Методична розробка конспекту уроку: Тема: Речення 1-го та 2-го типів.

Про матеріал
Викладач Н.В.Левко пропонує конспект уроку,який допоможе зформувати навички вживання умовних речень першого та другого типів, навички говоріння, письма, читання;розвивати пам’ять та ерудицію учнів; виховувати інтерес до англійської мови.
Перегляд файлу

Тема: Речення 1-го та 2-го типів.

Мета: Презентувати новий граматичний матеріал: умовні речення пер -  

 шого і другого типів;

 Тренувати у читанні;

 Продовжувати формувати навички аудіювання;

 Виховувати інтерес до англійської мови.

Тип уроку: первинного  ознайомлення  з  матеріалом.

Обладнання: дидактичні картки,постери, робочий зошит.

 

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО  СПРИЙНЯТТЯ  ІНШОМОВНОГО  МОВЛЕННЯ

1. Greeting

T: Hello my dear! How do you do today? What new have happen with you?

2.Aim

T: Today we are going to revise grammar material: conditional of the first and the second type. And after you remember and practice this topic,you will find out about the third type of conditional sentences.

3. Warming up

T: Let’s listen, translate and learn the poem.

If there is right in the soul

If there is right in the soul

There is beauty in the person.

If there is beauty in the person

There will be harmony in the home.

If there is harmony in the home

There will be order in the nation.

If there is order in the nation

There will be peace in the world.

 

ІІ. ОСНОВНА  ЧАСТИНА УРОКУ

1.Grammar revision. Listening.

T: Look at the slides and listen me.

Note grammar material at your copybooks.

 

 

 

 

   Умовні речення являють собою складнопідрядні речення з підрядними умови,де підрядне речення виражає умову здійснення дії, а головне – наслідок,що витікає з цієї умови: If you work hard,you will earn much money.

   Підрядне речення в умовних реченнях приєднується до головного за допомогою сполучників If,unless,provided that.

   Умовні речення першого типу виражають припущення, що стосуються теперішнього,майбутнього або минулого часів: If Olya is back in town, she will come to visit us.

   Умова, що міститься в підрядному реченні, представляється як реальна,тому перший тип умовних речень називається реченнями реальної умови.

   Умовні речення другого типу виражають дії, що стосуються теперішнього чи майбутнього часу,однак здійснення цієї дії являється малоймовірним чи нереальним: If I had a lot of money, I will travel all over the world.

   В умовних реченнях цього типу дієслово-присудок головного речення вживається у формі умовного способу, який утворюється з використанням допоміжного дієслова would та інфінітива смислового дієслова без частки to, а присудок підрядного речення стоїть у Past Indefinite(Simple):If I had the money, I would buy this car.

 

2.Speaking.

T: - How many types of conditional sentences are there in the English language?

– How many of them have we learned today? – Which of them is a structure used for talking about possibilities in the present or in the future? – What conjunctions are used in the conditional sentences?

 

3. Reading.

T: Look at the task, read it and say:

Which is right?

1 If I'm / I'll be late this evening, don't wait for me. (I’m is right)

2 Will you call me if I give / I'll give you my phone number?

3 If there is / will be a fire, the alarm will ring.

4 If I don't see you tomorrow morning, I call / I'll call you in the evening.

5 I'm / I'll be surprised if Michael and Jane get /will get married.

6 Do you go / Will you go to the party if they invite / they'll invite you?

 

4. Writing.

T: On the cards you have a task, do it at your copubooks.

Card 1.

Use your own ideas to complete these sentences.

1 I'm going to the concert if I can get the ticket ­­­­__________________

2 If you don't hurry, you’ll miss the train________________________

3 I don't want to disturb you if_______________________________

4 If you go to bed early tonight,__________________________

5 Turn the TV off if_________________________________

6 Tina won't pass her exams if__________________________

7 If I have time tomorrow,______________________________

8 We can go to the beach tomorrow if_________________________

9 I'll be surprised if___________________________________

 

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА  ЧАСТИНА УРОКУ

1. Summing up the lesson.

T: Lets more again practice with grammar material.

Caed 2.

Choose if or when.

1 (If ) I'm late this evening, don't wait for me.

2 I'm going to do some shopping now. ....................... I come back, we can have lunch.

3 I'm thinking of going to see Tom ............................I go, will you come with me?

4 ........................ you don't want to go out tonight, we can stay at home.

5 Is it O K .........................I close the window?

6 John is still at school............................. he leaves school, he wants to go to college.

7 Shall we have a picnic tomorrow ....................... the weather is good?

8 We're going to Madrid next week. We don't have anywhere to stay - we hope to find a hotel

we get there. I don't know what we'll do .........................we don't find a room.

__________________________________________________________________

 

T: What grammar material have we revised at the lesson today? What sentences did we practice to use? What are Conditional sentences? When do we use comma in Conditional sentences? Give an example of a Conditional sentence.

That’s great. Your marks are… Thank you for your attention.

2. Hometask.

T: Your hometask for the next time will be make and write three sentences of 1-st conditioanal and three sentences of 2-nd conditional types.

  • All of you have a nice day,and say you good buy.
Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
4.0
Загальна:
4.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Олійник Валентина Семенівна
    Загальна:
    4.0
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    4.0
docx
Додано
21 квітня 2020
Переглядів
2061
Оцінка розробки
4.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку