НУШ Біологія 7 клас Презентація "Покритонасінні рослини: квітка. Робота в групі "Будова квітки""

Про матеріал
НУШ Біологія 7 клас Презентація "Покритонасінні рослини: квітка. Робота в групі "Будова квітки"" створенена за модельною навчальною програмою «Біологія. 7–9 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Самойлов А. М., Тагліна О. В., Утєвська О. М.)
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Покритонасінні рослини: квітка. Робота в групі «Будова квітки»Волошина О.І., вчитель вищої категорії, ХГ № 125

Номер слайду 2

Поміркуйте й обговоріть ситуацію. Що ви їли на сніданок? Якщо це були каша, хліб, какао чи кава або підсмажена на олії яєшня, то більшість поживних речовин ви отримали з насіння та плодів покритонасінних рослин. Ви здогадуєтеся, що вони накопичують їх не для вашого сніданку? Навіщо ж рослини запасають білки, жири й вуглеводи в насінні та плодах?

Номер слайду 3

На відміну від голонасінних, у яких чоловічий і жіночий гаметофіти розвиваються в шишках, у Покритонасінних рослин з’явився новий орган для розмноження — квітка. Саме тому їх іще називають Квіткові рослини.

Номер слайду 4

Квітка — це видозмінений укорочений пагін з обмеженим ростом. Квітка – це генеративний орган, пристосований до статевого розмноження з подальшим утворенням насіння і плодів.

Номер слайду 5

Квітка кожного виду покритонасінних рослин має свої особливості. Незважаючи на різноманітність, різні квітки мають подібну будову: квітконіжку, квітколоже, оцвітину, тичинки і маточки. Квітконіжка – це частина квітки, яка прикріплює її до стебла. Є видозміненим стеблом пагона, що знаходиться між верхнім листком і власне квіткою, тобто міжвузлям під квіткою. Більшість квіток знаходиться на квітконіжках, а ті, які їх не мають, називають сидячими.

Номер слайду 6

Квітколоже – це вкорочена частина квітки, на якій розташовані всі інші їі складові елементи. Квітколоже буває плоске (півонія), конічне (малина), увігнуте (вишня) тощо. Найчастіше чашолистки, пелюстки, тичинки і маточки розташовані на квітколожі колами або по спіралі.

Номер слайду 7

 У квітці розрізняють такі частини від периферії до центру: оцвітина, тичинки, маточка (або маточки). Оцвітина складається з чашечки і віночка.

Номер слайду 8

Чашечка (всі чашолистики) оточує віночок (всі пелюстки), який знаходиться всередині чашечки. Така оцвітина називається подвійною. Іноді оцвітина не розділена на чашечку і віночок. Така оцвітина — проста. Так, яблуня, горох, дзвіночки, картопля — рослини з подвійною оцвітиною. Тюльпан, конвалія, цибуля, дуб, береза — рослини з простою оцвітиною. Верба, тополя — рослини без оцвітини (квітки «голі»). Оцвітина, яка складається із чашечки і віночка, називається подвійною. Оцвітина, у якої відсутня або чашечка, або віночок, називається простою.

Номер слайду 9

Зовнішні частини квітки захищають ті, що розташовані всередині, а якщо вони яскраві, то й приваблюють до квітки комах. Основні події статевого розмноження відбуваються всередині квітки, бо саме там розміщені головні її частини — тичинки й маточки.

Номер слайду 10

Сукупність тичинок є чоловічою частиною квітки. Тичинки складаються з тичинкових ниток, на верхньому кінці яких розташовані пиляки. Квітки рослин розрізняються за кількістю, розмірами та формою тичинок. У пиляках дозрівають пилкові зерна, або пилок. Пилкові зерна мають тверду оболонку й можуть бути різної форми. Їхня оболонка часто містить горбики, вирости, шипи, голки, які допомагають пилку утримуватися на рильці маточки.

Номер слайду 11

Пилкове зерно є чоловічим гаметофітом. Усередині пилкового зерна утворюються дві клітини. З однієї клітини після запилення формується пилкова трубка, а з другої утворюються дві чоловічі гамети — спермії

Номер слайду 12

Сукупність маточок є жіночою частиною квітки. У центрі квітки розташована маточка. Вона має приймочку, стовпчик і зав’язь. Приймочка — це верхня частина маточки, на яку при запиленні потрапляє пилок. Стовпчик з’єднує приймочку із зав’яззю — нижньою розширеною частиною маточки

Номер слайду 13

У квітках різних рослин може бути одна або кілька маточок. Усередині зав’язі маточки можуть бути один або кілька насінних зачатків. У центрі насінного зачатка формується зародковий мішок — це жіночий гаметофіт. Він дуже маленький і складається всього із семи клітин. Насіння із насінного зачатка утворюється після запліднення.

Номер слайду 14

Статеве покоління рослини розміщене всередині квітки. Сама рослина є нестатевим поколінням. Насіння захищене стінками зав'язі маточки. Звідки й назва групи — покритонасінні

Номер слайду 15

Дослідження будови квітки Матеріали та обладнання: квітки покритонасінних рослин і / або їхні моделі; лупа; препарувальна голка; пінцет. Хід роботи 1. Ознайомтеся із зовнішньою будовою квітки і знайдіть наявні частини: квітконіжка, квітколоже, чашолистки, пелюстки. Зверніть увагу на частини оцвітини: вільні чи зрослися. Схема  квітки. Будова12345678910 11 Будова квітки

Номер слайду 16

Довідка. Для зручності використовують умовні записи: формули та діаграми квіток. Формула квітки — це умовне позначення її будови літерами, символами та цифрами. Ч — означає чашолистки, П — пелюстки, Т — тичинки, М — маточка. Цифра вказує на кількість цих елементів. Якщо елементів квітки більше 10, то їх позначають символом ∞. Коли елементи квітки зростаються, цифра береться в дужки (5). Діаграма квітки — це зображення розташування її елементів на площині

Номер слайду 17

2. За формулою Ч5 П(2)+2+1 Т(9)+1 М1 опишіть будову квітки гороху. 3. За наведеною діаграмою складіть формулу квітки капусти. 4. Складіть таблицю «Частини квітки, їхні будова та функції»{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Частина квітки. Будова. Функції

Номер слайду 18

Двостатева та одностатева квітка. Квітки, які мають тичинки і маточки, називаються двостатевими. Є рослини, у яких тичинки і маточки розташовуються в різних квітках. Такі квітки — або тичинкові (чоловічі), або маточкові (жіночі), або одностатеві.

Номер слайду 19

Жіночі і чоловічі квітки іноді знаходяться на одній і тій же рослині, тому такі рослини називають однодомні; або на різних рослинах, такі рослининазивають дводомними. Наприклад, гарбуз, береза, кукурудза — рослини однодомні. Тополя, верба, конопля — рослини дводомні. ОДНОДОМНІ: огірок, кукурудза, дуб. ДВОДОМНІ: тополя, коноплі, верба.

Номер слайду 20

Цікаво знати... Найбільшою у світі є квітка рослини під назвою рафлезія. Вона величезна, строката, червонувато-коричнева. Діаметр квітки сягає 1 метра, а вага — до 10 кг. Усередині її величезної чаші збирається від 5 до 7 кілограмів води. Весь процес розвитку рафлезії триває дуже довго. Перші бутони з’являються лише через 3 роки. Квітковий бутон дозріває ще 9 місяців. Після цього квітка існує лише декілька діб. Потім перетворюється на незрозумілу чорну масу. Попри чарівну красу, рафлезія є квіткою-смердючкою. Щоб залучити до розповсюдження насіння комах і інших тварин, ці квіти виділяють запах гнилого м’яса. У рослини й прізвисько відповідне — «трупна лілія». Рафлезія є однією з рідкісних представниць рослинного світу на Землі.

Номер слайду 21

§ 15 стор 81-83 вчити, стор 85 завданн 1 усно

Номер слайду 22

26.11.2024 СьогодніОцінювання роботи в групіВважаємо, що завдання були звичайного рівня складностіВважаємо, що задання були складними. Оцінка завдань. Вважаємо, що задання були легкими

Номер слайду 23

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Нездийминога Татьяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Пов’язані теми
Біологія, 7 клас, Презентації
Додано
5 грудня
Переглядів
382
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку