Навчання грамоти
"Звук "о" та позначення його буквою "О""
Мета: вчити виділяти звук [о] зі слів, добирати слова з цим звуком; познайомити дітей з новою буквою о, закріпити знання про вивчені букви; розширювати словниковий запас (пори року); виховувати любов до природи.
Обладнання: картина осені, дзеркальця, малюнки овочів та фруктів.
Хід заняття
І. Повторення вивченого.
Мовна розминка.
Зранку ви йшли до дитячого садочка і ваші ручки та ніжки зробили зарядку. А зараз потрібно зробити зарядку і для губ, язика,зубів.
Вправа "Горішки" - для розслаблення нижньої щелепи.
- Уявіть собі, що у вас багато горішків і вам дуже хочеться їх розгризти. Стисніть зуби, напружте нижню щелепу. Розколовся горішок, розслабте рот. Ви вже не напружуєтесь, вам легко. А тепер те саме під віршик:
Я горішки розгризаю,
Зуби міцно я стискаю.
Як розгриз - то відпускаю
І тепер відпочиваю.
У нас горішків ще багато,
Довго гризти їм малятам.
Діти, мені прийшов лист, а від кого — ви зараз відгадаєте.
Загадка
Голі поля, Мокне земля,
Дощ поливає, —Коли це буває?
Правильно, восени. Значить лист від осені.
А ось і сама осінь прийшла до нас у гості (малюнок).Уважно прослухайте і повторіть.Вправа
Ла-ла-ла — осінь вже прийшла,
Са-са-са — навколо краса,
Лі-лі-лі — летять журавлі,
Ві-ві-ві — у теплі краї.
Подивіться на малюнок. Скажіть, що намальовано. (Птахи летять у теплі краї, жовтіє листя, красиво навкруги.)
Послухайте народне прислів'я і скажіть, чому так говорять:
Осінь збирає, а весна з'їдає.
Восени і горобець багатий.
(Тому що восени ми збираємо врожай).
Пограємо у гру «Овочі, фрукти».
Будемо збирати врожай. Перша команда — овочі, друга — фрукти.
(Вихователь показує картки овочів та фруктів, а команди беруть у свій кошик тільки те, що їм потрібно.)
Далі читаємо і відгадуємо загадки.
1. Сидить дівчина в коморі,
А коса її на дворі.
2. Шкір має сім,
а сльози випускає всім.
3. Що то за голова, що лиш зуби і борода.
4. Червоний Макар по полю скакав,
а в борщ плигнув.
Моделювання слів відгадок.
Слово вихователя: Висновок: чим подобається вам осінь? Чому?
Фізкультхвилинка
До бабусі на город
Забрались зайчата,
До моркви нахилилися,
Щоб її зібрати.
Та з-за тину на зайчат
Погляда бабуся
І кричить:
«Зараз до вас, зайці, доберуся!»
Злякалися зайці,
Й нумо утікати,
До лісочка, до лісочка
Весело стрибати.
II. Вивчення нового матеріалу.
1. Виділення звука [о] з вірша О. Кононенка.
Слово вихователя:
Осел по вулиці гаса —
Осла ужалила оса.
Ой! Боляче! Отож, малята,
Осу і вам не слід чіпати.
Який звук найчастіше ви чули у вірші? Які слова запам'ятали? Поділіть слова «осел», «оса» на склади. Назвіть послідовно звуки кожного слова.
2. Спостереження за вимовою звука [о] за допомогою дзеркальця. Порівняйте артикуляцію [а], [о].
3. Гра «Чи є такий звук у словах?» (коса, мир, роса, кран, крокодил).
4. Гра «Вигадай слова».
Хто назве слова, де звук [о] зустрічається лише один раз? (Осел, оса.)
Ускладнюємо гру: хто назве більше слів, де звук [о] зустрічається два рази? (Колос, корова.) Три рази? (Колосок, молоко.)
III. Ознайомлення з буквою о.
Слово вихователя: Звук [о] на письмі позначається буквою о.
Послухайте вірш:
Сонце, наче буква о,
Над землею пропливло,
І до нього, як до мами,
Діти тягнуться руками.
Розгляньте друковані велику та малу букви. Чи схожі вони? Чим?
Пофантазуйте: на що схожа літера «о»?
5. Гра «Жива картинка»
Треба перетворитися на букву о, зобразити її.
Фізкультхвилинка
Вітер дме усе сильніше –
Віття нахилилося.
Вітер тихше, тихше, тихше –
Віття розпрямилося.
IV. Робота з підручником.
1. Вивчення скоромовки.
Скоро-скоро мовить Ганка
Скоромовки-спотиканки,
Слово в слово, скоро ловко
Скоро мовить скоромовки.
V. Закріплення.
1. Розгадування кросворда.
1. Як тільки під ковдру залізу,
Йому потрапляю в полон.
Дивлюся, немов телевізор,
Цікавий, з пригодами...
2. Двоє ніг у швидкого коня,
Має він одне око і роги.
Я катаюсь на ньому щодня,
Хоч і добре натомлюю ноги.
(Сон, велосипед)
2. Гра: «Відгадай слово».
Називаються вчителем по звуках слова, але так, щоб між звуками були паузи по 3-4 сек.
Слово вихователя: Які з названих звуків ми вже вивчили? Якими буквами вони позначаються?
VI. Узагальнення вивченого.
Слово вихователя: Чим кінчається літо, а осінь починається? (Літерою О. Всі вимовляють цей звук.)
Ось і знову ми повернулися до початку уроку. Закінчіть речення. Ми любимо осінь, тому що... . (Моделювання слова «осінь».)
VII. Підсумок заняття.
Слово вихователя: Що нового приніс урок? (Вивчили букву о. Навчилися її читати.)
Використана література:
1.Початкова освіта.№20 Травень 2006
2.Нетрадиційні уроки в початковій школі 1 клас, «Торсінг плюс», Харків 2007