Моє хобі. Те що я люблю робити у мій вільний час. Телебачення

Про матеріал
  • vнавчальна: закріпити граматичний і лексичний матеріал за підтемами «Дозвілля», «Моє хобі», практикувати мовні засоби за даними підтемами; формувати навички вживання нових лексичних одиниць, удосконалювати компетенції читання, аудію- вання й усного монологічного мовлення;
  • vрозвиваюча: уважно стежити за презентованою інформацією, ефективно співпра-цювати під час парної та групової роботи, мотивувати готовність брати участь в ін-шомовному спілкуванні; розвивати різні типи пам'яті — слухову, зорову, увагу, уяву; учити працювати у парі, логічно висловлювати думку;
  • vвиховна, виховувати уміння сконцентруватися, слухати інших, формувати добро-зичливу атмосферу в класі.
Перегляд файлу

Lesson 5. УЛЮБЛЕНІ ТЕЛЕПЕРЕДАЧІ                     4А, 4 Б    Дата 11.12.2017

Мета:

  • навчальна: закріпити граматичний і лексичний матеріал за підтемами «Дозвілля», «Моє хобі», практикувати мовні засоби за даними підтемами; формувати навички вживання нових лексичних одиниць, удосконалювати компетенції читання, аудію- вання й усного монологічного мовлення;
  • розвиваюча: уважно стежити за презентованою інформацією, ефективно співпра-цювати під час парної та групової роботи, мотивувати готовність брати участь в ін-шомовному спілкуванні; розвивати різні типи пам'яті — слухову, зорову, увагу, уяву; учити працювати у парі, логічно висловлювати думку;
  • виховна, виховувати уміння сконцентруватися, слухати інших, формувати добро-зичливу атмосферу в класі.

Обладнання: картки за підтемами «Дозвілля», «Моє хобі».

Хід уроку

Alina

WARM-UP

 

Game Board Race

 This is best played with 6 students or more - the more, the better. I’ve used it in classes ranging from 7-25 years of age and it’s worked well in all age groups. Here's a step by step explanation:

  • Split the class into two teams and give each team a colored marker.
  • If you have a very large class, it may be better to split the students into teams of 3 or 4.
  • Draw a line down the middle of the board and write a topic at the top.
  • The students must then write as many words as you require related to the topic in the form of a relay race.
  • Each team wins one point for each correct word. Any words that are unreadable or misspelled are not counted.

 Grayson &  Alina

Homework

What was your homework?

On Saturday, I like to ___________ with my family.

 We usually watch _________.

 Sometimes, we watch _______ instead.

 My sister likes to watch _________, but I like to watch __________.

 After I go to bed, my parents watch the ____________.

 On Sunday, my dad usually watches ____________.

 

On Saturday, I like to watch television with my family.

 We usually watch quiz shows.

 Sometimes, we watch films instead.

 My sister likes to watch cartoons, but I like to watch sports programmes.

 After I go to bed, my parents watch the news.

 On Sunday, my dad usually watches football matches.

 

Grayson and Alina translate

PRESENTATION

  1.                          Listen, read and say the chant (p. 47, ex. 1).

Read the rhyme. Pupils listen.

Say the rhyme line by line and ask pupils to repeat after you.

Translate the difficult words if necessary.

When you have practiced the rhyme thoroughly, tell pupils that they are going to say it themselves.

Pupils read the lines chorally and individually.

Post-reading: Ask pupils to match the questions and the answers of the chant.

Pair work: Ask pupils to make a dialogue.

Monitor the activity and help where necessary.

Pupils act out the dialogue in pairs using the information from the chant. One or two pairs act out the dialogue,

Grayson

EXTRA Game "Now"

Children stand in a circle. Give instructions e.g. Fly... now! / Swim ...now! Play football...! Children listen to your instructions but only respond with the actions when you say ‘now’.

Alina

PRACTICE

3. Work in pairs. Ask and answer (p. 48, ex. 2).

Pair work: Ask pupils to read the questions one by one.

Ask pupils to give the Yes / No answers only and then complete No answers with extra information.

 Ask pupils to copy out the questions and write down the answers in their exercise books and on the board.

When pupils read Wh-questions they have to give true answers.

Key: Pupils give their own answers.

Grayson  some exercises

Time

Grayson 

READING AND WRITING

  1.                          Listen, read and match (p. 48, ex. 3).

Ask pupils to read two texts about Jane and Tom and say what kind of programmers they like to watch on TV.

Pair work: Pupils read in pairs and choose the correct answers.

Key: 1. B. 2. A.

Alina

Physical warming -up

Grayson

 

  1.                          Tell classmates about your favourite TV program. Use the questions to help you (p. 48, ex. 4).

Ask pupils to read the instruction. Pupils read it in silence.

Then ask a pupil to read an example and ask him / her to make a similar story about his / her favourite TV programme.

Then ask other pupils to tell the class what programmes they like to watch on TV.

Write some sentences on the board from different stories on the board to practice spelling.

Alina

  1.                          Write 6-7 sentences about the TV programme you like. Use the plan of Ex. 4 (p. 48, ex. 5).

After doing the previous exercise ask pupils to make a short story about their favourite TV programme. Explain to pupils that they are going to answer the questions of Ex.4 and their answers will be a short story about the TV programme they like.

Alina

ENDING THE LESSON

Home work

Read (p 47-48, ex. 2, 3, 4).

 

docx
До підручника
Англійська мова (підручник для загальноосвітніх навчальних закладів) 4 клас (Павліченко О.М., Доценко І.В., Євчук О.В.)
Додано
24 липня 2018
Переглядів
1260
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку