Мета уроку ознайомити учнів із шкільним життям (для дітей підібрані вірші про школу, для чого слід ходити до школи; дитячі пісні про шкільний дзвінок та патріотичні пісні, в сценарії є також ігри, щоб діти з захопленням сприймали новий матеріал);
виховувати інтерес до книги, знань, бажання вчитися, дружелюбність, доброзичливість, любов до України.
Перший урок у 1 класі
Тема. Нове відкриває школа. Подорож у Країну Знань.
Мета: ознайомити учнів із шкільним життям, розповісти у казковій формі про проблеми, з якими зустрічаються діти в початковій школі, розв’язати питання: для чого учень іде до школи, розпочати згуртування колективу, виховувати інтерес до книги, знань, бажання вчитися, дружелюбність, доброзичливість, любов до України.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ
Учитель. Сьогодні свято радістю багате.
Сьогодні ви, шановні мами й тата,
Діток своїх веселих та завзятих
До школи вперше дружно привели.
Тож, як ведеться, хочу всіх вас привітати.
За нашим звичаєм вас буду зустрічати.
Дарую хліб і сіль, всім на добро.
Щоб в класі тільки щастя в нас було.
Рада бачити всіх вас на першому нашому святі – першому для школярів уроці.
СТВОРЕННЯ ПОЗИТИВНОГО НАСТРОЮ.
Дорогі діти! Сьогодні ви вперше прийшли до школи. Ви всі такі красиві, у вас гарний настрій. А тепер я спробую вгадати, чому ви сьогодні так радієте. Якщо я вгадаю, ви плескаєте в долоні.
У вас на партах лежать маленькі дзвоники. Їх чарівний звук сповістить вам, дітки, що ви вже не малята-дошкільнята, а справжні школярі – учні 1 класу, які поповнили нашу велику дружну шкільну родину.
Виступ дітей
1. Ось задзвонив дзвіночок
Веселий: «Дзень – дзелень!»
А ми прийшли до школи
У цей щасливий день!
2. Нам сонечко всміхається
Вітає щиро нас
А ми прийшли до школи
В цей вересневий час.
3. Засипає осінь слід
Кленовим жовтим листом
До школи нас запрошує
Дзвіночок урочисто!
4. Я хвилююсь, як ніколи,
Я хвилююся весь час.
Адже я прийшла до школи,
Перший раз у перший клас!
5. Дуже гарно вчитись хочу,
Маю зошит з «Букварем»
Вчора був я просто хлопчик,
Став сьогодні школярем!
6. Мами вперше нас до школи
Привели у добрий час.
Не забудемо ніколи
Першу вчительку і клас.
7. Сьогодні першокласник я
Мій день, неначе дивень.
Тому від серця щирого
Гукну усім «Добридень!»
8. Вересень,стежка до школи,
Дзвонить веселий дзвінок.
І через луг, через поле
Сонце спішить на урок!
9. Радіє вся моя сім’я,
Бо я школярка – і це без жарту!
Добридень, школо! Цього дня
Сідаю вперше я за парту!
Пісня «Дзвоник все "Дзелень! Дзелень!"
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
Учитель. Сьогодні на уроці ми з вами будемо говорити про… Щоб дізнатися про що, вам потрібно відгадати слово, склавши його з букв, які розсипалися із Чарівного глечика Дідуся-Буквозная.
Гра «Чарівний глечик»
Хід гри: з глечика розсипалися букви. Збери їх, називаючи кожну букву.
Учитель. Молодці! Це дійсно – школа. Про неї ми і будемо говорити сьогодні на уроці.
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ МАТЕРІАЛУ
Учитель. А хто знає, чого навчає школа? (Виступ дітей)
В школі вчать дітей читати,
І писати будуть вчити,
На екскурсії водити.
Танцювати і співати.
Нас навчать, як в світі жити,
З усіма дітьми дружити.
Труднощі перемагати.
Завжди правду говорити,
В світі лиш добро творити.
Школа – це не лише приміщення, де навчають дітей. Це і велика Країна Знань. Вона подарує вам нові знання, розкриє багато секретів. Ви пройдете багатьма стежинами цієї країни, і я думаю, вам це сподобається.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Вчення – світ, невчення – тьма.
Ми прийшли знання здобути,
Хочем грамотними бути.
Дуже-дуже нам потрібні.
Ну, а книжка нас навчить,
Як на світі треба жить.
Гарно писати і рахувати.
Буду в альбомі своїм малювати,
Твори писати, вірші читати.
Добросовісно учитись.
Учителів поважати,
Міцні й гарні знання мати.
Берегти, а не губити.
Акуратним завжди бути,
Щоб нічого не забути.
І поводитись відмінно,
Щоб батьки могли радіти,
Що такі в них гарні діти!
Ігрова діяльність
Сьогодні до нас на урок завітала тваринка. Вона сховалася у цій чарівній скриньці. Спробуєте відгадати хто це. Для цього необхідно ставити запитання, на які я буду давати відповіді «так чи ні».(кошенятко)
(Для гри використовуємо світлофорчики. Якщо правильно- показують зелений колір, якщо неправильно – червоний)
Відгадайте загадку:
В мене є чудовий дім!
Все, що треба є у нім.
І живуть в будинку тому
Книжки, зошити, альбоми.
(портфель)
Жив - був Він був схожий на маленький . Тому в ньому оселилися
Усі вони були новенькими, красивими і дуже пишалися собою. Кожен із них вважав себе найпотрібнішим.
Гра «Збери портфель»
Кожного дня, йдучи до школи, учень повинен зібрати портфель: покласти в нього всі необхідні шкільні речі. У кожної групи є свій портфелик і предмети. Потрібно швидко й охайно зібратися до школи.(Яблуко, Буквар, зошит, ручка, лінійка, лялька, машинка, олівці, фарби, м’яч, альбом, карта України)
-Чи потрібна в школі карта України?
-А що ви знаєте про нашу Батьківщину?
- Символи України?
- Ми будемо пізнавати наш край кожного дня. Адже ви наше майбутнє?
( Виступ дітей)
Моя Україна – найкраща у світ!
Безмежні степи і чарівні джерельця.
Маленькі струмочки і ріки глибокі.
Моя Україна – це пісня весела.
Крилата, така мелодійна, чудова!
Найкраща у світі моя Україна!
Гра «Я люблю Україну, бо…»
-На дошці ви бачите карту нашої держави. Подумайте, чи любите ви Україну? За що?
- Підійдіть до карти і у сердечках мами напишуть ваші побажання Україні.
Пісня «Я маленька українка»(виконують дівчата)
Пісня «Козачата»(виконують хлопці)
ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
Рефлексія. Мій настрій
Учитель. Ось і закінчується наш урок, але ми ще не відзначили День народження.
Учитель. Сьогодні день народження нашого класу. Його ми будемо відзначати 1 вересня кожного року.
Тепер ми колектив, одна велика, дружна сім’я,
У нас немає ти і я.
У нас є тільки слово «ми»
Зростем ми гарними людьми!