Матеріали до уроків з курсу за вибором "Харківщинознавство" блок географії

Про матеріал
Матеріали до уроків з курсу за вибором "Харківщинознавство" блок географії. Вивчення заповідного фонду Дергачівського ОТГ або колишнього Дергачівського району Харківської області
Перегляд файлу

kantkantkantkantkantkant

 

 

%D0%93%D0%B5%D1%80%D0%B1_%D0%94%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%B9.gif

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ, КУЛЬТУРИ,

МОЛОДІ ТА СПОРТУ

 ДЕРГАЧІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

ДЕРГАЧІВСЬКИЙ БУДИНОК ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ ТВОРЧОСТІ

ДЕРГАЧІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«КОЗАЧОЛОПАНСЬКИЙ ЛІЦЕЙ»

ДЕРГАЧІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Всеукраїнська експедиція учнівської та

студентської молоді

«Моя Батьківщина – Україна»

напрям

«Географія рідного краю»

 

 «ОБ`ЄКТИ ПРИРОДНО – ЗАПОВІДНОГО ФОНДУ ТА ІСТОРИКО – КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ КОЛИШНЬОГО ДЕРГАЧІВСЬКОГО РАЙОНУ»

                           

 

 

 

 2024

Дергачівська ОТГ має досить сприятливі природні умови для розвитку туристсько-рекреаційної діяльності, в його території розташовано 9 об’єктів природно - заповідного фонду.

Ботанічний заказник місцевого значення «Слатінський». Площа18,9 га. Розташований в околицях с. Слатино.

Ботанічний заказник місцевого значення «Личане». Площа 36,0 га. Розташований в околицях с. Личане.

  •                 Ентомологічний заказник місцевого значення «Старий Сад». Площа 5,0 га. Представляє собою ділянку на степовому схилі балки південної експозиції у с. Козача Лопань. Цілинна рослинність представлена травами типчаково-ковилових степів. Живе багато корисних комах - запилювачів сільськогосподарських культур, в тому числі земляні бджоли, джмелі.

Ентомологічний заказник місцевого значення «Кущувате». Площа 5,6 га. Це ділянка південного степового схилу балки, рослинність представлена формаціями типчаково-ковилового степу. Тут живуть дикі бджоли, джмелі, а також богомол звичайний, степова дибка, ентомофаги і ін.

  •                 Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Пересічанський дуб». Знаходиться в Дергачівському лісництві. Це могутнє дерево дуба черешчатого – 200 років, заввишки 25 м, діаметр стовбура – 170 см.

Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Південне». Площа – 14,7 га.

  •                  Місця, пов’язані з життям і діяльністю видатних осіб: В Дергачах до нашого часу вшановують пам'ять колишнього мешканця села Панаса Миколайовича Матюшенка – одного з організаторів повстання на броненосці «Потьомкін». Після поразки повстання П.М. Матюшенко жив до 1907 року в еміграції, зустрічався з В.І. Леніним у Швейцарії. У червні 1907 року Матюшенко повернувся до Росії, того ж року в Миколаєві його заарештували та потім стратили в Севастополі. Зараз в Дергачах є невеликий музей, присвячений П.М. Матюшенкові, а також встановлений меморіальний обеліск.

З сім’ї багатої козацької старшини, пізніше російських дворян, що мали великі земельні володіння навколо Вільшан, вийшло багато відомих людей Росії. Серед них М.М. Ковалевський – російський соціолог, історик і юрист, особисто знайомий з Марксом і Енгельсом; Є.П. Ковалевський – геолог, основоположник еволюційної палеонтології, чоловік Софії Ковалевської; О.О. Ковалевський – видатний зоолог-еволюціоніст.

Видатний російський мандрівник, письменник і дипломат Єгор Петрович Ковалевський народився на хуторі Ярошівка в 1811 році.

В свій час в теперішньому Дергачівському районі побували відомі письменники, поети  та літературознавці.

Це і Г.С. Сковорода у 1767 та 1769 роках; Г.Ф. Квітка у 1805-1805 роках; О.Д. Іваненко з 1926 по 1931 рік. Свої дитячі роки в Дергачах провів Гнат Хоткевич.

В селі Солоницівка, де відомий педагог А.С. Макаренко створив Курязьку дитячу трудову колонію, тепер знаходиться багатий музей цього відомого вчителя, педагога, вихователя.

  •                  Здравниці:  Дергачівський район привертає увагу і як оздоровчий регіон області. У мальовничому куточку села Пересічного, що розташоване на березі річки Уди в 19 кілометрах від Дергачів, розкинувся санаторій «Березівські мінеральні води».

У 1869-1863 роках властивості Березівської води вивчали такі великі вчені, як М.М. Бекетов, Н.Д. Борисяк, Д.П. Лямбль і лікар Ф.І. Ланг.

Цілющі мінеральні води, чисте лісостепове повітря, прекрасні природні умови, увага та доброта обслуговуючого персоналу чекають відпочиваючого, якщо він потрапляє в спеціалізовану здравницю «Березівські мінеральні води» поблизу села Пересічне Дергачівського району.

У результаті хімічного аналізу в головному джерелі Березівських мінеральних вод була виявлена підвищена кількість заліза, що позитивно впливає на різні процеси в організмі.

Перші роки хворі, що лікувалися на курорті знімали житло в околишніх селах. У 70-ті роки ХІХ сторіччя був побудований перший готель, було організовано кумисолікування. Незважаючи на коштовні лікувальні властивості мінеральної води і гарні кліматичні умови, курорт розвивався слабко і до 90-го року ХІХ сторіччя занепав.

Урочисте відкриття курорту «Березівські мінеральні води» відбулося в 1927 році. Поступово зміцнювалась його матеріальна база, будувалися нові корпуса.

Курорт «Березівські мінеральні води» - бальнеологічний, питний і грязьовий. У санаторії три провідних фахи: лікування захворювань шлунку і кишечнику, печінки та жовчовивідних шляхів, нирок і сечовивідних шляхів. Головний лікувальний засіб курорту – мінеральна вода «Березівська». Вона виходить на поверхню в трьох місцях. Головне джерело дає приблизно сім літрів води в секунду. Температура води постійна – 9-10°С. Березівську мінеральну воду використовують в лікувальних цілях не тільки в здравниці. Поряд з санаторієм знаходиться завод по розливу мінеральної води.

Санаторій «Березівські мінеральні води» - чудовий кліматичний курорт. Один з важливих факторів лікування тут – кліматотерапія, основана на особливості використання кліматичних умов місцевості і спеціальних кліматопроцедур: аеротерапії – повітряних ванн і геліотерапії – сонячних ванн.

Здравниця розташована на висоті 175 метрів над рівнем моря. Тут чисте степове повітря, невисока середньорічна сума опадів, велика кількість сонячних днів. Живописна територія здравниці – в парку ростуть дуби-велетні, липи, берези, тополі, та горобина.

Пам’ятки Дергачів.

Гора «Січ»

Невідомо нікому, чому скіфський курган горою звуть! Можливо тому, що для когось пагорб цей був важливіший за всі гори світу. З цього пагорба-Січі далеко видно, завдяки чому козаки дізнавалися про прихід татар. Перше, що кидається в очі, дивлячись на Січ – це великий хрест, встановлений на честь пам’яті загинувши козакам.

Недалеко під Січчю влаштував свій садок пан Вудянський. Сам він жив у місцевості, яка називається Кут. Цей садок і зараз дуже красивий, хоча від нього і залишилася лише частка.

З півдня на місто наступали піски. Щоб їх зупини були посаджені сосни, які зараз вважають заповідником. У самому місті можна побачити Різдво-Богородицьку церкву, зроблену з цегли. Церква являється чотирьох-пристольною і виконана в стилі пізнього класицизму. При ній було влаштовано дві церковні школи. В місті знаходиться пам’ятник Матюшенку – обеліск, Шевченку – бронзова статуя. В самому центрі міста збудовані Дім Культури, кінотеатр «Промінь», швейна фабрика. Також тут розташований невеликий музей, присвячений П.М. Матюшенку – одному з організаторів повстання на броненосці «Потьомкін».

Козачолопанський старостинський округ – ентомологічний заказник місцевого значення «Старий Сад» та «Кущовате». «Піраміди лісостепу – козачолопанські кургани скіфського часу, найбільший з яких розташований на Удянському шляху.

Батьківщина: члена Спілки письменників В.С. Бойко; поетеси Наталі Скребець; доктора медичних наук П.І. Кислого; революціонера, організатора комітету бідноти, голови колгоспу, сільради, народного судді Є.П. Роя; вчителя фізики В. Злобіна, Н. Вакуленка.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. История городов и сёл Украинской ССР: в 26 т.: Харьковская область. – Киев: издательство института истории академии наук УССР, 1976. – 722
  2. Нємець Л.М. Стійкий розвиток: соціально-географічні аспекти (на прикладі України): Монографія. - Х.: Факт, 2003. - 383
  3. Паспорт Дергачівського району 2019 року.
  4. Харьковская область: Природа, население, хозяйство / А.П. Голиков, А.Л. Сидоренко и др. Харьков: Бизнес-Информ, 1997

 

docx
Додано
22 листопада
Переглядів
15
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку