Мінерали та гірські породи.

Про матеріал
Презентація з географії "Мінерали та гірські породи" 6 клас НУШ за підручником"Географія" під редакцією Довгань Г.Д. В матеріалах розкриваються поняття: мінерали, гірські породи, їх походження, використання людиною корисних копалин.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Мінерали та гірські породи. 6 клас НУШВчитель географії ЗОШ №26 Шаповалова Л. Л.

Номер слайду 2

Мета: навчальна: продовжити формувати систему знань в учнів про літосферу; з'ясувати, які уявлення мають учні про мінерали і гірські породи, з яких складається кора, формувати первинне вміння розрізняти магматичні, осадові та метаморфічні гірські породи за зовнішніми ознаками, ознайомити з корисними копалинами;розвивальна: розвивати інтерес до геології, мінерали, логічне мислення, вміння працювати з наочними матеріалами, текстом підручника, самостійно робити висновки;виховна: продовжити виховувати любов до природи Землі, її багатств, навички самостійної навчально-пізнавальної діяльності, почуття взаємовиручки в учнів, уміння слухати однокласників, працювати в групах, парах..

Номер слайду 3

1. Процес виходу магми на поверхню Землі називається... 2. Канал, по якому рухається магма до поверхні - ... 3. Отвір, через який виливається лава - ... 4. Магма, що вивержена на поверхню - ... 5. Вулкани поділяються на 2 види - ... Актуалізація опорних знань. Доповніть речення:

Номер слайду 4

Які вулкани позначені на карті цифрами: 9, 10, 11, 12, 13, 14

Номер слайду 5

Цифрами на схемі позначено: Будова вулкана

Номер слайду 6

З'ясуймо з курсу природознавства, що означають поняття «гірські породи»,«мінерали». Щоб легше вам було згадувати, звернемося до «шпаргалки». Оберіть правильну відповідь. ПРИГАДАЙТЕ. Прийом «Шпаргалка»1. Гірські породи2. Мінералиоднорідні природні сполуки, які відрізняються за твердістю, блиском, кольором та іншими властивостями;природні утворення, що складаються з кількох мінералів;природні мінеральні утворення, які використовує людина у своїй господарській діяльності. Прийом «Словничок»Поняття «гірські породи» та «мінерали» записуємо у свої зошити.

Номер слайду 7

Земна кора складається з майже 3 тис. мінералів і більш як 1,5 тис. гірських порід. За станом речовини мінерали бувають твердими, рідкими, газоподібними.кварцводагаз. Мінерали та гірські породи.

Номер слайду 8

До мінералів відносяться всім нам відомі: кухонна сіль (галіт), графіт в олівцях, гіпс, який використовують скульптори та лікарі. Кристалами мінералів є також усі коштовні камені. Сіркою вкриті кінчики сірників, а наждачний папір — дрібними кристалами корунду. Найпоширенішим на Землі мінералом є вода. Мінерали та гірські породи.

Номер слайду 9

Гірські породи. Мінерали в чистому вигляді бувають рідко, найчастіше вони зустрічаються в гірських породах. Гірські породи за походженням поділяються:

Номер слайду 10

Походження гірських порід. Завдання 1. Користуючись підручником заповніть таблицю «Види гірських порід». МагматичніОсадовіВиди гірських порід. Як утворюються?Приклади. Метаморфічні

Номер слайду 11

Магматичні гірські породи утворюються внаслідок охолодження й твердіння розплавленої магми. Залежно від умов застигання, на поверхні або в глибинах земних надр, формуються різні гірські породи. На великих глибинах магма застигає повільно (як у термосі). Це призводить до утворення гірських порід із великими кристалами, наприклад, граніту або габро. На земній поверхні магма застигає досить швидко, у результаті чого утворюються інші гірські породи — базальт, обсидіан тощо. Магматичні гірські породи.базальтобсидіан

Номер слайду 12

Найпоширенішими на поверхні нашої планети є осадові гірські породи. Уже сама назва цих порід указує на те, як вони утворюються: осаджуються на дні океанів, морів, інших водойм, на суходолі. У формуванні осадових порід беруть участь багато чинників: сонячне світло, коливання температури, вода, атмосферні опади та навіть організми. Тому способи накопичення осадових гірських порід досить різноманітні. Деякі осадові породи, наприклад, пісок, гравій, утворюються з уламків різних мінералів та гірських порід. Інші, такі як кам’яна сіль, гіпс, накопичуються на дні водойм із розчинів під час випаровування води. А ось відомі вам кам’яне вугілля, крейда, торф є результатом життєдіяльності організмів. Осадові породи в основному м’які та легко руйнуються. Осадові гірські породи.

Номер слайду 13

Метаморфічні гірські породи виникають внаслідок перетворення магматичних і осадових порід під дією високого тиску й температур у надрах Землі. Це відбувається дуже повільно — десятки й сотні мільйонів років. Під час рухів земної кори товщі порід поступово переміщуються в глиб земних надр. Потрапляючи в інші умови, вони набувають інших властивостей. Так, граніт перетворюється на гнейс, вапняк — на мармур, кам’яне вугілля — на антрацит. Метаморфічні гірські породи.

Номер слайду 14

Корисні копалини та їх значення. Усі мінерали і гірські породи, які використовуються людиною, називаються корисними копалинами. В залежності від господарського призначення корисні копалини умовно діляться на групи.

Номер слайду 15

Паливні — вугілля, нафта, газ — використовують як паливо. Вони мають осадове походження, а значить, зустрічаються серед осадових порід. Наведіть приклади використання.

Номер слайду 16

Рудні — з них виплавляють руди чорних і кольорових металів. Це залізні, марганцеві, алюмінієві руди. Вони залягають здебільшого серед магматичних, метаморфічних порід.

Номер слайду 17

Нерудні — сировина для одержання мінеральних добрив, кислот, будівельних матеріалів.сіркаграніт

Номер слайду 18

Місця, де корисні копалини залягають у кількості, достатній для промислового видобутку, називають родовищами. Для пошуку нових родовищ корисних копалин здійснюють геологічні дослідження. Родовища позначають на географічній карті за допомогою умовних знаків. Кожна корисна копалина має свій умовний знак.

Номер слайду 19

Прийом «Закінчити речення» 1. Гірські породи за умовами утворення бувають…2. На Землі найпоширеніші гірські породи...3. Найцінніший мінерал на Землі...4. Найтвердіший мінерал на Землі...5. Типи земної кори…6. Гірські породи і мінерали, які людина використовує у своїй діяльності називають... ПЕРЕВІР СВОЇ ЗНАННЯ

Номер слайду 20

Я – найтвердіший мінерал у світі, Можливо, мене й бачив хтось із вас. Прозорий камінь, мов росою вмитий.Ім’я моє звичайне. Я – …Відгадай загадки.

Номер слайду 21

Відгадай загадки. В нас на Волині мене ой як є багато,Біліють плями на полях – це я. Потрібна в побуті й при будівництві хатиІ на уроці в школі. То скажіть хто я?

Номер слайду 22

«Золотом» чорним мене називають,Геологи мною обличчя «вмивають». Відгадай загадки.

Номер слайду 23

Земна кора складається з мінералів та гірських порід. За походженням розрізняють магматичні, осадові та метаморфічні гірські породи. Корисні копалини — гірські породи та мінерали, які люди видобувають із надр Землі й використовують у господарській діяльності. За способом використання корисні копалини поділяють на паливні, рудні й нерудні. Висновки.

Номер слайду 24

Опрацювати параграф 14, стор.83-88.

pptx
Пов’язані теми
Географія, 6 клас, Презентації
Додано
29 листопада
Переглядів
31
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку