Місце Австралії у світі та регіоні. Природно-ресурсний потенціал. Система розселення. Українська діаспора в Австралії.

Про матеріал
Розробка уроку географії у 10 класі. Вивчення нової теми. Даний матеріал складається з додатків до яких входять таблиці, схеми і тестові завдання для закріплення знань.
Перегляд файлу

Тема уроку:  Місце Австралії у світі та регіоні. Природно-ресурсний потенціал. Система розселення. Українська діаспора в Австралії.

 

Очікувані результати: учні називають основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці; знаходять та аналізують необхідну інформацію для характеристики країни.

Розвивальна та виховна мета: розвивати здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових вмінь і навичок;вдосконалювати вміння розуміти й використовувати прості математичні моделі, виховувати інтерес до вивчення теми.

Обладнання: підручники, атласи, політична карта Австралії, фізична карта Австралії, ресурси Інтернету.

Опорні та базові поняття: ЕГП, природні умови, природні ресурси, густота населення, статево- вікова піраміда, аборигени, міграційна політика, урбанізація, система розселення, діаспора.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Наступний регіон, куди ми з вами вирушаємо для проведення дослідження, — Океанія — найбільш віддалений від інших регіонів світу. До його складу відносять Австралійський Союз та численні острівні країни, розташовані на островах в Тихому океані. Тривалий час роль Океанії в економічному та політичному житті світового співтовариства була незначною. Однак дві країни — Австралія та Нова Зеландія — за досить короткий проміжок часу з аграрно-сировинних придатків британської метрополії перетворилися на високорозвинені країни. Зростає інтерес провідних держав світу і до острівних країн у Тихому океані, які мають багатий рекреаційний потенціал та важливе військово-стратегічне положення.

     Найвпливовішою державою регіону є Австралія, яка багато в чому є унікальною країною. По-перше, це єдина країна на планеті, що займає цілий материк; по-друге, це найбільш «спокійна» країна як у природному, так і в політичному сенсі:тут немає активних вулканів і не буває землетрусів, тут ніколи не було війн і навіть яких-небудь суттєвих конфліктів; по-третє, майже всі мешканці Австралії — переселенці з інших країна або їхні нащадки; по-четверте, аборигени Австралії належать до австралоїдної раси — найдавнішої і найменш вивченої на Землі; по-п’яте,... цей перелік можна продовжувати майже нескінченно! Докладніше дізнаймося про інші особливості цієї унікальної і маловідомої нам країни.

 

ІІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань учнів

  1. Пригадайте, що вам відомо про історію відкриття Австралії?
  2. Що таке Співдружність та які країни входять до її складу?

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. “Візитна картка”, ЕГП

     Австралія – єдина країна, яка займає цілий материк, кордони тільки морські. Разом з островом Тасманія утворює Австралійський Союз. Розташована на південний схід від Євразії. Вона омивається водами Тихого та Індійського океанів. Головна риса економіко-географічного положення Австралії — ізольованість, віддаленість від інших материків в тропічних широтах Південної півкулі.. Вона поділяється на 6 штатів, які мають самоврядування, і одну територію.

    Зараз це цілком самостійна економічно високорозвинена країна, але формально її очолює англійська королева.  Австралія – багата і розвинена держава, нині її економіка — 13-та серед найбільших економік. Країна має другий за величиною в світі індекс людського розвитку і належить до провідних у світі за якістю життя, охорони здоров’я, освіти, захистом економічної свободи, громадянських і політичних прав. Австралія є другою найбагатшою країною світу у розрахунку багатства на одного дорослого після Швейцарії. Вона входить до «Великої двадцятки», є членом Співдружності Націй.

 

D:\ДОКУМЕНТИ\РОБОТА-ШКОЛА\ГЕОГРАФІЯ\ГЕОГРАФІЯ\Географія 2021\АТЕСТАЦІЯ 2021\Заліковий урок. Австралія\фото\6.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Офіційна назва – Австралійський Союз.

 

Площа – 7,7 млн км2

 

Населення – 25,25 млн осіб

 

Столиця – Канберра

 

  1. Природно-ресурсний потенціал

      Австралія розташована в субекваторіальному, тропічному, субтропічному і помірному поясах. Більша її частина - це пустелі і напівпустелі. Проте територія з достатньою кількістю опадав становить 1/3 площі. "Зелена Австралія" - це 2,5 млн. км. У посушливих районах значними є запаси підземних вод. За площею природних пасовищ Австралія не має конкурентів на Землі. Країна посідає одне з перших місць у світі за розмірами мінеральних ресурсів, насамперед руд металів і вугілля. Сенсаційні відкриття нових родовищ трапляються й нині. Природні ресурси Австралії справляють особливо велике враження, коли їх розглянути в розрахунку на душу населення.

D:\ДОКУМЕНТИ\РОБОТА-ШКОЛА\ГЕОГРАФІЯ\ГЕОГРАФІЯ\Географія 2021\АТЕСТАЦІЯ 2021\Заліковий урок. Австралія\фото\image139.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Населення

    Станом на липень 2020 року населення Австралії становило 25,466 млн осіб (55-те місце у світі). До кінця XVIII століття населення Австралії складали австралійські аборигени, остров'яни Торресової протоки і тасманійці. Між цими трьома групами існують культурні й навіть зовнішні відмінності. Більшість населення сучасної Австралії — нащадки іммігрантів XIX і XX століть, більшість з яких прибули з Великої Британії та Ірландії. Заселення Австралії вихідцями з Британських островів почалося 1788 року, коли на східному березі Австралії висадилась перша партія засланців, які заснували перше британське поселення Порт-Джексон (майбутній Сідней). Добровільна імміграція з Великої Британії набула значних розмірів лише в 1820-ті, коли в Австралії стало швидко розвиватися вівчарство. Після відкриття в Австралії золота сюди з Великої Британії і почасти з інших країн прибула велика кількість іммігрантів. Наприкінці XIX століття було запроваджено закони, що обмежували імміграцію небританського населення на континент. Від XX століття головним чинником зростання кількості населення стає не імміграція, а природний приріст. У післявоєнний період на тлі економічного буму відмічається нова імміграційна хвиля затребуваної кваліфікованої робочої сили. Водночас помітним стає «відтік мізків» до США та Великої Британії. За період після Першої світової війни населення Австралії збільшилося більш ніж у 4 рази, після Другої світової — удвічі, завдяки здійсненню амбітної програми стимулювання імміграції. Прогнозується збільшення населення країни до 40 млн до 2050 року. Населення розміщене дуже нерівномірно: більшість його мешкає на південному сході, у штатах Вікторія та Новий Південний Уельс. Близько 60 % населення проживає в найбільших містах та їхніх агломераціях: Сідней Мельбурн, Брисбен, Перт та Аделаїда. Середня густота населення 3,3 особи на км², це найнижчий показник у світі.

 

  1. Українська діаспора в Австралії

      Українська спільнота в Австралії посідає особливе місце в українській діаспорі. Складаючись лише з 34 тисяч осіб українського походження. Початок формування української діаспори - 40-ві роки ХХ ст.. Культурне життя українських громад: українські етнічні (суботні) школи, численні театральні гуртки, музичні та хорові колективи, літературні клуби. Важлива роль в гуртуванні українців належить церквам.

 

V. Узагальнення і систематизація знань

1. Які ознаки ЕГП Австралії сприяють її економічному розвитку?

2. Назвіть основні складові природно-ресурсного потенціалу Австралії.

3. Які причини зумовили нерівномірне розміщення населення країни?

 

VІ. Підсумок уроку

1.За площею країна займає місце:

А) 1;                               Б) 2;

В)  5;                               Г) 6.

2. Кліматичні пояси, в яких знаходиться Австралія:

А)помірний;                 Б) антарктичний;

В)тропічний;                 Г) субтропічний.

3.Найпоширеніші типи грунтів Австралії:

А) чорноземи;               Б) червоно-бурі;
В)  коричневі;                Г) підзолисті.

 4. Гори Австралії:

А) Великий Бар’єрний риф;                Б) Великий Вододільний хребет;

В) Серединно-океанічний хребет;      Г) Австралійські Альпи.

5. Зазначити міста у найбільш заселеній частині країни:

А) Канберра;                                   Б) Дарвін;

В)  Перт;                                          Г) Аделаїда.

 

VІІ. Домашнє завдання

  1. Підручник, опрацювати п.29.
  2. На контурній карті позначити басейни мінеральних ресурсів Австралії
  3. Вміти показувати на карті основні форми рельєфу та водні об’єкти Австралії
  4. Знати факти про Австралійський Союз (площа, форма правління, адміністративно-територіальний поділ, кількість населення та основні його характеристики)
  5. Скласти список топ-5 визначних місць, які б Ви хотіли відвідати в Австралії та пояснити Ваш вибір

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


50 цікавих фактів про Австралію

1. Австралія – одна з наймолодших держав.

Австралія один з найдивовижніших куточків нашої планети. Її унікальність вже в тому, що це і окрема держава, і цілий материк.

2. Австралія – найбільший острів і найменший континент у світі. Австралія перекладається як «невідома країна на півдні».

https://tsikavi-fakty.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/8a9a27495f8e89ba3f305932237511af.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                          Острови Уїтсандей, Австралія

3. Австралію можна назвати самою відокремленою країною, яка знаходиться практично на самому краю земної кулі. Ця країна не має близьких сусідів, і її з усіх боків омивають води океану.

4. Австралія – найсухіший населений континент на Землі, найбільш сухий – Антарктида. 50 мільйонів років тому Австралія і Антарктида були єдиним материком.

5.Материк був заселений приблизно 70 тисяч років тому, а перші поселенці прибули сюди по морю. Так що аборигени Австралії стали першими мореплавцями в історії людства.

6. Австралія входить в топ-10 країн, у яких високий рівень життя

7.Столицею Австралії є не Сідней, а Канберра.

https://tsikavi-fakty.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/f02eef204e11f8be013ec2481a6914f7.jpeg8. В Австралії один з найнижчих рівнів щільності населення в світі, яка становить 3 людини на квадратний кілометр. Середня щільність населення в світі становить 45 чоловік на квадратний кілометр.

9.Щільність населення в Австралії розраховується в квадратних кілометрах на людину, а не в числі людей на квадратний кілометр, як в інших країнах.

                                                                                                    Канберра —столиця Австралії

 

https://tsikavi-fakty.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/71c2306a4aa2e1e51d5c814ffe7ca48a.jpeg10. Історики вважають, що задовго до європейських мореплавців, континент відвідували китайці. Починаючи з 1400-х років, вони активно відвідували південні землі і торгували з місцевими племенами рибою і морепродуктами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                  Герб Австралії

11. У державному гербі Австралії закладений особливий сенс. Справа в тому, що на ньому зображені кенгуру і ему. Обидва представника австралійської фауни не можуть рухатися назад, що символізує курс держави — тільки вперед.

12. Австралія – це єдина держава на Землі, яке живиться тваринами, що символізують цю країну.

13. Австралія складається з 6 окремих штатів.

14.Одна третина Австралії – це пустеля, інша частина теж досить посушливий.

15. У 2000 році Австралія змогла завоювати найбільше медалей на Олімпійських іграх.

https://tsikavi-fakty.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/7f86fcc932a762752021ee34783c7057.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                     Оперний театр у Сіднеї

16. Візитна картка Австралії і найвпізнаваніша пам’ятка знаменитий Оперний театр у Сіднеї. Архітектор надихнувся видом апельсина, і якщо скласти всі елементи даху вийде цілісна сфера. Вага даху Австралійського оперного театру становить 161 тонну.

17. Австралія — це високорозвинена країна, яка дбає про своїх мешканців та гостинно запрошує туристів. Дохід Австралії приносить в основному туризм.

18. На території континенту знаходиться 16 об’єктів Всесвітньої спадщини і, крім історичних пам’яток, сюди входять природні та ландшафтні пам’ятки.

https://tsikavi-fakty.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/70c7ee35a790a3e74b2b4429c1b709bf.jpeg

                 Червона гора Улуру в Австралії

19. Однією з дивовижних пам’яток Австралії— є червона гора Улуру.

20. Долар, який використовується в Австралії, єдина валюта, зроблена з пластику.

https://tsikavi-fakty.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/a0e26f076a890bd51ea19b925fb10bfd.jpeg

                      Острів Фрейзер в Австралії

21. Фрейзер – це самий величезний піщаний острів у світі, який знаходиться в Австралії.

22. В Австралійських Сніжних горах щорічно випадає більше снігу, ніж у швейцарських Альпах.

23. На заході Австралії знаходиться озеро Хіллер рожевого кольору.

24. Австралія славиться своєю унікальною службою «Літаючий доктор».

25. Австралія – це третя держава, яка змогла запустити на орбіту супутник.

https://tsikavi-fakty.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/cef27260e464109acbb6145295c7344d.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                Озеро Ейр

26. Озеро Ейр, розташоване на території Австралії, є самим сухим озером у світовому просторі.

27. Більшість населення Австралії спілкується англійською мовою. Такий порядок завели англійці, відправляють в далеку посилання на зелений континент своїх злочинців, які і стали першими переселенцями.

28.Крім того, тут популярні італійська, китайська, арабська, грецька. Всього ж на континенті розмовляють більш ніж 20-ти мовах і діалектах, а 45 з них є мовами корінного населення.

29. Статистика свідчить, що понад 27% австралійців народилися за межами країни і, крім корінного населення, на континенті проживають люди, які прибули сюди з 200 країн світу.

30.У місті Мельбурн проживає найбільша діаспора греків за межами власне Греції. Усього їх трохи більше 151 тисячі. Тому почути на вулицях найбільшого міста континенту грецьку мову не є чимось неприродним.

https://tsikavi-fakty.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/4daefb309a36e2ee502c05ca3379d5ca.jpeg31. В Австралії популяція кенгуру перевершила популяцію людей.

32. 6 з 10 найбільш отруйних видів змій у світі мешкають в Австралії.

33. Австралійська жорстока змія або прибережний тайпан — найбільша отруйна змія у світі. Отрута від одного укусу може вбити 100 людей.

34. Існує більше 1500 різновидів австралійських павуків.

35. В австралійських пустелях ходять більше 750 000 одногорбих диких верблюдів. Це одне з найбільш великих стад на Землі.

36. На узбережжі Австралії розкинулося понад 10 тисяч пляжів. Всі вони різні і унікальні, і навіть якщо відвідувати по кілька пляжів в день, не вистачить і 30 років, щоб побувати на всіх.

37. Австралійці люблять і вміють грати у футбол. Збірна країни рекордсмен за кількістю забитих м’ячів в одному міжнародному матчі. У 2001 році австралійці забили у ворота збірної Американського Самоа 31 без відповіді гол. У книгу рекордів потрапив і гравець Арчі Томпсон, який забив у ворота суперників 13 м’ячів, що абсолютний рекорд в історії футболу.

https://tsikavi-fakty.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/c855683c8428b02608678aa71a0db18d.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                               Місто Квінсленд в Австралії

38. Саме Австралія запровадила моду на всім відомі уггі.

39. Цікаво, що в сільському господарстві зайнято всього 3,5% працездатних австралійців, але продуктивність праці на фермах дуже висока. Австралія вирощує трохи більше 20 мільйонів тонн пшениці на рік, а це практично по 1 тонні на кожного жителя. Природно, що це основний продукт експорту.

https://tsikavi-fakty.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/4562c66a3c5b91b9547bf8ec83f2665f.jpeg40. Найдовша жива структура в світі – Великий Бар’єрний риф знаходиться в Австралії. Її довжина становить 2600 кілометрів. До речі на Великому Бар’єрному рифі навіть є свій поштовий ящик.

41. Найдовша пряма дорога в світі протяжністю 146 кілометрів знаходиться в пустелі Налларбор.

42. В Австралії немає діючих вулканів.

43. Австралійські поссуми і опосуми – це різні тварини.

44. В Австралії, щоб запобігти смерть коал, простягають штучні ліани над трасами.

45. Австралійці, порівняно з іншими жителями планети, витрачають найбільше грошей, граючи в азартні ігри. Якщо порахувати загальну кількість ігрових автоматів гри в покер по всьому світу, то 20% їх знаходиться в населених пунктах Австралії.https://tsikavi-fakty.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/ca886d36dc4386bbbfd768bae665ba13.jpeg

46. Найбільш небезпечними тваринами Австралії є крокодили.

47. В Австралії вживають в їжу м’ясо крокодила. В супермаркетах Австралії продається м’ясо кенгуру, яке вважається альтернативним варіантом баранини.

 

https://tsikavi-fakty.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/0d31ff71de3abf7678a0cbac25391732.jpeg48. Австралія в числі лідерів за кількістю виноробних районів. Їх тут 60, а австралійські винороби виробляють приблизно 1,3 трильйона пляшок вина щорічно.

49. Австралійці, ні в себе вдома, ні подорожуючи по світу, ніколи не залишають чайових, з-за чого офіціанти в кафе, ресторанчиках в різних країнах світу трохи їх недолюблюють. Можливо, австралійці бережуть гроші, щоб спустити їх в покер по приїзду додому.

50. Товари, на яких є позначка «зроблено в Австралії» є ще одне знакове позначення «з гордістю».                                                                                 Місто Сідней, Австралія

 

https://tsikavi-fakty.com.ua/wp-content/uploads/2019/12/7ee7d8ba1d95e03596322a35b2c22e95.jpeg

                             Скелі 12 Апостолів в Австралії

Австралія надасть Україні ще $15,5 мільйона допомоги та введе більше  санкцій проти рфD:\ДОКУМЕНТИ\РОБОТА-ШКОЛА\ГЕОГРАФІЯ\ГЕОГРАФІЯ\Географія 2021-2022\АТЕСТАЦІЯ 2021-2022\Заліковий урок. Австралія\фото\large-flag-map-of-australia-small.jpg

docx
Додав(-ла)
Савка Юлія
Додано
24 березня 2022
Переглядів
4735
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку