План-конспект з «Основи медичних знань»
Тема: Перша допомога при утопленні.
Мета: Ознайомлення з першою допомогою при утопленні.
Час: 1
Метод проведення: лекція
НМБ: підручник з «Основи медичних знань», 2018 рік
Список використаних джерел: Конституція України. Підручник з предмету, Інтернет ресурси.
Обладнання: медична сумка.
Навчальні питання:
1. Що є утопленням?
2.Перелічте правила поведінки на воді.
3 Які існують варіанти утоплення?
4.Алгоритм надання першої допомоги при утопленні.
Структура заняття:
1. Вступна частина – 5 хв.
2. Основна частина – 35 хв
3. Заключна частина -5 хв.
Хід заняття:
І. Вступна частина. Шикування групи в одну (дві) шеренги черговим групи, перевірка за списком та зовнішнього стану студентів, віддача рапорту викладачу, привітання викладачу (тренування декілька раз – в разі потреби ).
2. Перевірка виконання домашнього завдання та готовності до заняття.
3. Оголошення теми, мети та порядку вивчення матеріалу.
ІІ Основна частина
Утоплення – одна з форм механічної асфіксії, що наступає найчастіше від попадання води в верхні дихальні шляхи та бронхо альвеолярний простір.
Виділяють три клінічні варіанти утоплення: справжнє або істинне утоплення, асфіктичний і синкопальний типи утоплення.
Під істинним утопленням розуміють такий його тип, коли спостерігається виражена картина заповнення дихальних шляхів та легеневих альвеол водою. У більшості потерпілих внаслідок енергійних дихальних рухів під водою вона безперешкодно проникає у легені.
В залежності від того, в якій воді відбулося утоплення (прісної або морської), буде різний патогенез. Прісна вода, в силу різниці осмотичного градієнта з кров’ю, швидко покидає альвеоли і проникає в судинне русло. Це призводить до збільшення ОЦК і гемодилюції, набряку легень. Гемоліз еритроцитів, спричинений різким зниженням осмолярності плазми, та гіперкаліємія виступають додатковими факторами зупинки серця.
При утопленні в морській воді в результаті різниці осмотичного градієнта між кров'ю і морською водою частина плазми виходить із судинного русла. У зв'язку з цим зменшується маса циркулюючої крові, збільшується гематокрит.
Асфіктичне (сухе) утоплення виникає внаслідок рефлекторного змикання голосової щілини та спазму м’язів гортані внаслідок подразнення їх рецепторів водою, що призводить до зупинки дихання. Вода не проникає в дихальні шляхи. Одночасно велика кількість води потрапляє до шлунка. В подальшому спазм голосової щілини змінюється атонією і вода заповнює легені.
Синкопальне (біле) утоплення частіше зустрічається у жінок та дітей під впливом різкого раптового охолодження, сильного емоційного потрясіння. Виникає захисна рефлекторна реакція, яка проявляється спазмом м’язів гортані, зупинкою дихання та серцевої діяльності. У зв’язку зі спазмом капілярів шкіри, потерпілі мають бліде забарвлення шкіри, їх називають “білими” утопленими. Цей тип утоплення найбільш перспективний з точку зору можливості повернення постраждалого до життя при проведенні реанімаційних заходів.
Невідкладна допомога.
Основа успіху надання допомоги при утопленні – це правильна й чітка організація водно-рятувальної служби з максимальним наближенням медичної допомоги до місця події.
Профілактика.
Підсумок заняття – 5 хв. Наголошення темі та % досягнення поставленої меті заняття. Оголошення оцінок, особисті зауваження, щодо відповіді студентів та термін усування недоліків.
ІІІ. Домашнє завдання Підручник ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ. Основи медичних знань 11 клас. Гудима, А.А., Пашко К,О., Герасимов І.М., Фука М.М .§ ст. . Доопрацювання конспекту.