Методична розробка: «Лабораторний практикум – 10 клас, I курс коледжу. Визначення питомої теплоємності речовини.
Мета робота: навчитися вимірювати питому теплоємність речовини.
Для досліду беремо металевий циліндр на міцній нитці (тіло масою 883 г), попередньо нагріте в посудині з окропом. Температура води із зануреним в неї твердим тілом є одночасно температурою досліджуваного тіла (100 оС). Внаслідок теплообміну температури твердого тіла, калориметра і води вирівнюються.
Кількість теплоти, що дістала холодна вода в калориметрі від зануреного в неї нагрітого твердого тіла, дорівнює кількості теплоти, яку віддає тверде тіло при охолоджені. Відбувається теплообмін, у якому беруть участь чотири тіла: тверде тіло віддає енергію, одержують енергію – вода, калориметр і термометр. Термометр і калориметр (якщо маса мала), порівняно з водою одержують незначну кількість теплоти тому можемо вважати, що кількість теплоти, відданої твердим тілом , дорівнює кількості теплоти, одержаної холодною водою; Qтіла = Qводи. Отже, стіла×mтіла(tтіла – t1) = своди × mводи(tс – t1)
З рівності цих двох величин можна визначити питому теплоємність тіла по формулі:
Якщо немає калориметра теплового балансу заводського виготовлення, то можливо виготовити саморобний калориметр і дослід можливо провести навіть в домашніх умовах.
Для виготовлення калориметра взято алюмінієву кружку ємністю 580 мл з масою 106 г. Конструкція саморобного калориметра показано на фото 1. На дно пластикової коробки ставимо листок термоізоляційної плівки, а навколо алюмінієвої кружки заповнюємо пінопластом. Кришка калориметра також має шар термоізоляційної плівки. В кришці є отвір для поміщення термометра.
Оскільки калориметр великого об’єму, то необхідно брати велику кількість води і тверде тіло брати також з великою масою.
Калориметр необхідно ставити поблизу посудини з кип’ятком і тіло швидко переносити з посудини в калориметр.
Фото 1
Для досліду необхідне обладнання: калориметр, термометр, ваги, металевий циліндр (досліджуване тіло) на нитці, мензурка, посудина із кип’ятком, та холодною водою, дерев’яна скалка для розмішування, ручка.
Необхідне обладнання показане на фото 1. Фото 2 – під час проведення досліду.
Фото 2
Проведення досліду:
1. Заливаємо в калориметр 400 мл холодної води.
2. Вимірюємо масу металевого циліндру – вона становить 883 г.
3. Ставимо термометр в воду і через 3…4 хвилини знімаємо показання термометра, і записуємо показник термометра в таблицю 1.
4. Ставимо металевий циліндр в кип’яток на 4…5 хвилин – виймаємо металевий циліндр прив’язаною ниткою і швидко переносимо в калориметр і дерев’яною скалкою перемішуєм воду в калориметрі протягом 5…8 с, закриваєм калориметр кришкою і через отвір у кришці опускаєм термометр в воду.
5. Слідкуємо за показниками термометру - вимірюємо температуру води у калориметрі після настання теплової рівноваги (через 3…4 хвилини), – записуємо дані в таблицю 1. 6. Проводимо розрахунок по визначенні питомої теплоємності тіла.
Техніка безпеки: будьте особливо обережними при кип’ятінні води. Не допускайте перевищення допустимих для термометра меж вимірювання. Категорично забороняється працювати з ртутними термометрами. Обережно переносити нагріте тіло.
Таблиця 1
Маса води в калориметрі m1, кг |
Температура холодної води tводи,°С |
Маса металевого циліндра m1, кг |
Температура тіла tтіла,°С |
Температура води і тіла в стані теплової рівноваги tс,°С |
0,4 |
14 |
0,883 |
100 |
30 |
Проводимо розрахунок по визначенні питомої теплоємності тіла:
Знаходимо з таблиці питомої теплоємності різних речовин подібне значення.
Питома теплоємність заліза 460 Дж/кг × оС
Відхилення від табличного значення становить:
[1 – (стіла/стіла табличне)] × 100% = [1 – (433,88/460)] × 100% = 5,5%
Розбіжність значень питомої теплоємності тіла розрахованої і табличної значна, очевидно причиною є те, що не враховано нагрів калориметра. Проведемо розрахунок питомої теплоємності тіла з врахуванням нагрівання калориметра по формулі:
Обчислемо стіла з урахуванням нагрівання калориметра:
Відхилення від табличного значення становить:
[1 – (стіла/стіла табличне)] × 100% = [1 – (459,03/460)] × 100% = 0,2%
Розбіжність значень питомої теплоємності тіла розрахованої і табличної незначна.
Можливо впевнено заявити, що виявляли питому теплоємність заліза! Раніше також було «підозра», що металевий циліндр з заліза.
При повторенні лаборатоного практикума учнями (студентами) необхідно змінити ємність води (300…390 мл), змінити також масу тіла (600…800 г) – можливо також змінити тип твердої речовини (золото, мідь, латунь, олово, срібло, свинець, платина).
Як довідка, приводиться таблиця питомої теплоємності деяких речовин в
Дж/кг×оС (в деяких таблицях дані можуть бути дещо відмінними – наприклад для заліза є і такі табличні дані - 456 Дж/кг×оС) (дані взяті з довідника по фізиці):
Алюміній 880
Золото 125
Залізо, сталь, нікель 460
Латунь, мідь 380
Олово, срібло 250
Свинець 120
Платина 125
Вода 4200
Література: Автор: Бабин Дмитро Святославович. Інтернет
https://radioelectronics-ur5ydn.jimdofree.com/10-клас-i-курс-лабораторний-практикумвизначення-питомої-теплоємності-речовини/
Автор: Бабин Дмитро Святославович