Онкогенні фактори та онкологічні захворювання

Про матеріал
Андерсон О. А. та ін. Біологія і екологія: підруч. для 10 кл. закладів загальної середньої освіти: рівень стандарту/О. А. Андерсон, М. А. Вихренко, А. О. Чер нінський. – К. : Школяр, 2018. – 216 с. : іл.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Вчитель біології Смолинський ЗЗОС І-ІІІ ступенів. Озимок Іванна Михайлівна. Онкогенні фактори та онкологічні захворювання

Номер слайду 2

Девіз уроку: Ваш мозок може все. Абсолютно все. Головне, переконати себе в цьому. Руки не знають, що вони не вміють віджиматися, ноги не знають, що вони слабкі, живіт не знає що він суцільний жир. Це знає ваш мозок. Переконавши себе в тому, що ви можете все, ви зможете дійсно все. Роберт Кійосакі

Номер слайду 3

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА РОЗМИНКА. Лауреати Нобелівської премії-2018: Нобелівська премія – одна з найпрестижніших та найцінніших нагород сучасності. Щорічно присуджується вченим за видатні досягнення в науці, культурі та розвитку суспільства, за розробку унікальних революційних винаходів. Як ви гадаєте, за що світ нагородив найкращих цього року?(Учні роблять припущення)

Номер слайду 4

Рак, так називаємо ми цю недугу в народі, – одне із захворювань, про яке людство, на жаль, згадує все частіше і частіше. Це страшне слово відразу вселяє в людину страх, змушує панікувати, вимальовує страшну картину безвиході. Ні вік, ні стать, ні національність не є перешкодою, адже онкологічні захворювання поширені в усіх країнах, посягаючи на життя не тільки дорослих, але й дітей. І сумна статистика є тому підтвердженням: за останні 100 років онкопатологія в Україні перемістилася з десятого місця на друге.

Номер слайду 5

Синій капелюх: управління процесом його використовують на початку сесії для визначення того, що належить зробити

Номер слайду 6

Цього року премія дісталася видатним вченим – американцеві Джеймсу Еллісону і японцеві Тасуку Хондзе, що вивчають імунотерапію онкологічних захворювань. Нобелівська премія присуджена за «відкриття в сфері терапії раку шляхом придушення негативної імунної регуляції». Вчені відкрили так звані імунні контрольні точки або чекпоінти – це такі молекули на поверхні імунних клітин, які «пригальмовують» імунну систему з метою самозбереження здорових клітин. Якщо блокувати ці молекули, імунна система активізується і починає боротися з раковими клітинами. Відкриття Еллісона та Хондзе вважаються найбільшим проривом у лікуванні онкологічних захворювань останніх двох десятиліть. Чому саме це відкриття на сьогоднішній день є таким важливим?(Учні роблять припущення)

Номер слайду 7

1. Охарактеризуйте поняття «клітинний цикл» (Період існування клітини від одного поділу до іншого)2. Якими механізмами здійснюється регуляція клітинного циклу? (Регуляція здійснюється гормонами, чинниками росту, білками-циклінами і циклін-залежними ферментами, без яких неможливий перехід до поді)3. Які існують форми загибелі клітин? (Це некроз і апоптоз)4. Що таке некроз? (В клітині відбувається зміна іонного складу, спостерігаються набухання мембранних компартментів, припинення синтезу АТФ, білків, нуклеїнових кислот, деградація ДНК, активація лізосомних ферментів, що в кінцевому підсумку призводить до розчинення клітини – лізису 5. Яким чином відбувається апоптоз?(В результаті впливу різних стимулів відбувається активація в ядрі деяких генів, відповідальних за самознищення клітини)6. Які наслідки порушення клітинного циклу? (Наслідками порушення клітинного циклу є втрата здатності певних клітин до поділу, старіння клітин, загибель клітин, виникнення пухлин) 

Номер слайду 8

Поняття онкології і онкологічних захворювань (Розповідь вчителя)Здорові клітини поділяються протягом свого життя близько 50 разів, після цього гинуть. Зазначимо, що клітини ракової пухлини розмножуються так само, як це роблять клітини будь-яких інших органів. Ракові клітини поділяються безперервно і точність копіювання цих клітин порушена – в спадковому матеріалі таких «копій» багато помилок, які при наступному діленні призводять до ще більших відхилень.

Номер слайду 9

Онкологічні захворювання (від грец. онкос – пухлина і логос – наука) – це спадкові порушення, що зумовлені появою в організмі змінених (трансформованих) соматичних клітин. Ці хвороби супроводжуються утворенням пухлин доброякісного (аденома, папілома, ліпома) або злоякісного (рак, саркома, аденокарцинома, лімфома) характеру. Під злоякісними слід розуміти такі пухлини, які схильні до зростання, становлять загрозу для організму і мають можливість викиду метастазів. Онкологія — це область медицини, яка об’єднує в собі знання про ракові пухлини, а також доброякісні пухлини, вивчає поведінку клітин, що беруть участь у їх формуванні, визначає наявність в організмі злоякісної пухлини.

Номер слайду 10

Поширені типи злоякісних пухлин. Меланома - меланоцити. Карцинома - епітеліальна тканина. Саркома - сполучна, кісткова, м'язова тканина. Гліома - гліальні клітини. Лімфома - лімфатична тканина. Лейкоз -стовбурові клітини кісткового мозку

Номер слайду 11

Білий капелюх - інформація

Номер слайду 12

Гени, причетні до розвитку онкозахворювань, зазвичай поділяють на три групи – протоонкогени, антионкогени та гени-мутатори. Протоонкогени – гени, нормальна функція яких полягає в стимуляції поділу клітини та пригніченні апоптозу. До цієї групи відносять також гени, що стимулюють проростання судин в орган або тканину. Мутації цих генів стимулюють розвиток новоутворень, і при цьому вони перетворюються на онкогени. Антионкогени, або гени-супресори пухлин, – гени, нормальна функція яких полягає в затриманні процесів поділу клітин та активації апоптозу. Для розвитку новоутворення в більшості випадків потрібна інактивація обох алелів генів. Гени-мутатори – гени, нормальна функція яких полягає в підтриманні цілісності геному.Їхня інактивація унаслідок мутацій є причиною збільшення частоти мутацій будь-яких генів, у т. ч. протоонкогенів і генів-супресорів.

Номер слайду 13

Чорний капелюх – критика, обережність.

Номер слайду 14

Онкогенні чинники – це чинники, що можуть спричиняти або прискорювати розвиток новоутворення. 1. Неправильне харчування - викликає  виникнення пухлин у 35% випадків. Консерванти, барвники, розпушувачі, ароматизатори, поліпшувачі смаку, харчові добавки хімічного походження, які людина споживає, збільшують вірогідність  виникнення раку шлунка, товстої та прямої кишок.

Номер слайду 15

2. Тютюнопаління – одна з найвагоміших причин виникнення раку. Ця шкідлива звичка викликає рак легенів, ротової порожнини, стравоходу, гортані, підшлункової залози, сечового міхура та шийки матки. Рак спричиняє і пасивне куріння.

Номер слайду 16

3. Радіоактивне опромінення – викликає злоякісні пухлини у 4-5% випадків. Рак шкіри найчастіше виникає через тривале сонячне опромінення. Здатне викликати онкозахворювання і рентгенівське та радіаційне опромінення.

Номер слайду 17

4. Малорухомий спосіб життя також викликає онкологічні захворювання у 4-5% випадків. Надлишкова вага є чинником розвитку багатьох злоякісних пухлин, у тому числі раку молочної залози, тіла матки, товстої кишки і раку передміхурової залози.

Номер слайду 18

5. Вживання алкогольних напоїв – причина виникнення 2-3% онкологічних захворювань. Найбільше ризикують ті, хто поєднує випивку з курінням.

Номер слайду 19

6. Забруднення довкілля є причиною розвитку злоякісних пухлин в 1-2% випадків. Потужне джерело виникнення злоякісних новоутворень – викид в атмосферу продуктів згорання автотранспортом. Також під ризик потрапляють люди, що проживають поблизу промислових гігантів.

Номер слайду 20

7. Підвищена стресовість. Під час стресу  організм мобілізує всі органи і системи. Якщо стреси трапляються часто, це спричинює їх перевтому і виснаження. Унаслідок цього виникають різноманітні захворювання, які здатні, врешті-решт, спричинити рак.

Номер слайду 21

8. Неякісні полімерні матеріали, з яких може бути виготовлений посуд, дитячі іграшки, меблі, здатні викликати рак дихальних шляхів.

Номер слайду 22

9. Спадковість. Близько 15% раку молочної залози має спадковий характер. Також спадкову схильність мають лейкози, злоякісні лімфоми. Ретинобластома (пухлина ока) – єдине онкозахворювання у дітей, що має реальний спадковий зв’язок – приблизно в третини випадків.

Номер слайду 23

10.  Деякі види вірусів. Головна причина раку печінки – хронічне інфікування вірусами гепатиту В, С, раку шийки матки – вірусом папіломи людини.

Номер слайду 24

11. Безсистемне вживання медпрепаратів. Ліки слід вживати після консультації з лікарем і не займатися самолікуванням.

Номер слайду 25

Профілактика онкозахворювань – це комплекс заходів, спрямованих на попередження захворювань та усунення чинників ризику. Основним чинником, що зумовлює розвиток онкологічних захворювань, є старіння. З віком збільшується ймовірність виникнення онкоклітин і послаблення функції імунної системи. Більшість онкозахворювань розвиваються в осіб старших за 55 років, тому для цієї вікової категорії особливо важливо звертати увагу на появу незвичних симптомів і регулярно обстежуватися.

Номер слайду 26

Жовтий капелюх (логічний позитив; символічне відображення оптимізму) і методом «мікрофон» продовжити фразу: «запобігти злоякісним пухлинам можна, якщо….»

Номер слайду 27

-Відмовитись від шкідливих звичок куріння, вживання алкоголю тощо.-Більше споживати овочів та фруктів. Підвищувати фізичну активність. Обмежити споживання тваринних жирів.-Уникати негативного впливу виробничих канцерогенів.-Негайно звернутися до лікаря при виявленні виразки у ротовій порожнині, змін у стані родимки, появі на шкірі вузла, який зростає, ущільнення у грудних залозах, змін у формі соска чи виділень з нього.-Звертатися до лікаря при появі постійного кашлю, захриплості голосу, мінівипорожнень чи сечовипускання.-Регулярно обстежувати молочні залози у лікаря, проводити їхнє самообстеження. -Уникати підвищеного сонячного опромінення. Дотримання цих порад дозволить на 80 % зменшити ризик онкозахворювання.

Номер слайду 28

Зелений капелюх (креативність; зосередження на творчості, альтернативних рішеннях, нові можливості та ідеї. Це можливість висловити нові поняття та концепції

Номер слайду 29

Робота в групах (учні об’єднуються у 4 групи і отримують твердження) Завдання: підтвердити або спростувати твердження.

Номер слайду 30

МІФ № 1: "Ми не повинні говорити про рак" ПРАВДА: говорити про рак дійсно важко. Але відкритість, поінформованість та відвертість у цій темі роблять боротьбу з хворобою простішою як на особистому, так і на суспільному та політичному рівнях. Недостатність інформації про захворювання, методах його діагностики та лікування ставлять під загрозу здоров’я та життя людей. Бо якщо здорові люди не розуміють, що рання діагностика може врятувати їм життя, вони не проходять диспансеризацію. Якщо держава не ставить пріоритет щодо раннього виявлення раку, то і ЗМІ, і державна пропаганда не працюють над вирішенням цієї проблеми. Профілактика неінфекційних захворювань є базовою ознакою розвиненої держави та зрілого суспільства. Це основа економічного розвитку, екологічної стабільності та суспільного комфорту

Номер слайду 31

МІФ № 2: "У раку немає симптомів та ознак" ПРАВДА: у багатьох видів раку є характерні ознаки та симптоми, які можуть допомогти в ранній діагностиці захворювання. Поінформованість населення про ранні симптоми раку – запорука раннього виявлення пухлинного процесу. Якщо люди знають, що в раку є симптоми та ознаки, громадяни уважно ставляться до свого здоров’я. Успішна робота в цьому напрямку – це не просто зниження стадії виявлення раку, а й зниження смертності від онкологічних захворювань. У країнах, що розвиваються, низький рівень ранньої діагностики пов’язаний також з браком лікарів-спеціалістів та низькою онконасторогою лікарів первинної ланки.

Номер слайду 32

МІФ № 3: "Нічого не можна зробити проти раку" ПРАВДА: існує багато способів боротьби з раком на особистому, суспільному та політичному рівнях. Третину найбільш поширених видів раку можна попередити. Суспільство повинно знати про фактори підвищеного ризику виникнення онкологічних захворювань. Боротьба з тютюнопалінням, алкогольною залежністю, пропаганда занять спортом та здоровий спосіб харчування можуть знизити рівень шкідливих факторів, та, відповідно, знизити також рівень захворюваності на рак. На прикладі розвинених країн доведено, що ефективна профілактика ракових захворювань вигідна як в економічному, так і в соціальному плані. Здорове суспільство починається з національного плану боротьби з раком. Окрім того, існує вакцинація від онкогенних вірусів, здатна знизити розповсюдженість деяких видів раку. Програма вакцинації від папіломи-вірусу людини та проти гепатиту B мають бути зараховані до національного календаря щеплень.

Номер слайду 33

МІФ № 4: "У мене немає права на лікування раку" ПРАВДА: кожний має право на своєчасну діагностику та сучасне та ефективне лікування онкологічного захворювання. Без страждань, складностей та приниження. Рак – це не тільки питання здоров’я. Це проблема економічного, соціального статусу та питання захисту прав людини. Нерівна доступність до лікування онкології – суттєва перепона на шляху до справедливого, рівноправного суспільства. Особливо гостра проблема нерівності в країнах з економікою, що розвивається. Рівне право на життя та боротьбу за життя проти раку повинно бути у всіх без винятку незалежно від рівня достатку та соціального статусу. Це записано в Декларації прав людини, і всі країни мають оберігати та виконувати цю норму.

Номер слайду 34

Червоний капелюх (почуття та інтуїція)У режимі червоного капелюха в учасників (якщо це колективне обговорення) є можливість висловити свої почуття та інтуїтивні здогади щодо питання, яке обговорюється, не вдаючись у пояснення про те, чому це так, хто винен і що робити далі

Номер слайду 35

Сьогодні я дізнався…  Я зрозумів… Я відчув, що… Мені захотілося… Урок дав мені для життя…

Номер слайду 36

Людина, яка живе з позитивними емоціями й думками, не схильна до захворювань. Дуже важливу роль у профілактиці пухлин відіграють саме оптимізм й уміння справлятися зі своїм негативними емоціями в різноманітних стресових ситуаціях. Будьте завжди оптимістично налаштовані і кожну перепону на своєму шляху сприймайте як нову можливість стати сильнішим

Номер слайду 37

Домашнє завдання - вивчити конспект - опрацювати відповідний параграф підручника

pptx
Додано
28 травня 2021
Переглядів
2381
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку