Ознайомити учнів з простими механізмами, про використання їх в побуті, вчитися створювати конструкції на основі простих механізмів, виховувати бажання експериментувати; виховувати інтерес до дослідницької діяльності.
5кл «____»___________ 20___ року
Урок №20-21.Ознайомлення з простими механізмами. Конструювання простого механізму. Проєктна робота. Прості механізми, що використовувались для захисту від нападників у фортецях
Мета: ознайомити учнів з простими механізмами, про використання їх в побуті, вчитися створювати конструкції на основі простих механізмів, виховувати бажання експериментувати; виховувати інтерес до дослідницької діяльності.
Формування ключових компетентностей:
Очікувані результати: розповідає про використання простих механізмів в побуті українців у минулому і сьогоденні; досліджує індивідуально, з допомогою вчителя за складеним планом, використовуючи запропоновані моделі використання простих механізмів; пропонує ідеї щодо використання простих механізмів для переміщення тіл (клину, коловороту й ін.) і втілює їх у моделях
Тип уроку: комбінований урок
Обладнання: мультимедійний комплект
Хід уроку
Створення позитивного психологічного клімату класу. Звернути увагу на учнів , що навчаються інклюзивно:
Самостійна робота.
Виконати тест ( роздатковий матеріал: два варіанта по 12 запитань. Для дітей з ООП один варіант – 6 запитань
Самостійна робота 5 кл. «Механічний рух, сила тертя, тяжіння
І - В
1. Яким приладом вимірюють швидкість?
а) Термометр б) Спідометр в) Годинник г) Рулетка
2. Яку відстань подолає човен? Якщо рухається він 3,6 км/год.
Час його подорожі 2 години.
а) 7.2 км. б) 7000м в) 72000м г) 3600км
3. Цвях, вбитий в дошку, утримується в дошці силою
а) Тертя б) Вагою в) Пружності дошки г) Тяжіння
4. Автомобіль рухається завдяки:
а) Силі тяжіння б) Силі пружності в) Силі тертя г) Вазі тіла
5. Зміну розташування тіл відносно інших тіл називають?
а) Механічним рухом б) Часом в) Швидкістю руху
6. Видиму або невидиму лінію, по якій рухається тіло, називають…?
а) Траєкторією руху тіла б) Шляхом руху тіла в) Дорогою руху тіла
7. Відстань, яку долає тіло, перебуваючи в русі це?
а) Шлях б) Хода в) Відстань
8. Час вимірюється в?
а) Годинах, хвилинах, секундах. б) Годинах, сантиметрах, секундах. в) Секундах, хвилинах, в часі
9. Шлях, який тіло долає за одиницю часу називають?
а) Швидкість руху б) Механічним рухом в) Траєкторією руху
10. Величина, що характеризує вплив одного тіла на інше - це
а) Сила б) Вплив в) Швидкість г) Шлях
11. Шлях, який тіло долає за одиницю часу – це
а) Шлях б) Переміщення в) Швидкість г) Час
12. Якщо випустити з рук або підкинути догори будь-який предмет, він впаде на землю. Таке явище зумовлене тим, що на всі тіла на нашій планеті діє а) гравітаційна сила б) сила падіння в) сила тяжіння г) сила опору повітря
Самостійна робота 5 кл. «Механічний рух, сила тертя, тяжіння
ІІ - В
1. Яким приладом вимірюють швидкість?
а) Термометр б) Спідометр в) Годинник г) Рулетка
2. 3. Цвях, вбитий в дошку, утримується в дошці силою
а) Тертя б) Вагою в) Пружності дошки г) Тяжіння
3. Автомобіль рухається завдяки:
а) Силі тяжіння б) Силі пружності в) Силі тертя г) Вазі тіла
4. Зміну розташування тіл відносно інших тіл називають?
а) Механічним рухом б) Часом в) Швидкістю руху
5. Видиму або невидиму лінію, по якій рухається тіло, називають…?
а) Траєкторією руху тіла б) Шляхом руху тіла в) Дорогою руху тіла
6. Відстань, яку долає тіло, перебуваючи в русі це?
а) Шлях б) Хода в) Відстань
7. Шлях вимірюється в?
а) Кілометрах, метрах, сантиметрах. б) Кілометрах, шагах, сантиметрах. в) Метрах, годинах, кілометрах
8. Шлях, який тіло долає за одиницю часу називають? а) Швидкість руху б) Механічним рухом в) Траєкторією руху
9. Величина, що характеризує вплив одного тіла на інше - це
а) Сила б) Вплив в) Швидкість г) Шлях
10. Шлях, який тіло долає за одиницю часу – це
а) Шлях б) Переміщення в) Швидкість г) Час
11. Яку відстань подолає човен? Якщо рухається він 3,6 км/год.
Час його подорожі 2 години.
а) 7.2 км. б) 7000м в) 72000м г) 3600км
12. В яких випадках виникає сила тертя
а) Учень бере ручку до руки б) Людина йде по дорозі
в) Підручник лежить на столі г) Хокеїст ковзає по льоду д) Автомобіль їде по дорозі
Самостійна робота 5 кл. «Механічний рух, сила тертя, тяжіння
( Дітям з ООП)
1. Яким приладом вимірюють швидкість?
а) Термометр б) Спідометр в) Годинник г) Рулетка
2. Яку відстань подолає човен? Якщо рухається він 3,6 км/год. Час його подорожі 2 години. а) 7.2 км. б) 7000м в) 72000м г) 3600км
3. Цвях, вбитий в дошку, утримується в дошці силою
а) Тертя б) Вагою в) Пружності дошки г) Тяжіння
4. Автомобіль рухається завдяки:
а) Силі тяжіння б) Силі пружності в) Силі тертя г) Вазі тіла
5. Зміну розташування тіл відносно інших тіл називають?
а) Механічним рухом б) Часом в) Швидкістю руху
6. Відстань, яку долає тіло, перебуваючи в русі це?
а) Шлях б) Хода в) Відстань
Сьогодні ми поринемо в світ механізмів, що зустрічалися в давні часи і зустрічаються сьогодні. Ми дізнаємось багато нового і цікавого.
Демонстрація навчальної презентації.
Слайд4. Розглянь малюнок. Як будувалися піраміди?
Слайд5. Довідничок.
Слайд6. Блок.
Слайд7. Робота в підручнику.
Слайд8. Похила площина.
Слайд9. Де використовують цей механізм? Доповни власними прикладами.
Слайд10. Групова робота.
Слайд11. Важіль.
Слайд12. Ознайомся із застосуванням важелів. Доповни власними прикладами.
Слайд13. Довідничок.
Слайд14. Щоб легше було проникнути в тіла чи вироби з метою їх поділу на частини або скріплення між собою, використовують клин.
Слайд15. Розкажи про використання цих механізмів.
Слайд16. Побесідуймо.
Слайд17. Гімнастика для очей.
Слайд18. Розглянь світлини Кам’янець – Подільської фортеці.
Слайд19. Проєктна робота. У вигляді таблиці. Діти з ООП креслять табличку і виписують два механізми.
Слайд21. Поміркуй
1.Переглянути презентацію.
2. Сторінки 73-77 в підручнику читати і переказувати.
3. Виконати ПРОЄКТНУ РОБОТУ, ст 77 завдання "МЕДІАПОШУК". З додаткових джерел дізнайся про історію Кам’янець-Подільської, Білгород-Дністровської фортець. З’ясуй, які прості механізми використовували в них для захисту від нападників. Записати інформацію в зошит у вигляді таблички, або підготувати на окремиих листках повідомлення, або у вигляді презентації.
Можливий план для вашої проєктної роботи:
1. Вступ: Огляд теми та мета дослідження.
2. Історичний огляд: Опис різних типів фортець та їх роль у захисті. Розгляд простих механізмів, які використовувалися для захисту.
3. Механізми захисту: Детальний опис простих механізмів, таких як ворота, вал, ров, стіни, башти, пастки тощо.
4. Технології та інженерія: Пояснення технічних аспектів використання цих механізмів у фортецях.
5. Вплив на сучасність: Обговорення того, які з цих механізмів можуть бути застосовані в сучасних умовах.
6. Висновки: Підсумок дослідження та його важливість для розуміння історії та технологій.