Година спілкування у 4 класі для формування патріотичного почуття у школярів, усвідомлення поняття "любов до Батьківщини".Під час проведення заняття використовується вихід на моральний вибір (казка Василя Сухомлинського «Не хочемо на чужину!»,загадки про символи України,творча робота в групах, довідки від учнів,колективна робота у доповненні вірша,рефлексія "Робота з квіткою бажань".
Година спілкування у 4-А класі
Кл. керівник Боровська З.В.
Тема : Любіть Україну, як сонце любіть…
Мета : формувати патріотичні почуття у школярів, усвідомлення поняття « любов до Батьківщини…»; пробудження любові, почуття поваги до рідної землі; виховання у дітей усвідомлення себе як невід’ємної частини українського народу.
Обладнання : мультимедійний проектор,ілюстрації.
Хід уроку.
Учитель. Діти, сядьте, будь ласка, зручно, прислухайтесь до звуків, що лунають у нашому класі, до стану вашої душі та уявіть, що кожен із нас має у своєму внутрішньому світі струмок чистоти. Цей струмок дає нам духовну силу, вміння приймати правильні рішення. Адже кожна хвилина нашого життя — це вибір. Вибір поведінки, вибір вчинку, вибір життєвого шляху.
Вирішимо проблему разом. Пригадаймо разом слова Василя Симоненка (на дошці) :
Все на світі можна вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину! (діти пояснюють зміст епіграфа)
- Прослухайте уважно казку.
- Який моральний вибір зробили герої казки Василя Сухомлинського «Не хочемо на чужину!»
Казка Василя Сухомлинського «Не хочемо на чужину!»
У хазяїна – хлібороба завжди оброблена велика родюча нива, бо щороку сіяв він на ній пшеницю. Коли дозріє пшениця, скосить її хлібороб, прилітає на стерню журавель колоски збирати. Назбирає вдосталь, скаже «дякую» за смачне пшеничне колосся і летить до своєї домівки. Але настав важкий рік. Ціле літо не було дощу. Ледве вкинувши колосся, пшениця засохла. Прилетів знову журавель до ниви, а хлібороб сидить над застиглими стеблами.
- Що ж ти тепер будеш робити, хліборобе?- запитує журавель.
-Буду орати ниву і сіяти пшеницю, відповів хлібороб. Журавель не вірить, а людина справді ниву оре, пшеницю сіє. Минула зима. Настала весна. Зазеленіла нива. І знову трапилося у хлібороба велике горе.
Знову за ціле літо не упала на землю жодна краплина дощу. Ледь викинувши колосся, засохла пшениця. Прилітає журавель до ниви, а хлібороб сидить над сухими стеблами.
- Що ж ти тепер будеш робити, хліборобе?- запитує журавель як і минулого року.
- Буду орати ниву і пшеницю сіяти,- відповів хлібороб.
- Навіщо ж ти задарма силу витрачаєш і зерно губиш?- говорить журавель.
- Спечіть із пшениці хліб і з᾽ їжте, бо помрете з голоду. А потім їдьмо зі мною за море: там і земля родюча, і посухи немає.
- Не поїдемо ми нікуди,- сказав хлібороб.
- Не поїдемо ми нікуди,- сказали діти.
- Не поїдемо ми нікуди,- сказала дружина.
- Чому не поїдете? Адже у вас уже два роки посуха.
- Адже за морем – чужина,- сказав хлібороб.
- Адже за морем – чужина,- сказала дружина.
- Не хочемо на чужину!- сказали діти плачучи.
- Сьогодні наше заняття буде присвячене нашій Вітчизні і одночасно кожному з нас окремо.
- Давайте у загадках впізнаємо народні символи України.
Від застуди їх приймає.
На кущах вони висять,
І, як маків цвіт, горять.
Тільки це не є малина.
Що за ягода? — …… Калина
Золотиста, ніжна, гожа.
Я щоранку розквітаю,
Промінцями всіх вітаю.
Відгадати вам неважко,
Що за квітка я?.. (Ромашка).
Творча робота в групах
У групах школярам необхідно скласти на картках за формою каменів чи кам’яних брил прислів’я про мову та викласти їх на спільний шаблон «будинку», у такий спосіб створивши «фундамент».
Не кидай слова на вітер
Гостре словечко коле сердечко
Слово може врятувати людину, слово може і вбити
Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається
Птицю пізнати по пір’ю, а людину по мові.
Учитель. Молодці, ви добре впоралися з цим завданням. Яку функцію виконують стіни?
Для мене Укр. - це………………..На дошці навколо слова Україна вивішуємо таблички
Мама й тато
Рідні люди
Добрі сусіди
Мелодійна пісня
Рідний дім
Величний Дніпро
Неозорі поля
Прохолодні ліси
Висновок учителя :
- Кожна держава світу, які б народи не жили на її території, має свій герб, прапор та гімн.
Довідки від учнів про державні символи.
28 січня-день державного прапора
Даша Ш.
Прапор – полотнище певного кольору чи поєднання кольорів, офіційна емблема держави, символ її суверенітету. Синьо-жовтий прапор: жовтий колір – колір життя, хліба і сонця; синій – колір неба, води і миру.
Синьо-жовтий прапор угорі –
Це також символ нашої Вітчизни.
Які чудові світлі кольори!
Діставсь цей прапор нам від сивої дідизни.
Що жовтий колір - сонця й ниви золотої…
Нива дає нам хліб святий,
Дає нам всім життя,
Як і гаряче сонце, що його зростило.
А що синій – колір неба мирного,
Блакиті ніжної і водного безмежного простору,
Водички любої, яку дає природа-мати,
Завдання наше – всім її оберігати.
Давид
Наш герб – тризуб,
Це воля, слава й сила;
Наш герб – тризуб.
Недоля нас косила,
Та ми зросли, ми є,
Ми завжди будем,
Добро і пісню
Ми несемо людям.
Герб – символічний знак держави, символ влади. Золотий тризуб зустрічався ще на монетах київського князя Володимира Великого. У ньому відображена триєдність життя: батько, мати, дитина, що символізують силу, мудрість, любов.
Єгор
Слова палкі, мелодія врочиста,
Державний гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста –
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна –
Хай чують друзі й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна,
Від неї ясне світло навкруги.
Слово гімн грецького походження (похвальна пісня) – урочиста пісня, прийнята як символ державної національної єдності. Декілька пісень претендували на національний гімн. Це і «Заповіт» Тараса Шевченка, і «Вічний революціонер» Івана Франка. Слова Національного Гімну «Ще не вмерла України…» написав у 60-х роках ХІХ століття відомий український поет Павло Чубинський. Музику написав композитор Михайло Вербицький.
Гімн - це хвалебна пісня своїй Батьківщині, в якій народ висловлює побажання бути вільним, щасливим, жити в достатку.
З гімну починають урочисті збори, свята, надзвичайні масові події, гімном їх і закінчують. Слухають і виконують гімн стоячи.
Дидактична гра «Хто більше назве міст України»
( Діти називають міста, вчитель показує їх на карті. Далі педагог повідомляє, що кожна країна має свою столицю.)
- Хто знає, яке місто є столицею України?
Колективна робота. Доповнення вірша.
Фарби дасть мені матуся,
Малювати я …………………..навчуся.
Намалюю рідний край –
Дім в селі, ставок і ………..гай,
Синє небо, жовте сонце
Загляда до нас в………….. віконце,
Чорнобривці тут на гряді,
Полуниці в палісаді,
І хліба вже чималі,
В небі линуть………………. журавлі.
Тут і гори, і долини,
Тут річки, моря, рівнини,
Тут тварини і птахи,
Ось струмок сховавсь у мхи.
Мати в аркуш подивилась,
Посмішка в очах з’явилась.
І сказала мати сину:
- Як люблю я ………………Україну!
Ця країна чарівна
І єдина в нас ………………вона!
Практична робота «Ми об᾽єдналися!»
Заздалегідь школярам було запропоновано принести свої індивідуальні фотографії (обличчя з посмішками). Учні прикріплюють свою фотографію на дошку .
- Діти, подивіться: фотографій так багато, що межі між вами,між змаганнями ,які були між групами зникли і утворилося єдине ціле. Ми об’єдналися!
- Тож усі народи, що живуть на Україні, яка є нашим спільним домом, мають бути такими ж дружними, як ми.
Щасливою,сильною,квітучою,врожайною,незалежною,здоровою,стабільною….
На партах знову слова . Діти працюють у парах, обирають потрібні слова. ( Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві )
Гра «Допитливий»
- Як ви думаєте, що відрізняє громадянина від патріота? Відповіді дітей.
Громадянин - це людина, яка постійно живе в державі, користується її правами і виконує обов'язки, встановлені законами цієї держави!
- Який документ підтверджує належність людини до громадянства певної країни?
- Що означає слово патріот?
Патріоти – люди, які люблять свою Батьківщину, готові захищати її територію, ідеали, працювати в ім’я розвитку і процвітання держави.
Свєта
1. Хай буде мир віднині і довіку!
Хай буде мир й замовкнуть війни злі.
І сльози щастя на своїх обличчях
Відчують всміхнені усюди матері.
Женя
2. Хай буде мир. Веселі будуть діти,
Спокійними скрізь стануть всі жінки
І перестануть думати ночами,
Що десь коханий гине на війні.
Даша Ц.
3.Хай буде мир й замовкнуть всі гармати.
Доволі крові, сліз, нещастя й бід…
Хай відпочине змучений боями
До праці звичний чоловічий рід.
Аліса
4.“Хай буде мир! “- звертаються до Бога,
Чоло зросивши потом трударі,
Бо хочуть, щоб сміялись дзвінко діти
На нашій древній галицькій землі.
Кирило
5.Хай буде мир віднині і довіку!
Хай буде мир й замовкнуть війни злі!
Хай у міцних обіймах всі народи
Ідуть у майбуття через віки.
Вправа « Мікрофон»
З моїх грудей любов у простір рветься,
На вільній, рідній я землі стою.
Тепло своїх долонь і розуму, і серця
Я Україні милій віддаю.
Люблю степи, річки, озера сині,
Ліси й струмочки, небо голубе.
Освідчуюсь тобі в своїй любові нині.
Ну, як, скажи, нам не любить тебе!
Живемо в мирі, в злагоді й любові,
В щоденній праці йдемо до мети.
Ми захищати всі тебе повинні,
захищати нас готова ти.
З якого джерела любов оця береться?
З лісів і нив свою наснагу п’ю.
Тепло долонь і розуму, і серця
Я Україні милій віддаю
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|
|
Розумні, працьовиті, цілеспрямовані, завзяті,доброзичливі, чесні, порядні, талановиті, рішучі,відверті, правдиві, добрі,мужні, красиві |
|