Тема: Узагальнення матеріалу за темами «Виникнення Русі –України .Русь –Україна наприкінці Х –у першій половині ХІ ст.»
Мета: Перевірити рівень знання учнів із теми , виявити прогалини в знаннях , якщо вони є, спланувати роботу над їх усуненням; удосконалити навички аналізу та систематизації вивченого матеріалу;
залучити дітей до ґрунтовного засвоєння знань та розвивати навички роботи з комп’ютером ;
Обладнання : карта України , карта Русі -України , атласи «Історія України “ ., комп’ютерні розробки , портрети князів.
Тип уроку: урок узагальнення.
Форма уроку: гра з використанням комп’ютерної технології.
Література:
Ю. Ю. Свідерський «Історія України 7кл» - Київ – 2007р
І. С. Гриценко «Гомін віків «, Київ «Проза « 1994р
Структура уроку
I Організаційний момент 1 хв
II Хід заняття
Історичний калейдоскоп
Хто? Куди? З якою метою ?
Я – тобі ., ти – мені .
Мозаїка пам’яток
Реставратор
Відгадай про кого мова?
III.Підсумок уроку 3 хв
IV.Домашнє завдання 1 хв
Підготовчий етап
Учитель заготовляє кольорові листочки з написом 1 бал , 2 бали, 3 бали і дає учням за їхні відповіді
Перший етап
«Історичний калейдоскоп» 1 бал
Дати відповідь на запропоновані вчителем запитання .
Додаток 1
Другий етап
«Хто7 Куди? З якою метою ? « 3 бали
Учням запропоновано портрети князів . Завдання :
Встановити хто зображений на портреті , з якою метою і куди проводилися ними походи?
(Олег , Ігор , Ольга , Святослав , Ярослав Мудрий , Володимир Великий )
Додаток 2
Третій етап
« Я – тобі , ти – мені « 3 бали
Клас ділиться на групи . Учні з груп запропоновують один одному питання про історичні факти і події .
(кожен учень повинен дати питання і відповісти на питання )
Четвертий етап
«Мозаїка пам’яток « 2 бали
Учні повинні з мозаїки скласти зображення історичної пам'ятки.
Варіанти :
а)Літописець Нестор.
б)Пам’яний знак «Кий , Щек, Хорив».
в)Софіївський Собор.
г)Десятинна церква.
П’ятий етап
(клас ділиться на дві групи )
«Реставратор» 2 бали
На екранах комп’ютера учні бачать текст із пропусками .
Команди мають відновити тест. Додаток 4
Шостий етап
«Відгадай про кого мова « 1 бал
( Розгадування загадок. )
Хід заняття
Перший етап
I. Історичний калейдоскоп Додаток 1
980 р – Володимир стає єдиновласним князем
1015 р – смерть Володимира
1015 р – загибель Бориса , Гліба і Святослава
1019 р – Ярослав осів у Києві
1023 р – мирний договір Ярослава з Мстиславом
1036 р – Ярослав стає єдиновладним князем .
дитинець – частина міста , де жили князь і його оточення
віче – народні збори
смерд – селянин , який володів земельним наділом , сплачував пану податок
полюддя – данина
мозаїка – картина складна із кольорових каменів і смальти
фреска – малюнок зроблений спеціальними фарбами по сирій штукатурці
глаголиця та кирилиця – слов’янські азбуки
«Руська правда» - збірник законів створений Ярославом Мудрим
Другий етап
Хто ? Куди ? З якою метою? Додаток 2
(Робота з картою )
. Встановити хто зображений на екрані ?Куди і з якою
метою проводилися ним походи?
(Олег , Ігор, Ольга, Святослав, Володимир, Ярослав Мудрий. )
Третій етап
Я – тобі, ти –мені.
Клас ділиться на 2 групи . Учні з груп запропоновують один одному питання про
історичні фанти і події із життя Володимира Великого та Ярослава Мудрого .
(Кожен учень дає питання і відповідає на питання свого товариша із іншої групи)
Четвертий етап
«Мозаїка пам’яток « Додаток 3
Кожен учень отримує конверт з мозаїкою , хто складе і відгадає , що зображено отримує 2 бали.
- Софія Київська.
- Літописець Нестор.
- Десятинна церква.
- Пам’яний знак
«Київ , Щек, Хорив та їхня сестра Либідь.
П’ятий етап
«Реставратор» Додаток 4
1 група
Учні відновлюють текст, де є пропуски . Кожен учень вставлює одне слово.
Хоч і немало було гріхів на душі Ярослава, але при нім все ж наша держава стояла (була ) … З Ярославом за честь …
найперші владики того світу . Він побудував округ Києва …, а в ній …ворота , що й досі стоять . Він збудував той славетний … собор та заснував велику … . Він дуже любив читати … .
Довідка
Міцно , породичалися , стіну , Золоті ,, Софіївський , бібліотеку , книжки .
2 група
Володимир звелів знищити ідолів . Головного бога … наказав скинути в Дніпро .
А киянам наказали йти до річки де їх … священники . Сталося це у … році . Найкрасивіша церква , яку наказав побудувати Володимир поставлена на честь Пресвятої Богородиці одержала назву … За це Володимира прозвали … Запровадження християнства на Русі мало … характер . Вона приєдналася до … цивілізації.
Довідка.
Перуна , хрестили , 988, Десятинна , Великим, прогресивний, європейський.
Шостий етап
Відгадай про кого мова
Історичні загадки про князів Русі-України ( Учні заздалегідь готують загадки про князів Київської Русі.Учень який загадав загадку і учень який відгадав її одержують по одному балу.)
III. Підсумок уроку
Кожен учень підраховує кількість балів і учитель виставляє бали в щоденник .
IV. Домашнє завдання :
Повторити вивчену тему і підготуватися до уроку контролю знань.
Додаток 1
‡ 980 р.
‡ 988 р.
‡ 1015 р.
‡ 1015 р.
‡ 1019 р.
‡ 1023 р.
‡ 1036 р.
Поняття
‡ Дитинець
‡ Віче
‡ Смерд
‡ Полюддя
‡ Мозаїка
‡ Фреска
Глаголиця
Руська правда
Додаток 2
Додаток 4
«Реставратор»
Учні відновлюють текст , де є пропуски . Кожен учень вставляє одне слово.
Хоч і немало було гріхів на душі Ярослава , але при нім все ж наша держава стояла (була) ... .З Ярославом мали за честь ... найперші владики того світу. Він побудував округ Києва ... , а в ній ... ворота , що й досі стоять. Він збудував той славетний ... собор та заснував велику ... . Він дуже любив читати ... .
Володимир звелів знищити ідолів .Головного бога ... наказав скинути в Дніпро. А киянам наказали йти до річки де їх ... священики. Сталося це у ... році. Найкрасивіша церква, яку наказав побудувати Володимир поставлена на честь Пресвятої Богородиці одержала назву. . . За це Володимира прозвали ....Запровадження християнства на Русі мало ... характер. Вона приєдналася до ... цивілізації.
Додаток 3