Повторити і закріпити знання учнями українських народних казок, розширювати
уявлення дітей про номінативну роль слів; ознайомити їх практично з дієсловами (без
уживання терміна); закріплювати вміння добирати речення до схем; вдосконалювати
вміння дітей слухати, відповідати на запитання; розвивати уяву, вербальну пам'ять,
наочно - образне мислення, довільну увагу, спостережливість, вміння робити висновки,
виховувати почуття дружби та взаємодопомоги, бажання постійно поповнювати і
поглиблювати свої знання; коригувати вимову поставлених звуків в словах; виховувати
працелюбність.
Навчання грамоти (читання) 1 клас
Тема. Ознайомлення зі словами, що означають дії предметів. Складання речень за малюнками та поданими графічними схемами. Робота з дитячою книжкою. Українська народна казка «Рукавичка»
Мета: повторити і закріпити знання учнями українських народних казок, розширювати
уявлення дітей про номінативну роль слів; ознайомити їх практично з дієсловами (без
уживання терміна); закріплювати вміння добирати речення до схем; вдосконалювати
вміння дітей слухати, відповідати на запитання; розвивати уяву, вербальну пам'ять,
наочно - образне мислення, довільну увагу, спостережливість, вміння робити висновки,
виховувати почуття дружби та взаємодопомоги, бажання постійно поповнювати і
поглиблювати свої знання; коригувати вимову поставлених звуків в словах; виховувати
працелюбність.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Сьогодні у нас незвичайний урок
У казку сьогодні ми зробимо крок
Із казкою ми зустрічались не раз
І знову вона завітає до нас.
-Прочитаймо девіз нашого уроку: Хто багато читає, той багато знає!
II. Актуалізація опорних знань
1. Гра «Хто чи що?»
На дошці — предметні малюнки. Дівчатка вибирають малюнки, на яких зображено предмети, що відповідають на питання хто?, хлопчики — що?.
Парасолька, кенгуру, олівець, квітка, художник,серветка, вчитель, рюкзак, метелик, калькулятор, дім, дитина.
2.Гра «Впізнай тварину»
Сірий, злий, хижак. (Вовк)
Бурий, неповороткий, вайлуватий. (Ведмідь)
Руда, хитра, брехлива. (Лисиця)
Довговухий, косоокий, полохливий. (Заєць)
Сіренька, маленька,швидка. (Мишка)
Зелена, стрибає, прудка. (Жабка)
Свійська тварина, друг людини, охоронець. (Пес)
Має ікла, полюбляє повалятися в грязі, родич свійської свині. (Кабан)
Сьогодні до нас на урок завітали казкові герої з однієї української народної казки.
-Давайте пригадаємо, як звати наших гостей: мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, кабан-іклан,ведмідь-набрідь та песик.
III. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1. Мовленнєва розминка «Хто що робить?»
2. Робота за Букварем (с. 13)
За малюнком Букваря учні добирають слова, що розповідають про те, чим займаються діти.
Художник (що робить?) малює.
Дівчинка (що робить?) вишиває.
Діти (що роблять?) танцюють.
Хлопчик (що робить?) співає.
Песик (що робить?) слухає.
- Слова, які відповідають на питання що робить? що роблять? що робили? - це назви дій.
- Складіть речення за поданими в Букварі схемами.
3. Гра «Хто або що виконує такі дії?»
Світить, сходить, гріє, пече. (Сонце)
Купаються, пірнають, плавають, літають. (Гуси)
Росте, розквітає, шумить, зеленіє. (Дерево)
Охороняє, служить, гарчить, лащиться. (Пес)
- Молодці! Ви добре впоралися з цим завданням. А зараз спробуйте дібрати слова - назви дій до цих малюнків. На дошці вчитель виставляє малюнки пекаря, який пече хліб; комбайнера, який працює в полі; літака, який летить у небі...
4.Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
IV. Робота над дитячою книжкою. Українська народна казка «Рукавичка».
1. Вступна бесіда
- Сьогодні до нас на урок знову завітала казка. Казкові герої, які завітали до нас на урок допоможуть відгадати загадку - назву казки. Здогадайтеся яка?
Що згубив старенький дід?
Влізли мишка туди й жабка,
Заєць, лиска, вовк, ведмідь
Ще й кабан - іклан. Будь ласка.
Пригадайте, що за казка? («Рукавичка»)
2. Читання казки
Учитель розповідає українську народну казку «Рукавичка», супроводжуючи розповідь демонструванням ілюстрацій.
3. Колективне відтворення змісту казки за запитаннями
- Хто загубив у лісі рукавичку?
- Хто першим знайшов рукавичку?
- Хто прийшов за мишкою? за зайчиком?
4. Інсценізація казки
Учитель роздає маски героїв казки. Діти мають підходити до уявної рукавички в тому порядку, як вони виходили в казці.
- Казковим героям дуже сподобалася інсценізація казки і вони підготували для вас конкурс «Жарт за жарт».
5. Конкурс «Жарт за жарт».
1.У відомій казці коза принесла козенятам:
А) пепсі-колу
Б) молоко
В) жувальну гумку
2. Мишенят у казці «Колосок» звали:
А) Гуп і Ляп
Б) Стриб і Скок
В) Круть і Верть
3. Хатинка Баби Яги трималася на:
А) курячих ногах
Б) слонячих вушках
В) їжакових колючках
4. У казці «Ріпка» останньою на допомогу прийшла:
А) собака
Б) кішка
В) мишка
5. У казці «Коза-дереза» Коза говорила дідові неправду:
А) із скромності
Б) через вередливість
В) тому що дотримувалася дієти
6. До приходу Червоної Шапочки у будинок бабусі забрався вовк. Він:
А) ховався у ліжку
Б) грав на комп’ютері
В) дивився телевізор
7. У відомій казці дід загубив річ, яка потім стала житлом для лісових звірів. Це була:
А) сорочка
Б) рукавичка
В) шкарпетка
6. Гра «Розсади звірят в таксі»
Нашим гостям треба повертатися до лісу , на них чекають таксі. Ваше завдання вірно розсадити звірят по машинах відповідно до першого звука.
V. Підсумок уроку
- Що найбільше сподобалося на уроці?
- З якими словами ознайомилися?
- Яку казку прочитали?