Мандрівка у світ письма

Про матеріал
Інтегрований урок позакласного читання з курсом ЯДС в 4 класі НУШ З використанням презентації, ШІ
Перегляд файлу

Мета уроку

Навчальна: ознайомити учнів з історією виникнення писемності, її значенням для людства та української культури; розширити знання учнів про історію виникнення перших книг, вдосконалювати навички зв’язного мовлення, свідомого, правильного та виразного читання вголос із дотриманням основних норм літературної вимови; формувати компетентності ( спілкування рідною мовою, соціальна, громадянська)

Розвивальна: розвивати мовлення, пам’ять, увагу; збагачувати словниковий запас

Виховна: виховувати любов до рідної мови, інтерес до історії, повагу до культурних надбань українського народу

 

Обладнання:

Картки з давніми писемностями

Cлайди ( печерні малюнки,  піктограми, клинопис,постать Кирила та Мефодія, Нестора Літописця,  українська абетка

Дитячі іграшки ( жабка, птах, миша, стріли)

Дошечки вкриті пластиліном

Конструктор LEGO

Презентація

Відео ШІ «Нестор Літописець»

 

ХІД УРОКУ

 

І. Вступна частина.

1. Ємоційне налаштування

(Для створення позитивного настрою читають учні по рядку)

Так уже сьогодні повелося

Що до минулого немає вороття.

Та як же так? Цього немає бути

Бо ж без минулого- немає майбуття

( Відповідає вчитель)

Тоді живи сьогодні

Радій! Цінуй! І збережи!

Усе що маєш ти і будеш мати

-Добридень! Дякую!- скажи

-Добридень! Дякую!- сьогодні кажем вам.(до вчителя)

-Добридень! Дякую!- сьогодні кажем вам.(до гостей класу)

2. Повідомлення теми та мети уроку

-Урок позакласного читання, сумісний з уроком ЯДС розпочнемо з японського прислів’я.

 

Озирайся на минуле, коли хочеш знати майбутнє.

(На дошці напис «Мандрівка у світ письма»

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

 

1.Вправа « В порядку плину часу»

- Розташуйте ці поняття в порядку плину часу.

Сьогодні         Вчора           Завтра

Майбутнє        Минуле       Теперішнє

Осінь              Літо               Зима

 

 Алфавіт         Піктограма   Клинопис (?)

  •         А щоб розташувати ці поняття в порядку плину часу, нам і справді доведеться зазирнути у минуле.

 

 

    -Мабуть, ви вже здогадалися, сьогодні нам доведеться вирушити у минуле, щоб дізнатися про початок писемності, чиї коріння сягають глибокої давнини, чия історія є досі неоднозначною, а також зрозуміти й прослідкувати довгий і тернистий шлях від її джерел – до сьогодні.

Отже, мета уроку дізнатися:

  • Коли люди почали писати?
  • Що підштовхнуло людей до писемності?
  • Хто винайшов перший алфавіт? 

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Частина 1.

1. Вправа «Письмо на дощечках»

- Уявіть, що у вас немає ручки, олівця, телефона. Як би ви предали інформацію чи повідомлення?(відповіді дітей)

 - Спробуйте на дощечках з пластилінової основи видряпати наступну інформацію.

 

 «На сході сонця вирушаємо на риболовлю. Зустрінемось під високим дерево»

  •         Який малюнок у вас получився? Що чи кого ви намалювали? (діти розповідають про виконану роботу)

 

Висновок:Саме так починалася історія письма- з малюнків і символів.  Кожен малюнок означав предмет або дію. Таке малюнкове письмо називалося, піктограми.(вчитель виставляє це слово першим в ряді)

 

     З  появою таких пектограм, з’являлась поступово і мова. Це була, так звана, звукова мова. Первісні люди  унаслідували звуки природи ( грім, шум дерев, шум моря та вітру), а також  виражали звуками свої емоції, існували і трудові звуки. Словом, мова почала зароджуватись із з появою перших людей, так само, як малюнкове письмо, себто піктограми.

 

     Багато малюнків, висічених на скелях та деревах були знайдені археологами. Вони є носієм історичної інформації.

 

2. Розповідь про історичні джерела ( підручник Т. Гільберг ЯДС 4 клас ст.55-56)

     Речовими джерелами історії стають археологічні знахідки- скам’янілі рештки рослин і тварин, залишки житла, знаряддя праці людей, їхні побутові речі тощо. За такими джерелами вчені вчені довідалися, що людина з’явилася ще в камяному віці, тобто млн. років тому.

 

3. Ситуація «Жаба, миша, птах, 5 стріл»

-Поряд із піктогарами існувало так зване, предметне письмо.

Ось що отримав вождь одного племені: живих жабу, мишу. птаха та 5 стріл.

 

На столі : жаба, миша, птах, 5 стріл.

-Чи  є припущення , що б це означало, або про що хотіли застерегти людей цього племені, надіславши їм живиж цих їстот?

« Якщо ви, перси- не навчитеся скакати по болотак, як жаби,

ховатися у норах, як миші, літати, як птахи, то будете зустрінуті нашими стрілами, коли підете на нас.»

 

Висновок: таким чином, відбувалося спілкування на відстані.  А ось вузликове письмо виглядало приблизно так

(демонстрація вузликового письма на екрані)

 

4. Розповідь вчителя про історичний період.

  Це був доісторичний період. Початок історичного періоду пов’язаний із виникненням писемності- письма.

Ми знаємо, хто вигадав космічні ракети, комп’ютер, друкований верстат, антибіотики. Але цих винаходів ніколи б не було, якби хто не винайшов писемність.

     Давні цивілізації розвивались поблизу річок. Такі землі були родючими, давали багато врожаю. Тому чисельність людей там швидко зростала, їжі вистачало на всіх. Зі збільшенням кількості жителів виникала потреба в оселях. Саме так з’явились перші міста, храми, водопровід, палаци тощо.  Тоді і з’явилася писемність.

 

5. Словникова робота.

Цивілізація-ступень розвитку, рівень культури, спосіб життя, територія,мова, державний устрій- порядок.

    Тепер піктограми стали більш реалістичними, такі малюнки складались з окремих предметів, які з часом перетворилися на схеми. Серед них були знаки, які досі збереглися  в медицині, дорожні знаки.

Це письмо отримало назву клинопис (вчитель виставляє це слово на друге місце після піктограма)

У єгиптян-ієрогліфічне письмо

Племена Майа- ідеогафічне

 

6. Цікаві факти про алфавіт.

Наступним етапом у розвитку писемності є алфавіт (це слово на 3 місці).

Він був складений фінікійцями. Мав 22 літери, всі були приголосними. З часом греки замінили деякі приголосні – голосними. І ажу 863 році Святі Просвятителі брати Кирило і Мефодій на основі грецького алфавіту створили створили слов’янську азбуку. Упорядкували, спростили.

 

   У світі існує близько 8 тис. алфавітів та їхніх варіантів.

Наразі вносяться різні пропозиції по створенню єдиного всесвітнього алфавіту.

 

Висновок: Письмо- пам’ять людства. Воно допомагає нам знати минуле, розуміти теперішнє, будувати майбутнє.

Але й це ще не кінець.

      Фізкультхвилинка. Гра «Письмо рухами»-учитель називає літери, а діти показують їх руками або тілом»

 

7. Проблемне питання.

 

Українська мова упродовж багатьох століть зазнала суттєвих утисків, заборон з боку різних держав.

Хто ж став її захисником, кого по праву можна назвати батьком української мови? (діти мають впізнати його про словесному портрету)

  • Сивий, борода, на плечах –клобук. У правій руці-перо, а в лівій- книга і чотки.(якщо не впізнали, словесний портрет продовжується)
  • Монах Печерського монастиря в Києві. Цікавився минулими часами, збирав рукописи, записував перекази про життя слов’янських племен, про війни і походи. Написав книгу «Найдавніша Літопис»( діти мають вже точно впізнати Нестора Літописця, оскільки читали про нього на уроках читання.Підручник Читання О.Савченко ст.54)
  • Фото та пам’ятник(слайд)

 

8. Відео-звернення Нестора Літописця (ШІ)

 

«Дорогі мої діти, мої любі учні!

Велика буває користь від ученн книжного. Книги вчать нас, вказують шлях до покаяння. Від книжних слів знаходимо мудрість і стриманість. Це річки- напоять Всесвіт, покажуть мудрість.

У книгах глибина, ними втішаємося в печалі, вони узда стриманості. Якщо старанно шукатимеш в книгах мудрість, то придбаєш велику користь для своєї душі. Бо той, хто читає книги-бесідує з Богом»

 

-З Нестора Літописця починається українська мова, якій вже 1500 р. (На дошці з’являється наступна, 4 сходинка після алфавіту. Діти прослідковують еволюцію становлення писемності)

9. Довідкове бюро.

Вчитель:

-Саме з цієї хвилини розпочинається  2 частина уроку.

І возвеличимо на диво

І розум наш, і наш язик

(Т.Г.Шевченко)

( на дошці вчитель викладає останню картку, демонструючи хронологію розвитку писемності)

-Т.Г Шевченко є основоположником сучасної української літературної мови. Він перетворив українську мову на могутній інструмент для спілкування.

Друга частина уроку починається рівно там, де народжується сучасна книга.

 

10. Читання твору вчителем «Чи знаєш ти». 

11. Бесіда з елементами вибіркового читання.

-Який факт про українську мову тебе найбільше вразив?

-Яке місце посідає українська мова за мелодійністю?

-Що ви дізналися про бувку «Г»?

-Скільки слів нараховує сучасна українська мова?

- Прочитайте слова давньогрецького філософа. Що вони означають?

-Чому навчає нас цей твір?

12. Гра « Читання слів по сходинках»

( прочитати слова, упорядковуючи букви від великої до малої)

Н-д,  ИДИТАН     МВОА      ТАБКЕА

УЬДМІРТС        Т ЖЯИТ         ЯНЦАІ

(ці слова розподілити в 3 стовпчики, вони стануть наступним завданням

13. Мовна сторінка

-До слів першого стовпчика дібрати синоніми

Дитина

Абетка

Нація

-До слів другого стовпчика дібрати антоніми

Життя

Мудрість

-Зі словом «МОВА» скласти сенкан

ІV.Закріплення вивченого матеріалу.

1.Вибіркове читання речень

-Зверніть увагу на останній абзац. Що то за речення?

2. Вправа з LEGO-6 цеглинок

Діти мають скласти башту зі слів, які є хронологією подій розвитку писемності від печер і до сьогодні (всі ці слова поступово з’являлися на дошці, тепер діти мають пригадати в якій послідовності)

 

Піктограма     

клинопис     

перша абетка

Кирило та Мефодій

Нестор Літописець                 

Тарас Шевченко

 

 3.Повідомлення від учнів

Завдяки письму люди можуть зберігати знання, передавати почуття, спілкуватися, навіть, через тисячі років. Писемність –це скарб людства, а українська мова-частина цього скарбу.

 

V. Підсумок уроку.

1.Музичне виконання « Гімн українській мові» 

Так багато різних мов існує в світі,

Знають добре навіть це маленькі діти.

Кожна кращою є для свого народу,

Богом українська дана в нагороду!

 

Всім гостям ми раді, хто повагу має,

До традицій наших й мову хто вивчає.

Тим, кому до українського байдуже,

Ми не подамо руки з тобою, друже!

 

2. Фінальний вихід учнів з сучасними висловлюваннями про українську мову.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Чи знаєш ти?»

     Рідна мова - це та, що перша засвоюється дитиною і залишається зрозумілою на все життя. Рідною прийнято вважати мову нації, мову предків, яка пов’язує людину з її народом, попередніми поколіннями.

    Наша солов’їна українська мова за мелодійністю йде слід за італійською і по праву вважається однією з найкрасивіших мов світу. Сьогодні українською мовою розмовляє понад 45 млн. людей.

Ґ | cyrillic capital letter ghe with upturn | Times New Roman, Regular @  Graphemica    Найбільш уживаною літерою є буква «П», а найменше слів на букву «Ф». А ви ніколи не чули, як старі люди вимовляють замість «Ф»  -  «ХВ»? Фіртка-хвіртка, фанера-хванера.

    В українській мові дві букви «Г». Раніше, одна з них   ---  -була вилучена, а потім у 90-і роки знову увійшла до абетки.

     Сучасна українська мова нараховує близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються у цей час. Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Навіть, Державний гімн містить пестливі слова «сторонці», «воріженьки».

   Українська мова дуже багата на синоніми. Наприклад, слово «говорити» має 108 синонімів.

      Давньогрецький філософ Сократ передав таку мудрість «Заговори, щоб я тебе побачив»

  Друзі, говоримо українською, щоб нас побачив світ, побачив успіх України! Вчимо українську мову та шануймо її!   Мова-це наша зброя!

 

 

docx
Додано
4 листопада 2025
Переглядів
78
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку