Методична розробка "Внесок українських вчених-фізиків у світову науку.

Про матеріал
Методична розробка з фізики "Внесок українських вчених-фізиків у світову науку". Біографічна інформація про вчених-фізиків та їх наукові здобутки, що відіграли важливу роль в історії української та світової науки.
Перегляд файлу

                                                          Методичні рекомендації

 

j0382574

Невядомська Ганна Йосипівна,

викладач фізики ЛПК ГТ РС

ВНЕСОК УКРАЇНСЬКИХ ФЧЕНИХ-ФІЗИКІВ У СВІТОВУ НАУКУ

(учнівська конференція)

 

Наука не має батьківщини,

але не буває вченого без батьківщини,

і те значення, яке його праці можуть мати

у світі, він повинен відносити

до своєї батьківщини.

                                                   Луї Пастер

Багата й щедра на таланти земля українська. Вона пода­рувала людству цілу плеяду геніальних композиторів і по­етів, письменників і живописців, учених і винахідників. Та прогрес і добробут суспільства значною мірою визна­чається не тільки талантами, а й рівнем професіональної підготовки й кваліфікації спеціалістів найрізноманітні­ших галузей. Ефективність підготовки майбутніх кадрів у навчальних закладах залежить від методики навчання різних дисциплін, у тому числі й фізики.

Сучасна фізика — найважливіше джерело знань про нав­колишній світ, основа науково-технічного прогресу і ра­зом з цим — одна з найважливіших компонентів людської культури. Фізика має глибокий вплив на світогляд лю­дей.

Тисячоліттями людство нагромаджувало знання про нав­колишній світ. Пройшло чимало часу, перш ніж фізика та астрономія виділилися як окремі науки (початок XVII століття), хоча елементи фізичних наукових знань фор­мувалися раніше. У цьому процесі брали участь і вихід­ці з України.

Починаючи з XV століття багато українців здобувало вищу освіту в провідних університетах Італії, Франції, Німеччини, Польщі та ін. країн. Вони відігра­ли важливу роль у заснуванні перших вищих шкіл на Ук­раїні. Наприкінці XVI ст. (1576 р.) організовується Ост­розька академія (тепер Рівненської області), в якій серед навчальних предметів були науки про природу. Вітчиз­няні наукові традиції закладалися в Києво-Могилянській Академії (1632 р.), де слухачі вивчали систему світобу­дови Коперника, погляди Галілея. Видатний вихованець академії Феофан Прокопович розвивав фізико-астрономічні науки, мав чудове обладнання для спостереження за зоряним небом.

Чимало імен вчених-українців зустрічається серед про­фесорів і навіть ректорів багатьох університетів Євро­пи. Так, у XVXVII ст. лише у Краківському універси­теті працювало не менше 13 професорів з України. Були серед них і доктори філософії.

Потужним науковим осередком в Україні кінця XIX ст. було Наукове товариство ім. Т. Шевченка (НТШ) у Львові. Вибори перших дійсних членів НТШ відбулися 1 чер­вня 1899 року, до складу математично-природописно-лікарської секції було обрано 10 вчених, серед яких Іван Пулюй, Володимир Левицький — видатний вчений-математик, автор підручника з фізики, укладач української наукової термінології з фізики; Петро Огоновський — автор першого підручника з фізики, написаного україн­ською мовою (Львів, 1897 р.). Про високий науковий рі­вень НТШ свідчить те, що дійсними його членами були такі відомі світу вчені-фізики, як М. Планк, А. Йоффе, А. Ейнштейн. НТШ було прообразом майбутньої Ук­раїнської Академії наук. Значних зусиль у становленні природознавчої академічної науки в Україні доклав ви­датний український професор механіки, згодом один з провідних учених-фізиків США — Степан Тимошенко (1878-1972 рр.).

А зараз, більш детальніше розглянемо здобутки та досягнення малої частки українських фізиків

http://vseslova.com.ua/images/bse/0000/511/1_big.jpgМихайло Петрович Авенаріус (1835-1895)

Відомий український фі­зик, організатор і керівник Київської школи фізиків ек­спериментаторів — першої фізичної школи на Україні, член-кореспондент Петер­бурзької АН (з 1876 р.). За­кінчив 1858 р. Петербурзь­кий університет, протягом 1865—1891 рр. працював у Київському університеті (з 1866 р. — професор).

Наукові праці стосуються термоелектричних явищ та молекулярної фізики. До­слідив залежність термоелектрорушійної сили від тем­ператури спаїв,              

запропонував й обґрунтував форму­лу цієї залежності (закон Авенаріуса); вивчав рідкий стан і пару при зміні температур і тисків, зокрема ви­значав критичні температури різних рідин. Протягом 1873—1877 рр. у Київській лабораторії Авенаріус разом зі своїми учнями (В. І. Зайончевським, О. Е. Страусом, К. М. Жуком, О. І. Надєждіним та ін.) одержав чимало критичних значень для багатьох речовин, які ввійшли в основний фонд фізичних величин і надовго лишали­ся -незмінними.

Народився Іван Павло­вич Пулюй у Гримайлові на Тернопільщині в релігій­ній греко-католицькій ро­дині. З відзнакою закінчив Тернопільську класичну гімназію. 1864р. вступає на теологічний факультет Віденського університету. Одночасно відвідує лекції з математики, фізики та аст­рономії. По закінченні кур­су богослов'я замість сану священика обирає звання студента філософського фа­культету Віденського уні­верситету. Після закінчення навчання — асистент ка­федри експериментальної фізики цього університету, згодом — асистент-викладач кафедри фізики, механіки та математики Військово-морської академії у м. Фіуме (тепер Рієка в Хорватії).

1875 р. в Страсбурзькому університеті вивчає електротех­ніку, з відзнакою захищає дисертацію і здобуває ступінь доктора філософії цього ж університету (спеціалізація з фізики).

Здобув звання приват-доцента Віденського університету. Обіймав посади технічного директора електротехнічного бюро у Відні, професора експериментальної та техніч­ної фізики у Німецькій вищій технічній школі (м. Пра­га). 1902 р. — перший декан першого в Європі електро­технічного факультету. Цісар Франц—Йосиф іменував Івана Пулюя Радником Двору, нагородив Лицарським Хрестом. Помер І. П. Пулюй 31 січня 1918 р. у Празі.

Після закінчення курсу богослов'я Івана Пулюя чекав вигідний сан священика. Цього надзвичайно прагну­ли і його батьки-хлібороби, які сповідували греко- католицьку віру. Іван Пулюй вибрав іншу життєву до­рогу — поглиблено вивчає фізику та електротехніку. Саме ці знання піднесли його на вершину світової сла­ви. Як не прикро, але в Україні ім'я Пулюя донедавна багатьом було невідоме. Тільки із здобуттям незалеж­ності про нього заговорили, його наукові здобутки ста­ли надбанням нації.

Учені особливо відзначають праці Івана Пулюя в галузі молекулярної фізики—дані про коефіцієнти внутрішньо­го тертя та дифузії газів і пари є вихідними, коли обчис­люють такі мікроскопічні величини, як середня довжина вільного пробігу молекул, їх кількість в одній грам-моле­кулі тощо. У галузі електротехніки Іван Пулюй удоско­налив технологію виготовлення розжарювальних ни­ток для освітлювальних ламп, першим дослідив неонове світло. Ряд промислово розвинених країн Європи запа­тентували запропоновану Іваном Пулюєм конструкцію телефонних станцій та абонентських апаратів, зокрема застосування розподільчого трансформатора. За учас­тю земляка запущено ряд електростанцій на постійно­му струмі в Австро-Угорщині, а також першу в Європі на змінному струми. Досі залишається спірним питання про відкриття рентгенівських променів. Якщо Рентгена знає нині весь світ, то ім'я Івана Пулюя тільки здобуває обшири. На думку науковців, внесок Рентгена у дослі­дження X -променів є явно завищеним.

Рентген надавав значення тільки фактам, а не їх пояс­ненню. Як не дивно, певний час він заперечував вивчен­ня механізму явищ, у тому числі й нововідкритих про­менів. Іван Пулюй досліджував мікроскопічні процеси (на атомно-молекулярному рівні). П. С. Кудрявцев в «Истории физики» пише: «Невдала гіпотеза Рентгена була разом з тим свідченням хибності його теоретичного мис­лення, схильного до однобічного емпіризму.

Тонкий і вмілий експериментатор, Рентген не виявив нахилу до пошуків нового, як не парадоксально це зву­чить стосовно автора одного з найбільших у житті фізи­ки нових відкриттів».

Дослідники наукових здобутків Івана Пулюя стверджу­ють, що вже через півтора місяця від першого повідом­лення Рентгена і до появи його другої статті Пулюй подає другу ґрунтовну працю, присвячену вивченню X -про­менів, яка містить значно глибші, порівняно з Рентге­ном, результати про природу та механізми виникнення цих променів. Пулюєві рентгенограми мали вищу якість, ніж Рентгенові, тривалий час лишалися неперевершеними за технікою виконання. Пулюй зробив перший зні­мок повного людського скелета.

На думку Ю. Гривняка, Рентген був знайомий з Пулюєм під час роботи в лабораторії Кундта і провадив досліди з катодними трубками під впливом Пулюя. Чи не тут бере початок «випадкове» відкриття? Гельмут Лінднер у книзі «Картини сучасної фізики» відзначає, що шлях, яким Рентген прийшов до свого відкриття, є загадко­вим. Дослідники життя та діяльності Рентгена не за­лишили поза увагою і такий факт, пов'язаний з від­криттям X -променів: працюючи в лабораторії, він перебував у повній ізоляції від зовнішнього світу, запи­си про свої спостереження тримав у таємниці і запові­дав спалити одразу після смерті, що було й зроблено. Посилаючись на досліди своїх попередників у галузі газорозрядних процесів, Рентген ніколи не згадував Пулюя чи його трубки, хоч вони у той час були добре відомі серед науковців. На дослідників діяльності Івана Пулюя ще чекають нові знахідки. Та вже й нині їх до­статньо, щоб вважати Івана Пулюя основоположни­ком науки про рентгенівські промені аж ніяк не мен­шою мірою, ніж Рентгена. Але не тільки науковими дослідженнями вичерпується талант Івана Пулюя. На­уково-популярні книги «Непропаща сила», «Нові і пе­ремінні зорі» глибоко філософські, в них формується мета наукового пізнання як відкриття законів приро­ди за допомогою досліду.

Велична постать Івана Пулюя і на громадській ниві: «...ти був людиною сильних переконань і гостро викарбуваною особистістю, але також людиною, що знала, як дотримуватися вірності народові, з якого ти вийшов, і немає більшої вірності, ніж вірність власному наро­дові»,— говорив про нашого земляка ректор Празької політехніки. І не випадково. Ще гімназистом Пулюй за­сновує молодіжний гурток для вивчення і популяриза­ції української історії та літератури.

У студентські роки перекладає українською мовою під­ручник геометрії, пізніше виступає за створення ук­раїнського університету у Львові, друкує статті на за­хист української мови. В роки Першої світової війни виступає за відродження української державності. За свідченням очевидців, Іван Пулюй знав 15 мов, у тому числі давні — грецьку і гєбрайську. Саме таку людину шукав Пантелеймон Куліш для перекладу Біб­лії. Творча співпраця тривала понад двадцять років. Переклад Нового Завіту було закінчено 1871 року. Ос­таточну редакцію, кінцеву коректуру Іван Пулюй за­вершив через вісім років, а ще через два роки кни­га побачила світ. «Тяжко було б подумати,— писала Пулюєві Ганна Барвінок,— що чоловік бився 50 літ і так і слід його почез без Вашої підмоги великої. Ка­зав один дуже освічений науковий чоловік: "Не було б Куліша, не було б і Біблії"».

А я тепер скажу: «Не було б Пулюя, не було б Біблії». Такі у нас рідкі блюстителі добра і честі другого. Тисячу разів Вам спасибі»..

Життя Івана Пулюя пройшло в основному за межами України. Але помислами і добрими справами він зали­шався серед свого народу, співпереживав за його долю, підносив його велич.

Народився в Полтаві. Закін­чив Харківський універси­тет (1880р.). Працював там же, з 1889 р. — професор. У1894-1902 рр.-професор Новоросійського універси­тету. В 1902-1908 рр.- про­фесор Харківського техно­логічного інституту. Наукові праці присвячені оптиці, земному магнетизму, електро- і радіотехніці, радіо­активності, рентгенівським променям, електрохімії та метеорології. 1883 р. здій­снив геофізичні досліджен­ня у районі Курської магнітної аномалії і вперше подав думку про те, що подальші дослідження зможуть при­вести до відкриття багатих родовищ зольних руд. За­снував у Харківському університеті магнітно-метеоро­логічне відділення та метеостанцію, в яких здійснював дослідження з поляризації світла та метеорології. Сконс­труював сейсмограф, рефрактометр. На базі оригіналь­них експериментів відкрив низку незнаних властивостей рентгенівських променів. Відкрив і застосував на прак­тиці явище фотогальванографії. Винайшов спосіб керу­вання різними механізмами й пристроями по радіо, за­клав основи радіотелемеханіки. Для захисту радіопередач від перехоплення сконструював так званий радіопротек-тор. Збудував у Харківському технологічному інституті першу в місті радіостанцію. Заснував журнал «Известия Харьковского технологического института».

Ще навчаючись у Полтавській гімназії, М. Д. Пильчиков захоплено займався експериментами та винаходами у га­лузі техніки, фізики й хімії. 1878 р. студент-другокурсник Харківського університету винайшов електричний фо­нограф, на кілька десятиріч випередивши зарубіжних до­слідників, серед них і Т. Едісона, фонограф якого був ме­ханічним приладом. Після завершення університетського курсу М. Д. Пильчикова було залишено на кафедрі фізи­ки для підготовки до професорського звання. Його талант експериментатора й винахідника розкривається і міцніє. Тільки за 1881—1887 роки він створює 18 наукових пра­ць, винаходить і будує дев'ять власних фізичних та фізич­но-хімічних приладів, з-поміж яких рефрактометр для рі­дин здобув визнання в Росії та за кордоном. У ці ж роки М. Д. Пильчиков здійснив піонерську за своїм значенням роботу: спеціально дослідив район магнітних аномалій у Курській губернії, відкрив нові пункти та встановив те­риторіальні межі поширення аномалій. Ці досягнення молодого дослідника було відзначено срібною медаллю Російського географічного товариства.

На зібраному матеріалі Пильчиков захистив навесні 1888 р. у Петербурзькому університеті магістерську дисер­тацію, в якій заклав основи теорії аномалій геомагнетиз­му та вперше обґрунтував наявність «найбагатших пок­ладів залізної руди» в межах Курської магнітної аномалії. Це його передбачення, як відомо, цілком справдилося.

У 1888—1889 рр. М. Д. Пильчиков перебував у науко­вому відрядженні за кордоном, де працював у лабора­торіях видатних французьких фізиків Г. Ліппмана (зго­дом Нобелівського лауреата), А. Корню, Н. Маскара. Тут він здійснив немало важливих досліджень з електрохімії, зокрема розробив ефективний оптично-гальванічний за­сіб вивчення процесу електролізу, виступав з доповідя­ми на II Міжнародному конгресі електриків та І Між­народному метеорологічному з'їзді. Його було обрано членом Французького фізичного товариства та Міжна­родного товариства електриків.

Після повернення на батьківщину М. Д. Пильчиков стає професором Харківського університету, читає курси з фі­зики й метеорології та провадить дослідження з поляри­зації світла й атмосферної оптики. 1891 р. він заснував магнітно-метеорологічне відділення фізичного кабіне­ту та університетську метеорологічну станцію. Вчений обстоював потребу вивчення високих шарів атмосфери за допомогою спеціальних стратостатів і з цією метою за­пропонував конструкцію герметизованої кабіни — про­вісника сучасних космічних скафандрів. Цей харківський період творчості позначений також низкою блискучих експериментів, створенням нових методів досліджень, конструюванням дотепних приладів — інклінатора, однониткового сейсмографа та інших.

З 1894 р. М. Д. Пильчиков працює професором фізи­ки Новоросійського університету. Тут після появи звіс­ток про досліди В. К. Рентгена він першим в Україні й одним з перших у Росії здійснив вдалі експеримен­ти з X -променями, відкривши низку ще не знаних їх­ніх властивостей.

На 1896 р. припадає публікація здійсненого вченим від­криття: на основі застосування власного оптично-галь­ванічного засобу дослідження електролізу М. Д. Пильчиков встановив можливість фіксувати зображення предметів нарощуванням рельєфу на металевих пластинках. Так уперше у світі було відкрито та застосовано на практи­ці явище електрофотографування, назване вченим фо­тогальванографією.

В Одесі М. Д. Пильчиков провів чимало віртуозних ек­спериментів і з радіозв'язку. Він прийшов ще до одного видатного досягнення — винайдення способу керуван­ня різними механізмами й пристроями по радіо. 5 квіт­ня 1898 р. уперше продемонстрував це своє досягнення,, почавши відлік подальшому розвитку радіотелемеханіки. У 1899—1900 рр. М. Д. Пильчиков здійснив експеримен­тальні й теоретичні дослідження з радіоактивності. В Одесі він заснував перший у Росії за часом спорудження фізич­ний інститут при університеті, а також вимірювальну лабо­раторію — одну з найбагатших у тогочасних університетах. 1902 р. М. Д. Пильчиков повернувся до Харкова, де очолив кафедру фізики та фізичну лабораторію у Технологічному інституті. Він збудував першу в місті радіостанцію, де про­довжив дослідження з радіозв'язку, зокрема створив мо­дель радіокерованого протимінного захисту для військо­вих кораблів, обладнав радіостанцію на автомобілі тощо. На цей час припадає й завершення його роботи над проб­лемою захисту радіопередач від перехоплення. Вчений сконструював для цього так званий радіопротектор, випробуваний на бойових кораблях Чорноморського флоту в серпні 1903 р. Унаслідок енергійних зусиль М. Д. Пильчикова фізична лабораторія інституту за п'ять років пере­творилася на найбагатшу і найкраще обладнану з-поміж інших вищих технічних закладів тогочасної Росії. Він мрія в перетворити її на фізичний інститут, сам навіть спланував триповерховий лабораторний корпус для нього. Одначе тим  планам не судилося здійснитися: виснажений напруженою боротьбою задемократизацію інститутського життя у 1905— 1907 рр. проти реакціонерів-чорносотенців, М. Д. Пильчи-ков 19травня 1908 р. пострілом у серце обірвав своє життя. Творча спадщина вченого — це близько 100 праць, понад 25 оригінальних приладів та установок, кілька нових екс­периментальних методів досліджень.

http://900igr.net/datai/fizika/L.I.Mandelshtam/0001-001-Leonid-Isaakovich-Mandelshtam.pngЛеонід Ісаакович Мандельштам

(04.10.1879 - 27.11.1944 рр.)

 Видатний фізик, академік (з 1929 р.). Народився в Одесі. Навчався в Новоросійсько­му університеті (Одеса), звід­ки був виключений за участь у студентських заворушен­нях. Закінчив Страсбурзь­кий університет, там і працював ДО 1914р. У 1915 р. був обраний приват-доцентом Одеського університету, 1918 р. — професор Одесь­кого політехнічного універ­ситету, з 1925 р. — Москов­ського університету.

Основні наукові праці стосуються оптики, радіофізики, теорії нелінійних коливань та квантової механіки. З його ім'ям пов'язані видатні відкриття у фізиці й виникнення  нових галузей техніки.

У квантовій теорії він запропонував чимало плідних ідей і передбачав подальші етапи її розвитку. Спільно з М. О. Леонтовичем розробив теорію явища, яка тепер відома як «проходження частинки через потенціаль­ний бар'єр». У його ідеях передбачено теорію матриці розсіяння. Мандельштам один з перших зрозумів фі­зичне значення теорії відносності та багато зробив для її роз'яснення й пропагування. За праці в галузі фізики 1931 р. Мандельштаму була присуджена премія імені В. І. Леніна.

Дослідження Мандельштама з теорії коливань спричи­нили створення нового напрямку — теорії нелінійних коливань. Розвиваючи цю теорію, Мандельштам охоп­лював коливальні процеси в радіотехніці, механіці, акус­тиці, автоматиці, аеродинаміці. З його ім'ям пов'язане відкриття нових видів резонансу, узагальнення й по­глиблення поняття резонансу, розробка нового мето­ду генерації електромагнітної енергії — параметрич­ні генератори.

Разом з М. Д. Папалексі зробив чималий внесок у радіо­фізику й радіотехніку: розробив нові способи радіотеле­графної й радіотелефонної модуляції, нові радіоінтерфе-ренційні методи дослідження поширення радіохвиль тощо. За розробку рад іоінтерференційної методики й одержані практичні результати Мандельштама 1942 р. удостоєно Державної премії СРСР.

Праці Мандельштама стосуються також історії науки. Створив школу фізиків.

http://vseslova.com.ua/images/bse/0009/91141/1_big.jpgДмитро Аполлінарійович Рожанський

(01.09.1882 - 27.09.1936 рр.)

 Фізик, член-кореспондент АН СРСР (з 1933 р.). Народився в Києві. Закінчив в 1904 р. Петербурзький університет. У 1911-1921 рр. професор Харківського університету, в 1921-1923 рр. працював у Нижньоновгородській радіолабораторії, з 1923 р.,—у Центральній радіолабораторії в Ленінграді, згодом у Фізико-технічному та Політехнічному інститутах (Ленінград). 1921—1928 рр.— очолював також Харківську науково-дослідну кафедру фізики.

Основні наукові праці стосуються електричних розрядів та радіофізики. Під його керівництвом провадилися ро­боти для створення короткохвильових передавачів, ста­білізації частоти лампових генераторів, досліджували­ся особливості поширення коротких й ультракоротких радіохвиль з урахуванням властивостей іоносфери й ін­ших факторів. Розробляв питання радіолокації.

Створив першу школу фізиків у Харківському універ­ситеті. Його учнями були А. О. Слуцкін, С. Я. Брауде, Ю. Б. Кобзарєв, Д. С. Штейнберг та інші.

http://www1.nas.gov.ua/Person/S/PublishingImages/Synelnikov.gifСинельников Кирило Дмитрович

 (29.05.1901 - 16.10.1966 рр.)

Фізик-експериментатор, академікАНУРСР(з 1948р.). На­родився в Павлограді (тепер Дніпропетровської області). Закінчив 1923 р. Кримський університет у Сімферополі. Протягом 1924-1930 рр. працював у Ленінградському фізико-технічному інституті І (у 1928—1930 рр. був у науковому відрядженні в Англії де працював у Резерфорда), з  1930 р. — у Харківському фізико – технічному інституті ( з 1944р. – директор) Професор Харківського університету з 1936р.

Наукові дослідження стосуються фізики й техніки високих напруг, прискорювальної техніки, ядерної фізики й фізики високих енергій, фізики високого вакуум; й вакуумної металургії, фізики плазми та керованих термоядерних реакцій. 1933 р. спільно з А. К. Вальтером О. І. Лейпунським та Г. Д. Латишевим уперше в СРСР розщепив атомне ядро штучно прискореними протона ми; брав участь у розробленні й спорудженні цілої низки унікальних прискорювачів (1933—1966 рр.), зокрема в створенні серії протонних лінійних прискорювачі на енергії від 5 до 20 Мев, лінійного прискорювача важких іонів та лінійних прискорювачів електронів на енер гії від 5 Мев до 2 Гев.

У1946-1949 рр. разом з Б. Г. Лазарєвим та іншими створив високопродуктивні дифузійні та кріогенні насосі для потреб атомної енергетики, що вдосконалювалися в подальші роки. Спільно з В. Є. Івановим розробив новий напрям вакуумної обробки металів, що дало змог; розв'язати чимало наукових і технічних завдань.

У Харківському фізико-технічному інституті від 1957р. Си­нельников очолював дослідження з фізики плазми та про­блеми керованого термоядерного синтезу. Було одержане важливі результати з інжекції плазми в магнітній пастці утримання в ній плазми, нагрівання плазми. Зокрема розроблено метод високочастотного нагрівання плазми

Створив школу фізиків-ядерників.

http://www.people.su/images/catalog/main/npid_23766.jpgБенціон Мойсейович Вул (22.05.1903 р.)

Фізик, академік з 1972 року. Народився у Білій Церкві. Закінчив 1928 р. Київський політехнічний інститут. З 1932 р. працює у Фізично­му інституті АН СРСР.

Основні праці присвячені фізиці діелектриків та напів­провідників. Досліджував електричну міцність діелек­триків, відкрив нову форму пробою (послідовного) діе­лектрика, досліджував про­бій газу при різних тисках, що мало важливе науково-технічне значення. Розро­бив також основи теорії процесу фільтрації аерозолей; дослідив тверді діелектрики з високою діелект­ричною проникністю, що мало важливе значення для розробки й виготовлення високочастотних кераміч­них конденсаторів. Широкого визнання здобуло від­криття Вулом зі співробітниками сегнетоелектричних властивостей титану барію (1944 р.), що започатку­вало створення нового класу діелектриків, відмінних своїми винятковими властивостями від інших діелек­триків, й отримало широке практичне застосування та відкрило нові технічні можливості (Державна пре­мія СРСР, 1946 р.). Вул вперше встановив основні за­кономірності зміни електропровідності діелектриків під дією гамма-випромінювання.

З 1948 р. Вул зі співробітниками розпочав досліджен­ня з фізики напівпровідників, унаслідок чого впер­ше в СРСР вирощено монокристали германію й до­сліджено не рівноважні електронні процесів ньому та створено перші в нашій країні напівпровідникові діоди й тріоди. Подальші дослідження в галузі фо­тоелектричних явищ у германії та кремнії призвели до створення кремнієвих фотоелементів радянських сонячних батарей. Вул запропонував також новий принцип використання напівпровідникових підси­лювачів. У 1962 р. Вул разом з працівниками своєї лабораторії фізики напівпровідників та лабораторії квантової радіофізики створив перший в СРСР на­півпровідниковий квантовий генератор (Ленінська премія, 1964 р.).

Герой Соціалістичної Праці (1969 р.).

 

 

Історія фізики — це історія відкриттів, кожне з яких поглиблює наше розуміння природи. Але за будь-яким відкриттям стоїть жива людина, а частіше група людей, чиї зусилля пробивають стіну невідомості й незнання, підіймають науку на новий щабель розвитку. 

Наш святий обов'язок пам'ятати свою історію, знати імена своїх вчених, світочів науки і культури. Інакше наше самоусвідомлення, як нації, буде неможливе. 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Українські фізики та астрономи. // Автор-укладач Віра Шаромова. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2007. – 304 с.
  2. Аксіоми для нащадків. Українські імена у світовій науці // Збірний нарисів.  Упорядник Романчук О. К. – Л.: Меморіал, 1972. – 544 с.
  3. Шаромова В. Р. Фізика та астронорономія в школі: українознавчий аспект //  Позакласні заходи. Частина перша. – Тернопіль: Підручники і посібники,  2008. –223 с.
  4. Г.Г.Кордун “Учням про видатних фізиків”. Київ 1979 р.

 

doc
Додано
18 лютого 2020
Переглядів
4446
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку