани.
Фізкультхвилинка –розминка (1хв)
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
Будова і типи земної кори та їх характеристика.
Товщина земної кори коливається від 5 до 70 км: найбільша у горах – 70 км, на рівнинах вона становить 40 км, під океанами – лише 5 – 10км,вона складається з 8 хімічних елементів( мал.40 ст.53 підручника).
Таким чином земна кора поділяється на два типи:
Під материками та океанами земна кора має різну будову.
Завдання : Порівняти типи земної кори, використовуючи стратегію «Кола Венна». Для того, щоб виконати це завдання ви повинні відокремити відмінні риси та обрати спільні.


Завдання
Земна кора + астеносфера = літосфера.
Завдання:
А тепер давайте трошки попрацюємо в групах.
1.Кожен група отримує одну частину внутрішньої будови Землі та відповідний колір картки.
2. Піднімаєте руку, якщо мова йде про вашу частину.
Молодці! З цим завданням ви також впоралися! Тож вирушаймо далі, бо на нас чекає ще багато цікавинок.
Прийом «Цікавий факт»
1.Найважливіше значення в будові Землі має розплавлене ядро нашої планети, яке і створює магнітне поле. Саме воно утримує атмосферу, не даючи сонячному вітрі здути її в космос, і захищає нас від сонячної радіації завдяки магнітосфері.
2.Зовнішнє ядро має той же склад, що і внутрішнє, але через брак тиску перебуває в рідкому стані. У ньому також присутня невелика кількість сірки та кисню.
3.Дослідники подумували відправити через земну кору до мантії особливі вольфрамові капсули, які дали б змогу вченим зібрати нові відомості про Землю, але цей проект так і залишився на папері. Японські дослідники розглядали можливість буріння земної кори під товщею океану, але і ця ідея поки не реалізована.
4.Кора Землі складається всього з 18 хімічних елементів.
Підпишіть на схемі складові внутрішньої будови Землі
VІ. Рефлексія
Прийом «Ерудит»
Я пропоную вам розказати про літосферу якомога більше, але дозволяється говорити тільки по одному реченню, починаючи зі слів: «Я знаю, що ...». Не можна повторюватися і робити паузу між відповідями учнів більше 5 сек.
• Я знаю, що літосфера - це оболонка Землі.
• Я знаю, що літосфера складається з земної кори і верхньої частини мантії.
• Я знаю, що літосфера - об'єднує внутрішні і зовнішні оболонки Землі.
• Я знаю, що літосфера - кам'яна оболонка Землі («Літос» - камінь, «сфера» - куля).
• Я знаю, що земна кора ділиться на материкову і океанічна
А тепер давайте повернемося до проблемного питання нашого уроку:
- Для чого людству потрібно було знати, як саме влаштована Земля?
Давайте поміркуємо.
Я знаю, що людству потрібні знання про будову Землі, для того щоб попередити людей про землетруси та виверження вулканів, щоб люди знали де саме можна видобувати корисні копалини та як рухаються материки.
VІІ. Підсумок уроку.
Отже, ми збагатили свої знання про внутрішню будову Землі, ознайомилися з такими поняттями як «літосфера, мантія, земна кора, астеносфера та ядро», навчилися розрізняти типи земної кори, але цього не достатньо, нажаль.
Можливо серед вас сидить той майбутній учений, який збагатить географічну науку новими знаннями.
І відповість на питання:
Людина – дрібна часточка природи Землі, хоч і володіє неабиякими знаннями та технікою, здатною змінити цю природу. Пам’ятаймо, що берегти природу нашої планети – святий обов’язок землян!
VIІІ. Оцінювання. Виставлення оцінок, їх мотивація.
Діти, дякую вам за співпрацю! Ви попрацювали дуже плідно, були активними, сподіваюсь, що цей урок вам запам’ятається та залишить найприємніші спогади.
А тепер я пропоную вам самостійно оцінити свою роботу на уроці.
Прийом «Світлофор»”