Курс «Загальна географія» 6 клас
Тема 2. Атмосфера
Матеріал до уроку географії 6 клас
Матеріал до уроку географії
Курс «Загальна географія» 6 клас
Тема 2. Атмосфера
Урок №39. Хмари і туман, відмінності в їх утворенні. Форми хмар, хмарність
Хмари — скупчення в атмосфері продуктів конденсації водяної пари (крапель води або кристалів льоду). утворення хмар залежить від вологості та температури повітря.
Хмарність:
1) сукупність хмар у деякій частині атмосфери.
2) Міра покриття небесного склепіння хмарами (наприклад, в десятих частках).
Метеорологи оцінюють хмарність за 10-бальною шкалою. Наприклад: 0 балів — небо ясне, 5 балів — 50% неба закрито хмарами, 10 балів — усе небо закрито хмарами. Хмари бувають різних типів і форм у залежності від умов утворення. Найпоширенішими є шаруваті, купчасті, перисті хмари та їх різновиди.
Хмари складаються з дуже дрібних краплинок води або кристалів льоду, що плавають у повітрі. Ці краплинки та кристалики такі малі, що під дією ваги лише повільно опускаються.
Якщо відносна вологість повітря досягне 100 %, то частина водяної пари знову перетвориться на рідину. Скупчення дрібних крапель води чи кристаликів льоду високо над поверхнею Землі називається хмарою, а біля поверхні Землі — туманом.
Коли хмарні краплі і кристали збільшуються і стають важчі, вони починають падати швидше, і з хмари випадає дощ або сніг. Основною умовою утворення опадів є одночасна наявність у повітрі твердої, рідкої і газоподібної води, яка перебуває у змішаних хмарах. Крапельки в хмарах можуть зберігатися в рідкому стані і при температурі нижче 0 °С, але частіше при низьких температурах утворюються кристалики льоду або сніжинки. При температурі від -7 до -18 °С хмари складаються одночасно з льодових кристаликів і водяних крапель. Досягаючи розмірів від 0,05 до 0,1 мм., краплинки води в хмарах не можуть більше перебувати у повітрі і падають на землю у вигляді атмосферних опадів. При від'ємних температурах водяні крапельки випаровують вологу, а льодові кристалики конденсують її.
Збільшуючись, вони падають, приєднуючи до себе інші крапельки води, які приморожуються до кристалів. Зимою такі кристалики падають на земну поверхню у вигляді снігу або крупи, а літом внаслідок танення в нижніх шарах атмосфери — у вигляді дощових крапель різної величини (діаметром від 0,05 до 7 мм.). Під час грози вони можуть випадати у вигляді граду.
Туман у загальному значенні — аерозоль з краплинно-рідинною дисперсною фазою. Утворюється з перенасиченої пари внаслідок конденсації. В атмосфері туманом називають скупчення водяних крапельок або крижаних кристалів у приземному шарі. Туманом прийнято називати помутніння повітря безпосередньо над поверхнею Землі, що викликається конденсацією водяної пари. У тумані видно тільки на сотні або навіть на десятки метрів. Зазвичай тумани утворюються тоді, коли температура повітря і точки роси близькі. Частіше за все туман виникає внаслідок сильного нічного охолодження приземного шару повітря. Охолоджене повітря виявляється перенасиченим вологою, і водяна пара починає перетворюватися у дрібні краплі води. Виникає туман і тоді, коли тепле вологе повітря натікає на холодну поверхню. Спричинює утворення туману і наявність великої кількості у повітрі «ядер конденсації» — частинок пилу або продуктів неповного згорання. У містах це, як правило, викиди з фабричних труб або автомобільних двигунів. Тумани завдають багато турбот, а часом і шкоди: погана видимість призводить до аварій на транспорті, закриваються аеродроми, сповільнюють рух поїзди й автомашини.
Хмари добре помітні з поверхні Землі, вони бувають різної форми, яка визначається багатьма факторами: швидкістю вітру, висотою, вологістю і тощо. Хмари, схожі за формою і розташовані на однаковій висоті, об'єднують в групи: перисті, купчасті, шаруваті.Перисті хмари складаються з перістоподібних елементів і виглядають як тонкі білі нитки або клапті, іноді як витягнуті гряди. Купчасті хмари ущільнені, в денний час яскраво-білі, зі значним вертикальним розвитком, причому верхні ділянки мають вигляд веж або куполів з округлими формами. Шаруваті хмари формують однорідний шар, схожий на туман, але розміщений на певній висоті (від 50 до 400 м). Вони зазвичай покривають весь небосхил, але можуть бути у вигляді розірваних хмарних мас.
Хмари найчастіше знаходяться в тропосфері, це найнижчий шар атмосфери висотою від 9 до 18 км від поверхні землі.
Хмари мають завжди різну форму, тому що вони утворюються при різних умовах в атмосфері.
Хмари розрізняють за класифікацією.
1
Золотарьов Є.Г.