Тема: Ой весна, весна, днем красна! Казка «Як Квітень до Березня в гості їздив».
Мета: продовжити створювати в уяві учнів поетичний образ весни, удосконалювати вміння читати правильно, свідомо і виразно, розвивати мовлення учнів, уміння розповідати на основі власних спостережень. Розвивати поетичну творчість, виховувати любов до рідної природи, розвивати естетичні почуття учнів.
Обладнання: малюнки на тему «Весна», картки для роботи в групах.
Хід уроку
I. Організація класу:
Встаньте, діти, всі скоріше,
Посміхніться всім миліше,
Привітайтесь: «Добрий день!»
Продзвенів дзвінок «Дзелень!»
…………. марнувати
II. Перевірка домашнього завдання.
(слухання віршів 2-3)
III. Підготовка до вивчення матеріалу.
- Наш урок пройде під девізом.
а) Девіз: «Радіє все, співає все. Весна йде, тепло несе».
б) Заходить Веснянка
Діти питають:
- О и весна, ти весна
Ти чого до нас прийшла?
Веснянка:
-Я прийшла до вас з теплом,
Із зеленим житечком.
Весела, гарна й кучерява,
Маленька дівчинка Весна
Біжить, сміється, сіє трави,
І пісня ллється голосна.
По всіх усюдах пісня лине
Усе пробуджує від сну.
І всі комашки, всі рослини,
Вітають дівчинку Весну.
в) Асоціативний кущ
- А які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово «весна»?
сонечко
![]()
свята весна струмочки
![]()
![]()
квіти птахи
травичка
г) Розглядання малюнків
Прикмети весни: тануть сніги, біжать струмочки, починає теплішати, усе прокидається, розквітає.

![]()
«Весна»
рання середня пізня
білого кольору – весна світла рудувато-біла – весна води весна трави – зелена
IV. Повідомлення теми і завдань уроку.
1) Загадка
Є у весни три брати
Їх, напевно, знаєш ти.
Брат найстарший сік з беріз
В подарунок їй приніс.
Середульший – неба синь,
Перших квітів голубінь.
А найменший – буйні трави
Як же звуть братів цих? ( березень, квітень, травень)
2) Робота в групах.
КВІТЕНЬ
Вже у … там і тут
Перші … цвітуть
Кучерява, запашна
В гості йде до нас …
Слова до довідок: лісі, проліски, весна
ТРАВЕНЬ
Вже у … там і тут
Перші … цвітуть
Кучерява, запашна
В гості йде до нас …
Слова до довідок: в садках, вишні, яблуні, весна
V. Робота за темою.
- Починаємо працювати над текстом.
а) Словникова робота
скаржитися – жаловаться
мусив – вынужден, должен
порадив – посоветовал
крильця обшмагаю – крылья обожгу
зриваюся - пытаюсь
зажди ж ти (зачекай) – подожди
б) Читання тексту вчителем. (зверніть увагу на наголос)
- Що найбільше зацікавило, вразило?
- Скільки дійових осіб?
- Це оповідання чи казка? Чому?
в) Самостійне читання 1-го абзацу мовчки.
- Чи дібрався Квітень до Березня?
- Чому він мусив повернути додому?
2 абзац
Читання по особах.
- Як треба читати слова Травня?
- Що порадив Травень Квітню?
3 абзац
Читання ланцюжком.
- Прочитайте уривки, які відповідають змісту малюнків?
- Яких малюнків не вистачає? Словесне малювання
- Як би ви намалювали їх?
4 абзац
Самостійне читання.
- Про що розмовляли Квітень з Березнем?
- Як Березень відригував на допомогу Травня?
Крильця обшмагаю – розсердився.
- Як ви розумієте цей вислів? (накажу, отомщу)
- Як називається такий вислів? (фразеологізм)
- Чи спостерігали ви колись у природі це явище? (так, коли все навколо розцвітає у травні бувають морози і все знищують)
- Кого в казці змальовано жорстоким, кого доброзичливим, а кого простодушним, добрим?
- Всі ці риси характеру належать до людей, до нас з вами. Поміркуйте з ким із них ви б хотіли подружити. Чому?
VI. Фізхвилинка.
Встало вранці ясне сонце, Будемо дружно присідати,
Зазирнуло у віконце. Сонечко розвеселяти.
Ми до нього потяглися, Встали – сіли, встали – сіли,
За промінчики взялися. Бачте, як розвеселили.
VII. Розвиток мовлення. Робота в групах.
Складіть інший варіант казки: нехай тепер Березень іде в гості до Квітня. Поміркуйте, як його прийматиме Квітень.
(Можливо попросить Сонце висушити дорогу, прикрасить її квітами і травами, подарує Березню букет весняних квітів, тому що він добрий, простодушний, ввічливий).
На зло треба відповідати добром, як сказано у Біблії. Добро завжди перемагає зло.
VIII. Фізхвилинка.
Уявимо себе на весняній галявині, все навколо розцвіло, співають пташки і ми відпочиваємо.
Закріплення теми. Складання діафільму.
- По кадрах діафільму знов уявимо себе поетами і спробуємо скласти цю казку на інший варіант – у віршованій формі.
Робота в групах.
Скласти риму.
І. Сніг розтанув, скрізь …
Та грязюка ось … !
Що ж робити мені … ,
Як дібратися … ?
Скласти риму.
ІІ. Ось зустрівся Квітень з …
І він … свою скаргу
… каже: Я навчу
Тебе до … примчу.
Скласти риму.
ІІІ. Пустив Березень …
Все навколо …
Іде Квітень…
Вдарили…
Скласти риму.
ІV. Розтанув …
Струмок …
На … Квітень сів
До … приплив.
IX. Підсумок уроку. Робота в групах.
- Який висновок ви для себе зробили з цієї казки, якими треба бути, якім моральним цінностям навчила вас казка?
Мікрофон – Що сподобалось на уроці?
Д/з 1-а група - скласти книжку по казці Оцінки – тюльпани - 11-12 б.
2-а група – скласти інший варіант казки нарциси – 9-10 б.
3-я група – знайти загадки, прислів’я про весну листочки – 7-8 б.
Світ прекрасний навколо тебе –
Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі,
Гори і ріки.
Нехай він буде таким навіки.
Нехай людина добро приносить,
Бо світ навколо
Любові просить.