Тема гендерних стосунків актуальна у сучасному світі. На уроці використовуються інтерактивні методи.
Медведєва Л. А.
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ З ОСНОВ ЗДОРОВ’Я
«ВСТАНОВЛЕННЯ ГАРМОНІЙНИХ ВЗАЄМОСТОСУНКІВ ХЛОПЧИКА І ДІВЧИНКИ», 8 КЛАС
Мета: ознайомити учнів з поняттями статі та гендера, важливістю рівноправного спілкування хлопців та дівчат; формувати вміння ефективного спілкування, користуватися правилом трьох «К»; виховувати почуття поваги, чуйності один до одного.
Обладнання: папір, стікери, олівці.
Базові поняття та терміни: стать, гендер, дружба, комунікація, компроміс.
Тип уроку: тренінг.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Зачитування притчи
Сиділо Щастя в ямі. Проходив повз чоловік, побачив Щастя і попросив у нього багато грошей. Щастя виконало його прохання – і він пішов щасливий. Проходив другий чоловік, побачив Щастя і попросив красиву дівчину за дружину. Щастя виконало і його прохання – і він пішов щасливий зі своєю красунею дружиною. Одного разу до ями підійшов молодий хлопець. Він подивився на Щастя, але не став нічого вимагати, а запитав:
–Тобі-то, Щастя, чого хочеться?
– Вибратися звідси, – відповіло Щастя.
Хлопець допоміг йому вибратися і пішов своєю дорогою. А Щастя … побігло за ним.
Вправа «Знайомство»
Вчитель. – У кожного з вас є макет смайлика, розмалюйте або напишіть побажання тому хто сидить навпроти вас (учні сидять не у колі, а у два ряди). Це найменше, що ми можемо зараз зробити один для одного, подарувати добре слово чи посмішку.
А люди є, як сонечко привітні,
Навколо випромінюють тепло.
Вони душею щирі і тендітні,
Вони, як в спеку, чисте джерело.
Є люди життєрадісні, гарячі,
Кипить у них енергія в душі.
Вони таку веселу мають вдачу,
А ти їх осудити не спіши.
Є люди добрі, вміють співчувати
І допоможуть, виручать з біди.
Але при цьому будуть ще й мовчати,
З людьми такими в світ за очі йди.
Є люди гарні, дуже симпатичні,
Всього в них в міру: доброти й тепла.
Вони веселі і реалістичні,
Ніколи не тримають в серці зла.
Близькі є люди і по духу рідні.
Без них, здається, й сонце б не зійшло.
Вони, як те повітря, нам потрібні.
Не уявляю, як без них було б?
З якими легко всім — це люди світлі.
Вони в житті, мов рятівні вогні.
І пелюсткові душі в них розквітлі.
Близькі ці люди й дорогі мені.
Дотепні є, що не шукають слово,
Воно у них завжди на язиці.
На всі питання відповідь готова.
Я їх люблю — дотепні люди ці!
Ще є розумні, ще — талановиті,
Красиві, щедрі, сильні люди є.
Ласкаві є і дуже працьовиті.
У цьому світі кожному своє.
Є люди різні. Я їх зустрічала.
Нема однакових, та в тім нема біди.
А серед тих, що я ось тут назвала,
Подумай трішки і себе знайди.
Бо є ще й інші, я про них не буду.
На тих не хочу витрачать слова.
То ж не згубися серед того люду
І не розтрать себе на них, бува. (Надія Красоткіна)
Вчитель. Всі ми живемо в людському оточенні, поміж людей. А кожна людина — це індивідуальність, не схожа на інших ані зовні, ані своїм внутрішнім світом. Всі ми різні, та живемо разом, тому треба нам людей любити, іноді терпіти, але завжди поважати один одного, прислухатись до чужих думок.
- Прошу зараз встати тих:
- хто з дитинства полюбляє гратися ляльками;
- хто ніколи не одягає і не буде одягати плаття;
- хто має тягу до косметики;
- для кого футбол, хокей , мотоцикли та машини – улюблені заняття.
Так, ми різні, але вже з народження ми або чоловіки, або жінки.
Людина не обирає, ким народитися: чоловіком чи жінкою. Але, на жаль, стать починає визначати її або його подальше життя. З дитинства до дітей ставляться по-різному залежно від того, хлопчик це чи дівчинка, встановлюючи різні правила поведінки. Саме з дитинства сім’я й оточення закладають дітям різні стандарти поведінки. З моменту свого народження людина стає об’єктом впливу гендерної системи. У процесі виховання родина (в особі батьків та родичів), система освіти (в особі виховательок дитячих установ і освітян), культура загалом (через книжки та засоби масової інформації) впроваджують у свідомість дітей гендерні норми.
Ми будемо з вами вчитися рівноправному, доброзичливому спілкуванню. Визначимо, що таке гендер та стать, правило трьох «К», поняття – комунікація, компроміс. (Оголошується тема уроку)
Вправа «Очікування»
Учитель пропонує написати свої очікування та прикріпити їх хлопців до малюнку хлопчика, дівчаток до малюнку дівчинки.
Вправа «Мозковий штурм»
Робота в групах
- Поділіть аркуш паперу на дві графи: в одній напишіть якості, властиві дівчаткам і жінкам, в іншій - хлопчикам і чоловікам.
- Які з перерахованих якостей належать завжди і тільки жінкам, а які тільки чоловікам?
Інформаційне повідомлення вчителя
У засобах масової інформації дедалі частіше використовується слово гендер. «Ґендер означає соціальну стать, під якою розуміють соціокультурний конструкт, що приписує чоловікові та жінці не лише стиль одягу й поведінки (відповідно чоловічий і жіночий), а й певні, залежно від статі, психологічні якості, здібності та види діяльності, що відрізняються між собою»
1. Поняття «ґендер» вживається у кількох значеннях:
1) ґендер — це соціально рольова і культурна інтерпретація рис особистості та моделей поведінки чоловіка і жінки, на відміну від біологічної;
2) ґендер — це набуття соціальності індивідами, що народилися як біологічні носії жіночої або чоловічої статі;
3) ґендер — це політика рівних прав і можливостей
Якщо узагальнити наведені визначення, то розгляд ґендеру як складної соціокультурної конструкції відмінності у ролях, поведінці, ментальних та емоціональних характеристиках між чоловіком і жінкою приводить до сприйняття цього феномена «як моделі соціальних відносин між жінками та чоловіками, яка не тільки характеризує їх спілкування і взаємодію у сім’ї, а й визначає їхні соціальні відносини в основних інституціях суспільства» , в тому числі і в органах внутрішніх справ.
Зміст ґендеру значною мірою визначається ціннісними домінантами в суспільстві та визнанням гідності і поваги до кожного індивіда. Це характеризує ціннісні орієнтації щодо реалізації соціальної ролі жінок і чоловіків та їх взаємовідносини.
Розуміння гендеру як культурного символу пов'язано з тим , що стать людини має не тільки соціальну , але й культурно - символічну інтерпретацію. Іншими словами , біологічна статева диференціація представлена і закріплена в культурі через символіку чоловічого або жіночого начала.
Робота в групах
Клас об’єднується у три групи: за правилом світлофора.
Завдання групам
1 група – порівняйте поняття – стать і гендер
2 група – гендерні стереотипи, наведіть приклади
3 група – чи є, у наведеної ситуації ознаки гендерної нерівності та гендерних стереотипів? Що порадити підліткам?
Ситуація. «Хлопці не хочуть грати в шахи з дівчатами, вважаючи, що гра в шахи «не жіноча справа»
(Обговорення , звіти груп)
Інформаційна картка для ІІ групи
Гендерні стереотипи
Поняття гендерних стереотипів включає уявлення про розподіл сімейних і професійних ролей між чоловіками і жінками. Для жінки найбільш значущою соціальною роллю вважається роль домогосподарки, матері. Жінці пропонується знаходження в приватній сфері життя - дім, народження дітей, на неї покладається відповідальність за взаємини в сім'ї. Чоловікам пропонується включеність в суспільне життя, професійна успішність, відповідальність за забезпечення сім'ї. Найбільш значимими соціальними ролями для чоловіка є саме професійні ролі.
Інша група гендерних стереотипів визначається специфікою змісту праці. Відповідно з традиційними уявленнями передбачається, що жіноча праця має носити виконавський, обслуговуючий характер, бути частиною експресивної сфери діяльності. Жінки найчастіше працюють у сфері торгівлі, охорони здоров'я, освіти. Для чоловіків можлива творча і керівна робота, їхня праця визначається в інструментальній сфері діяльності.
Зазначені стереотипи відрізняються вражаючою життєстійкістю. Їх міцна вкоріненість у свідомості великої частини населення сприяє відтворенню стереотипів з покоління в покоління в процесі соціалізації. У багатьох країнах уявлення про роль жінки суперечать активному життєвому стилю, тому значне число жінок не прагне до самореалізації в сферах, що виходять за рамки традиційно пропонованих ним трьох «К». Жінка, яка виявила свої здібності, що бажає реалізувати свій потенціал, часто приходить до конфлікту з традиційними поглядами оточуючих на місце жінки в суспільстві і, можливо, до конфлікту з власним уявленням про себе як про особистість. Жінки працюють і в той же час несуть велику частину обов'язків по дому та догляду за дітьми. На шляху жінок до традиційно чоловічим, високооплачуваним і високим за статусом робіт поставлено безліч бар'єрів: культурні, юридичні, освітні. Жінки стикаються із завищеними вимогами, Дискримінацією при прийомі на роботу, при службовому просуванні - все це перешкоджає реалізації жінкою себе як особистості.
Але і на чоловіка гендерні стереотипи також чинять негативний вплив. До компонентів традиційної чоловічої ролі відносять норми успішності, статусу, розумової, фізичної та емоційної твердості, антижіночості. Для багатьох чоловіків повну відповідність цим нормам недосяжно, що викликає стрес і призводить до компенсаторним реакціям: обмеження емоційності, гомофобія, нав'язливе прагнення до змагання й успіху і т. п.
Вправа «Мозковий штурм»
- Чи можуть дружити хлопці з дівчатами на рівноправних умовах?
2. Гендерні стереотипи в історіі та культурі українського народу.
Головними позитивними персонажами українських казок часто виступають герої – богатирі, добротворці, подвиги яких мають визвольно-патріотичний характер; вони наділені незвичайними якостями: надприродною силою, кмітливим розумом, чуйною вдачею («Кирило Кожум’яка», «Котигорошко», «Іван – мужичий син»).
Відповідь знову дадуть казки – головною чеснотою дівчини вважалася працьовитість.
Ілюстрації Валентини Мельниченко до книжки «Кривенька качечка» (Видавництво «Веселка», 1981 р.) |
Вміння обробляти землю та вести побут, створювати домашній затишок – от що було запорукою вдалого шлюбу в тому числі й для казкових героїнь. Саме завдяки цьому українська Попелюшка – Дідова дочка – завжди вигравала у злої мачухи та її ледачої дочки.
Раніше дівчат якщо чомусь і навчали, то тільки традиційним жіночим справам. Вперше школу для дівчат в Україні започаткувала онука Ярослава Мудрого – Анна, дочка великого князя Всеволода Ярославовича. У 1086 році при київському Андріївському монастирі була заснована перша у всій Європі жіноча школа. Дівчат там навчали письму, співам, ремеслам, шиттю та іншим корисним справам. У цій школі отримати освіту сотні жінок..
А у козаків вчитися посилали хлопців. Вважалося, що найкращим навчанням є навчання у Києві при Печерському і Михайлівському Золотоверхому монастирях були найкращі на той час школи. Там навчали арифметики, старослов’янської, руської та грецької мов, церковних співів.
Сьогодні і дівчата і хлопці мають рівні права.
ІІІ. Узагальнення та закріплення набутих знань
Вчитель. У сучасному світі жінки й чоловіки мають рівні права та можливості для реалізації та користування результатами праці. Саме в цьому і є прояви гендерної рівності.
Вправа «Допиши речення…»
«Дружба – це…»
Комунікація + Кооперація (співпраця) + Компроміс = Рівноправні стосунки
ІV. Підбиття підсумків уроку
Вчитель. Виросла в полі квітка і раділа: сонцю, теплу, повітрю, дощу, життю ... А ще тому, що Господь створив її не кропивою або будякам, а такою, що може радувати людину. Росла вона, росла ... Одного разу йшов повз хлопчик і зірвав її. Просто так, не знаючи навіть навіщо. Зім'яв і викинув на дорогу. Боляче стало квітці, гірко. Хлопчик адже не знав, що вчені довели, що рослини, як і люди, можуть відчувати біль. Але найбільше квітці було прикро, що її просто так, без будь-якого сенсу зірвали і позбавили сонячного світла, денного тепла і нічної прохолоди, дощів, повітря, життя ... Останнє про що вона подумала - що все-таки добре, що Господь не створив її кропивою. Адже тоді хлопчик неодмінно обпік би собі руку. А вона, пізнавши, що таке біль, так не хотіла, щоб ще хоч комусь на землі було боляче ...
Чим більше віддаєш тепла,
Тим ти багатший і світліший.
А в серці вже немає зла
І ти душею красивіший.
І в світі скрізь одна краса
І радість, щастя виглядає.
Збуваються всі чудеса,
І зміст життя вже інший має. (Надія Красоткіна)
- Так давайте з вами візьмемося за руки та подаруємо один одному тепло нашої души.
- Якщо ваші очікування здійснилися розташуйте свої стікери так, щоб ми побачили єдність між дівчинкою та хлопчиком.
V. Домашнє завдання: опрацювати §16; скласти казку про дружбу.
Література
1.Основи здоров’я: підр. для 8-го класу загально-освіт. навч. закладів /Т.Є. Бойченко, І.П. Василашко, О.К. Гурська та ін. – Київ : Генеза, 2016. – 144 с.
2.Гендерні стереотипи: позитивний та негативний аспект. [ Електронний ресурс ]. – Режим доступу: http://mykonspekts.ru/1-35304.html