План-конспект відкритого уроку в 10 класі
Тема: Охорона навколишнього середовища
Тип уроку: Урок застосування знань, умінь і навичок
Практичні цілі: 1) Розвивати монологічне та діалогічне мовлення.
2) Навчити учнів логічно і послідовно робити повідомлення.
3) Навчити учнів висловлювати свою думку, аргументувати її, давати оцінку фактам, робити висновки.
4) Практикувати учнів в аудіюванні
Освітня мета: 1) Cистематизувати знання учнів про екологію та проблеми сучасного суспільства.
2) Розширити уявлення про ставлення людей до проблем навколишнього середовища.
3) Підвести учнів до усвідомлення необхідності охороняти і примножувати природні багатства.
Розвиваюча мета: 1) Розвивати вміння логічно та послідовно викладати свої думки.
2) Розвивати критичне мислення учнів
3) Виховувати культуру мовлення, інтерес до вивчення англійської мови
Виховна мета: Виховувати любов до природи рідного краю та дбайливе ставлення до його природних ресурсів.
План-конспект відкритого уроку в 10 класі
Тема: Охорона навколишнього середовища
Тип уроку: Урок застосування знань, умінь і навичок
Практичні цілі: 1) Розвивати монологічне та діалогічне мовлення.
2) Навчити учнів логічно і послідовно робити повідомлення.
3) Навчити учнів висловлювати свою думку, аргументувати її, давати оцінку фактам, робити висновки.
4) Практикувати учнів в аудіюванні
Освітня мета: 1) Cистематизувати знання учнів про екологію та проблеми сучасного суспільства.
2) Розширити уявлення про ставлення людей до проблем навколишнього середовища.
3) Підвести учнів до усвідомлення необхідності охороняти і примножувати природні багатства.
Розвиваюча мета: 1) Розвивати вміння логічно та послідовно викладати свої думки.
2) Розвивати критичне мислення учнів
3) Виховувати культуру мовлення, інтерес до вивчення англійської мови
Виховна мета: Виховувати любов до природи рідного краю та дбайливе ставлення до його природних ресурсів.
Засоби навчання:
Обладнання: проектор, комп’ютер, відеоролик, роздатковий матеріал, учнівські проекти
Наочність: тематичні малюнки, оформлення на дошці
Хід уроку:
І. Початок уроку
Організаційний момент.
ІІ. Основна частина уроку:
Save the Planet
The fish in the sea are dying
From the pollution we create.
We’ve got to stop polluting
Before it’s too late.
Our planet is in trouble,
It gets worse every day.
We have to help our planet
In every possible way.
In the woods and forests
They’re cutting down the trees.
We’ve got to save the forests
Everyone agrees.
The hole in the ozone layer
Is getting bigger every day.
We’ve got to stop air pollution
We have to find a way.
Leading in: повідомлення теми уроку: The main idea of the poem will be the topic of our lesson today. So, what is it? (The Environmental problems, Save the Earth!).
Now, when you already know the topic of our lesson, can you guess what we will talk about (the environmental problems, different kinds of pollution, recycling, the ways of reducing pollution and saving the nature).
Повідомлення мети уроку: We will talk about…. , some of you will present your projects, you will watch some video and discuss it. Let’s start!
(To my mind, in my opinion, as for me, that’s true, I agree, I don’t agree (disagree), I think)
Presentations: Global Problems, Green Kharkiv (Discussion)
1) Do you know what the sign R3 means? (reduce – reuse – recycle)
6. After-watching activity:
a) Discussion:
1) Which natural disasters have been mentioned? (earthquake, drought, hurricane, flood)
Can you add any? (forest fire, tornado, tsunami, avalanche)
2) What sources of renewable energy exist? (solar panels, wind turbines, underwater turbines)
3) What can be recycled or reused? (cans, bottles, paper, electrical items, food, plastic bags and containers)
4) What can we do to reduce the pollution, to save the resources? (recycle items, separate garbage, reuse the items (plastic or paper bags, jars, bottles, cans), plant trees, switch off electricity when we are off, collect rubbish, use recycling bins, not leave water running, use less plastic bags and containers, not use aerosols).
b) Fill in the gaps with appropriate words from the box
devastated, climate change, reduce, earthquakes, droughts, predict, underwater turbines, recycled, reuse, preserve, renewable energy |
What is happening? What the results can be? (It leads to… It may cause…) Our mission (We should…)
Walking along, feeling free,
Feeling the Earth here with me.
And I love her and she loves me,
I hug the Earth, and she hugs me.
She’s our kindest friend,
We’d like to go together forever. (Hometask: find poems about The Earth)
Continue the statements (записані на дошці) (conditional I) and put the flower on the picture of the Earth:
We must……
ІІІ. Заключна частина уроку
Повідомлення домашнього завдання: Продовжити роботу над проектами; знайти вірш про Землю.
ІV. Підсумки уроку:
Our lesson is finishing. So, let’s summarize:
1