Матеріал до занять: "Роль спорту в житті суспільства"

Про матеріал
Матеріал до занять: "Роль спорту в житті суспільства" з дисципліни "Іноземна мова" студентів І курсів закладів передвищої освіти. Підготувала: Павлова Г.В., викладач ДонДКТУ м. Торецька
Перегляд файлу

ПЛАН     ЗАНЯТТЯ № __8_

Тема: «Роль спорту в житті суспільства»

Мета: формувати знання з теми, покращувати техніку читання та практикуватись у перекладі іншомовних джерел з здобуттям основної інформації; розвивати навички вимови, читання, розвивати зв’язне діалогічне та монологічне мовлення; відпрацьовувати вірне написання й промову назв видів спорту в усній та письмовій формі; розвивати пізнавальний               інтерес, увагу,  виховання наполегливості до вивчення іноземної мови;                 виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови, до занять спортом, дотримання правил здорового способу життя

Вид заняття: практичне

Тип  заняття: засвоєння нових знань, навичок, вмінь

Міжпредметні зв’язки:

Забезпечуючі: «Іноземна мова»

Забезпечувані: «Іноземна мова (за професійним спрямуванням)»

Методичне забезпечення: навчальна програма, робоча програма, конспект лекції

Література: 1. Верба Л.Г., Верба Г.В. Граматика сучасної англійської мови. Довідник: Мова англ.,  укр. ― Київ: ТОВ «ВП Логос - М», 2011.  ― 352 с. ( Серія «Учням та абітурієнтам»). 2.Карпюк О.Д. Англійська мова: підручник для 10-го класу закладів загальної середньої освіти. Рівень стандарту. -  Тернопіль: «Видавництво Астон», 2018. - 256 с: Іл.

СТРУКТУРА     ЗАНЯТТЯ

 

1. Організаційний момент 2хв.

2. Ознайомлення студентів з темою та метою заняття (план заняття)  3хв.

3. Мотивація навчання  2хв.     

A sound mind in a sound body («В здоровому тілі – здоровий дух»)

4 Актуалізація опорних знань(опитування, тести, диктант тощо)                                        15хв

1.Переклад та переказ тексту за темою «Ставлення до спорту»

2. Повторення вивчених правил:

- зміни при утворенні множини іменників з закінченнями f, fe;

- утворення множини іменників зміною кореневого голосного (без додавання закінчення);

- іменники, які мають однакову форму однини та множини (deer, sheep, fish, swine);

 - утворення множини іменників латинського і грецького походження;

 - утворення множини у складних іменниках;

 - іменники, які вживаються і в однині, і в множині;

 - іменники, які вживаються тільки в однині;

 - іменники, які вживаються тільки в множині.

3. Dictationtranslation (перекладіть з української мови англійською та утворить множину іменників): місця, окуляри, руки, полиці, листя, риби, квіти, автівки, ручки, вівці, жінки, діти, чоловіки, дні, мавпи, чашки, життя, вовки, половини, миши, кактуси, парні, джинси. 

5. Викладання та вивчення нового матеріалу(лекція тощо)                                                            40хв.

1. Mind-map. 2. Sport quiz/ Бліц-турнір (Спортивна вікторина). 3.“Brainstorm”. 4.Speaking and Writing. Складіть 5 речень використовуючі ЛО теми. 5. Прочитати тект «Summer and winter sports in Great Britain». 6. «Ажурна пилка». Work with the letter. 7. Interview. Work in groups (заповнити таблицю). 8. Group workThe favourite sport”.

7. Закріплення знань студентів:  (форми: усне чи письмове індивідуальне або фронтальне        13хв.

опитування, самостійна робота) коментар цієї роботи                                                                                                    

1. TV-bridge. Discussion. 2.Підготовка проєкту/ Project work.

8. Підсумок заняття  _3хв.

9. Домашнє завдання _2хв.

Вивчити та закріпити граматичний матеріал, підготувати повідомлення про улюблений вид спорта; [1] c. 140-143.

 

Актуалізація опорних знань(опитування, тести, диктант тощо):

План заняття:

1. Aim (Повідомлення теми, мети заняття).

2. Мотивація навчання. “A sound mind is in a sound body («В здоровому тілі – здоровий дух»)

3. Актуалізація опорних знань(опитування, тести, диктант тощо).

1.Переклад та переказ тексту за темою «Ставлення до спорту»

2. Повторення вивчених правил:

- зміни при утворенні множини іменників з закінченнями f, fe;

- утворення множини іменників зміною кореневого голосного (без додавання закінчення);

- іменники, які мають однакову форму однини та множини (deer, sheep, fish, swine);

 - утворення множини іменників латинського і грецького походження;

 - утворення множини у складних іменниках;

 - іменники, які вживаються і в однині, і в множині;

 - іменники, які вживаються тільки в однині;

 - іменники, які вживаються тільки в множині.

3. Dictationtranslation (перекладіть з української мови англійською та утворить множину іменників): місця, окуляри, руки, полиці, листя, риби, квіти, автівки, ручки, вівці, жінки, діти, чоловіки, дні, мавпи, чашки, життя, вовки, половини, миши, кактуси, парні, джинси. 

4.Warming-up.

5. Mind-map.

6. Sport quiz/ Бліц-турнір    (Спортивна вікторина).

7. Brainstorm.

8. Speaking and Writing. Складіть 5 речень використовуючі ЛО теми.

9. Прочитати тект «Summer and winter sports in Great Britain».

10. «Ажурна пилка». Work with the letter.

11 .Interview. Work in groups.

12. Project work.

13. Summing-up.

2. Aim (Повідомлення теми, мети заняття)

T: Today we are going to continue our work at the theme “Sport in our life”. Today we’ll revise the material of previous lessons, speak about sport in your life and find out new information.                                                                                                                                       

3. Check on homework (Перевірка д/з)

T: Your homework was to learn new words by heart. Are you ready? Let’s check on your homework.

1.Переклад та переказ тексту за темою «Ставлення до спорту».

2. Повторення вивчених правил:

- зміни при утворенні множини іменників з закінченнями f, fe;

- утворення множини іменників зміною кореневого голосного (без додавання закінчення);

- іменники, які мають однакову форму однини та множини (deer, sheep, fish, swine);

 - утворення множини іменників латинського і грецького походження;

 - утворення множини у складних іменниках;

 - іменники, які вживаються і в однині, і в множині;

 - іменники, які вживаються тільки в однині;

 - іменники, які вживаються тільки в множині.

3. Dictationtranslation (перекладіть з української мови англійською та утворить множину іменників): місця, окуляри, руки, полиці, листя, риби, квіти, автівки, ручки, вівці, жінки, діти, чоловіки, дні, мавпи, чашки, життя, вовки, половини, миши, кактуси, парні, джинси. 

Warm-up (Мотивація)

T: Thousands years ago ancient Greeks said: “A sound mind is in a sound body.” Millions of people who go in for sports know from their own experience that this famous saying is true.

At the same time a great number of people don’t go in for sports. Some of them realize that sport is useful but prefer watching sport on TV to going in for it themselves

T: Find the proverb in this information and try to give the equivalent of it.

Поміркуйте над висловом: A sound mind in a sound body («В здоровому тілі – здоровий дух»). Do you think so? Why?

T: Now I’d like to ask you some questions about sport and sport activities..

Do you like sport?

Do you prefer going in for sports or watching it on TV?

What kinds of sports are popular in Ukraine?

What national English sports do you know?

Викладання та вивчення нового матеріалу(лекція тощо) :

Робота над темою заняття.

                                               1.Mind-map

   What associate in your mind with the word “Sport”? Write down the words and make up sentences with them.

                                      

2.Бліц-турнір    (Спортивна вікторина)

Do you know the main sport terms?

Let’s check your knowledge. What is it?

         - A group of people in sport game     (team)

         - A person who trains sportsmen for competitions   (a coach)

         - A place where people do physical training inside the building   (a gymnasium)

         - A person who controls matches        (referee)

         -  What do we do in the river?         (swim)

         -  What do we do with the ball?      (play)

         - What game is football?                 (outdoor)

         - What do we do at PE lessons?   (run, jump)

3.“Brainstorm”

  • Do you do morning exercises? (at school?)
  • How many PE lessons do you have a week?
  • Do you take part in sports competitions?
  • What sports competitions do you take part in?
  • What kinds of sport do you go in for?  (in winter? in summer?)

4. Speaking and Writing. Складіть 5 речень використовуючі ЛО теми.

Групова робота

- Now I know that all you like sport and I’d like to find out the favourite kind of sport in your group. Interview your classmates, complete the table and report the results.  Use the model:

Dima likes football. Ann’s favourite sport is skiing.

(Студенти отримають картки з таблицею. У верхний стрічці студенти записують прізвища учасників своєї групи. У бесіді розпізнають улюблений від спорту та помічають у таблиці.)

5. Reading

- Now I want to read the text about summer and winter kinds of sport.

Summer and winter sports in Great Britain

The most popular outdoor winter sports are shooting, skating and tobogganing. Summer afford excellent opportunities for boating, yachting, surfing, rugby, football and other sports. All the year round many people indulge wrestling, aerobics, fitness training, athletics, weight training and track and field events. Among indoor games which one can go in for all the year round are billiards, ping-pong, bowling, draughts and squash. So we have all grounds to say that sport is one of the things that makes people kin.

  • Can you understand the text and translate it?

Vocabulary

  • So let's find out the meaning of these words.

diving

стрибки у воду

wrestling

спортивна боротьба

athletics

легка атлетика

hiking

гірничий туризм

cycling

велоспорт

curling

кйорлін

biathlon

біатлон

archery

стрільба із лука

cricket

крікет

sailing

вітрильний спорт

horse racing

кінний спорт

Vocabulary Activity

1. Now let's do some exercises. Match the sport and its name.      

2. Group these activities into indoor and outdoor sports.                              

3. What sport we can…  PLAY ?   GO ? DO ?

When you invite a person to do sports with you, you must use a verb GO, PLAY or DO with different sports.

USE :

  • GO with individual sports, sports you can do alone
  • Ex. Do you want to go jogging with me?

PLAY with team sports (you need a partner), competitive sports (you play to win!)

Ex. Do you want to play soccer with me?

DO with martial arts, like karate

Ex. Do you want to do karate with me?

- Check yourself.

Speaking

- There are some kinds which not available for everybody. Can you name them.

6.  «Ажурна пилка»

Some days ago we received the letter from London. But when the postman was carrying it to college, it began to rain and some information was washed away.

Fill in the gaps in the letter, which we have received from British college.

Read the letter about sport.

 

Dear friends!

      I am writing this letter from England. I’d like to tell you about    ..…   in English school. Most schools in our country have a sports day once a year in late    …..    or in summer. On that day schools have no    ……  . All the competitors are dressed in their     ……     clothes.

       The running track is circular and inside it there are places for the high jump, the   …….     jump and throwing the discus. All these events take place at the    …….   time. There is a big blackboard on which the    ……      are written for all to see.

        In the middle of the program there is the break for lunch.

        At the end of the day the captain of the winning team is given a present, the winners of different events are congratulated and have gifts.

        Write me please if you have such days in Ukraine.

                                                       Your English friend

                                                                   James.

Microphone:      What is your favourite kind of sport?

7. Interview. Work in groups  (заповнити таблицю)

  • Make up the interview with your classmates about their favourite kind of sport, fill in the table.
  • Tell us about favourite sport of  the members of your group.

8. Group work “The favourite sport”

Interview your classmates, complete the table and report the results. 

                                    Use the model: Dima likes football. Ann’s favourite sport is skiing.        

Names

 

 

 

 

 

Football

 

 

 

 

 

Skating

 

 

 

 

 

Badminton

 

 

 

 

 

Boxing

 

 

 

 

 

Gymnastics

 

 

 

 

 

Tennis

 

 

 

 

 

Basketball

 

 

 

 

 

Volleyball

 

 

 

 

 

Skiing

 

 

 

 

 

Hockey

 

 

 

 

 

 

                                      

                                                     

 

Закріплення знань студентів:

                                                     TV-bridge. Discussion.

   Many people like sport. But a lot of people don’t go in for sport. Are you good or against sport? Raise your hands if you are fond of sport and join into one group, and join the second group if you don’t like sport.

 I group – write on the sheet of paper about advantages of sport and

 stick your sheets on the blackboard.

                             II group -  write on the sheet of paper about disadvantages of sport 

  and stick your sheets on the blackboard.

 Try to prove that sport is a wonderful world. And others argue that sport has many disadvantages.

Project work

    Let’s sum up the results of our work making the project on the topic “Sport in our life”

 I group – find the pictures connected with different kinds of sport,

                                                       stick them around your paper and write down the short

                                                       composition on the topic   “Sport in our life”.

                                      II groupfind the pictures about the healthy lifestyle, stick them 

                                                         around your paper and give advices how to be healthy.

                                                       (працюють під музику)

 - Захист проєктів.

              Do you agree that sport is important for people?

                                      Do you agree with our motto?

Finish the sentence:   When I think about sport, I usually think about …

Speaking. Робота в групах                                                                                                             

 -  Many people like sport.  But a great number of people don’t go in for sports. Are you good or against sport? Let’s divide in two groups. The 1st group will think and tell us about good sides of sport, another one – about bad sides of sport. Відповіді студентів:

Sport is good because…      

It makes me strong and fast     

It helps me to keep fit      

It builds character      

It teachers me to win and to lose   

It’s very good for my heart    

We enjoy it       

Sport helps people to stay in good shape, helps to support health and prevents from illness.

Sport is bad because      

It’s not very useful.      

It takes a lot of energy and time.    

We have no time to walk with friends   

It needs to work very hard.     

We can break legs and arms.    

-  So good sides more than bad sides.

Література: [1] c. 140-143.

docx
До підручника
Англійська мова (10-й рік навчання, рівень стандарту) 11 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
30 листопада 2020
Переглядів
613
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку