Методична розробка уроку: Імунотерапія. Імунокорекція.

Про матеріал
Методична розробка уроку - тип уроку комбінований. При проведенні уроку при перевірці знань проводиться біологічний диктант на знання основних термінів з попередньої теми . Вивчення нового матеріалу проводиться шляхом навчальної бесіди з використанням презентації. Стадентам було дане випереджувальне завдання про особливості і різноманітність імунобіологічних препаратів. На відтворення були запропоновані тести з платформи "На урок" з даної теми. На домашнє завдання було дано самостійне дослідження з підручника "Біологія та екологія" автор В. Соболь, стор. 106.
Перегляд файлу

Тема уроку: Імунокорекція. Імунотерапія.

Мета уроку:

навчальна: ознайомити учнів з поняттями «імунокорекція», «імунотерапія»; сформувати уявлення про особливості й різноманітність імунобіологічних препаратів;

розвивальна: розвивати увагу, пам'ять та мислення учнів;

виховна: виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я, прагнення вести здоровий спосіб життя, формувати повагу до життя як найвищої цінності.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання і матеріали: підручник, презентація.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Біологічний диктант.

  1. Що таке імунітет?
  2. Що таке антигени?
  3. Які є види імунітету?
  4. Що називають антитілами?
  5. Назвіть механізми підтримки імунної системи?
  6. Які органи відносяться до центральних органів імунної системи?
  7. Назвіть клітини імунної системи?
  8. Перерахуйте органи периферичної імунної системи?
  9. Назвати органи, до яких імунна система має обмежений доступ.
  10. Які є три групи антитіл?
  11. Що являє собою лімфоїдна тканина?
  12. Імунна відповідь - це

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

 Імунітет захищає нас у нормі. Але  що робити,  якщо система дає збій – розвивається хронічне захворювання, рак або важкий імунодефіцит. У таких випадках звичайної профілактики мало. Тоді медицина переходить до активного втручання - імунокорекції для відновлення балансу та імунотерапії для  цілеспрямованої боротьби з  важкими хворобами .

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

Вивчення нового матеріалу. (навчальна бесіда)

План   вивчення нової теми:

1.Поняття про імунокорекцію та її види.

2.Методи і види  імунокорекції.

3.Принципи імунокорекції.

4.Імунотерапія, її основна мета.

5.Види імунотерапії за механізмом дії: специфічна та неспецифічна.

6.Імунотерапевтичний вплив та його види.

7.Особливості й різноманітність імунологічних препаратів:

- імуностимулятори;

- імунодепресанти;

- імуномоділятори.

8. Перелік імунологічних препаратів.

Вивчення нового матеріалу. (навчальна бесіда)

 

Імунокорекція - сукупність засобів і методів, спрямованих на нормалізацію функцій імунної системи.

 Розрізняють три основні види імунокорекції:

1) стимулювальна    2) пригнічувальна,    3) замінна.

 Імунокорекція передбачає застосування різних фізичних (наприклад, інгаляція, електрофорез), хімічних (лікарські препарати) і біологічних (масаж, апітерапія) методів, традиційних (наприклад, антибіотикотерапія) й альтернативних (наприклад, голковколювання, гірудотерапія) методик, терапевтичних і хірургічних (видалення лімфоїдної тканини, пересадка кісткового мозку) підходів.

Основні принципи імунокорекції:

1) застосування з профілактичною метою;

2) доповнення призначеного лікування;

3) переважне використання природних способів впливу, що пов'язані з біологічними потребами й функціями організму.

 Імунотерапія - сукупність методів лікування, що мають цільовий вплив на клітини, тканини та органи імунної системи.

 Основною метою імунотерапії є виправлення імунних дефектів організму людини.

 За механізмом дії розрізняють: специфічну й неспецифічну імунотерапію.               Специфічна імунотерапія передбачає вплив на механізми адаптивного імунітету, а неспецифічна - на вроджені імунологічні процеси.

 Імунотерапевтичний вплив може бути активним, пасивним та адаптивним. Активний вплив передбачає залучення природних механізмів імунної системи у відповідь на введення антигена (наприклад, використання вакцин). У разі пасивного застосовують готові гуморальні (сироватки, імуноглобуліни, моноклональні антитіла) або клітинні (клоновані лімфоцити) імунологічні препарати, що діють на природні захисні механізми. У випадку  адаптивної терапії або профілактики організм отримує речовини(цитокіни, чинники росту), які сприяють виробленню природних засобів захисту.

Особливості й різноманітність імунобіологічних препаратів

 За дією на імунну систему імунобіологічні препарати поділяють на:

1) імуностимулятори (активують імунну відповідь; н-д: вакцини, препарати женьшеню);

2) імунодепресанти (пригнічують імунну відповідь; н-д: препарати золота, деякі антибіотики);

3) імуномодулятори (відновлюють і нормалізують функції імунної системи; наприклад препарати з ехінацеї, гриба кордицепсу).

 До імунобіологічних препаратів належать: 

 1. Вакцини - препарати з ослаблених, вбитих збудників захворювань або продуктів їхньої життєдіяльності, що їх застосовують для формування набутого активного імунітету (наприклад, БЦЖ проти туберкульозу)

 2. Анатоксини - препарати із знешкоджених екзотоксинів бактерій, що зберігають антигенні та імуногенні властивості (н-д: стафілококовий анатоксин).

 3. Сироватки імунні - це препарати сироватки крові, що отримують шляхом імунізації тварин або людини і використовуються для створення пасивного імунітету (наприклад, протиправцева сироватка).

 4. Інтерферони - природні або рекомбіновані білкові речовини, що є противірусними засобами (н-д,природний альфа-інтерферон, штучний лаферон).

 5. Імуноглобуліни - препарати, діючою основою яких є антитіла, що підвищують неспецифічну опірність організму (н-д: імуноглобулін людський).

 6. Пробіотики - бактеріальні препарати, що містять живі мікроорганізми або їхні метаболіти, що здійснюють регуляторний вплив на імунну систему через відновлення мікрофлори кишечнику (наприклад, лінекс, лактобактерин).

 7. Бактеріофаги - антимікробні специфічні препарати, що їх отримують в результаті селекції бактеріофагів (наприклад, дизентерійний або сальмонельозний бактеріофаг).

 8. Антибіотики - продукти життєдіяльності (або їхні синтетичні аналоги і гомологи) живих клітин, що вибірково пригнічують функціонування клітин бактерій, грибів або пухлин (наприклад, лізоцим, пеніцилін, цефадозим).

V. Узагальнення та систематизація знань

Підручник В. Соболь, стор. 106. 1.

 Самостійне дослідження.

Імунотерапія грипу й ГРВІ. За сучасними правилами, лікування та профілактика грипу й ГРВІ включає декілька пунктів.

1) вакцинація перед початком епідсезону; 2) вживання препаратів з групи інтерферонів; 3) застосування препаратів противірусної дії, що пригнічують віруси; 4) вживання препаратів імуностимулювальної дії для активації власного імунітету.

Назвіть найпоширеніші препарати, що їх застосовують в імунотерапії вірусних інфекцій грипу й ГРВІ.

 

VI. Підбиття підсумків уроку

VІІ. Домашнє завдання

Вивчити §28;

 

docx
Додано
15 червня
Переглядів
43
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку