Урок 7
Тема: Таблиці в текстових документах. Використання стилів, поняття про схему документа. Правила стильового оформлення документів різних типів.
Навчальна мета: Познайомити учнів з основами роботи із текстовим редактором, поняттями стилі та таблиці в текстових документах. Використання стилів, поняття про схему документа. Правила стильового оформлення документів різних типів.
Розвивальна мета: Розвиток пізнавальних інтересів, уміння запам’ятовувати.
Виховна мета: Виховання уважності, акуратності, дисциплінованості, посидючості.
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Структура уроку
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Етап орієнтації
Отже, сьогодні ми будемо знайомитися з темою «Таблиці в текстових документах. Використання стилів, поняття про схему документа. Правила стильового оформлення документів різних типів.». Запишіть до вашого робочого зошита сьогоднішнє число, класна робота, тема уроку.
IIІ. Етап проектування
ІV. Етап навчальної діяльності
Актуалізація опорних знань
Вчитель проводить теоретичне опитування по матеріалу 9 класу.
Таблиці в текстових документах.
Таблиця – це впорядковані дані по стовбцям та рядкам.
Таблиця, як об’єкт текстового документа має такі властивості: розмір – ширина в сантиметрах або в відсотках, кількість стовбців та рядків, вирівнювання, обтікання текстом (таким же чином як картинка), межі таблиці, заливка.
Можна створювати таблиці різними способами:
Для того, щоб об’єднати декілька комірок потрібно їх виділити, натиснути на них правою кнопкою миші та обрати пункт Об’єднати.
Для того, щоб розділити комірку на декілька потрібно обрати комірку , натиснути на них правою кнопкою миші та обрати пункт Роз’єднати на , вказати кількість потрібних комірок і натиснути ОК.
Для заливки діапазону комірок, або окремої комірки виділяємо комірки натиснути на них правою кнопкою миші та обрати пункт Границі і заливка – Заливка – обираємо колір та натискаємо ОК.
Для вирівнювання даних в таблиці виділяємо комірки натиснути на них правою кнопкою миші та обрати пункт Вирівнювання та обираємо вирівнювання.
Для додавання строки вийти збоку за межі таблиці та натиснути Enter.
Для додавання стовбця до таблиці натискаємо меню Таблиця – Вставити – Стовбець.
Для сортування даних в таблиці обираємо Таблица – Сортировать – в вікні обираємо стовбці по яким сортуватиметься таблиця та сортування за зростанням чи за спаданням - ОК.
Для зміни напрямку тексту в комірці таблиці або в цілій таблиці обираємо меню Формат – Направление текста або натискаємо на таблицю правою кнопкою миші та обираємо Направление текста.
Змінювати межі можна перетягуючи маркери межі на лінійці або вручну натискаючи на межу таблиці та перетягуючи її.
Змінити границі таблиці можна за допомогою меню Формат – Границі і заливка – Границі, обираємо потрібний вид межі та на вікна попереднього огляду всі межі змінюємо на нові. Таким же чином можна прибрати якусь межу яка не потрібна.
Натиснувши правою кнопкою миші на таблицю та обравши пункт Властивості можна обрати вирівнювання таблиці по відношенню до тексту за таблицею (обтікання текстом).
Використання стилів, поняття про схему документа.
Для прискорення форматування документа і його об’єктів використовують стилі.
Стиль – це набір значень властивостей об’єкта певного типу, який має ім’я.
Наприклад, стиль абзаців, визначає спосіб вирівнювання абзацу на сторінці, відступи, міжрядковий інтервал, тощо. Стиль таблиць визначає колір і ширину ліній границь таблиці, ширину та висоту стовбців та ін..
У Word є свої власні стилі, так звані експерт-стилі, в яких значення об’єктів підібрані гармонійно. Такі стилі є до кожного типу об’єкта документа.
Щоб викликати вікно стилів потрібно натиснути меню Формат – Стилі та форматування. Тут ви можете обрати стилі до будь-якого об’єкта документа, визначити його властивості, застосувати даний стиль до абзацу, тощо.
А навівши мишкою справа на будь-який стиль ви переглядаєте його властивості, можете видалити чи змінити стиль.
А натиснувши на кнопку Створити стиль ви можете за власним зразком створити стиль, який будете використовувати потім в документі.
Згори в списку стилів є «Очистити формат» - це використовується якщо потрібно перейти на початковий вигляд документа.
Теми документа – це набір узгоджених між собою стилів оформлення об’єктів текстового документу, який має ім’я. Кожна тема визначає оформлення всіх об’єктів документа.
Щоб викликати вікно теми документа потрібно натиснути меню Формат – Тема.
Відкриється вікно де ви зможете обрати оформлення сторінки, а також тип самого документа (кнопка Бібліотека стилів)
Серед поданих стилів є такі:
Правила стильового оформлення документів різних типів.
Готуючи офіційні документи різних видів (накази, довідки, заяви, листи тощо), слід дотримуватися єдиних вимог до їхнього оформлення, структури та змісту, які встановлюються нормативними актами – державними стандартами. На сьогодні в Україні застосовуються кілька основних стандартів оформлення документів, які постійно поповнюються. Наприклад, ДСТУ 4163-2003 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів». Згідно з цим стандартом:
Крім державних вимог до оформлення документів, існують відомчі стандарти – вимоги до оформлення наукових праць, наукових статей, тез доповідей на наукових конференціях, шкільних підручників тощо. Ці правила публікуються у відомчих актах і заздалегідь доводяться до відома авторів документів. Вони можуть дещо відрізнятися від оформлення офіційних документів і враховувати також поліграфічні особливості видання. Наприклад, правила оформлення науково-дослідницьких робіт МАН такі:
Окремі організації для внутрішніх документів можуть розробляти свій власний корпоративний або фірмовий стиль оформлення документів – відповідним чином підібрані кольорова гама та шрифти символів, визначені правила оформлення абзаців документа, вид і розміщення ло-
готипа організації тощо. Відповідно до цих вимог розробляються фірмові бланки та шаблони документів, на їх основі співробітники набагато швидше можуть підготувати потрібні документи.
Також слід дотримуватися загальних правил стильового оформлення текстів: основний текст документа бажано оформлювати в одному форматі, інший формат використовувати для виділення заголовків, окремих смислових фрагментів;
V. Закріплення матеріалу
Запитання до учнів у ході викладення нового матеріалу
VІ. Контрольно-оцінювальний етап
Учитель виставляє оцінки за роботу на уроці та аргументує їх.
VІІ. Домашнє завдання
§ 1.3, 1.6 пит. 5, 6,7,8, 14 на с. 35 + пит.. 4,5,8,10,12, 13 на с.65