Особливості проведення «Ранкових зустрічей» в початковій школі
У Державному стандарті початкової загальної освіти зазначено, що філософія Нової української школи закладає фундамент для успіху та самореалізації особистості, «формування цілісної особистості з увагою до інтелектуального, духовного, емоційного, соціального та фізичного розвитку, що є передумовою життєвого успіху дитини», її щастя. В десяти ключових компетентностях визначено з цього приводу соціальну та громадянську компетентності, що випливають із потреби створення інноваційного, успішного суспільства, в якому будуть жити сьогоднішні школярі, в дорослому житті, і не тільки жити, а й будувати його. Створювати, розвивати таке суспільство зможуть люди, які вміють ефективно спілкуватись, здатні розуміти позицію інших людей, використовувати вивчену, подану інформацію, можуть брати на себе відповідальність, піклуватись про інших, поважати та любити один одного, знаходити спільну мову з іншими. Усі ці завдання закладено у зміст навчальних предметів, інтегрованих курсів, що реалізують освітні галузі, але визначено, що на уроці, інтегрованому занятті не вистачає хвилинок спілкування, за час яких можна обговорити питання, які хвилюють, звернути увагу на однолітків, поцікавитися, як у них пройшов день, який настрій, які результати діяльності. Якщо ми хочемо, щоб діти зростали позитивними, нам необхідно розвивати, формувати в них соціальні та емоційні навички, приділяючи цим питанням таку ж саму увагу, як і традиційним академічним навичкам. У вирішенні цих питань провідну роль відіграють «Ранкові зустрічі».
Що ж таке «Ранкова зустріч»?
«Ранкова зустріч» – це зустріч на початку навчального дня класу зі своїм учителем. «Ранкова зустріч» - це запланована, структурована зустріч, вона посідає важливе місце в повсякденному розкладі діяльності класу, де панує атмосфера піклування, відповідальності. На сьогодні визначено особливу роль «Ранкової зустрічі» в житті класу і присвячується їй 15-20 хвилин на початку дня з метою створення позитивної атмосфери у класі на весь навчальний день.
За рекомендаціями МОН України визначено 4 етапи проведення «Ранкової зустрічі».
Вітання - перший етап. Усі учні класу вітаються, і починають розуміти, що вони є важливими членами класу. Діти збираються в коло разом зі своїм вчителем. Всі звертаються один до одного на ім’я, що допомагає створити атмосферу дружби. Вітання створює спокійний і розважливий настрій для такого елементу зустрічі як обмін інформацією.
Обмін інформацією - другий етап. Діти висловлюють свої думки, обмінюються ідеями та пропонують важливі для них теми для обговорення. Учні класу мають змогу дізнатися щось один про одного. Обмін інформацією допомагає розвивати навички, які дають змогу навчатися впевнено говорити і слухати. Кожна дитина може ставити запитання чи коментувати, а той, хто говорить, у змозі реагувати, звертаючись безпосередньо до своїх ровесників.
Групове заняття – третій етап. Розпочинається після спокійного періоду обмірковування інформації. У класі створюється відчуття єдності, радості через виконання пісень, участі в іграх, коротких і швидких заняттях. Позбавлені елементів суперництва ігри і заняття, враховують індивідуальний рівень розвитку певної навички в учасників. Такі групові заняття, здебільшого, пов’язані з навчальною програмою чи темою, яка в цей час вивчається у класі.
Щоденні новини – завершальний етап ранкової зустрічі. Це оголошення письмової об’яви, яка щодня вивішується на відповідному стенді чи дошці. Письмове чи кероване вчителем оголошення налаштовує на те, що має вивчатися цього дня, а також дає можливість обмірковувати події та навчання попередніх днів. Щоденні новини допомагають дітям тренувати навчальні навички, що сприяють розвиткові математичних та мовленнєвих здібностей. Щоденні новини можуть містити різноманітні завдання (заповнення календаря, перегляд розкладу виконання робіт, створення графіка погоди), що активізують початок індивідуальної роботи або діяльності у центрах активності.
Надзвичайно важливе значення мають «Ранкові зустрічі» в житті молодших школярів, зокрема:
Ранкова зустріч за темою: «Доброта»
Мета : продовжити знайомити дітей з людськими чеснотами. Довести до їх свідомості, що таке доброта. Розвивати зв’язне мовлення, мислення,
пам’ять. Викликати у дітей бажання творити добро і уникати злих вчинків.
Обладнання : піктограми, календар природи, ілюстрації до теми, дзеркальце, вирізані з картону усмішки, ножиці, повітряні кульки (надуті гелем), на спинці кожного стільчика кружечки ( жовті, червоні, оранжеві)
Методи та прийоми: асоціативного мислення, активного та інтерактивного спілкування.
Хід ранкової зустрічі
(Діти сидять в колі на килимках )
І. Привітання
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєте ви і бажаю вам я.
Хай плещуть долоньки,
Хай тупають ніжки,
Працюють голівки
І сяють усмішки.
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєте ви і бажаю вам я.
ІІ. Ранкове повідомлення
(День, число, місяць, пора року)
ІІІ. Очікування
Чи подобаються вам наші ранкові зустрічі? Чим?
Що ви чекаєте від сьогоднішньої зустрічі?
Який настрій у вас?
ІV. Повідомлення теми і мети
Я сьогодні хочу провести з вами добру зустріч.
Яке слово написане на дошці ? (ДОБРОТА)
Чому червоними буквами ? (Діти відповідають)
Перед нами стоять завдання :
1. Зрозуміти, що таке доброта.
2. Запам’ятати.
3. Уміти розповісти про цю рису характеру.
V. Складання опорної схеми з використанням піктограм
1. Вправа «Дзеркальце»
- Діти, я передаю по колу дзеркальце, усміхаюся і говорю собі комплімент.
Ви зробите так само.
- Скажіть, коли ви собі дужче сподобались: коли були серйозні, чи коли усміхались? То ж запам’ятайте: доброта - це перш за все
усмішка. (Учитель прикріплює на дошку вирізану з червоного картону усмішку під словом «доброта»).
2. Конкурс «Містер і міс усмішка»
- Усміхніться, мої маленькі. Я виміряю частиною сантиметрової стрічечки ваші усмішки і визначу найширшу, найщирішу усмішку в класі. (Переможцям прикріплюють маленькі картонні усмішки)
3. Динамічна пауза
Діти співають пісню «Усмішка» з рухами.
Висновок: у доброї людини завжди на обличчі усмішка.
4. Проблемні ситуації
- Ваш друг впав, встав і плаче. Що ви зробите ? (Пожалію, обійму, зігрію)
- Товариш завинив перед вами і просить вибачення. Що ви зробите ? (Пробачу)
- А що відчуєте в душі, коли помиритесь ? ( Радість, тепло)
- А що дає нам тепло? (Сонечко)
(Учитель прикріплює на дошку під словом «доброта» сонечко)
Висновок: доброта – це тепло душі.
- Хтось потребує допомоги. Що ви зробите ? (Допоможу)
- А яку допомогу і кому ви надавали ?
- Допомога - це долонька.
Висновок: доброта – це допомога. (Прикріплюється на дошку долонька )
5. Закріплення
- Хто розкаже нам , що таке доброта за піктограмами ? (Діти розповідають за схемою)
VІ. Динамічна пауза
Ми у класі добрі всі?
Ми у класі добрі всі!
Усміхнись тому, хто справа, (зліва).
Ти погладь того, хто справа, (зліва).
Обніми того, хто справа, (зліва).
Ми у класі добрі всі?
Ми у класі добрі всі!
VІІ. Групова робота
1. Організація роботи груп
- Об’єднуємось по кольорах кружечків і займаємо місця за партами.
2. Правила техніки безпеки під час роботи з ножицями.
3. Самостійна робота дітей.
І група вирізає і нанизує на нитку усмішки.
ІІ група обводить свої долоньки, вирізає і нанизує на свою ниточку.
ІІІ група вирізає і нанизує на свою ниточку сонечка.
4. Презентація робіт.
VІІІ. Підсумок
Послухайте! Є справа не проста –
Нехай у класі запанує доброта.
Живи і з радістю добро звершай,
Та нагород за це не вимагай!
( Діти зв’язують усі свої ниточки, прив’язують їх до повітряних кульок, виходять на подвір’я і запускають у небо. Щоб світ став добрішим!)
Ранкова зустріч за темою: «Подорож до зимового лісу»
Мета. Закріпити знання дітей про характерні ознаки зими, повторити назви зимових місяців, узагальнити уявлення про зимуючих птахів та диких тварин, продовжувати вчити виділяти й характеризувати особливості їх зовнішнього вигляду та способу життя, формувати вміння орієнтуватися в просторі, використовувати слова «за», «попереду», вправляти в кількісній і порядковій лічбі; розвивати увагу, пам’ять, мовленнєво-комунікаційні навички; виховувати любов до живої природи, дбайливе ставлення до тварин і птахів, бажання допомагати їм.
Хід ранкової зустрічі
І. Запрошення на ранкову зустріч
Грає музика, яка повідомляє дітям, що вже час збиратися у коло. Діти і вчитель стають у коло.
ІІ. Вітання
1. Вітання у колі друзів
- Діти разом з вчителем промовляють вірш - вітання.
Треба дружно привітатись: «Добрий день!».
Дружно, голосно сказати: «Добрий день!».
Вліво, вправо поверніться: «Добрий день!».
Усім друзям посміхніться: «Добрий день!».
2. Вітання один з одним
- Діти по колу передають квіточку добра та вітаються.
- Доброго ранку, Сашко. Мені дуже приємно тебе бачити.
- Доброго ранку, Олесю. Я рада, що ти з нами.
- Доброго ранку, Віко. Ти сьогодні чудово виглядаєш.
3. Вправа «Побажання»
- Діти, коли я йшла до школи, мені на долоню сіла Сніжинка. Подивіться, яка вона гарна. Ця Сніжинка незвичайна, вона чарівна. Той, хто потримає її у руках і придумає побажання для свого друга від щирого серця, воно обов’язково здійсниться. Давайте один одному щось побажаємо.
- Я бажаю вам гарного настрою та цікавих справ на сьогоднішній день.
ІІІ. Обговорення правил ранкової зустрічі
- Нашими привітаннями і побажаннями ми створили спокійний та гарний настрій.
А тепер скажіть, будь ласка, що допоможе нам зберегти і надалі наш гарний настрій? (Правила спілкування).
Звичайно! А хто їх складав? (Ми).
Давайте пригадаємо їх, а допоможуть нам малюнки – підказки.
Правила спілкування нашого класу:
- Говорити голосно й чітко.
- Уважно слухати один одного і дивитися на того, хто говорить.
- Піднімати руку, якщо хочеш щось сказати.
- Підтримувати друзів посмішками та оплесками.
ІV. Щоденні новини
- Діти, Сніжинка просить, щоб ви відгадали загадку:
Кружляє ніжний білий пух,
Міняє зайчик свій кожух.
Вдягає лиска рукавички,
Співають весело синички.
Ведмідь в барлозі вже дріма...
Яка пора, скажіть?.. (Зима)
- Отже, яка зараз пора року?
- А скільки місяців триває зима?
- Назвіть їх.
- Зараз який місяць? (Число)
- А який сьогодні день тижня?
- Давайте пригадаємо інші дні тижня. Скільки їх?
- Скільки днів ми працюємо? Відпочиваємо?
- Яка сьогодні погода?
- Отже, зараз зима, сьогодні _______________, ____ лютого, погода _________________. Нас чекає загадкова подорож у зимовий ліс.
V. Обмін інформацією
- Ми вже з’ясували, що зараз зима.
- А як люди одягаються взимку?
- В які ігри можна гратися взимку?
- На чому можна кататися взимку?
- Вам подобається зима?
- Сніжинка мені щось шепоче. Вона запрошує нас в подорож до зимового лісу. Помандруємо? Подорожувати ми будемо по чарівній стежині, а Сніжинка нас проведе.
Отже, сідайте зручненько, розслабтеся, закрийте оченята і уявіть, що ми мандруємо до лісу чарівною стежиною. Тиша навкруги. Лише вітер посвистує. Дерева стоять в снігу, ніби одягли шапки. Ось десь тріснула гілочка. Де-не-де чути пташині голоси. Раптом зарипів сніжок. На ньому з’явилися чиїсь сліди. І знову тиша, спокій. Лише верхівки дерев погойдуються від вітру.
- Ось ми і в чарівному зимовому лісі. А тепер відкрийте оченята.
- Ви знаєте, що у лісі росте багато… Чого? (Дерев).
- А які дерева взимку? Чому?
- Які дерева залишаються зеленими цілий рік? (Ялинка, сосна, туя, смерека).
- Хто у лісі живе?
- Які птахи залишаються в нас зимувати? (Горобець, сорока, ворона, дятел, синиця).
(Запропонувати дітям вибрати один із стендів)
- А як називають птахів, які в нас залишаються зимувати, одним словом? (Зимуючі).
- Як люди допомагають птахам вижити взимку? (Годівнички).
- Якого птаха називають лісовим лікарем? (Дятла).
- Які тварини впадають в сплячку? (Ведмідь, їжак).
- Хто міняє на зиму хутро? (Заєць).
- А якби їжачку запропонували помінятися шубкою із зайчиком, він погодився б? Чому?
VІ. Групове заняття
- Погляньте, скільки лісових звірят зібралось на галявині.
- Скільки ведмедиків?
- Скільки лисичок?
- Скільки зайчиків? (Діти рахують, порівнюючи їх між собою).
- Наші звірята люблять гратися. Ось вони стали в рядочок. Хто стоїть першим? Другим?
Хто стоїть перед зайчиком? За лисичкою?
Хто зайвий? (Собачка). Чому? (Всі тварини дикі, а собачка - домашня тварина).
- А хто це у нас? (Білочка).
Де вона живе?
Що любить їсти білочка? (Горішки, шишки).
- Білочка так пустувала, що розсипала горішки й шишки. Тепер не може впоратися з бідою, зібрати горішки та шишки. Ой і сваритиме ж її матуся… Допоможемо білочці зібрати їх?
Нам потрібно зібрати шишки у великий кошик, а горішки - у маленький.
- Діти, скільки шишок у великому кошику? (Багато).
- А скільки горішків у маленькому кошику? (П’ять).
- От і допомогли ми білочці, тепер вона не буде сумувати, а буде радіти тому, що в неї з’явилося багато друзів, які не залишають товаришів у біді.
Гра «Буває – не буває».
Білочка понесе горішки до своєї матусі, а я вам пропоную трішки порозважатись та пограти в гру «Буває – не буває».
Якщо буває – плескаємо в долоньки і кажемо «Так», а, якщо не буває – хитаємо голівкою і кажемо «Ні».
- Вовк по лісі ходить. (Так).
- Сонце світить уночі. (Ні).
- Ведмідь в барлозі взимку спить. (Так).
- Білочка гризе горішки. (Так).
- Квіти на снігу ростуть. (Ні).
- Білка їсть смачну ковбаску. (Ні).
- Півень у норі живе. (Ні).
- Вовк на гілку прилетів. (Ні).
- Хлопчик поїхав на лижах збирати ягоди. (Ні).
- Наші діти молодці? (Так).
- Молодці, діти, ви були уважні, але щось ми забарилися з вами у лісі. Час нам повертатися до школи. Сніжинка нам допоможе, щоб ми не заблукали в дорозі.
Отже, знов сідайте зручненько, закривайте оченята і уявляйте собі, як ми мандруємо лісовою стежиною. Тиша навкруги. Дерева стоять в снігу. Від морозу потріскують їх гілочки. Де-не-де чути пташині голоси. Рипить сніжок у нас під ногами.
- Ось ми і у школі. Відкривайте оченята.
А хто скаже, чого рипить сніжок під ногами?
Сподобалася вам ця подорож?
Давайте подякуємо сніжинці за допомогу. На знак вдячності вивчимо гарний віршик про сніжинку та її подружок.
СНІЖИНКИ
Марія Пономаренко
Сніжинки із хмари
Повилітали,
Сніжинки повільно
У небі кружляли,
А потім тихенько
Спустились до ніг,
І землю закутав
Білесенький сніг...
- Запам’ятати цей віршик вам допоможуть малюнки – підказки. (Заучування вірша. Потім за бажанням діти декламують вивчений вірш).
VІІ. Підсумок ранкової зустрічі
- Ось, діти, наша ранкова зустріч дійшла до завершення. Ви всі були дуже активні, гарно працювали, поводилися чемно. Дякую вам за роботу.