Оксана Іваненко "Синичка"

Про матеріал
Продовжити знайомити учнів із творчістю Оксани Іваненко; удосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; залучити учнів до екологічно-дослідницької роботи; здійснити взаємозв̛ язок природознавства і літературного читання; збагатити та узагальнити знання дітей про різноманітність птахів та їхнє значення в природі; сприяти розвитку мовлення і збагаченню словникового запасу учнів; розвивати творчі здібності дітей, спостережливість, фантазію, фонематичний слух; виховувати турботливе ставлення до птахів та природи, бажання їм допомагати взимку; здатність співпереживати.
Перегляд файлу

Клас: 4.

Урок : літературне читання.

Тема. Оксана Іваненко «Синичка».

Мета. Продовжити знайомити учнів із творчістю Оксани Іваненко; удосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; залучити учнів до екологічно-дослідницької роботи; здійснити взаємозв̛ язок природознавства і літературного читання; збагатити та узагальнити знання дітей про різноманітність птахів та їхнє значення в природі; сприяти розвитку мовлення і збагаченню словникового запасу учнів; розвивати творчі здібності дітей, спостережливість, фантазію, фонематичний слух; виховувати турботливе ставлення до птахів та природи, бажання їм допомагати взимку; здатність співпереживати.

Обладнання: презентація до уроку; ілюстрації птахів; аудіо запис для проведення музичної фізкультхвилинки.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1) Привітання (слайд 1)

Посідали всі тихенько,

Спини підтягли рівненько.

Одне одному всміхнулись

І до мене повернулись.

2) Самовизначення до діяльності. Визначення очікування від уроку.

- Подумайте і скажіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Відповіді учнів).

3) Девіз уроку: (слайд 2)

Виразно читаємо, чітко відповідаємо,

Мову свою рідну збагачуємо й розвиваємо.

ІІ. Перевірка домашнього завдання (слайд 3).

1)  Відкриваємо «Аукціон запитань» (від учнів).

  • Який настрій казки О.Іваненко «Чорноморденький»? Доведіть свою думку.
  • Чим вам сподобалась казка?
  • Чому письменниця вибрала таку назву? Доведіть свою думку.
  • Хто допоміг зайчику?
  • Чому він опинився в скрутній ситуації?
  • Яку пораду ви дасте головному герою?
  • Який кінець міг бути у вашій казці?

2) Вибірковий переказ.

- Перекажіть близько до тексту ті частини казки, у яких йдеться про зайчика.

ІІІ. Артикуляційні вправи.

1) Робота над чистомовкою (слайд 4)

Еки-еки-еки – он летять лелеки,

Уси-уси-уси – відлетіли гуси,

Они – они- они – каркають ворони,

Ока-ока-ока – стрекоче сорока,

Ей-ей-ей – тьохка соловей,

Ичка-ичка-ичка – співає синичка.

2) Робота над скоромовкою (слайд 5)

- Чітко вимовляйте звуки.

- Зачитайте: тонким голосом, як мишка;

- грубим, як ведмедик;

- заспівайте;

- на одному диханні.

Сів шпак на шпаківню, заспівав  шпак півню:

«Ти не вмієш так, як я – так, як ти, не вмію я». 

 

  • Зачитайте: повільно; (слайд 6)
  • трохи швидше;
  • «блискавкою»;
  • дуже весело;
  • покажіть здивування;
  • у парах по черзі.

Приснивсь сьогодні сон синиці:

      Приніс сусіда сік з суниці.

3) Розвиток читацьких умінь і навичок. Робота за таблицею Шульте (слайд 7).

3

17

21

8

4

10

6

15

25

13

24

20

1

9

22

19

12

7

14

16

2

18

23

11

5

  • Зосередьте погляд на одиниці та намагайтеся за 60 секунд полічити до 25.

4) Вправа «Конструктор» (слайд 8-9).

- Складіть приказки та прислів҆ я.

- Що в них спільне?

- Як ви розумієте кожне висловлювання?

комашок немає багато Де пташок, там.

(Де багато пташок, там немає комашок.)

пташка Яка така пісня, й.

(Яка пташка, така й пісня.)

ІV. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.

1) Вправа «Шиворіт-навиворіт». Прочитайте назви птахів (слайд 10-11).

зибляк (зяблик)   рукак (курка)

пшак (шпак)   діник (індик)

репеліпка (перепілка)  віпень (півень)

койса (сойка)   сугак (гусак)

дзірд (дрізд)   какач (качка)

чисинка (синичка)  росока (сорока) 

  • На які групи їх можна розділити?
  • Яких диких пташок ви бачили в нашій місцевості?

2) Відгадування загадки. Вправа «Прогнозування».

- Про яку пташку ця загадка?

Пташечка невеличка, в неї білі щічки,

Сірі лапки, чорна шапка,

Фартушок жовтенький, голосок тоненький.

Та це пташка невеличка називається … (синичка).

(Демонструється малюнок синички).

3) Вправа «Мікрофон» (слайд 13-14).

- Що ви знаєте про цю пташку? (Відповіді учнів.)

- «Нагодуй синицю взимку, згадає тебе навесні!», - казали в давнину, зустрічаючи 12 листопада Свято синичок (Зиновія-синичника). У цей день розвішували годівниці для синиць, горобців, галок, дроздів …

 

V. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми уроку (слайд 15).

1) Повідомлення теми уроку.

- Птахи є красою нашого життя. Цікаво спостерігати за їх поведінкою. Бути дбайливими радить нам українська письменниця Оксана Іваненко. Про це й говоритемо на уроці.

VІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

1) Опрацювання першої частини казки Оксани Іваненко «Синичка». Виразне читання казки (вчителем, учнями).

- Назвіть персонажів казки?

2) Словникова робота «Встановити відповідність слів» (слайд 16-19).

Чепурушка  переміщення далеко за межі постійного місця перебування.

Кордон  та,яка звикла до чистоти і акуратності.

Мандрівка  межа, що розділяє території держав.  

Заскреготіти видавати різкі звуки.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Час настав для відпочинку, розпочнем фізкультхвилинку.

3) Самостійне напівголосе читання (слайд 21).

- Хто з персонажів хвилювався за синичку?

4) Повторне читання учнями «ланцюжком».

- Під час читання розмірковуйте, уявляйте, придивляйтесь, прислухайтесь.

5) Вибіркове читання. Вправа «Пошуковці».

- Що сказали горобці? Журавлі?

- Чи знала синичка, які труднощі чекають на неї взимку?

- Прочитайте опис зимового лісу (слайд 22).

- Доведіть, що авторка наділила зиму людськими рисами.

ВПРАВА ДЛЯ ОЧЕЙ

6) Вправа «Фотограф» (слайд 23).

- «Сфотографуйте» очима початок речення, знайдіть продовження у підручнику і прочитайте.

  • Нам набридає…
  • Адже зимували…
  • Усі струмочки й….
  • А вранці прокинулася…

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

1) Читання казки в дійових особах.

2) Визначення ідеї казки. Вправа «Мікрофон».

- Яка головна думка казки? (Люби свій рідний край завжди!)

3)Диференційовані завдання (слайд 24)

- Подивіться на сніжинки, на них записані завдання. На великій  - найважче, на середній – трішки легше, на маленькій – найлегше. Оберіть завдання, яке ви можете зробити.

  • Знайдіть найдовше слово в казці (велика).
  • Порахуйте найкоротші слова (середня).
  • Скільки разів зустрічається слово «синичка» (маленька).
  • Перевіряємо завдання.

4) Робота в парі. Гра «Обличчя до обличчя».

- Перекажіть першу частину казки О.Іваненко «Синичка».

5) Гра «Розшифруй вислів» (слайд 25).

- Розмістити числа на годівничках в порядку зростання і розшифрувати вислів.

5   до

8   пта

1   Ді

11   ку!

 

 

 

 

2   ти,

10   узим

6   вуй,

4   го

 

 

 

 

3   під

7   те

9   хів

 

- Діти, підгодовуйте птахів узимку!

- Отже, птахи – друзі людини і заслуговують на дбайливе та уважне ставлення до себе, особливо у важкий зимовий час. На канікулах ми виготовимо годівнички для пернатих друзів. А 12 листопада, на день Зиновія-синичника,  розвісимо їх біля школи.

6) Робота в групах.

- Уявіть себе маленькою пташкою. Що ви б сказали людям?

- Якби ви були автором, як би ви назвали це оповідання?

(Відповіді учнів).

VІІІ. Підсумок уроку.

1) Рефлексія. Гра «Продовжи речення».

  • Я сьогодні прочитав(ла) казку…
  • Автор казки є…
  • Сьогодні я зрозумів(ла), що…

2)  - Молодці!!! Дякую Вам за урок!!! (Оцінювання)

Гра «Мікрофон» (слово вчителя).

  • Гадаю, що після сьогоднішнього уроку ви твердо вирішите допомагати пташкам.

З юних літ візьми за звичай –

Птахам, звірам помагай!

Світ прекрасний навкруг тебе

Люби, шануй, оберігай!

Пам̓ ятайте, любі діти,

Щоб сади у нас цвіли,

Щюб літали журавлі,

Щоб пташки у нас співали,

І дерева підростали,

Щоб земля була у квітах,

Бережіть природу, діти!

ІХ. Домашнє завдання.

1 група – читати казку, відповідати на запитання.

2 група – читати казку, переказувати, скласти запитання до тексту.

3 група – читати казку, скласти характеристику синиці.

 

 

 

  

docx
До підручника
Літературне читання 4 клас (Наумчук М. М., Романюк Н. З.)
Додано
21 січня 2019
Переглядів
2886
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку