Тема. Одиниці вартості (гривня, копійки)
Мета: ознайомити дітей з одиницями вартості (гривня, копійки), зі співвідношенням між ними; учити виконувати найпростіші розрахунки з використанням грошових одиниць; розв’язувати задачі; виховувати бажання вчитися.
Тип уроку: урок-подорож
Хід уроку
І. Організація класу
Ось дзвіночок пролунав,
На урок нас всіх позвав.
Тож зібралися усі,
Бо ви, звичайно, молодці
ІІ. Актуалізація опорних знань
-
Сьогодні у нас з вами незвичний урок. До нас завітав гість, але не просто так, а з великим проханням. Хто саме,ми дізнаємося коли дамо відповіді на запитання.
-
Пазл «Котик» ( зображення котика складається під час відповідей на запитання)
-
Порахуйте десятками від 10 до 50.
-
Які знаки нерівності ви знаєте?
-
А який знак рівності вам відомий?
-
У яких одиницях вимірюють масу?
-
Назвіть найменше трицифрове число. (100)
-
Отже, до нас завітав Котик. А що у нього трапилося ми дізнаємося коли пропишемо рядочок числа 100.
-
Хвилинка каліграфії
Скільки розрядних сотень має число 100?
Зі скількох цифр воно складається? ( 3)
Скільки клітинок займе це число? (3)
-
Котик просить допомогти йому зробити покупки в супермаркеті. Треба купити все, що попросив Півник. Допоможемо?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
-
Проблемне питання
-
Скажіть, для того щоб зробити покупки у супермаркеті, що нам потрібно в першу чергу? (Гроші)
-
Правильно, ми сьогодні разом з Котиком познайомимося з купюрами та монетами. А саме з гривнями та копійками.
ІV. Вивчення нового матеріалу
-
Котик сказав, що Півник дав йому трішки грошей. Давайте поглянемо, що ж у нього є.
(учитель показує зображення монети будь-якого номіналу)
-
Що це? (відповіді дітей)
-
Це монета, яка має вартість 10 копійок.
-
А це що? (Купюра)
-
Це купюра вартістю 50 гривень.
-
Якщо ми додамо всі гроші, що є в Котика, то скільки всього у нього буде?
(50 гривень 10 копійок)
-
Короткий запис одиниць вартості
-
Давайте запишемо і запам’ятаємо як в математиці скорочено позначаються одиниці вартості. (50 грн. 10 к.).
-
Список продуктів
-
Отже, можемо вирушати у магазин. Але що ж купляти. Для цього завбачливий друг Котика написав йому список. Але, щоб відкрити його ми повинні з᾽ясувати одну важливу річ
-
Робота в парах
( У дітей на партах лежать зображення 1 грн. та монети по 10 к.)
-
Діти, з’єднайте монети і порахуйте скільки всього копійок у вас отрималось? (100 к.)
-
А тепер переверніть всі копійки і ви дізнаєтесь скільки це буде гривень.
(1 грн)
-
Який висновок можемо зробити?
ВИСНОВОК: 100 к. = 1 грн.
-
Молоко
-
Картопля
-
Хліб
-
Зелень
-
Пшениця і кукурудза
-
Подорож до супермаркету
-
Молоко.
-
Яка ціна молока? (50 к.)
-
Які монети нам потрібно взяти, щоб отримати 50 к.?
-
Який приклад можемо скласти?
25к. + 25к. = 50 к.
15 к. + 15 к. + 20 к. = 50к.
5 к. + 5 к. +20к. + 5к. + 5 к. + 10 к. = 50 к.
-
Картопля
-
Яка ціна картоплі? ( 1 грн.)
-
Якими грошима може розрахуватися Котик?
-
Правильно купюрою 1 грн.
-
А ще як?
50 к. + 50 к. = 100 к. = 1 грн.
-
Хліб
-
Яка ціна хліба? (2 грн. 25 к.)
-
Що ми візьмемо, купюри чи монети, щоб отримати 3 грн? (Купюри)
-
Які саме?
1 грн. + 1 грн. = 2 грн.
-
А які монети візьмемо, щоб отримати 25 к.?
10 к. + 5 к. + 10 к. = 25 к. або просто монету вартістю 25 к.
-
Самостійна робота (Зелень)
-
Що ж, Котик думає, що він зможе самостійно з вами купити зелень.
Ціна зелені – 15 грн. 55 к.
Монети: 25 к., 25 к., 5 к., 50 к.
Купюри: 5 грн., 5 грн., 2 грн., 1 грн., 10 грн., 2 грн.
-
Виберіть купюри та монети, склавши приклад, щоб вистачило купити зелень. Запишіть цей приклад.
(Фронтальна перевірка)
V. Фізкультхвилинка
VІ. Узагальнення та систематизація знань
-
Задача (Пшениця)
-
Діти, ну як же Котик будучи у супермаркеті не купить своєму другові ласощі. Але для цього він просить вас допомогти розв’язати задачу.
Пшениця – 15 грн.
Кукурудза - ? 85 грн.
За пшеницю і кукурудзу Котику потрібно заплатити 85 грн. Котик знає, що пшениця коштує 15 грн. Скільки коштує кукурудза?
-
Про що розповідається в задачі?
-
Яка ціна пшениця?
-
Яка ціна кукурудза?
-
Яка вартість всієї покупки?
-
Що запитується в задачі?
-
Чи можемо ми відразу дізнатися ціну кукурудзи?
85 – 15 = 70 (грн.)
Відповідь: 70 грн.
-
Молодці. Котик задоволений. Ви допомогли купити йому все що потрібно. Тому пригощає вас цукерками.
(Зображення цукерок трьох кольорів, для того, щоб діти потім об’єдналися в групи. Ці малюнки вони підходять і беруть у кошику)
-
Робота в групах
(Кожна група має конверт з завданнями. Завдання однакові, але після біля чисел-відповідей різні літери. Після вирішення, діти всі разом складають слово. Букву «І» Котик тримає завчасно.)
200 к. + 10 к. = _к. М Л Д
1 грн. =___ к. О О Ц
VІІ. Підсумок уроку
-
Котик вам говорить, що ви сьогодні були молодці.
-
А Півник запитує у Котика і у вас:
-
Чи потрібні вам знання про одиниці вартості? Чому?
-
Чи потрібно ходити до школи і вчитися?