План - конспект уроку на тему " Клас кісткові риби. Загальна характеристика класу "

Про матеріал

Тема: Клас кісткові риби. Загальна характеристика класу

Мета:

  • -освітня: дати загальну характеристику класу Кісткові риби, розкрити особливості зовнішньої та внутрішньої будови кісткових риб у зв'язку з водним середовищем життя; удосконалювати вміння спостерігати, аналізувати, творчо розв'язувати поставлені завдання ;
  • -розвивальна: розвивати логічне мислення учнів, пам'ять , здатність порівнювати, навички самостійної роботи, уміння виділяти головне, аналізувати;
  • -виховна: виховувати доброзичливість, працелюбність
Перегляд файлу

Тема: Клас кісткові риби. Загальна характеристика класу

Мета:

  •                   освітня: дати загальну характеристику класу Кісткові риби, розкрити особливості зовнішньої та внутрішньої будови кісткових риб у зв’язку з водним середовищем життя; удосконалювати вміння спостерігати, аналізувати, творчо розв’язувати поставлені завдання ;
  •                   розвивальна: розвивати логічне мислення учнів, пам'ять , здатність порівнювати, навички самостійної роботи, уміння виділяти головне, аналізувати;
  •                   виховна: виховувати доброзичливість, працелюбність

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: підручник з біології для 8-го класу С. В. Межжерін, Я. О.Межжеріна , робочі зошити, плакати зовнішньої і внутрішньої будови кісткових риб

Методи і прийоми навчання: розповідь вчителя, робота з підручником, бесіда , прийом «Цифровий біологічний диктант», тест опитування.

Опорні знання:  плавці, бічна лінія, зябра, зовнішнє запліднення, ікра, яйцеродіння, луска.

Хід уроку

І.Організаційний момент (1 хв.)

Вчитель: Добрий день, діти! Сідайте зручніше. Я рада вас бачити. Хто відсутній на уроці?

Учні: Учні вітаються з вчителем, готуються до уроку. Називають відсутніх.

ІІ. Активізація опорних знань (5 хв.)

Вчитель: Пригадаймо, яку тему ми вивчали на попередньому уроці? Перевіримо як ви засвоїли теоретичний матеріал із даної теми.

 

     Цифровий біологічний диктант

I варіант — скат-хвостокол;

II варіант — катран

 

1. Належить до класу Кісткові риби.

2. Скелет хрящовий чи напівхрящовий.

3. Тіло вкрите примітивною гострою лускою.

4. Луска розташована у п’ять рядів.

5. Розвинені пояси плавців.

6. Хвостовий плавець асиметричний.

7. Парні плавці розташовані горизонтально.

8. Промені плавців м’які.

9. Мають зяброві щілини.

10. Мають рострум.

11. На щелепах відсутні зуби.

12. Тіло плоске, широке. Тварини донні.

13. Можуть дихати за допомогою легень.

14. Мають зяброві кришки.

15. Плавальний міхур зв’язаний з кишечником усе життя.

16. Хижаки.

17. Живляться рослинною їжею.

18. Характерне яйцеживородіння.

19. Може бути небезпечним для людини.

20. Розводять штучно, виведені цінні породи.

21. Знайдена вперше в 1938 р.

22. У разі пересихання водойми риба заривається в мул і утворює захисну оболонку.

23. Живе в прісних водоймах.

24. Поширені в Чорному морі.

Відповіді: I варіант: 2, 3, 9, 10, 12, 16, 18, 19, 24; ІІ варіант: 2, 3, 6, 7, 9, 10, 16, 18, 24.

1. Ця риба — справжній гігант. Живе вона у водах Атлантичного та Індійського океанів. Ся-гає шестиметрової довжини, а маса її перевищує 4 т. Відомі випадки, коли ця риба, потрапивши на гачок, вискакувала з води і, впавши в човен з рибалками, топила його. За це її прозвали мор-ським дияволом. (Манта.)

2. Ця риба може сягати 20 м завдовжки і важити близько 15 т. Однак, незважаючи на свої ро-зміри, вона абсолютно мирна і живиться лише планктоном. (Китова акула.)

3. Розміри тіла цієї риби не перевищують 150 см, а маса досягає 15–20 кг. В основі спинних плавців є загнуті кістяні шипи, уколи якими можуть спричинити некроз тканин. Для людини ця акула не становить небезпеки.  (Катран.)

 

Питання для бесіди

  1. Чому кісткові риби називають кістковими ?
  2. Чим кісткові риби відрізняються  від хрящових ?
  3. Які ознаки притаманні кістковим рибам ?
  4. Що спільного і що відмінного у зовнішньому вигляді кісткових і хрящових риб?

III. Повідомлення теми та мети уроку (1 хв.)

Розповідь вчителя

Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати розмноження та розвиток людини.

Тема уроку: Клас кісткові риби. Загальна характеристика класу

Мета уроку: дати загальну характеристику класу Кісткові риби, розкрити особливості зовнішньої та внутрішньої будови кісткових риб у зв’язку з водним середовищем життя; удосконалювати вміння спостерігати, аналізувати, творчо розв’язувати поставлені завдання

ІV. Вивчення нового матеріалу (20 хв.)

Розповідь учителя

До класу Кісткові риби належить понад 21 тис. нидів, які мешкають в усіх типах водойм прісних озерах, ставках, річках і солоних морях й океанах. У водоймах Укриши мешкає 181 вид кісткових риб (з них у Дніпрі - 80). Досліджуючи водойми важкодоступних районів і глибоководних частив Світового океану, вчені продовжують відкривати все нові й нові види риб.

 

Робота з підручником ( Вивчення зовнішньої будови кіскових риб )  (малюнок 90 стор. 135)

Типовий представник кісткових риб  звичайний окунь. Цей хижак пристосований до водного середовища існування. Завдяки обтічній формі збільшується швидкість руху. Шиї немає, тому голова плавно переходить у тулуб, а тулуб — у хвіст. Шкіра вкрита лускою - напівпрозорими кістковими пластинками із зубчастими краями. Одним кінцем вони занурені в шкіру, а другим налягають на сусідню луску (подібно до черепиці). На лусці за допомогою лупи можна побачити концентричні кільця. Скільки кілець, стільки років рибі.

 

Учні одночасно за розповіддю вчителя  заповнюють таблицю зошитах

 

«Внутрішня будова кісткових риб  »

Системи органів

Характеристика

Опорно - рухова система

Скелет складається із трьох відділів ( голова, тулуб, хвіст). Кістки черепа зрослися, крім зябрів, з’являються зяброві кришки. Осьовий скелет – хребет із кістковими хребцями

Травна система

Рот , глотка, стравохід, шлунок, кишечник, що закінчується анальним отвором. Є плавальний міхур – виріст кишечника ( у деяких представників відділився від нього) що регулює глибину занурення

Кровоносна система

Серце двокамерне ( 1 передсердя , 1 шлуночок) , 1 коло кровообігу, кров змішана

Дихальна система

Органи дихання – зябра, є зяброві пелюстки і тичинки ( виконують функцію фільтрації води)

Нервова система

Є головний і спинний мозок, добре розвинений мозочок

Органи чуття

Органи зору – очі, що здатні рухатись, органи слуху- внутрішнє вухо, воно є і органом рівноваги, орган нюху – нюхові ямки

Розмноження і розвиток

Розвиток непрямий. Притаманне яйцеродіння і яйцеживородіння. Стадії розвитку: незапліднена ікра, запліднена ікра, передличинка, личинка, мальок, доросла риба

 

V. Виконання лабораторної роботи № 11 «Вивчення зовнішньої будови риб» ( за підручником ст. 144)

 

VI. Узагальнення та закріплення нового матеріалу (5 хв.)

Питання для бесіди

 

  1. З яких відділів складається тіло риби?
  2. Яке значення має слиз?
  3. Яка будова й функції нервової системи та органів чуттів кісткових риб?
  4. Які особливості будови травної та видільної систем кісткових риб?
  5. Які органи дихання є у кісткових риб?

 

Закінчіть твердження

«Закінчи речення»

1. У кісткових риб форма тіла… (обтічна).

2. Ковзати у воді рибі допомагають… і… (луска і слиз).

3. Скелет складається із… (черепа, хребта, скелета плавців).

4. До парних плавців належать… (грудні і черевні).

5. За допомогою парних плавців риби можуть робити… (повороти).

6. На зябрових дугах розташовані… (зяброві пелюстки і тичинки).

7. Серце риби… (двокамерне).

VІ. Підсумок уроку (2 хв.)

Ми сьогодні добре попрацювали, тому найактивніші учні заслуговують на оцінки. (Виставлення оцінок з аргументацією).

VІІ. Інструктаж з домашнього завдання (1 хв.)

  1.               Вивчити §34 - 35
  2.               Відповісти на запитання в кінці §
  •                 Початковий рівень 1-4 питання
  •                 Середній рівень 5-7 питання
  •                 Високий рівень 8 питання
docx
Додано
11 грудня 2018
Переглядів
6084
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку