Матеріали з БЖД на тему: "Попередження нещасних випадків на водоймищах та під час льодоходу."

Про матеріал

Надаються матеріали для бесід з безпеки життєдіяльності, описуються основні правила поведінки на водоймищі взимку та під час льодоходу, подані пам "ятки поведінки рятування потерпілого та саморятування.

Перегляд файлу

Про попередження нещасних випадків на водоймищах взимку та під час льодоходу.

Мета:повторити основні правила поведінки на водоймищі взимку та під час льодоходу,ознайомити з особливостями льоду.

Обладнання: памятка, плакати, малюнки.

Хід заходу: виступи учнів у формі усного журналу.

1.Безпечним вважається лід ( при температурі повітря нижче 0 С ) :
- для одного пішохода – лід синюватого або зеленуватого відтінку товщиною не менше 5-7 см;
- лід блакитного кольору – найміцніший;
- сірий – міцність удвічі менша;
- для груп людей ( масові переправи пішки ) – товщиною не менше 15 см;
- при масовому катанні на ковзанах – 25 см;
На зимову рибалку слід ходити з друзями чи знайомими, бо наодинці із зимовою водоймою залишатися дуже небезпечно.
Усіх трагедій передбачити неможливо. Тому поради щодо порятунку людей із крижаної пастки не будуть зайвими ні для кого.

2.Якщо ви опинилися самі і провалилися на льоду річки або озера, не треба панікувати, слід діяти рішуче:

• необхідно широко розкинути руки на краї пролому та утримуватися від занурення у воду з головою;
• намагайтеся обережно дотягнутися до якогось предмета, що допоможе вам втриматися чи вибратися на поверхню;

• вибирайтеся на лід без різких рухів, налягаючи на нього грудьми та по черзі витягуючи на поверхню ноги. Постарайтеся зайняти своїм тілом найбільшу площу на льоду;

• вибравшись із льодового пролому, необхідно відкотитися від нього, а потім повзти в той бік, звідки ви прийшли, адже там міцність льоду вже перевірена. Ні в якому випадку не можна швидко бігти до берега, навіть якщо вам цього дуже хочеться;
• ви успішно дібралися до берега, то якнайшвидше подбайте про те, щоб ви зігрілися.

3.Коли ви стали свідком того, як людина потрапила у біду, повідомте її, що йдете на допомогу, це її частково заспокоїть. Щоб не потрапити у біду самому при наданні допомоги, слід дотримуватись усіх правил, діяти треба розважливо, але швидко.
Наближатися до ополонки необхідно тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. Підповзати до краю ополонки забороняється, інакше можна усім опинитися у воді.
Потерпілому потрібно подати підручні засоби порятунку (зв’язані між собою шарфи, ремені, канат, якусь дошку чи гілку) не ближче ніж 4-5 метрів від пролому.
Витягаючи потерпілого, попросіть його, щоб він ногами допоміг вам його витягнути.
Від ополонки відповзайте і не підіймайтесь на ноги – інакше обоє опинитеся у воді.
Коли на допомогу поспішають декілька людей, можна лягти на лід один за одним, узявшись за ноги, і рухатись до потерпілого. Перший у «ланцюгу» подає руку і усі тягнуть його на поверхню криги та відповзають з небезпечної зони.
Витягнувши потерпілу людину на берег, надайте йому першу допомогу, необхідну при охолодженні організму, викличте «швидку допомогу».

4.Усі любителі порибалити узимку мають не тільки вміти порятувати себе і ближнього у разі небезпеки, а й надати врятованому допомогу ще до приїзду «швидкої».
Укрийте людину від вітру і при першій можливості доставте в тепле місце, переодягніть у сухий одяг.
Зігріти потерпілого допоможе гарячий чай. Категорично забороняється для розігріву давати алкогольні напої, це шкодить.
Трохи пізніше стомлена людина засинає і тут вам без кваліфікованої медичної допомоги не обійтися.

Шановні рибалки! Зважайте на застереження рятувальників, не нехтуйте правилами безпеки на зимових водоймах. Таке спокійне і дуже приємне заняття є небезпечним, адже приховує загрозу – у будь-який момент можна опинитися у крижаній воді.
Ваше правильне і свідоме поводження на кризі посприяє уникненню неприємностей на зимових водоймах.


Пам’ятайте, лід буває надзвичайно підступний! Не забувайте про безпеку власного життя.
Дбайте, щоб ваше улюблене заняття не стало «крижаною» пасткою для вас.



- переходити водоймища в перевірених і обладнаних місцях поз­­­начених віхами або жердинами;

- не можна кататись на ковзанах, санках, лижах по тонкій кри­­­зі і в незнайомих місцях, особливо там, де є ділянки із швидкою течі­­­єю, із стіканням теплих вод і виходом грунтових вод;

- не слід збиратись на кризі великими групами, зупинятись бі­­­ля крутих обривистих берегів під час льодоходу і повені , наближа­­­тись до кригових заторів;

- під час появи на водоймищах, річках криги ні в якому разі не можна допускати дітей до водоймищ без нагляду дорослих;

- Чисте не запорошене снігом місце на засніженій поверхні криги, а також темне п'ятно на рівному сніжному покрові говорить про те що крига в цьому місці ще не окрепла. По такій кризі не можна хо­­­дити чи кататися на ковзанах.

- Якщо ви йдете на рибалку, кататись на ковзанах попередньо продумайте про засоби рятування на випадок коли ви провалитесь. Обу­­­мовте дії при рятуванні із своїми товаришами.

- Особливо небезпечні місця з різною товщиною криги. Річки з швидкою течією замерзають повільно і нерівномірно і крига над проточ­­­ною водою менш міцна ніж над стоячою.

- Особливої обережності необхідно дотримуватись в місцях впа­­­дання стічних вод і каналізацій.

- В зимовий період на водоймищах нарізають кригу для госпо­­­дарських потреб. Місця заготовки криги небезпечні, так як вони як правило покриті кіркою тонкої криги. Ополонки і тріщини необхідно позначити табличками, дошками, жердинами з прикріпленими шматками кольорової тканини.

- Рибалки повинні ставити попереджувальні знаки біля лунок (гілки, жердини).

Не рекомендується ходити на зимову рибалку одному. Але і роз­­­міщуватися тісною групою на кризі, робити лунки близько одна біля од­­­ної також не слід.

- Особливу небезпеку являє крига на прибережних дільницях мо­­­ря, коли вітер дує із суші. В цьому разі береговий припай може відір­­­ватись від берега і швидко віднестись у море. Навесні коли починаєть­­­ся потепління крига починає танути від берега і тому в прибрежній зо­­­ні стає тонкою.

- Ні в якому разі не можна дрейфувати, кататись на крижинах навіть якщо вони великих розмірів.

З метою попередження випадків загибелі людей на кризі необ­­­хідно знати правила безпеки і бути обізнаними з прийомами надання до­­­помоги людині(дитині) що провалилась під кригу:

ПРАВИЛА САМОСТІЙНОГО РЯТУВАННЯ
- Якщо ви провалились під кригу не втрачайте мужність і спро­­­буйте діяти самостійно.

Вибираючись із води, ні в якому разі не можна робити різких рухів, щоб не обламувати крижану кромку. Спираючись на неї спиною або грудьми широко розведіть руки і обережно треба висовуватись на кри­­­гу,ноги при цьому потрібно оперти об край ополонки напроти, або робити ногами плавні рухи.

- Коли ви вибрались необхідно відповзти або відкотитись в ту сторону де крига міцніша.

- Якщо ви провалились недалеко від берега, то можете, розби­­­ваючи кригу руками, пливти до нього.

Якщо є свідок пригоди то він повинен сказати потерпілому як себе поводити, тобто щоб потерпілий розкинув руки в сторони, поклав їх на кригу і залишався в такому положенні пока не надійде допомога, а сам повинен організувати допомогу.

ПРИ РЯТУВАННІ ПОТЕРПІЛОГО НЕОБХІДНО

ДОТРИМУВАТИСЬ ТАКИХ ПРАВИЛ:
Наближуючись до потерпілого обережно повзком, необхідно пода­­­ти йому дошку, багор, драбину, вірьовку, шарф, зв'язані ремінці або знятий одяг.

- Коли потерпілий ухопиться за поданий йому предмет, треба витягувати його на берег або на міцну кригу.

- Для страховки використовують вірьовку, один кінець якої прив'язують до власного тіла, до драбини, дошки або до іншого предме­­­ту, а другий до чого небудь на березі або дають в руки третій особі.

- Якщо потерпілого затягнуто під кригу, пірнати за ним можна тільки у разі коли рятувальник обв'язав себе вірьовкою і другий кі­­­нець знаходиться в руках особи яка підстраховує. Слід пам'ятати що навіть загартовані рятувальники не можуть знаходитись в холодній во­­­ді більше однієї хвилини. Тому всі дії по рятуванні потерпілого повин­­­ні здійснюватись швидко. Перед тим як рятувальник буде пірнати він домовляється з підстраховуючим про подачу сигнналів вірьовкою.(смикати за вірьовку)


 

НАДАННЯ ПОТЕРПІЛОМУ ДОЛІКАРСЬКОЇ ДОПОМОГИ



Потерпілий нуждається в негайній медичній допомозі, тому не­­­обхідно як найскоріше доставити його до лікарняного закладу.

Якщо це зробити не можна, то йому необхідно надати першу до­­­лікарську допомогу.

- Не гаючи часу відправити його до теплого приміщення, зняти мокрий одяг, насухо розтерти тіло і перевдягти у все сухе.

- При можливості зробити потерпілому теплу ванну (температу­­­ра +37-38 град С.

- При необхідності роблять штучне дихання.

- Розтирати врятованого снігом і зігрівати поступово не слід, так як при цьому збільшується час перехолодження організма . Крім того можна пошкодити шкіру кристаликами криги та снігу і занести інфекцію.

- Щоб покращити кровообіг, слід енергійно розтирати тіло до покрасніння шкіри, тканиною, рушником або руками змоченими розведе­­­ним спиртом або горілкою.

- Після цього потерпілого необхідно покласти в ліжко, тепло вкрити, напоїти його гарячою кавою або молоком.

Якщо нещасний випадок стався далеко від житла, то першу допо­­­могу необхідно надати на місці:

- Розвести багаття, поділитись з потерпілим сухим одягом и прийняти термінові заходи по доставці потерпілого додому або в інше житлове приміщення.

Найчастіше нещасні випадки на кризі стаються в дні шкільних канікул з дітьми які залишені без догляду, а також не ознайомлені з правилами поведінки на кризі.

В зв'язку з цим в навчально-виховних закладах освіти області необхідно проводити відповідну роз'яснювальну роботу серед батьків та учнів з метою профілактики та попередження подібних випадків. Перед початком осінніх, зимових канікул класні керівники повинні проводити цільові інструктажі, бесіди. Інструкції повинні містити змістовний матеріал для надання учням відповідних знань і навичок.

Перед зимовими канікулами батьки, громадські активісти, педа­­­гоги можуть зробити дуже багато для обладнання катків на стадіонах, дитячих майданчиках, у дворах з тим щоб діти не йшли гратись на кри­­­гу річок, водоймищ.

Пам'ятайте що самовпевненість, неуважність на кризі можуть обернутись бідою.

 

docx
Додано
4 квітня 2018
Переглядів
1619
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку