Ті держави здатні стати великими,
в яких великі малі люди.
О.Довженко
Мета: сформувати комплексне уявлення про місце і роль України в сучасній Європі; допомогти учням усвідомити важливість європейського об'єднання, приналежність нашої держави до європейської сім'ї народів, сприяти вихованню патріотичних почуттів до рідної країни та прагнення внести свій внесок у розбудову держави; виховувати чуйність, взаєморозуміння, повагу до інших людей, громадянські, моральні, інтелектуальні, емоційно-вольові якості особистості
Тип уроку: урок-вікторина
ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА
І-ІІІ СТУПЕНІВ №2
Підготувала
класний керівник 6 класу,
учитель української мови
та літератури
Загорулько Валентина Яківна
2017 рік
Тема: «Я – громадянин України – європейської країни».
Мета: сформувати комплексне уявлення про місце і роль України в сучасній Європі; допомогти учням усвідомити важливість європейського об’єднання, приналежність нашої держави до європейської сім’ї народів, сприяти вихованню патріотичних почуттів до рідної країни та прагнення внести свій внесок у розбудову держави; виховувати чуйність, взаєморозуміння, повагу до інших людей, громадянські, моральні, інтелектуальні, емоційно-вольові якості особистості
Тип уроку: урок-вікторина
Обладнання: політична карта Європи та України, символи України та ЄС, виставка літератури з даної теми, вислови про ЄС, картки із завданнями
Ті держави здатні стати великими,
в яких великі малі люди.
О.Довженко
Учитель
Україна – це наша земля, рідний край, наша країна з багатовіковою історією, мальовничою природою, чарівною піснею, і мудрими талановитими людьми. Це велика європейська держава.
Україна – це історія народу, який протягом багатьох віків боровся за свою свободу і незалежність. Це його славні лицарі Петро Сагайдачний, Іван Сірко, Богдан Хмельницький, Максим Залізняк, Іван Мазепа, Устим Кармалюк та багато інших, які віддали своє життя за щастя народу. Це й такі відомі всьому світові діячі української культури, як Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Олександр Довженко, Марія Заньковецька, Микола Лисенко.
Кожній людині мила своя сторона! Земля, на якій ви народились, є рідною для вас, бо на ній живуть ваші мама і тато, братики і сестрички, бабуся і дідусь – ваш рід, ваша родина. Наш перший урок пропоную розпочати рядками про Батьківщину – Україну.
Учень декламує вірш «Моя Україна»
Моя Україна
На світі багато чудових країн,
Мені наймиліша, найкраща країна,
Яка піднялася, мов Фенікс, з руїн,
Безсмертна моя Україна.
Ти з давніх віків непокірна була
І волю свою боронила невпинно.
Нарешті збулося – її здобула
Звитяжна моя Україна.
На землях твоїх неозорих степів
Живе працьовита і чесна родина,
Хвилюється колосом стиглих хлібів
Моя золота Україна.
В садах і дібровах в вечірні часи
Чарує нас пісня дзвінка солов’їна,
І чути співочі дівчат голоси,–
Пісенна моя Україна.
Тепер ще не легко живеться тобі,
Є в тому, мабуть, особлива причина.
Та все подолає в тяжкій боротьбі
Незламна моя Україна.
Квітуй, мов калина, над плесами вод,
Будь в дружбі і праці міцна та єдина.
Хай буде щасливим твій вільний народ,
Прекрасна моя Україно!
Учитель. Так, дійсно, нам є чим пишатися. Тому що:
Колективна творча справа
Завдання: створити колаж на тему «Народ мій завжди буде!»
Учням пропонується набір із фотографій краєвидів України, визначних подій для нашого народу, мистецьких конкурсів, змагань (спортивних, творчих тощо), вирізки з газет, журналів про життя та творчість співвітчизників та ін.; ватман, клей, ножиці, степлер, кольоровий папір, маркери та ін.
Учитель
Нам постійно кажуть про те, що Україна вже є європейською державою, але чи це дійсно так?
Україна зможе по праву вважатися такою, коли в кожного її громадянина будуть європейська свідомість, європейське мислення, європейське бачення. Коли кожен зможе з гордістю сказати: «Я – громадянин України! Я – громадянин Європи!» Що особисто я можу зробити, щоб моя рідна країна стала ближчою до Європи? Я можу мислити по-європейськи, робити по-європейськи, бачити по-європейськи та показувати це всьому світові, в якому місці я б не перебував.
Коли кожен українець повірить в те, що він дійсно європеєць та почне активно доводити це в першу чергу самому собі, тоді всі інші також повірять в це! Головне – не бути пасивним, а бути свідомим громадянином. Все залежить від нас, все залежить від мене!
Тема нашого сьогоднішнього уроку «Я – громадянин України – європейської країни».
Повідомлення учня
Наша Україна велика і простора. Розташована вона у Східній Європі, тобто в центрі європейського континенту. Простягається від Карпатських гір до синього Дону. З півдня землі омиваються Чорним та Азовським морями. На півночі сусідом України є Білорусь, на сході – Росія, на заході наша держава межує з Румунією, Молдовою, Чехо-Словаччиною, Польщею, Угорщиною. Наша Вітчизна – географічний центр Європи, що знаходиться у Закарпатті.
24 серпня 1991 року Верховна Рада України проголосила Акт незалежності України та створення самостійної держави України.
Зараз Україна одна з найбільших європейських держав. Її площа 603,7 тис. кв. км. Довжина кордону становить 7700 км. На її території проживає понад 110 національностей.тПоряд з українцями в Україні мешкають росіяни, поляки, білоруси, угорці, євреї, болгари, греки, татари, молдавани, гагаузи, цигани та багато представників інших народів. Чисельність населення України становить майже 48 млн. чол.
Вистраждавши, виборовши собі волю, Україна має тепер свою державну мову, свої державні символи: герб, прапор, гімн, які уособлюють її історію, її сутність.
Учитель
Україна - єдина країна Європи, яка має стільки близьких сусідів. Отже майбутнє України тісно пов’язане з майбутнім Європейського Союзу.
Що таке Європа? Де вона знаходиться? І що ж це за Європейський союз, куди прагнуть вступити багато країн, серед яких є наша Україна?
Повідомлення учня
Європа – це територія, на якій відбувалися події двох світових воєн. Це і спільні гроші – євро, це і спільний дім для десятків різних націй і народів. У Європі знаходиться 48 незалежних держав і одна колонія Гібралтар. Загальна площа Європи понад 10,5 млн. кв. км. Населення – більш як 730 млн. людей.
Європа – це один із головних центрів сучасної науки, техніки та технології. На долю європейців припадає більше половини світового національного доходу та більша половина промислового виробництва. Європа – найцінніша скарбниця досягнень та пам’ятників культури. Європа – це багаторічна історія, досвід, політичні, духовні традиції європейських народів.
Європейський Союз був створений у 1992 році. До нього входять 28 країн: Австрія, Бельгія, Великобританія, Греція, Данія, Ірландія, Іспанія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Фінляндія, Франція, Швеція, Угорщина, Польща, Словаччина, Словенія, Чехія, Кіпр, Мальта, Латвія, Литва, Естонія, Болгарія, Румунія, Хорватія.
Символи Європейського Союзу
Історія створення прапору починається у 1955 році. Тоді Європейський Союз існував лише у вигляді Європейського об’єднання вугілля та сталі, до якого входило шість країн. Однак існувала окрема організація з ширшим представництвом – Рада Європи, яка була заснована на кілька років раніше для захисту прав людини та збереження європейської культури. У той час Рада Європи підбирала собі емблему.
Після активних обговорень було прийнято нинішній варіант прапора – коло з 12 золотих зірок на блакитному тлі. Число зірок не має нічого спільного з кількістю країн-членів організації. В різних традиціях «12» є символічним числом, що означає абсолютну досконалість. Це також і кількість місяців у році, і кількість цифр на циферблаті годинника, тоді як коло є ще й символом єдності.
Гімн ЄС. У широкому значенні – це гімн не лише ЄС, але й усієї Європи. Музика гімну взята з 9 симфонії, яку Людвіг ван Бетховен написав у 1823 році. У фінальній частині своєї симфонії Бетховен поклав на музику слова «Оди радості», написаної у 1785 році Фрідріхом фон Шиллером. У цьому вірші знайшла відгук ідея братання народів, яку поділяв і Бетховен.
У 1972 році Рада Європи (та сама організація, яка роз робила дизайн
європейського прапора) схвалила бетховенську тему «Оди радості» як свій гімн. Без слів, універсальною мовою музики, гімн виражає ідеали свободи, миру та солідарності, на яких тримається Європа.
У 1985 році гімн було схвалено як офіційний гімн ЄС. Втім він не має на меті замінити існуючі національні гімни європейських країн. Гімн ЄС – це утвердження спільних цінностей та їх єднання в усьому розмаїтті національних відмінностей.
Діти отримують 2 набори карток – один з назвами країн, інший – зі столицями. Їм необхідно розкласти картки у відповідності один з одним –країна та її столиця. Для полегшення завдання діти можуть дивитися на карту Європи.
Країни:
1. Австрія –Відень.
2. Данія –Копенгаген.
3. Греція –Афіни.
4. Італія –Рим.
5. Швеція –Стокгольм.
6. Франція –Париж.
7. Німеччина –Берлін.
8. Україна –Київ
4. Літературна подорож «Європейські казки»
Скажіть мені, коли ми знайомимося з новою людиною, що ми робимо перш за все? Ми хочемо дізнатися про неї якомога більше, чи не так?!
А якщо ми хочемо «познайомитися» з новою країною? Що тоді? Що може допомогти нам дізнатися про неї якомога більше цікавого, нового?
Що говорить про країну та її народ більше, ніж підручник з географії або історії?
Авжеж казки цієї країни!
Як багато ми знаємо про Європу та ті країни, що входять до неї? Давайте помандруємо сьогодні до деяких з них, щоб трохи ближче пізнати багатобарвне обличчя європейської культури. І мандрувати ми будемо саме казками та з їхніми героями.
Франція
Країна романтики та кохання, краси та почуттів. Столиця цієї країни – Париж. Скажіть, а якого відомого французького казкаря ви знаєте?
Так, це Шарль Перо. Він збирав різні народні казки, опрацьовував їх і видав збірник цікавих історій. Які його казки ви знаєте? А чи добре ви їх знаєте? Ось зараз і перевіримо. Я буду читати опис героя, а ви маєте його вгадати.
Наступна країна – Англія (Великобританія).
Вона відома своїми легендами про королів, лицарів, героїв та грабіжників. Подивимося, чи знаєте ви їхні імена.
Наш новий пункт призначення – це Німеччина.
Дуже довгий час вона складалася з маленьких князівств, кожне з котрих мало свою культуру та літературну спадщину. Але два брати Якоб та Вільгельм ..... (Грим) вирішили зібрати всі казки. Чи впізнаєте ви їх головних героїв?
Нашою останньою зупинкою буде – Данія.
Тут народився і творив відомий письменник і казкар – ..... (Ганс Христіан Андерсен). Усім дітям відомі його казки, а вам?
Заключне слово вчителя
На цьому наша подорож Європою закінчилася.
Усіх вас щиро вітаю з Першовереснем, бажаю добре вчитися, аби згодом свої знання віддати нашій Україні.
Саме ваше покоління має вирішити, наскільки привабливою для України є участь в Європейському домі? І наша країна має стати повноправним членом Європейського дому не стільки географічно, скільки за рівням економічного розвитку. Я вірю, що не за горами той час, коли ми з гордістю будемо говорити «Я - громадянин України – європейської країни!».
Вірш-пам'ятка громадянина України «Українським дітям»
Ви юний цвіт нової України,
У ваші очі дивиться народ,
Верстати шлях вам суджено єдиний:
Під кольорами сонця й небосині -
Сягнуть в житті небачених висот.
Ви - українці вдачею і словом:
Вам до лиця і щирість, і любов.
Усім співала ненька колискову
І купіль готувала любисткову,
Щоб добро творцем кожен в світ ішов.
Не довелось вам падать на коліна
Під знависнілих яничарів крик.
Сьогодні час великого прозріння:
Шукайте в праці й злагоді спасіння –
І вас Господь благословить на вік.