Конспект уроку з образотворчого мистецтва
Тема: Лялька – мотанка: «Лялька - оберіг». Клас 6
Мета:
Тип уроку: урок майстер – клас.
Міжпредметні зв’язки: народознавство, історія, етика, музика.
Форми роботи: фронтально – групова, індивідуальна.
Обладнання: мультимедійний комплект: екран, ноутбук, мультимедійний проектор; дидактичні матеріали: тематична презентація «Історія та значення ляльок», фонова музика, матеріали для роботи в групах (картки,інформація для ознайомлення з новим матеріалом, ватман на якому намальоване дерево, вирізані квіти, листки), різнокольорові двохшарові та однотонні серветки різні за величиною, нитки, ножиці, виставка зроблених ляльок) .
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вчитель : Доброго дня, дорогі учні !
Діти , який у вас настрій? (відповіді учнів)
Сьогодні на уроці ми з вами познайомимось з історією виникнення ляльки-мотанки, вшануємо українські звичаї і традиції та навчимося її виготовляти. Вправа «Дерево-очікувань»
На початку уроку хочу почути вашу думку, напишіть на квітах та прикріпіть до дерева, яке намальоване знаходиться на дошці.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель:
Моя лялька – мотанка
Ниточкою змотана,
Оберіг мій на землі,
Талісман мені в житті.
Вашим домашнім завдання була пошукова робота: дізнатися від своїх бабусь про ляльки, якими вони гралися в дитинстві. (Відповіді учнів)
III. Актуалізація опорних знань
Пошукова робота.
Учитель. Пропоную вам пошукову роботу, попрацювати в групах та дізнатись більше цікавої інформації про ляльок – мотанок та віднайти інформацію до нашої теми, а інформація знаходиться в класі.
Робота в групах: (Об’єднання в групи за кольором. Аркуші знаходяться по всьому класі за кольором , діти самостійно мають їх знайти, щоб склалася розповідь ).
1. Як ви думаєте, що означає слово «лялька – мотанка»? ( відповідь учня)
«Лялька – мотанка» походить від поняття «мотати», а загальний вигляд такої ляльки представляє собою фігурку людини, як правило жіночу або дитячу, виготовлену зі шматків тканини. Частини тіла такої ляльки з’єднувалися вузликами. Кожна така лялька, була та й лишаються унікальним витвором майстра.
2. Що ви чули про ляльку – мотанку? - ( відповідь учня):
(Чули , що лялька– мотанка здавна була оберегом в українській родині. Кожна матір робила для своєї дитини ляльку, щоб та гралась. Саморобні ганчіркові ляльки робили безликими: обличчя замінював узор у вигляді хреста, ромба, квадрата. За старовинним повір’ям, лялька з обличчям як би дивилася в душу і могла нашкодити дитині, наврочити. Тому, безлика лялька була водночас іграшкою та оберегом.)
3. Що символізує лялька – мотанка? – ( відповідь учня) :
(Мотанка символізує добро і лагідність, материнську молитву, батьківську опору, є посередником між бабусею та онучкою, старшим та молодшим поколінням. Зроблена нашвидкоруч лялька, щоб заспокоїти, зайняти дитину. Є символом любові і сподівань, віри в добро та захист від злих сил.)
Учитель:
- Чи злагоджено працювала ваша група ?
- Виникали моменти, коли доводилось поступатись іншим членам групи?
Дякую, це була корисна інформація.
IV. Сприйняття та засвоєння нових знань
Учитель.
Лялька - мотанка є прадавнім оберегом. Їй вже майже 5000 років. Секрети виготовлення ляльок передавалися в родині від матері до дочки. Обов'язкова умова - іграшка повинна бути хрестоподібної форми, щоб не нагадувати собою реальної людини. Отже, народна лялька – це історія, оберіг, іграшка.
Обов’язково лялька мотається за рухом сонця – тоді вона принесе вдачу та щастя. Лялька буває різної форми – великою й маленькою. Вважають, що лялька є посередником між живими й тими, кого на цьому світі вже чи немає.
Чи має бути лялька красивою? - Ні. Скоріше внутрішньо змістовною, образною, такою, яка б з’єднувала рід та природу, історію та сучасність.
Українці вірили, що зробивши ляльку, можна просити у Вищих Сил дощу, гарної днини чи добрих новин.
Коли нездужала дитина, батьки спеціально робили ляльку і клали її під подушку або прикріплювали до хворого місця, сподіваючись, що мотанка перебере на себе недугу
Подивіться презентацію, яку я вам підготувала
Перегляд презентації: «Історія та значення ляльок»
Інструктаж з охорони праці.
Учитель.
Перед початком роботи, будь ласка, зверніть увагу на свої робочі місця. Де б ви не знаходилися необхідно бути дуже обережними. На уроці ми користуватимемося ножицями, серветками та нитками, дотримання техніки безпеки при цьому є обов'язковим.
Вимоги безпеки під час роботи: дотримуйте порядку і чистоти ваше робоче місце, не допускайте, щоб захаращувалося інструментами, відходами і сміттям; будьте уважні, не відволікайтеся і не заважайте іншим; не розмахуйте рукою з інструментом, не кладіть його на край столу; світло на вашу роботу повинне падати з лівого боку; положення тіла при роботі повинне бути зручним, відстань до виконуваної роботи повинна бути 25-30 см;
Вимоги безпеки при роботі з ножицями: кладіть ножиці праворуч від себе із зімкнутими лезами, направленими від себе; стежте за тим, щоб ножиці не опинилися під виробом, оскільки, беручи виріб, їх можна упустити і поранити себе або працюючого поряд; передавайте ножиці колечками вперед, із зімкнутими лезами; не підходьте під час роботи з ножицями до інших учнів.
Вимоги безпеки після закінчення роботи: приведіть в порядок робоче місце; інструменти і матеріали зберіть і складіть в певне місце; сміття і відходи зберіть та покладіть у смітник.
V. Практична частина.
Учитель.
1. Зверніть увагу якого розміру мають бути деталі ляльки.
2.Використовуйте різного розміру серветки.
3. Нитки підбирайте за кольором сукні.
(Показую і розповідаю виконання роботи)
VІ. Закріплення нових знань і вмінь учнів
1.Творча презентація своєї роботи
- Діти, погляньте на свою ляльку, пофантазуйте яке їй ім’я личить, чи можна щось сказати про її характер? За якими ознаками зробите такі висновки?
2.Робота в парах. Обміняйтеся виконаними роботами один з одним.
- Зверніть увагу на те, як ви справилися з роботою.
- Які недоліки ви побачили у роботі свого напарника.
- Проаналізуйте роботи. Та оцініть за шкалою, яка знаходиться у вас на партах.
VІІ. Підсумок уроку
Інтерактивна технологія (напишіть на листочках чи виправдалися ваші сподівання та прикріпіть їх до нашого дерева)
1. Чому ви навчилися сьогодні на уроці?
2. Що вам сподобалося з сьогоднішнього уроку?
Оформлення виставки дитячих робіт.